آیا ارز شیبا اینو دوباره رشد می‌کند؟
0

آیا ارز شیبا اینو دوباره رشد می‌کند؟

بازدید : 224

شیبا اینو یکی از موفق‌ترین ارزهای دیجیتال از نظر میزان رشد در یک بازه زمانی کوتاه بود. این توکن عده زیادی را از فرش به عرش رساند و سرمایه‌شان را چند ده و حتی چند صد هزار برابر کرد! اما آیا ارز شیبا اینو (توکن SHIB) مجددا چنین رشد فضایی خواهد داشت؟ در این مقاله به بررسی احتمال افزایش مجدد قیمت رمز ارز SHIB Inu و تحلیل آینده آن خواهیم پرداخت.

برای داشتن یک پیش‌بینی درست از آینده قیمت ارز شیبا و احتمال رشد مجدد آن، ابتدا باید این پروژه را به خوبی بشناسیم؛ آیا توکن Shiba Inu پتانسیل افزایش قیمت مجدد را دارد؟

ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB Inu) چیست؟

توکن شیبا اینو در دسته‌بندی میم کوین‌ها قرار می‌گیرد. این نوع رمز ارزها، با الهام از جک‌های تصویری اینترنتی و رویدادهای فعلی ساخته می‌شوند و به جوامع آنلاین و اینفلوئنسرها تکیه دارند. به عنوان بهترین مثال باید به دوج کوین، اولین میم کوین بازار ارز دیجیتال، اشاره کنیم. این رمز ارز در سال 2013 با هدف تمسخر بیت کوین و نشان دادن سادگی ایجاد یک ارز دیجیتال غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین، ایجاد شد. نام آن از یک میم اینترنتی (تلفظ اشتباه کلمه داگ به شکل دوج) الهام گرفته شده‌است. به مرور زمان، کاربران زیادی شروع به استفاده از آن کردند و یک جامعه بزرگی ایجاد شد. آینده شیبا اینو با توجه به این تعریف تاریک به نظر می‌رسد، اما برای نتیجه‌گیری زود است.

برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال مطرح بازار، شیبا اینو کاربرد خاصی ندارد و همانطور که گفتیم به جامعه کاربران خود متکی است. برترین رمز ارزها از نظر ارزش بازار شامل اتریوم، کاردانو، سولانا، بایننس کوین، ریپل و دیگر موارد هر یک به یک اکوسیستم بلاک چینی بزرگ مربوط می‌شوند که کاربردهای زیادی دارند، اما شیبا اینو یک توکن ساده است که مشابهش را می‌توان طی چند دقیقه، با هزینه‌ای کم، ایجاد کرد. با وجود این حقایق، شیبا اینو چنان رشد فضایی داشت که در تاریخ ارز دیجیتال به یاد خواهد ماند! اما چگونه؟

رشد انفجاری شیبا اینو در بازار گاوی 2021

شیبا اینو
رشد انفجاری شیبا اینو در بازار گاوی 2021

از اوایل سال 2021، ایلان ماسک که به خاطر تبدیل به ثروتمندترین فرد دنیا توجه کل دنیا را به خود جلب کرده بود، ناگهان شروع به حمایت از دوج کوین کرد و آن را ارز دیجیتال مردم نامید. این اتفاق همزمان با بازار گاوی قبل بود که بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها، یکی پس از دیگری سقف‌های قیمت جدیدی به ثبت می‌رساندند. در بحبوحه روند صعودی سال 2021 و همچنین حمایت ثروتمندترین فرد دنیا، دوج کوین مثل بمب ترکید و رشدی بیش از 12 هزار درصدی را طی چند ماه تجربه کرد. رشد ارز شیبا کاملا مدیون این اتفاق بود.

از‌ آن جایی که اولین میم کوین بازار فاندامنتال خاصی نداشت، افراد زیادی تصمیم گرفتند از موج محبوبیت این دسته رمز ارزها سواری بگیرند. بی‌شمار میم کوین در سال 2021 ساخته‌شد. برخی از آن‌ها سرمایه زیادی جذب کردند، اما موفقیت و میزان رشد شیبا اینو با آن‌ها غیر قابل مقایسه بود؛ بر اساس اطلاعات وب سایت کوین مارکت کپ، همین الان که قیمت لحظه ای ارز شیبا نسبت به سقف خود 87 درصد ریزش داشته، از کف قیمت خود نزدیک به 13.7 میلیون درصد رشد کرده است! باورکردنی نیست!

توضیحات وب سایت رسمی این توکن

شیبا اینو یک توکن رمزنگاری(بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم) می‌باشد، و به سرمایه گذاران، اعم از تریدر یا هولدر، اجازه می‌دهد تا با پرداخت مبالغی کم، میلیون‌ها و حتی میلیاردها توکن SHIB به دست آورند. سازنده ناشناس آن به نام ریوشی به خوبی از علاقه کاربران به خرید رمز ارزهای ارزان قیمت، با تعداد زیادی صفر پشت اعشار، آگاه بود! ریوشی شیبا اینو را ورژن بهتر دوج کوین خطاب کرد. در زمان بمب محبوبیت میم کوین‌ها، عده زیادی تصور کردند ایلان ماسک از این رمز ارز نیز حمایت خواهد کرد و آینده شیبا اینو بسیار روشن است، اما یک سال بعد مشخص شد توکن SHIB هیچ جایی در پورتفولیوی سرمایه گذاری ثروتمندترین فرد دنیا ندارد!

