آلت کوین (Altcoin) چیست ؟ بهترین آلت کوین ها کدامند؟
0

آلت کوین (Altcoin) چیست ؟ بهترین آلت کوین ها کدامند؟

بازدید : 2506

آلت کوین یا Alternative coin چیست ؟ بیت کوین تحول آفرین است، اما بی نقص نیست. در حالی که بیت کوین ممکن است قدیمی ترین و شناخته شده ترین دارایی دیجیتال باشد، ارزهای دیجیتال دیگری هم وجود دارند که به آنها آلت کوین گفته می‌شود و هدف این کوین ها پیشی گرفتن از بیت کوین است. اما آلت کوین ها دقیقا چه هستند؟

Altcoin به ارزهای رمزنگاری شده جایگزین گفته می‌شود که به منظور مستقل بودن از انحصار بیت کوین توسعه یافته اند. آنها عمدتاً به علت مقیاس بسیارعظیم بیت کوین ایجاد می شوند و اغلب نسخه اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین هستند.

بله، شبکه پرداخت همتا به همتای بیت کوین راه را برای Altcoin ها هموار می کند. اما آنچه آنها را متمایز میسازد، مقررات حریم خصوصی بهتر و سرعت تراکنش کارآمدتر است.

در میان هزاران آلت کوین، اولین آلت کوین معرفی شده Namecoin توسط اندرو چاو در سال 2011 بود. اما آلت کوین ها به شدت رشد کردند و منجر به خلق ETH، XRP، DOT، ADA، BNB و موارد دیگر شدند. اتر (ETH) به تنهایی در حال حاضر حدود 20 درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است و تا به امروز بیش از 10000 آلت کوین دیگر ایجاد شده است. درست است که آلت کوین هم اکنون به رسمیت شناخته شده است، اما نمی توان این سوال که Altcoin چگونه کار می کند و چه اهدافی دارد را نادیده گرفت.

خرید و فروش آلت کوین ها

آلت کوین‌ها را معمولاً می‌توان در صرافی‌های ارز دیجیتال مختلف، چه متمرکز و چه غیرمتمرکز، خرید و فروش کرد. اما بسته به صرافی موردنظر، انواع آلتکوین هایی که هر صرافی ارائه می دهد با یکدیگر متفاوت است. اکثر صرافی ها با خرید Altcoin توسط ارز رایج مخالف هستند. این بدان معناست که معامله گران باید BTC، ETH یا USDT بخرند و با آلتکوین های دیگر مبادله کنند.

در حالیکه صرافی‌های متمرکز (CEXs) اغلب دارای فرآیند ثبت پیچیده تری هستند، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) مانند Uniswap به معامله‌گران اجازه می‌دهند آلت کوین‌های لیست شده توسط عموم را خریداری کنند. علیرغم معایب آن، CEX ها اغلب انتخاب مطمئن تری برای معامله های بزرگ هستند.

با این حال، بخش دشوار در مورد معامله آلت کوین ها این است که بفهمید چگونه آنها را در یک کیف پول ذخیره کنید. اگرچه می توان بیت کوین و آلت کوین ها را در برخی از CEX ها یا صرافی های متمرکز نگه داشت، اما این موضوع کاملا بستگی به ماهیت آلتکوین دارد. برخی از آلتکوین ها از کیف پول عمومی CEX پشتیبانی می کنند، در حالیکه برخی از آنها را فقط می توان در کیف پول ایجاد شده توسط توسعه دهندگان ذخیره کرد.

به طور کلی، اکثر صرافی‌های ارزدیجیتال خدمات بازپرداخت ارائه می‌دهند، اما همچنان بهتر است که امنیت را اولویت قرار دهید تا بعدا پشیمان نشوید. به طور معمول، معامله گران این رمز ارزها، ارز خود را به صورت آفلاین روی یک کیف پول فیزیکی ذخیره می کنند تا از امنیت آن مطمئن باشند.

