آیا روند صعودی بیت کوین آغاز شده است؟ تحلیل آنچین شماره ۵۱ (۲۷ آذر ۱۴۰۱)
0

آیا روند صعودی بیت کوین آغاز شده است؟ تحلیل آنچین شماره ۵۱ (۲۷ آذر ۱۴۰۱)

بازدید : 301

پس از یکی از کم نوسان‌ترین ماه‌های تاریخ، بیت‌کوین به بالای ۲۱ هزار دلار و قیمت واقعی 19500 دلار صعود کرد. این افزایش قیمت، هولدرهای بیت کوین و ماینرها را مجدداً وارد سود کرده و رالی فعلی را از تمامی نمونه‌هایی که در سال 2022 مشاهده کردیم، متمایز کرده است. در تحلیل آنچین هفته سوم سال 2023 با فکت کوینز همراه باشید تا به بررسی وضعیت فعلی بیت کوین و روند پیش روی آن بپردازیم و ببینیم که آیا روند صعودی بیت کوین آغاز شده است؟

آیا روند صعودی بیت کوین بازگشته است؟

پس از یکی از کم نوسان‌ترین دوره‌های تاریخ، بیت‌کوین این هفته یک صعود انفجاری 23.3 درصدی را تجربه کرد. قیمت بیت کوین از کف هفتگی 17 هزار دلار به بیش از 21 هزار دلار افزایش یافت و از چندین مدل قیمت تکنیکال و آنچین عبور کرد. بسیاری از این مدل‎‌ها به عنوان سطوح مقاومت روانی مهم در طول بازارهای نزولی عمل کرده‌اند، که این رخداد را از این حیث متمایز می‌کند.

در این تحلیل آنچین، ما انواع مدل‌های قیمت‌ بیت کوین را پوشش خواهیم داد، از جمله:

  • سطوح کلیدی تکنیکال و آنچین مانند میانگین متحرک 200 روزه (200D-SMA)، و قیمت واقعی (قیمت تحقق یافته) گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران.
  • نقاط تخمینی تنش درآمدی ماینرها، که به طور بالقوه نشان دهنده نقاط بحرانی در میزان درآمد ماینرها است.
  • مدل‌های ارزش منصفانه بر اساس توان عملیاتی شبکه، که ارزش ضمنی را بر اساس فعالیت در شبکه محاسبه کنند.
  • برگشت سودآوری هولدرهای کوتاه‌مدت که یک شاخص کلیدی از تغییر الگوهای رفتاری سرمایه‌گذاران است.

بیشتر بخوانید: افت تاریخی نوسانات بیت کوین؛ تحلیل آن‌چین شماره ۵۱ (۲۶ آذر ۱۴۰۱)

قیمت بیت کوین در سال 2023

بازگشت سودآوری سرمایه‌گذاران

200D-SMA یا میانگین متحرک 200 روزه یکی از پرکاربردترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در تمام بازارهای مالی به شمار می‌رود که اغلب به عنوان یک شاخص برای روندهای کلان بازار کاربرد پیدا می‌کند. این شاخص در طول سال‌ها برای بیت‌کوین به درستی عمل کرده، به طوری که زمانی که قیمت بالا یا پایین این خط روند بوده، روند صعودی بیت کوین یا برعکس؛ نزولی بودن روند کلان بازار را نشان می‌داد.

نکته قابل توجه اینکه، با رالی صعودی قدرتمند این هفته، بازار بر سطح روانی 19500 دلار غلبه کرد. بیت کوین اغلب رفتار سیکلی ثابت و عجیبی را از خود نشان می‌دهد، همانطور که قیمت در این چرخه به مدت 381 روز زیر 200D-SMA نوسان کرد. مثل سال 2018-19 که قیمت 386 روز زیر این خط روند بود.

بیشتر بخوانید: بررسی عوامل تعیین‌کننده قیمت ارز دیجیتال

🔔 ایده برای الارم: از دست رفتن سطح 19500 دلار بیانگر سقوط به زیر 200D-SMA است، که ممکن است نشان دهنده ضعف بازار باشد.

میانگین متحرک 200 روزه بیت کوین

درست بالای 200D-SMA قیمت واقعی یا قیمت تحقق یافته 19.700 دلار یافت می‌شود. با توجه به اینکه قیمت بیت کوین اکنون با قاطعیت بالاتر از این قیمت قرار دارد، این نشان می‌دهد که هولدرهای متوسط بیت‌کوین مجددا به سود خالص برگشته‌اند.

