بیت کوین برای بازگشت به ۱۸۳۰۰ دلار آماده می‌شود؛ تحلیل BTC (۱ دی ۱۴۰۱)

بازدید : 651

قیمت بیت کوین پس از آزمایش سطح مقاومتی 18300 دلاری با ریزش 11.3 درصد همراه شد و به محدوده 16820 دلاری بازگشت. به نقل از کوین تلگراف و بنابر تحلیل بیت کوین، این حرکت نزولی در پی اصلاح هفت روزه شاخص S&P 500 بازار سهام آمریکا و پس از بیانیه نزولی رئیس فدرال رزرو همزمان با افزایش نرخ بهره صورت گرفت.

بازگشت بیت کوین به سطح حمایتی کانال صعودی

روندهای اقتصاد کلان در چند وقت اخیر مهم‌ترن کاتالیزورهای حرکات بیت کوین بوده‌اند. برای مثال، واکنش قیمت به سطح حمایتی کانال مربوط به تلاش‌های بانک مرکزی ژاپن برای کنترل تورم بوده است.

نمودار بیت کوین

بانک مرکزی ژاپن محدوده بازده اوراق بهادار دولتی را روز 20 دسامبر افزایش داد و به سطوحی رساند که از سال 2015 تاکنون بی‌سابقه بوده است. با این وجود همه چیز برای بیت کوین مثبت نبوده و در همین حین ماینرها با مشکلات زیادی مانند نزدیک شدن هش ریت به اوج خود و افزایش هزینه برق مواجه بوده‌اند. برای مثال، روز 20 دسامبر شرکت گرینیج با طلبکار خود به توافق رسید تا با وامی 74 میلیون دلاری به تغییر زیرساخت شرکت بپردازد. البته برای این کار، شرکت باید نیمی از ابزار خود را به فروشد.

در کنار آن، شرکت کور ساینتیفیک، یکی از غول‌های استخراج بیت کوین نیز بر اساس گزارش‌ها روز گذشته برای ورشکستگی فصل 11 اقدام کرده است. این در حالی است که درآمد شرکت مثبت بوده اما به نظر برای پوشش هزینه‌ها کافی نبوده است. در پی این اتفاقات، قیمت بیت کوین سطح 16800 دلاری را حفظ کرده است که نشان از حضور خریداران در این سطوح دارد.

معاملات آتی بیت کوین متمایل به فروش هستند

قراردادهای آتی ثابت شده ماهانه بیت کوین معمولا با قیمتی بیشتر از قیمت واقعی بیت کوین معامله می‌شوند چرا که فروشندگان برای معاملات بلند مدت خود تقاضای پول بیشتری می‌کنند. این موضوع که با نام بهره دیرکرد نیز شناخته می‌شود تنها متعلق به بازار کریپتو نیست. در یک بازار سالم، معاملات آتی باید در محدوده 4 تا 8 درصدی شاخص پریمیوم دوره‌ای معامله شوند تا ریسک‌های موجود و همچنین هزینه معاملات نیز پوشش داده شود.

شاخص پریمیوم

تصویر نشان می‌دهد که تلاش برای رساندن عدد این اندیکاتور به بالای صفر در یک ماه گذشته با شکست همراه بوده است. نبود معاملات خرید آتی بیت کوین به معنای آن است که تقاضای بیشتری برای فروش در بازار وجود دارد که در بازه 14 تا 18 دسامبر شدت زیادی نیز گرفته است. فاصله 1.5 درصدی تا قیمت تشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای میلی به بازکردن معاملات خرید ندارند.

تریدرهای برتر معاملات خرید خود را نگه داشته‌اند

با وجود مورد اشاره شده، سرمایه‌گذاران باید نسبت معاملات خرید به فروش را بررسی کنند تا اثرات خارجی که تنها بر قراردادهای فصلی تاثیرگذار هستند را از تحلیل خود حذف کنند. این شاخص داده‌های خود را از موقعیت‌های خرید و فروش اسپات و قراردادهای پرپچوال کاربران صرافی‌ها بدست می‌آورد و نشان می‌دهد که تریدرهای برتر بازار چه معاملاتی کرده‌اند.

مطلب مفید: جامعه بدون پول نقد؛ خوب یا بد؟ مروری بر مزایا و معایب CBDC ها

شاخص نسبت خرید به فروش

علیرغم آنکه قیمت بیت کوین روز 19 دسامبر به زیر 16300 دلار رسید، این تریدرها تغییری در معاملات خرید خود صورت نداده‌اند. برای مثال، شاخص خرید به فروش صرافی هوبی از روز 16 دسامبر تا 21 دسامبر، در محدوده 1.01 ثابت بوده است. در همین حین صرافی OKX شاهد افزایش نسبی این شاخص نیز بوده و در 5 روز مقدار آن از 1.02 به 1.04 رسیده است. برای بایننس افزایش مشابهی صورت گرفته که نشان می‌دهد پس از آزمایش حمایت کانال، تریدرها حالت نزولی به خود نگرفته‌اند.

تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین نشان می‌دهد که علیرغم قرار گرفتن قیمت زیر میانگین 20 روزه در محدوده 16985 دلاری از 16 دسامبر تاکنون، فروشندگان موفق نشده‌اند وضعیت را به نفع خود تغییر دهند و بدین ترتیب شاهد افزایش تقاضا در سطوح پایین هستیم.

نمودار بیت کوین

روز 20 دسامبر، قیمت بیت کوین با رشد بسیار کمی همراه شد و خود را به میانگین 20 روزه رساند. این سطح اهمیت زیادی برای فروشندگان دارد چرا که شکست آن باعث خواهد شد قیمت تا 17622 دلار و سپس 18387 دلار خواهد شد. از سویی دیگر، اگر شاهد ریزش و واکنش منفی به میانگین‌های متحرک باشیم، سطح حمایتی 16256 از دست خواهد رفت و افزایش فشار فروش بیت کوین را به 16000 دلار و سپس 15476 دلار خواهد رساند.

میانگین 20 روزه جهتی خنثی به خود گرفته و RSI نیز در ناحیه 47 قرار دارد که نشان دهنده تعادل میان خریداران و فروشندگان در بازار است. چنین چیزی می‌تواند در کوتاه مدت باعث حرکات نوسانی تصادفی شود چرا که هر دو گروه قصد دارند کنترل بازار را به دست بگیرند.

این تحلیل صرفاْ ترجمه‌ای از کوین تلگراف است و بیانگر نظر تیم فکت کوینز و همچنین پیشنهادی مبنی بر خرید یا فروش نیست. سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ریسک و خطر خاص خود را دارد. لذا با آگاهی از تمامی خطرات به این بازار وارد شوید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x