بیشتر بخوانید : معرفی انواع کیف پول های ارز دیجیتال ؛ همه چیز در مورد ولت های رمز ارز

آلت کوین ها چگونه به سرعت رشد کردند؟

آلت کوین

بیشتر Altcoin ها هدف خاصی را دنبال می کنند که منحصر به آن ارز بخصوص است. بیت کوین ممکن است معروف باشد، اما این اتریوم بود که واقعاً جرقه رشد بازار آلت کوین را زد.

اتریوم این پروژه را با ارائه قابلیت ایجاد برنامه‌ها و توکن‌های مرتبط در شبکه آغاز کرد. همچنین هر کسی می توانست با استفاده از آن یک ارز دیجیتال بسازد. علاوه بر این، رونق اخیر در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، پدیده ای که در بلاک چین اتریوم آغاز شد، نیز به تقاضا برای Altcoinهای بیشتر کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : بلاک چین اتریوم چیست و چطور کار می‌کند؟

در میان هزاران رمزارز موجود، تنها تعداد انگشت شماری کاربرد واقعی دارند. به عنوان مثال، Solana (SOL) از پروتکل منحصر به فردی استفاده می کند که Proof of History معتقد است سریعتر از PoW یا PoS است. این آلتکوین برای داشتن تراکنش های سریع تر با نرخی پایینتر، بازه های زمانی رمزنگاری خود را نگه میدارد. در عین حال، فناوری بلاک چین پولکادات (Polkadot) قصد دارد بلاک چین های مستقل را به زیر یک سقف بیاورد تا ارتباطات و تعاملات بین آنها را تسهیل کند. به عنوان مثال، Polkadot قابلیت تعامل متقابل بلاک چین برای انتقال هرگونه داده یا دارایی از بلاک چین های مختلف را ارائه می کند.

بیشتر بخوانید : پولکادات سیستم حاکمیتی جدیدی راه اندازی می‌کند؛ هدف از این اقدام چیست؟

علاوه بر این، رسانه‌های اجتماعی و حمایت های افراد مشهور ممکن است اساساً یکی از دلایل افزایش تقاضای سکه‌های میم (meme) مانند دوج کوین (Doge coin) یا شیبا اینو (Shiba Inu) باشد. برای مثال، ایلان ماسک احتمالا یکی از تاثیرگذارترین افراد در فضای ارزهای دیجیتال است که در سال 2017، هنگام کاهش قیمت شدید دوج کوین، آنرا از سقوط کامل نجات داد.

آیا باید روی آلت کوین ها سرمایه گذاری کرد؟

هنوز آلت کوین ها به مرحله ای وارد نشده اند که بسیار مورد توجه قرار بگیرند و تا زمانی که نتوانیم برنامه‌های کاربردی مفیدی را برای مخاطبان ایجاد کنیم، بعید است که این عدم پذیرش تغییر کند. بنابراین، مطمئناً سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها انتخاب بهتری برای کاهش ریسک در دنیای ارزهای دیجیتال است.

با حرکت اخیر بازار، Altcoin ها به آرامی دارند به محبوبیت دست پیدا میکنند. با این حال، آنها این فرصت را به شما می‌دهند که بخشی از این جنبش باشید .

سرمایه‌گذاری‌های اخیر از سوی نهاد های بزرگ، رونق زیادی به Altcoin ها آورده است. در ژوئن 2020، شرکت بین‌المللی فناوری گوگل، ادغام پلتفرم BigQuery خود را با بلاک چین Chainlink ، یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز برای منبع‌یابی غیرمتمرکز داده، اعلام کرد.

بیشتر بخوانید : اوراکل (Oracle) چیست؟اطلاعات خارج از زنجیره چطور در اختیار بلاک چین ها قرار میگیرد؟

از سوی دیگر، Grayscale Investments، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت ارز دیجیتال در جهان که بیش از 30 میلیارد دلار ارزهای دیجیتال دارد، تقریباً 10 میلیارد دلار آن را به آلتکوین هایی مانند ETH،LTC و غیره اختصاص داده است. بسادگی میتوان نتیجه گرفت که اگر نهادهای بزرگ این کار را انجام می‌دهند، شما نیز باید همین کار را کنید.

