بیش از 9 هزار دستگاه استخراج رمزارز در سال جاری توقیف شد
0

بیش از 9 هزار دستگاه استخراج رمزارز در سال جاری توقیف شد

بازدید : 363

طبق گزارش Blockworks بیش از 9 هزار دستگاه استخراج در ایران توقیف شده است. ایران به دلیل موج گرما با خاموشی و کمبود آب مواجه شده است و با این حال اغلب از استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان دلیل اصلی این افزایش تقاضا برای انرژی یاد می‌کند.

وب‌سایت خبری تحلیلی Blockworks به عنوان یکی از منابع انتشار اخبار دنیای ارزهای دیجیتال، اخیرا در یک گزارش به توقیف بیش از 9 هزار دستگاه استخراج رمزارز در سال جاری در ایران اشاره کرده است.

در این گزارش Blockworks که به قلم سباستین سینکلر، خبرنگار ارشد بخش اخبار آسیایی بلاک‌ورکس نوشته شده، چنین آمده است:

«ایران در طول پنج ماه گذشته بیش از 9400 دستگاه استخراج رمزارز را مصادره کرده است. این کشور در کل طول تابستان، با قطع برق دست و پنجه نرم کرده است.

کامبیز ناظریان، رییس شرکت توزیع نیروی برق استان تهران اعلام کرده که این دستگاه‌های استخراج از سراسر پایتخت کشف شده‌اند.

دستگاه استخراج
گزارش Blockworks از توقیف بیش از 9 هزار دستگاه استخراج

بخش بیشتر این رقم (بیش از 9400 دستگاه استخراج رمزارز) مربوط به حجم زیادی در ماه ژوئن (خرداد/تیر) است؛ زمانی که پلیس ایران یک مزرعه غیرقانونی استخراج ارزهای دیجتال را کشف و بیش از 7 هزار دستگاه استخراج را توقیف کرد. این رقم یکی از بزرگترین کشف‌های ادوات غیرقانونی استخراج رمزارز در کشور تا به امروز است.

این کشور علی‌رغم اینکه کشوری نفت‌خیز است، به دلیل موج گرما به طور مداوم از قطعی برق و کمبود آب رنج می‌برد که منجر به اعتراضات در چندین شهر شده است.

دولت اغلب به استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان عامل اصلی افزایش تقاضا برای انرژی اشاره می‌کند.

در حالی که گزارش‌ها مشخص نمی‌کنند که آیا تمام دستگاه‌های توقیف شده مختص استخراج بیت کوین بوده‌اند یا نه، طبق داده‌های کمبریج در خصوص شاخص مصرف برق بیت‌کوین، ایران در مارس سال گذشته 7.5 درصد از هش ریت بیت‌کوین (کل قدرت محاسباتی شبکه) را به خود اختصاص داده است. هش ریت ایران از ماه ژانویه به 0.2 درصد کاهش یافته است.

همچنین ایران به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مبارزه با افزایش تقاضا برای مصرف برق، تمام فعالیت‌های ماینینگ ارزهای دیجیتال را در ماه مه (اردیبهشت) برای یک دوره چهار ماهه ممنوع کرد. انتظار می رود این تحریم در ماه سپتامبر (اواخر شهریورماه) برداشته شود.

گفتنی است ایران در ماه ژوئن هم برق 118 مزرعه مجاز استخراج رمزارز را به دلیل ترس از نبود برق کافی برای پاسخگویی به اوج تقاضا در ماه‌های گرم‌تر کشور قطع کرد.

دولت همچنین در زمستان و تابستان سال گذشته، محدودیت‌هایی را برای فعالان استخراج رمزارز اعمال کرد. در حالی که استخراج‌کنندگان مجاز و قانونی مجبور به رعایت قوانین شده‌اند، عملیات استخراج غیرقانونی رمزارزها همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، استخراج‌کنندگان غیرمجاز اغلب در مساجد، مدارس و مشاغل محلی پنهان می‌شوند تا از نیروی برق یارانه‌ای یا رایگان بهره‌مند شوند و هویت واقعی خود را مخفی نگه دارند.

در ژانویه سال 2021، مقامات ایران 45 هزار دستگاه استخراج مدار مجتمع با کاربرد خاص را که مشخص شد به صورت غیرقانونی از برق یارانه‌ای شرکت دولتی توانیر استفاده می‌کنند، توقیف کردند.

در اوایل همان ماه، مقامات ایرانی 1620 عملیات استخراج غیرقانونی ارز دیجیتال را مسدود کردند که گفته می‌شد در مجموع 250 مگاوات برق را در یک دوره 18 ماهه مصرف کرده بودند.»

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x