اولین چارچوب قانون گذاری ارزهای دیجیتال دولت آمریکا منتشر شد
0

اولین چارچوب قانون گذاری ارزهای دیجیتال دولت آمریکا منتشر شد

بازدید : 224

به دنبال فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در رابطه با توسعه مسئولانه دارایی‌های دیجیتال، آژانس‌های فدرال گزاره‌برگی مشترک، حاوی 6 بند اصلی در رابطه با مقررات ارزهای دیجیتال در آمریکا ارائه کردند. گزارش مذکور محتوای 9 گزارش جداگانه را خلاصه می‌کند و به بایدن ارائه شده تا چارچوب روشنی را برای توسعه مسئولانه ارزهای دیجیتال مشخص کرده و راه را برای اقدامات بیشتر چه در داخل و چه در خارج کشور هموار کند.

اولین چارچوب قانون گذاری ارزهای دیجیتال در آمریکا در تاریخ 16 سپتامبر (25 شهریور) در وب سایت رسمی کاخ سفید منتشر شد و شامل 7 بخش زیر است:

  1. حمایت از مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و مشاغل
  2. ارتقاء دسترسی به خدمات مالی ایمن و کم هزینه
  3. تقویت ثبات مالی
  4. پیشبرد نوآوری
  5. تقویت رهبری مالی جهانی و رقابت‌پذیری
  6. مبارزه با تامین مالی غیرقانونی
  7. بررسی رمزارز ملی (CBDC) بانک مرکزی آمریکا

برخی از بخش‌های نخستین چارچوب قانون گذاری ارزهای دیجیتال در آمریکا حاوی اطلاعات جدیدی نیستند و بر اصول و سیاست‌های کنونی دولت تاکید می‌کند. به عنوان مثال، برای محافظت از سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان، این گزارش از ارگان‌های مربوطه، مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار و کمیسیون معاملات آتی کالا می‌خواهد تا به شدت در حوزه رمزارز تحقیق و بررسی کنند و اقدامات اجرایی علیه اقدامات غیرقانونی در این فضا انجام دهند. البته همچنان در این گزارش، در رابطه با تفکیک وظایف قانون‌گذاران، که یکی از مشکلات اصلی نظارتی آمریکاست صحبت نشده است.

آژانس‌های فدرال در این گزارش توصیه می‌کنند به منظور ارتقا دسترسی به خدمات مالی، چارچوبی برای ارائه‌دهندگان پرداخت غیربانکی ایجاد شود. این ارگان‌ها همچنین بر پذیرش سیستم‌های پرداخت آنی مانند فِد ناو (FedNow) که قرار است در سال 2023 راه‌اندازی شود تاکید کرده‌اند.

به منظور بخشی از تلاش‌های نوآورانه مسئولانه در زمینه قانون گذاری ارزهای دیجیتال، دفتر سیاست علم و فناوری (OSTP) که اخیرا گزارشی انتقادی در رابطه با تاثیرات سوء صنعت استخراج بر محیط زیست منتشر کرده است، دستورکاری برای تحقیق و توسعه دارایی‌های دیجیتال برای کمک به کاهش اثرات سوء بر آب و هوا و محیط زیست ایجاد خواهد کرد. با این دستورکار، وزارت انرژی، آژانس حفاظت از محیط زیست و سایر ارگان‌ها بیش از پیش اثرات زیست محیطی رمزارزها را تحت بررسی قرار خواهند داد.

در نخستین چارچوب قانون گذاری ارزهای دیجیتال در آمریکا آمده است ارگان‌های دولت این کشور از مواضع خود در سازمان‌های بین‌المللی برای انتقال ارزش‌ها در خصوص رمزارزها استفاده خواهد کرد. با این حال، مشخص نشده است این ارزش‌ها چه تفاوتی با رویکرد نظارتی در حال ظهور اروپا دارند.

در بخش استراتژی امنیتی این چارچوب به اصلاح قانون محرمانه بودن اسناد بانکی، قوانین ضد رشوه و قوانین مرتبط با انتقال پول بدون مجوز اشاره شده است که صراحتا برای ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های دیجیتال از جمله صرافی‌ها و پلتفرم‌های توکن های غیرقابل تعویض (NFT) اعمال می‌شود.

آخرین بند این چارچوب که شاید مهم‌ترین آن باشد، به توسعه رمزارز ملی آمریکا اختصاص داده شده است و نشان می‌دهد دولت پیش از این اهداف سیاستی را برای توسعه این ارز اتخاذ کرده است. با این حال، برای پایه و اساس این سیستم، تحقیقات بیشتری نیاز است. به نظر می‌رسد تصمیم دولت آمریکا برای توسعه یک رمزارز ملی بسیار جدی است و به همین منظور، کارگروه بین سازمانی با مشارکت فدرال رزرو، شورای اقتصاد ملی، شورای امنیت ملی و دفتر سیاست علم و فناوری به رهبری خزانه‌داری آمریکا تشکیل خواهد شد.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x