واقعیت این است که هرگونه سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز است، و انجام تحقیقات کافی برای سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال بسیار مهم است. یک قانون خوب برای پیروی این است که اگر بیش از حد و غیرمنطقی خوب و سود آور بنظر میرسد، احتمالاً همینطور است.

آیا خرید و فروش آلت کوین خوب است یا بد؟

خرید و فروش آلت کوین

آلت کوین ها باید به عنوان جایگزینی برای بیت کوین عمل کنند. معامله ارزهای دیجیتال دقیقاً مانند معاملات سهام است به این معنا که داشتن یک سبد متنوع همیشه بهترین کار است. این بدان معناست که حتی اگر بیت‌کوین با کاهش قیمت روبرو شود، دیگر رمزارزهایی که در دارایی های خود دارید می‌توانند این کاهش ها و افزایش ها را متعادل کنند.

امروزه با وجود بیش از 10000 آلتکوین، تنها سوالی که باید بپرسید این است که بهترین آلتکوین ها برای معامله کدامند و هنگام معامله آنها به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

نکاتی که هنگام معامله آلت کوین باید به آن توجه کنید

اگر می‌دانید Altcoin ها چه هستند و می‌دانید چگونه ارزهای دیحیتال را معامله کنید، عالی است، میتوانید شروع به خرید و فروش کنید. در غیر این صورت، در این بخش به برخی از اصول اساسی خرید و فروش آلت کوین ها میپردازیم.

ارزش بازار و نقدینگی را مورد بررسی قرار دهید

تجزیه و تحلیل بنیادی به عنوان یک روش خوب برای ارزیابی چشم انداز این رمزارزها استفاده میشود. آلت کوین ها سابقه ناپدید شدن دارند زیرا پروژه یا به دلیل مدیریت ضعیف یا به دلیل نقدینگی پایین با ورشکستگی مواجه میشود. زمانی که بازار کریپتو به پایین ترین ارزش خود می رسد، یک Altcoin با نقدینگی بالا به احتمال زیاد پایدار می ماند. به علاوه، وقتی نقدینگی وجود دارد، احتمال بازگشت آلتکوین هنگام کاهش شدید بالا است.

به ارزش بازار آن دارایی بخصوص توجه کنید، زیرا به شما کمک می کند داستان و برنامه کامل آن دارایی را در ذهن خود ترسیم کنید. ارزش بازار دارایی نشان دهنده پتانسیل رشد آن است است، بنابراین، به شما می گوید که آیا سرمایه گذاری خوبی است یا خیر.

بیشتر بخوانید : عوامل موثر در تحلیل بنیادی رمزارزها

طول عمر آن Altcoin را در نظر داشته باشید

معامله یک آلتکوین در ابتدای پیدایش آن بشدت سودآور است زیرا با حدس و گمان و علاقه نهنگ ها است که رشد میکند. اما سودهای سنگین همیشه با خطراتی همراه است. برای جلوگیری از این ابهامات، سعی کنید روی آلتکوین های مطمئنی مانند XRP، LTC، ADA سرمایه گذاری کنید که مسیر پیش رو و اهدافشان مشخص است.

مراقب کلاهبرداری ها باشید

سازنده هر آلتکوین معمولا مقدار زیادی از آن را در اختیار دارد. هنگامی که یک شخص یا نهاد واحد بر آن رمزارز تسلط دارد، احتمال افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت وجود دارد. برای ارزیابی بهتر یک آلتکوین، سعی کنید سیاست‌های آن را بررسی کنید، تیم ایجادکننده آن را بررسی کنید و پیش‌بینی‌های بلندمدت آن را هم ارزیابی کنید. به سراغ آلتکوین هایی بروید که دارای پورتفولیوی قابل اعتماد و بلاک چین هستند و از قراردادهای هوشمند استفاده میکنند.