تا به امروز، بازار نزولی 2022-23 179 روز را زیر این قیمت سپری کرده، که آن را به دومین دوره طولانی در چهار سیکل نزولی اخیر بازار تبدیل کرده است.

روند صعودی بیت کوین و شاخص MVRV

نمودار زیر سه نوع قیمت واقعی (تحقق یافته) را ارائه می‌دهد:

🔴 قیمت واقعی هولدرهای کوتاه‌مدت (18.000 دلار)، میانگین BTC هایی که در 155 روز گذشته دست به دست شدند.

🟠 قیمت واقعی (19.700 دلار) که میانگین تمام هولدرها است.

🔵 قیمت واقعی هولدرهای بلندمدت (22.400 دلار)، میانگین BTC هایی که حداقل 155 روز نگه داشته شده‌اند.

چندین نکته کلیدی در این مدل وجود دارد:

شباهت قابل‌توجهی در قدرت بازار فعلی با آنچه در آوریل 2019 مشاهده شد وجود دارد، اگرچه بیت کوین در بازار فعلی هنوز به قیمت واقعی هولدرهای بلندمدت (LTH) نرسیده است.

در هر دو بازار نزولی 2018-19 و 2022-2023، هر سه قیمت واقعی مذکور همگرا شده که در آن یک هولدر متوسط بیت کوین، صرف نظر از زمان نگهداری BTC، میانگین هزینه تقریباً برابری دارد).

قیمت واقعی هولدر کوتاه‌مدت کمتر از سایرین است، که منعکس کننده یک کاپیتولاسیون بزرگ پس از سقوط صرافی FTX است، که نشان می‌دهد حجم قابل‌توجهی از BTC ها پس از آن دست به دست شده است.

میانگین قیمت هولدرهای بلندمدت و کوتاه مدت

🔔 ایده برای الارم: شکسته شدن مقاومت 22.400 دلار منعکس کننده عبور قیمت از قیمت واقعی هولدرهای بلندمدت است و هولدرهای متوسط را دوباره به سود بازمی‌گرداند.

بیشتر بخوانید: در ۸ سال آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟ مایکل سیلور پاسخ می‌دهد

برآورد ارزش منصفانه

یکی از مدل‌های ارزش منصفانه بیت کوین برای اولین بار توسط ویلی وو (Willy Woo) ارائه شد که از حجم تراکنش‌ها و نسبت NVT مشتق شده است.

این مدل از حجم تراکنش‌ها در دو سال گذشته استفاده می‌کند و سپس یک «ارزش منصفانه ضمنی» را بر اساس توان عملیاتی ارزش شبکه استخراج می‌کند.

این مدل ارزش منصفانه بیت کوین در سال 2022 را بیش از حدِ واقعی تخمین زده است. این احتمالاً نتیجه حجم سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ است که در معرض تسویه بدهی‌های گسترده قرار گرفتند، اما سومدیریت کیف پول‌ها توسط شرکت‌های FTX/Alameda در روزهای پایانی آنها نیز احتمالاً در آن نقش داشته است.

ارزش منصفانه بیت کوین

این مدل به دلیل کاهش عظیم حجم نقل و انتقالات در هفته گذشته سقوط کرده و اکنون ارزش منصفانه بین 8.200 تا 10.000 دلار را نشان می‌دهد.

مدل گلسنود «ارزش منصفانه» بیت کوین را بین 15.0 تا 17.6 هزار دلار تخمین می‌زند. این با محدوده قیمتی که طی ماه قبل حفظ شده بود، تطابق دارد.

بیشتر بخوانید: داده‌های تازه: کمتر از ۱٪ افراد جهان صاحب بیت کوین هستند

ارزش منصفانه بیتکوین

روند صعودی بیت کوین و سودآور شدن ماینرها

یکی از بخش‌هایی که در 12 ماه گذشته بیشترین ضربه را خورده، ماینرهای بیت کوین بوده‌اند، به طوری که شرکت‌های ماینینگ سهامی عام شاهد ضربه‌های عمده به ارزش‌گذاری‌های خود و در نتیجه قیمت سهام خود بودند.

مدل زیر میانگین هزینه تولید BTC را 18798 دلار تخمین می‌زند، با این فرض که «سختی استخراج» منعکس کننده «قیمت» نهایی بخش ماینینگ است.

بیشتر بخوانید: سختی استخراج شبکه بیت کوین رکورد زد

مدل رگرسیون سختی شبکه

این مدل سختی استخراج را برابر با نرخ انتشار بیت کوین در نظر گرفته و شامل سه خط روند است که نشان‌دهنده:

🔴 کارآمدترین ماینرها

🟠 ماینرهای متوسط

🔶 ناکارآمدترین ماینرها.

