استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ (Mining) چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ (Mining) چیست؟
0
بازدید : 2793

در این مطلب قصد داریم بدانیم استخراج ارز دیجیتال چیست و چه مزیتی برای شبکه بلاکچین به همراه دارد؟ به‌طور کلی باید گفت استخراج یا ماینینگ راهی برای تولید ارزهای دیجیتال است. اما موضوع چیزی فراتر از ایجاد رمز ارزهای جدید است، ماینینگ روشی است که به‌واسطه آن صحت و اعتبار تراکنش‌های ارز دیجیتال تائید می‌شوند.

اما استخراج چگونه انجام می‌شود؟ اساساً، ماینرها مسائل پیچیده ریاضی را با استفاده از کامپیوترهای پرقدرت حل می‌کنند و در ازای آن ارز دیجیتال پاداش می‌گیرند. اما استخراج با ریسک‌های زیادی همراه است که باید در مورد آنها بدانید. در این مقاله از فکت کوینز به تمامی اطلاعات مهم پیرامون استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

بیایید نگاهی به نحوه عملکرد استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشیم. ابتدا باید گفت که استخراج فقط در مورد به دست آوردن رمزارزهای جدید نیست. استخراج رمزارز دو هدف را دنبال می‌کند: تولید ارز دیجیتال جدید و تائید صحت تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در بلاک چین.

استخراج-ارز-دیجیتال-چیست

هنگامی که یک ماینر بیت کوین فرآیند تائید بلاک تراکنش‌ها را انجام می‌دهد، پاداش دریافت می‌کند. چه چیزی بدست می‌آورد؟ بیت‌کوین‌های جدیدی که در شبکه ضرب شده که تعداد کل بیت‌ کوین‌های در گردش را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آخرین قوانین استخراج ارزهای دیجیتال در ایران!

گواهی اثبات کار (POW) چیست؟

ارزهای دیجیتال به چیزی به نام «مکانیسم اجماع» نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که همه ذینفعان شبکه در مورد اینکه کدام تراکنش‌ها مشروع هستند با یکدیگر توافق دارند و از مشکل دوبار خرج شدن جلوگیری می‌کنند. بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال از الگوریتم گواهی کار (Proof of Work) برای دستیابی به این تأییدها استفاده می‌کنند. در گواهی کار (یا اثبات کار)، زمانی که یک بلاک تراکنش پر شد، ماینرها با هم رقابت می‌کنند تا اولین کسانی باشند که مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. هنگامی که آنها معادله را حل کردند، یک هش 64 کاراکتری ایجاد می‌کنند که تراکنش را تائید می‌کند و به ماینرها امکان می‌دهد بیت کوین را برای خود تولید کنند.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین راهی برای افراد برای کسب بیت کوین‌های جدید با انجام فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌های BTC است. هر ماینری که یک بلوک از تراکنش‌ها را تائید می‌کند، مقدار معینی بیت کوین پاداش می‌گیرد. به عبارت دیگر، این یک فرآیند دوگانه است که هم رمزارزهای جدید تولید می‌کند و هم امکان استفاده امن از رمزارزهای در گردش را فراهم می‌کند. اما سوال اینجاست که چرا بیت کوین‌ها باید استخراج شوند؟

استخراج-ارز-دیجیتال-

ماینینگ سیستمی است که بیت کوین هم برای ساخت بیت کوین‌های جدید و هم برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کند. اگر هیچ‌کس تراکنش‌ها را تائید نکند، ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین می‌تواند به کلاهبرداران اجازه دهد تا بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بیش از یک بار در یک زمان خرج کنند. با این حال، استفاده از مکانیزم استخراج برای تائید تراکنش‌ها از تقلب جلوگیری می‌کند و اعتماد کاربران را به ارز دیجیتال تقویت می‌کند.

بیشتر بخوانید: سختی استخراج بیت کوین افزایش یافت؛ ریزش سنگین درآمد ماینرها

آیا استخراج ارز دیجیتال سودآور است؟

چرا مردم بیت کوین استخراج می‌کنند؟ زیرا اگر درآمدی بیش از هزینه‌های استخراج خود داشته باشید، می‌تواند سودآور باشد. با این حال، سود شما به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله هزینه اولیه تجهیزات و هزینه‌های عملیاتی مداوم، مانند برق.