آیا شیبا اینو دوباره یک رشد انفجاری را تجربه می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال، مهمترین عوامل تاثیرگذار در رشد شیبا اینو تا امروز را بررسی می‌کنیم. در ادامه خواهیم‌ دید که آیا این عوامل، مجددا قادر به هل دادن توکن SHIB رو به جلو هست و یا خیر.

سواری گرفتن از موج محبوبیت میم کوین‌ها

در بازارهای گاوی و صعودی، رمز ارزها بدون توجه به کاربردشان موازی با دیگر کوین‌ها و توکن‌ها رشد می‌کنند؛ رشد بیت کوین یک محرک اساسی است و کل بازار را تکان می‌دهد. به همین دلیل بزرگانی نظیر ویتالیک بوترین عقیده دارند در بازار گاوی پروژه‌های بی‌خاصیت زیادی مثل علف هرز رشد می‌کنند! از طرفی دیگر روند صعودی قبلی با بمب محبوبیت میم کوین‌ها به خاطر حمایت ایلان ماسک از دوج کوین همراه شد، به همین دلیل در مقایسه با بازارهای گاوی قبل، پروژه‌های بدون کاربرد رشد بسیار بیشتری را تجربه کردند. شیبا اینو موفق‌ترین بود و یک رشد چند ده میلیون درصدی داشت!

اما این وضعیت دیگر وجود ندارد؛ اکنون در بازار خرسی قرار داریم که حتی پادشاه رمز ارزها و دیگر پروژه‌های قدرتمند قادر به رشد نیستند. رکود اقتصادی و بحران انرژی به این وضعیت بد دامن زده‌است. همچنین مدت‌ها است توییت‌ها و صحبت‌های ایلان ماسک تاثیر خود را از دست‌داده و حتی سبب رشد قیمت doge نیز نمی‌شود. پس نمی‌توان به رشد مجدد ارز شیبا اینو به خاطر این عوامل دل خوش کرد.

کوچک بودن بازار ارز شیبا اینو

شیبا اینو
بازار ارز شیبا اینو

از نظر سرمایه گذاران تازه وارد که هنوز به دید خوبی از مفاهیم بنیادی بازارهای مالی نرسیده‌اند، هر چه قیمت یک دارایی پایین‌تر باشد، پتانسیل رشد بالاتری خواهد داشت. این تفکر دقیقا یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت توکن شیبا اینو بود.

توکن SHIB بعد از عرضه اولیه در صرافی‌های غیر متمرکز، حدود دو سال قبل، قیمتی حدودا 0.000000000082 دلاری داشت. در آن زمان بازار رمز ارز نام برده‌شده کوچک بود و سرمایه زیادی در آن گردش نمی‌کرد. به همین دلیل با ورود اولین سرمایه‌ها به مارکت شیبا اینو رشد زیادی را تجربه کرد. توجه کنید دلیل رشد 13.7 میلیون درصدی Shiba Inu تا اینجا نه قیمت پایین هر توکن بلکه مارکت کپ پایین آن در ابتدای عرضه بوده است.

در نگاه اول، قیمت 0.0000112 دلاری کنونی ارز SHIB بسیار پایین به نظر می‌رسد. به طوری که راهی تا 1 سنتی شدن ندارد. وقتی که قیمت رمز ارز BTC توانسته تا 20 هزار دلار رشد کند، رمز ارزی دیگر نمی‌تواند به قیمت فقط یک صدم یک دلار برسد؟ از طرفی با رشد شیبا اینو تا 1 سنت قیمت آن نزدیک به 900 برابر خواهد شد! این یعنی زیر و رو شدن سرمایه هولدرها! اما نه، در عمل دارایی‌ها در بازارهای مالی این گونه عمل نمی‌کنند.

باید فاکتور مارکت کپ را در نظر گرفت که نشان می‌دهد در بازار یک دارایی خاص مثل یک ارز دیجیتال، چقدر سرمایه گردش می‌کند. با بزرگتر شدن مارکت یک ارز، دیگر ورود سرمایه‌های کوچک به آن قیمت هر واحدش را زیر و رو نمی‌کند. اکنون ارزش بازار توکن شیبا اینو حدود 6.1 میلیارد دلار است و از این نظر در رتبه 14 قرار دارد. پس دیگر نمی‌توان به رشد نجومی شیبا در یک بازه زمانی کوتاه امیدوار بود.

این مطلب ریپورتاژ بوده و پایگاه خبری فکت کوینز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسئولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با فکت کوینز ندارد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x