دستاورد جدید بیت کوین؛ شبکه این ارز به 5000 امین روز آنلاین خود رسید
0

دستاورد جدید بیت کوین؛ شبکه این ارز به 5000 امین روز آنلاین خود رسید

بازدید : 126

روز گذشته بیت کوین، بزرگ ترین ارز دیجیتال جهان به دستاورد تازه ای دست یافت و 5000 روز آنلاین و کار شبکه را به ثبت رساند. گفتنی است که این شبکه در 13 سال گذشته و از زمان آنلاین شدنش تقریبا بدون مشکل و قطعی همواره در حال کار کردن بوده است.

بلاک چین بیت کوین تقریبا هر 10 دقیقه یکبار بلاک های تراکنش ها را تایید کرده است که در مدت 5000 روز این تعداد به 753782 بلاک می‌رسد. همچنین یک نکته قابل توجه برای شبکه آن است که از آخرین اختلال و قطعی این شبکه 3464 روز می‌گذرد. اولین بلاک بیت کوین روز 3 ژانویه 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد و از آن روز تاکنون، شبکه 99.99% از سال را آنلاین بوده و در هر 10 دقیقه یک بلاک را تایید کرده تا زمانی که به حادثه سر ریز ارزش رسید.

این حادثه به زمانی اشاره دارد که یک بلاک عجیب در شبکه تولید شد. بلاک شماره 74638 که نتیجه آن تولی میلیاردها بیت کوین جدید بود. 5 ساعت پس از این اتفاق و در حین تایید بلاک 74691، شبکه با سافت فورک همراه شد و نودها به اجماع رسیدند.

در سال 2013، نرم افزار جداسازی بیت کوین و شبکه با فورک همراه شدند. شبکه برای 6 ساعت و 20 دقیقه قطع شد و نتیجه آن سقوط 23 درصدی قیمت بیت کوین بود که به کف 37 دلاری رسید. با این حال باید گفت که ترکیب زمان از کار افتادن شبکه در سال های 2010 و 2013 تنها 0.01% از زمان کلی فعالیت بیت کوین را تشکیل می‌دهد.

عملکرد شبکه بیت کوین
عملکرد شبکه بیت کوین

مطلب مفید: تابع هش (Hash) در رمزنگاری چیست؟ آموزش برای مبتدیان

در پی این اتفاق و جشن 5000 امین روز آنلاین بودن بیت کوین، حامیان و طرفداران این ارز در فضای مجازی به سرعت این اتفاق را گرامی داشتند. برخی نیز پس از این اتفاق از سازنده ناشناس پروتکل تشکر کردند و او را گرامی داشتند.

توییت لینا سیش

باید گفت که شبکه های قدرتمند دیگر مانند سولانا و اتریوم توان مقابله با زمان آنلاین بودن و یا حتی غیرمتمرکز بودن بیت کوین را ندارند. سولانا همانطور که قبلا نیز پوشش دادیم، مرتبا با اختلال و قطعی همراه می‌شود. اتفاقی که هم‌بنیانگذار شبکه نیز از آن به عنوان نفرین سولانا یاد کرد. در همین حین و در رابطه با اتریوم نیز باید دقت داشت که شبکه اتریوم نتیجه یک هارد فورک است.

 ویتالیک بوترین، خالق اتریوم سال 2020 گفته بود که اگر شبکه 60% زمان خود را آنلاین باشد، می‌تواند با سودآوری همراه باشد. علیرغم تمامی این صحبت ها، بیت کوین همچنان با وعده ناکاموتو در رابطه با سیستم نظیر به نظیر و نقدی که واسطه ها را حذف می‌کند، فاصله دارد و در این زمینه راهکارهای لایه 2 پرداختی و مقیاس پذیر در حال مبارزه برای رسیدن به چنین هدفی هستند. در این مدت که بیت کوین به هدف خود برسد، باید گفت که این ارز ایمن ترین، غیرمتمرکزترین و محبوب ترین دارایی دیجیتال در جهان است.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x