استخراج-ارز-دیجیتال-4

ماینرهای بیت کوین چقدر درآمد دارند؟

در ازای این هزینه‌ها چه چیزی می‌توانید کسب کنید؟ به ازای هر بلاکی که با موفقیت تائید می‌کنید و به بلاک چین اضافه می‌کنید، در حال حاضر 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنید. اما باید بدانید این مقدار تقریباً هر چهار سال به نصف می‌رسد که هدف از آن کمیابی بیت کوین و ارزشمندتر شدن آن است.

بیشتر بخوانید: هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

برای شروع استخراج ارز دیجیتال به چه چیزی نیاز دارم؟

اکنون شما می‌دانید که استخراج کریپتو چیست و شاید علاقه‌مند به مشارکت در آن باشید. اما چگونه می‌توانید استخراج ارز دیجیتال را شروع کنید؟ چه بیت کوین و چه اتر را انتخاب کنید، یک سری نکات مشترک و مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید. برای مثال، استخراج با استفاده از یک لپ‌تاپ معمولی نتیجه و صرفه مالی ندارد، زیرا استخراج ارزهای دیجیتال زمان و قدرت محاسباتی زیادی را می‌طلبد.

از نظر سخت افزاری، باید یک دستگاه یا ریگ ماینینگ ویژه‌ راه‌اندازی کنید. ریگی که شما نیاز دارید به ارز مورد نظرتان بستگی دارد، برای مثال بیت کوین عمدتاً با استفاده از ریگ‌های آسیک (ASIC) استخراج می‌شود که می‌تواند هزاران دلار هزینه داشته باشد. همچنین باید هزینه برق خود را در نظر بگیرید. شما برق زیادی مصرف خواهید کرد، بنابراین باید مطمئن شوید که ارزان ترین تعرفه ممکن را پرداخت می‌کنید.

در کنار سخت افزار، به نرم افزار خاصی نیز نیاز خواهید داشت. برای انجام ماینینگ، باید نرم افزار ماینینگ را دانلود کنید. برخی از نرم افزارها، مانند CGMiner، متن باز و رایگان هستند، در حالی که برخی دیگر، مانند Awesome Miner هزینه دارند. همچنین باید یک کیف پول راه‌اندازی کنید، تا کوین‌هایی که به دست می آورید را در آن ذخیره کنید. بسته به رویکردی که تصمیم به اتخاذ آن دارید، ممکن است نیاز به عضویت در یک استخر استخراج (mining Pool) نیز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین ماینر بیت کوین : 10 دستگاه برتر در سال 2022

مقایسه استخراج انفرادی با استخراج جمعی

عضویت در استخر استخراج به چه معناست؟ ماینینگ انفرادی زمانی است که یک ماینر به تنهایی عمل می‌کند. اما در استخر ماینینگ، یک ماینر با سایر ماینرها کار می‌کند و منابع محاسباتی آنها به اشتراک گذاشته می‌شود و با سایر اعضای استخر درآمد حاصل می‌کنند. اگر خودتان قدرت محاسباتی زیادی ندارید، استخراج جمعی می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

بیشتر بخوانید: 5.4 درصد از کل بیت کوین دنیا در ایران استخراج می‌شود

استخراج ارز دیجیتال چه مضراتی به همراه دارد؟

در حالی که استخراج ارز دیجیتال بازدهی وسوسه انگیزی دارد، یک نکته وجود دارد. استخراج کریپتو در حال حاضر نیازمند مصرف برق قابل توجهی است و این باعث می‌شود ردپای کربن آن بسیار بزرگ شود. و این امر با مسائل مالی و نظارتی نیز مرتبط است:

استخراج ارز دیجیتال یک فرآیند بسیار پر مصرف است. تخمین زده می‌شود که برای مثال استخراج بیت کوین، برق بیشتری از کل کشور فنلاند مصرف می‌کند. این به معنای ردپای کربن بزرگ و هزینه‌های شدید است. به همین دلیل است که ماینرها تمایل دارند در مناطقی از جهان که هزینه برق پایین است تجمع کنند. اما این به نوبه خود، فشار نامتناسبی را بر زیرساخت‌های اغلب قدیمی وارد می‌کند که فقط مشکل زیست‌محیطی را تشدید می‌کند.