آلت کوین ها چه تفاوتی با بیت کوین دارند؟

در اکتبر 2011، لایت کوین به بیت کوین دوم معروف شد. در حالی که این اولین آلتکوین نبود، یکی از قدیمی ترین ارزهای دیجیتال است که هنوز هم استفاده می شود. ذات لایت کوین بسیار مشابه بیت کوین است، با چند تفاوت مهم.

در حالی که هر دو شبکه از مکانیزم Proof of Work استفاده می کنند، لایت کوین از یک عملکرد سخت حافظه متوالی استفاده می کند که به حافظه بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، لایت‌کوین برای استخراج هر بلوک تنها ۲.۵ دقیقه زمان می‌برد، درحالیکه در بیت‌کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا یک بلوک به بلاک‌چین اصلی اضافه شود.

مونرو (Monero) آلتکوین دیگری است که تمرکز آن بر خصوصی سازی تراکنش ها است. این رمزارز برای حفظ ناشناس بودن کاربران خود از امضاهای حلقه دار و عملکردهای رمزنگاری ویژه استفاده می کند. در حالی که اغلب تصور می شود بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال حریم خصوصی خوبی ارائه می دهند، اکثر تراکنش های آنها کاملاً قابل ردیابی هستند.

بیت کوین بیشتر از آن که ناشناس باشد، مانند اسم مستعار است، زیرا همه تراکنش ها عمومی هستند، اما مشخص نیست که کدام آدرس متعلق به چه کسی است. سایر آلتکوین ها نیز ویژگی هایی مانند کنترل کامل، قراردادهای هوشمند و ارتباط با دیگر پلتفرم ها را ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید : ارز دیجیتال مونرو(XRM) چیست؟ با خصوصی ترین رمز ارز بازار بیشتر آشنا شوید

انواع آلت کوین ها

انواع آلت کوین

با افزایش تعداد آلتکوین ها، این ارزهای دیجیتال با توجه به کاربردهای خود به چند دسته تقسیم شدند. از ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج گرفته تا استیبل کوین ها (stablecoins) و توکن های امنیتی، هر دسته از آلتکوین ها هدف خاصی را دنبال می کنند.

ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج

رمزارزهای مبتنی بر استخراج یا همان ماینینگ، Altcoin هایی هستند که از طریق فرآیند ماینینگ بدست می آیند. با استفاده از نودهای کامپیوتری غیرمتمرکز، شبکه مسائل ریاضی را برای ثبت داده ها در بلاک چین حل می کند. ماینرها (استخراج کننده ها) پاداشی در قالب توکن دریافت میکنند. بیت کوین نیز مانند هر آلتکوینی که از الگوریتم Proof of Work استفاده می کند، یکی از این توکن ها محسوب میشود.

بیشتر بخوانید : الگوریتم اثبات کار یا Proof of Work چیست؟ +ویدئو

توکن های امنیتی

این نوع Altcoin با یک کسب و کار مرتبط است و بیشتر شبیه سهام سنتی مانند ICO است. در بسیاری از موارد، آنها نوعی سود سهام ارائه میکنند، آنهم در قالب پرداخت مستقیم یا کسری مالکیت کسب و کار. رایج ترین نوع پرداخت در این رمزارزها پرداخت در قالب سود سهام است.

توکن های کاربردی

عملکرد توکن های کاربردی کمی متفاوت است زیرا ادعایی در خصوص خدمات خود دارند. همچنین به گونه ای طراحی شده اند که برای کاربردهای غیرمتمرکز مهمی مانند فضای ذخیره سازی قابل تعویض باشند.

استیبل کوین ها (Stablecoins)

استیبل کوین ها رمزارزهایی هستند که ارزش آنها براساس یک ارز رایج مانند دلار آمریکا قیمت گذاری میشوند تا نوسانات بیت کوین را از بین ببرند. برجسته ترین استیبل کوین احتمالا تتر (USDT)  است که ارزش بازار آن از زمان راه اندازی آن در سال 2016 به طور تصاعدی افزایش یافته است. با این حال، از زمانی که Circle ارزدیجیتال USD Coin (USDC) را به عنوان یک استیبل کوین دیگر معرفی کرد که بر روی بلاک چین های اتریوم، استلار، الگوراند و سولانا اجرا می شود، می توان آن را رقیب USDT دانست، به خصوص امروزه که محبوبیت سیستم مالی غیرمتمرکز در حال افزایش است.