طبق این مدل، میانگین هزینه تولید 17062 دلار تخمین زده می‌شود که کمی کمتر از مدل قیمت واقعی بالا (18.800 دلار) است. بر اساس هر دو مدل، این احتمال وجود دارد که ماینرها در سراسر جهان شرایط مالی مطلوب‌تری را در پیش رو ببینند، البته با فرض اینکه روند صعودی فعلی ادامه یابد.

🔔 ایده برای الارم: شکستن قیمت به زیر 17.000 دلار بیانگر کاهش قیمت هر دو مدل هزینه تولید بیت کوین است که ممکن است بخش ماینینگ را دوباره در فشار مالی بحرانی قرار دهد.

روند صعودی بیت کوین

برای به تصویر کشیدن این موضوع، نمودار زیر سودآوری دستگاه ماینر Antminer S19 Pro را نشان می‌دهد که حدوداً در می 2020 منتشر شد و تا همین اواخر یکی از دستگاه‌های پرچمدار ماینینگ بود. نواحی رنگی در نمودار زیر سطح سودآوری تخمینی را برای این دستگاه نشان می‌دهند. توجه داشته باشید، AISC، با ASIC اشتباه نشود!

0.125 دلار در کیلووات ساعت

🢐 0.100 دلار در کیلووات ساعت

🡑 0.075 دلار در کیلووات ساعت

0.050 دلار در کیلووات ساعت

🔴 0.025 دلار در کیلووات ساعت

دوره‌هایی که تخمین زده می‌شود این دستگاه بدون سود بوده، به صورت شکاف‌هایی در نمودار رنگی مربوطه نشان داده شده است. دو دوره از این قبیل مشخص است، ماه می تا اکتبر 2020 (بلافاصله پس از انتشار Antminer S19 Pro و رویداد هاوینگ)، و از ژوئیه 2022 تا هفته جاری. طبق این مدل، تخمین زده می‌شود که S19 Pro برای ماینرهایی که در هفت ماه گذشته کار بیش از 0.10 دلار در کیلووات ساعت کرده بود، سودآور نبوده است.

بیشتر بخوانید: بررسی تئوری میلک شیک دلار؛ آیا بیت کوین ناجی دلار خواهد شد؟

بازگشت معاملات سودآور

آخرین موضوع مورد بررسی ما پس از تحلیل قیمت واقعی، بازگشت معاملات سودآور در شبکه است. مدل aSOPR در حال آزمایش مجدد مقدار 1.0 است که یک سطح مقاومت کلیدی در طول بازار نزولی شمرده می‌شود.

شکست شدن aSOPR به سمت بالا، و در حالت ایدئال، آزمایش مجدد و موفقیت آمیز سطح 1.0 اغلب نشانه تغییر جهت بازار است، به این معنی که سودها توسط سرمایه‌گذاران نقد شده و تقاضای کافی برای جذب آنها وارد بازار می‌شود.

🔔 ایده برای الارم: شکست aSOPR (میانگین متحرک 30 روزه) به بالای سطح 1.0 نشان‌دهنده بازگشت سودآوری معاملات در مقیاس وسیع‌ و سیگنال قدرت بازار کلان است.

معاملات سودآور

حرکت مشابهی را می‌توان در نسبت P/L دید. این مدل نیز درحال تست مجدد سطح 1.0 از سمت پایین است و این اولین نشانه از سودآور شدن معاملات و جذب شدن بازار به شمار می‌رود.

سوددهی بیت کوین

🔔 ایده برای الارم: شکسته شدن نسبت P/L (میانگین 30 روزه) به بالای 1.0 نشان‌دهنده بازگشت سوددهی در مقیاس وسیع و سیگنال قدرت کلان بازار است.

عبور بیت کوین از مقاومت

خلاصه و نتیجه‌گیری

با افزایش انفجاری 23.3 درصدی بیت کوین و عبور از قیمت واقعی در شروع سال، بخش گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران بیت کوین (و ماینرها) شاهد بازگشت سود به سرمایه‌گذاری‌های خود هستند. این نشان دهنده تأثیر افزایش شدید قیمت و همچنین حجم عظیم BTC هایی است که در ماه‌های اخیر دست به دست شده‌اند.

با توجه به شاخص aSOPR و نسبت P/L Realized که در حال تست کردن نقطه سربه‌سر خود هستند، این که آیا بازار می‌تواند این سودها را حفظ کند و آیا روند صعودی بیت کوین بازمی‌گردد، به سؤال بزرگ بعدی ما برای هفته‌های بعد تبدیل می‌شود.

4
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x