ماینینگ در استخر

فقط هزینه‌های جاری نیست که می‌تواند افزایش یابد – هزینه‌های اولیه شروع به کار به عنوان یک ماینر نیز می‌تواند بسیار گران باشد.

استخراج ارز دیجیتال برای افرادی که چیز زیادی در مورد کامپیوتر نمی‌دانند مناسب نیست. فقط درک نحوه عملکرد این فرآیند و راه‌اندازی تمام تجهیزات لازم نیاز به درک زیرساخت‌های محاسباتی و بلاک چین دارد. مهارت‌های مورد نیاز برای عیب یابی دستگاه در صورت مواجهه با مشکل به کنار!

حتی اگر ریگ خود را کاملاً آماده کرده باشید تا بتوانید استخراج کنید، ممکن است اجازه نداشته باشید. برخی از کشورها استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کنند – مانند چین که در سال 2021 به دلیل اثرات زیست محیطی و ماهیت غیرمتمرکز آن، آن را به طور کامل ممنوع کرد. برخی از کشورها، مانند سوئد، از اتحادیه اروپا می‌خواهند که از این روند پیروی کند – که به شدت تعداد مناطقی را که ماینرها می‌توانند به طور قانونی در آنها فعالیت کنند، کاهش می‌دهد

بیشتر بخوانید: بیت کوین و محیط زیست؛ خوب، بد یا زشت؟

جمع‌بندی

رمزارزهای گواهی کار (POW) نمی‌توانند بدون فعالیت ماینرهایشان کار کنند، حال آیا باید به ماینرها بپیوندید؟ پاسخ به دانش، منابع و تحمل ریسک شما بستگی دارد.

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا برای راه‌اندازی سخت‌افزار و نرم‌افزار و همچنین عیب‌یابی دستگاه فرآیند استخراج ارز دیجیتال را به اندازه کافی درک می‌کنید؟ اگر می‌توانید به آن پاسخ مثبت دهید، سؤال بعدی این است که آیا می‌توانید هم هزینه‌های اولیه و هم هزینه‌های مستمر مربوط به استخراج یک ارز دیجیتال را پوشش دهید؟

آیا به پول نقد، تجهیزات و انرژی برق برای سودآور کردن این سرمایه گذاری دسترسی دارید؟ اگر چنین است، آیا تأثیر قانونی و زیست محیطی آن را در نظر گرفته‌اید؟ و در نهایت، باید در مورد ریسک مالی آن فکر کنید. وقتی استخراج می‌کنید، پاداش شما به رمز ارزی که استخراج می‌کنید پرداخت می‌شود. اما رمزارزها ممکن است در معرض نوسانات قیمتی شدیدی قرار گیرند، بنابراین پاداش شما برای استخراج می‌تواند یک مبلغ بزرگ یا یک مبلغ ناچیز باشد.

اگر دانش و منابع آن را دارید، و همچنین در موقعیتی هستید که می‌توانید این ریسک را تحمل کنید، می‌توانید به جمع ماینرهایی بپیوندید از استخراج ارز دیجیتال کسب درآمد می‌کنند.

چگونه استخراج بیت کوین را شروع کنم؟

شما حداقل، به یک دستگاه ماینینگ، یک انرژی برق مقرون به صرفه، یک کیف پول ارز دیجیتال و درک فرآیند آن نیاز دارید. توصیه می‌کنیم قبل از آن کمی فکر کنید، زیرا استخراج بیت کوین دارای مزایا و معایبی است.

آیا ماینینگ تنها راه برای بدست آوردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است؟

استخراج قطعا تنها راه برای بدست آوردن بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال نیست! علاوه بر استخراج، دو راه اصلی برای به دست آوردن آنها دارید: یا آنها را در صرافی بخرید (مانند ارزهای خارجی)، یا مبادله کالاها و خدمات با آنها.

هدف از استخراج رمز ارز چیست؟

استخراج رمزارز دو هدف را دنبال می‌کند: تولید ارز دیجیتال جدید و تائید صحت تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در بلاک چین.

7
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x