بهترین آلتکوین ها کدامند؟

انتخاب یک آلتکوین برای خرید و فروش یا سرمایه گذاری می تواند دشوار باشد، به خصوص با توجه به اینکه امروزه بیش از 5000 آلتکوین وجود دارد. تمامی معامله گران باید بدانند که هدفشان از این سرمایه گذاری چیست. علاوه بر این، اطمینان از اعتبار پروژه هنگام ارزیابی تفاوت بین سودهای باورنکردنی و زیان های فلج کننده بسیار مهم است. گزارشی از سال 2019 نشان می‌دهد که 95 درصد از آلت‌کوین‌های فهرست‌شده در Coinmarketcap فاقد نقدینگی بوده اند که عملاً به این معنی است که هیچ ارزشی نداشته اند.

اتریوم (ETH)

اتریوم برای سال‌های متوالی پس از بیت‌کوین در جایگاه دوم رتبه بندی ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار قرار داشته است. و برخی حتی اتریوم را پدر آلتکوین ها می دانند. استاندارد ERC-20 آن، باعث ایجاد و محبوبیت بخش بزرگی از ارزهای دیجیتال در بازار امروز شده است. به علاوه، ارتقای اتریوم به نسخه 2.0، آینده اتریوم را به طور کلی بهبود میبخشد.

ریپل (XRP)

توکن XRP نشان دهنده ارزشی است که در سراسر شبکه ریپل در گردش است. با وجود آنکه ریپل همچنان در حال مقابله با شکایت SEC است، توکن ها اخیراً پس از حکم دادگاه به نفع مدیران ریپل، 40 درصد رشد داشته اند. توکن ها مانند پول خارجی بدست آمده یک از قرعه کشی هستند و به دلیل سرعت تراکنش سریع خود مشهور شدند.

تتر (USDT)

تتر یک استیبل کوین است که به شبکه بیت کوین کش (Bitcoin Cash) (شاخه ای از بیت کوین با تراکنش های سریعتر) متکی است. با بیش از 62 میلیارد دلار ارزش بازار در اولین روز ژوئیه 2021، USDT همچنان تقاضای بسیاری دارد و به نظر نمی رسد به این زودی ها از دور خارج شود.

چین لینک (LINK)

Chainlink در حوزه داده های دنیای واقعی تخصص دارد و داده ها را در سراسر بلاک چین از طریق قراردادهای هوشمند به عنوان یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز ارائه می کند. در عین حال، LINK یک دارایی دیجیتال برای پرداخت هزینه خدمات در شبکه است. توسعه و پیشرفت Chainlink ممکن است در آینده برای مدتی کند شود، اما این رمزارز رشد جدید خود را در 10 می مشاهده میکند و به بالاترین حد خود یعنی 52.88 دلار می رسد. این اتفاق نشانگر این است که تکامل آن احتمالاً در راه است.

مزایا و معایب آلت کوین ها

آلتکوین ها

در دنیای بلاک چین، به همان اندازه که احتمال افزایش چند ده برابری قیمت وجود دارد، سقوط چند ده برابری نیز میتواند رخ دهد. پروژه‌های کوچک صدها برابر ارزش اولیه خود رشد میکنند، اما پس از از بین رفتن هیاهو و هیجان رها می‌شوند. Altcoin ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در این بخش به مواردی که باید به آنها توجه شود میپردازیم:

مزایا

  • در دسترس بودن: ورود به دنیای تجارت آلتکوین آسان است. موانع ورود کم است و هر کسی که کامپیوتر دارد می تواند در عرض چند دقیقه به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازد.
  • گزینه های بسیار: گزینه های موجود هنگام کار با آلتکوین ها تقریباً بی پایان هستند. با این حال، Altcoinها بیشتر از صرفا فرصتی برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت هستند. در واقع، آنها نوآوری را در فضای بلاک چین به ارمغان آورده اند.
  • کاربردهای منحصر به فرد: Altcoin ها چیزی بیش از یک توکن هستند. برخلاف بیت کوین، آلتکوین ها دارای قابلیت های مختلفی هستند.
  • وجود پتانسیل بالا برای تکامل: ارائه دامنه وسیع تری از تکامل در آینده، چراکه سیستم و فرآیند Altcoinها منحصر به فرد است.

معایب

  • برنامه های افزایش و کاهش شدید قیمت: توطئه‌های پلید بسیاری در اکوسیستم آلتکوین‌ها وجود دارد. بسیاری از معامله گران سرمایه زیادی را صرفاً برای افزایش قیمت Altcoinها تزریق میکنند و وقتی سودشان را کردند و دارایی خود از آن رمزارز را یکجا به سهامداران خرد فروختند، قیمت سقوط می کند و پروژه تبدیل به باد هوا میشود.
  • آلت کوین های کلاهبرداری: ادعاهای عجیب و غریب در خصوص قابلیت های متحول کننده در یک آلت‌کوین می‌تواند حتی زیرک‌ترین سرمایه‌گذارها را نیز به راحتی گول بزند.
  • آسیب پذیر: Altcoinها اغلب توسط عموم پذیرفته نشده اند و تبلیغ نمیشوند. در مقایسه با بیت کوین، تعداد پلتفرم هایی که از این رمزارزها استفاده میکنند کافی نیست.
  • عرضه بیش از حد: آلتکوین های زیادی در بازار ارزهای دیجیتال در گردش هستند. تنوع بخشیدن به پورتفولیوی خود با تکیه بر آلتکوین های دیگر به جز XRP، ETH، LINK و موارد دیگر دشوار است، زیرا اطلاعات کافی برای ارزیابی اهداف و نقشه های پروژه های جدید وجود ندارد.
کلام پایانی

فضای اینترنت مملو از افراد با توقع بسیار از بیت کوین است که معتقدند Alternative coinها یا همان ارزهای دیجیتال جایگزین، صرفاً حکم سر و صدایی موقتی در فضای کریپتو را دارند. از طرف دیگر برخی از افراد هم فکر می کنند Altcoinها سرمایه گذاری خوبی هستند که سلطه بیت کوین را در سال های آینده به چالش میکشند.

مانند اکثر موارد، حقیقت احتمالاً جایی در میان این گفته ها نهفته است. Altcoinها موارد استفاده زیادی را ارائه می دهند که نادیده گرفتن آنها دشوار است. استیبل کوین ها معاملات را سریعتر میکنند، نقدینگی بازارهای ارزهای دیجیتال را بهبود می بخشند و فعالیت های اقتصادی را ترویج می کنند. کوین های کاربردی نیز الهام بخش بسیاری از برنامه های قرارداد هوشمند، از جمله تمام برنامه های غیرمتمرکز هستند.

تمامی آلت کوین ها ممکن است کاملا منحصر به فرد نباشند، اما ایده های جدیدی را ارائه میکنند. اقتصاد غیرمتمرکز بر طراحی محصولات غیرمتمرکز متکی است و درست مانند یک جامعه توسعه دهنده اوپن سورس (منبع باز)، افراد متخصص در جامعه آلتکوین ها نیز با یکدیگر همکاری میکنند تا نرم افزار و برنامه های بهتری ایجاد کنند.

فضای کریپتو کوچک است و سال‌ها آزمون و خطا نیاز است برای بهبود و گسترش آن زیرا جامعه ارزهای دیجیتال همچنان درحال دست و پنجه نرم کردن برای تنظیم و تعیین کردن جزئیات بیشتر است. آلت‌کوین‌ ها راهی را به ما ارائه می‌دهند تا از پیشرفت‌ها و توسعه های بخصوصی در مقایسه با دیگر پروژه ها حمایت کنیم و در حد توان خود به خلق یک سیستم مالی غیرمتمرکز کمک کنیم.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x