تاثیر سقوط قیمت بر بازار آتی BTC؛ تحلیل بیت کوین (۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲)

بازدید : 741

قیمت بیت کوین روز گذشته در زیر حمایت 55 روزه خود در 27000 دلار تثبیت شد و در پی این حرکت نزولی به سمت 26155 دلار شاهد لیکوئید شدن بیش از 100 میلیون دلار معاملات خرید بودیم. تحلیل بیت کوین نشان می‌دهد که علیرغم این اصلاح عمیق و از دست رفتن حمایت 27000 دلاری، بازار مارجین و فیوچرز بیت کوین حرکت خوبی از خود نشان دادند تا امید سرمایه‌گذاران برای پس گرفتن 28000 دلار افزایش یابد.

فشار قانون‌گذاری و قدرت گرفتن دلار

به نقل از کوین تلگراف، عدم قطعیت و شفافیت در قانون‌گذاری آمریکا با ارسال احضاریه‌ای به شرکت دیجیتال ماراتون، ماینر بیت کوین دوباره افزایش یافت و مورد توجه جامعه قرار گرفت. این شرکت، روز 10 مه به اعضای جامعه گفت که با احضاریه‌ای از سمت کمیسیون بورس آمریکا درباره نقض قوانین اوراق بهادار از طریق تراکنش‌های واسطه مواجه شده است.

علاوه بر آن، جامعه ارزهای دیجیتال با ریسکی از سمت صندوق سرمایه بیت کوین گری اسکیل نیز مواجه است. این صندوق دارای 627522 بیت کوین است که با فاصله قیمتی بسیار زیادی از ارزش اصلی BTC معامله می‌شود. همچنین باید اشاره داشت که دیجیتال گروپ کارنسی، شرکت مادر گری اسکیل نیز با مشکلات زیادی مواجه بوده و در جنسیس کاپیتال، شرکت معاملاتی و وام‌دهی این مجموعه نیز اعلام ورشکستگی کرده است.

اصلاح عمیق 7 درصدی بیت کوین در روزهای گذشته هم‌زمان با رشد شاخص دلار همراه بود. شاخص دلار، معیاری است که قدرت دلار را در برابر مجموعه‌ای از ارزهای خارجی اندازه‌گیری می‌کند. این اندیکاتور روز 8 مه به 101 رسید که کمترین میزان در یک سال اخیر بود. با این حال در روزهای بعدی شاهد رشد دوباره آن و سقوط بازار کریپتو بودیم.

به‌طور تاریخی، میان دارایی‌های پر ریسک مانند بیت کوین و شاخص دلار یک واگرایی وجود دارد. هرگاه شاهد ضعف در شاخص دلار هستیم، تقاضا برای دارایی‌های ریسکی مانند بیت کوین افزایش می‌یابد. باید اشاره داشت که سناریو برعکس نیز وجود دارد و رشد شاخص دلار با سقوط این دارایی‌ها همراه است.

بازار مارجین بیت کوین

بازار مارجین بیت کوین نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای چه موقعیتی در بازار دارند. این تریدرها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند که با وام گرفتن ارزهای دیجیتال موقعیت‌های معاملاتی خود را در بازار ثبت کنند.

OKX

OKX، اندیکاتوری را برای وام‌دهی بازار مارجین در اختیار کاربران قرار می‌دهد که مبتنی بر نسبت استیبل کوین به بیت کوین است. تریدرها در این سناریو می‌توانند با وام گرفتن استیبل کوین‌ها به خرید بیت کوین بپردازند. از سویی دیگر، وام‌گیرندگان بیت کوین تنها می‌توانند انتظار سقوط قیمت را داشته باشند.

نمودار بالا نشان می‌دهد که نسبت وام‌دهی تریدرهای OKX در فاصله 8 تا 12 مه کاهش داشته است. با این حال، چنین اتفاقی هنوز نگران‌کننده نیست چرا که تریدرها هنوز دید صعودی به بازار دارند و شاهد تقاضای بیشتر برای وام گرفتن استیبل کوین در بازار هستیم.

نشانه‌ای از فروش با ترس در بازار نیست

تریدرها به‌منظور درک بهتر تأثیر بازار مارجین بر رفتار سرمایه‌گذاران باید شاخص خرید به فروش بیت کوین را نیز مورد بررسی قرار دهند. این شاخص با دریافت داده از صرافی‌های مختلف مشخص می‌کند که وضعیت معاملات سرمایه‌گذاران در بازارهای اسپات، فیوچرز فصلی و پرپچوال چگونه است.

مطلب مفید: معرفی لیست بهترین میم کوین سال 2023 برای سرمایه‌ گذاری

خرید و فروش بیت کوین

علیرغم آنکه بیت کوین حمایت 28000 دلاری و سپس 27000 دلاری خود را از دست داده است، تحلیل داده‌های صرافی‌ها نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای با استفاده از قراردادهای آتی معاملات خرید ثبت کرده‌اند. در صرافی OKX این شاخص افزایش داشته است و در پلتفرم بایننس شاهد تثبیت آن در 1.13 بوده‌ایم که بیانگر تغییر به موقعیت نزولی نیست.

درنتیجه باید اشاره داشت که علیرغم سقوط 12 درصدی بیت کوین از تاریخ 6 مه تاکنون، تریدرهای مارجین و فیوچرز موقعیت صعودی خود در بازار را رها نکرده‌اند. چنین حرکتی نشان‌دهنده اعتماد به نفس نسبت به حرکت صعودی بیت کوین و بازپس‌گیری حمایت 28000 دلاری است.

تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز روز 10 مه و در حرکت نسبتاً صعودی خود کندل دوجی با سایه بلند تشکیل داد که بیانگر حضور فروشندگان در بازار و تلاش آن‌ها برای کاهش قیمت بوده است. در ادامه، فروشندگان با موفقیت قیمت بیت کوین را با ریزش همراه کردند و شاهد شکسته شدن حمایت الگوی مثلث متقارن نیز بودیم.

نمودار بیت کوین

علاوه بر آن، میانگین‌های متحرک 20 روزه در 28142 دلار و میانگین 50 روزه در 28496 دلار نیز تقاطع نزولی خود را تکمیل کردند تا روند نزولی قدرت بیشتری بگیرد. در همین حین، RSI وارد ناحیه نزولی شده که بیانگر قدرت بیشتر فروشندگان در بازار است.

بنا بر تحلیل بیت کوین، هدف نزولی بعدی برای فروشندگان سطح 25250 دلاری است. این سطح بسیار اهمیت دارد چرا که خط گردن الگوی سر و شانه معکوس نیز به شمار می‌رود و خریداران باید با تمام قوا از آن دفاع کنند. واکنش مثبت به آن می‌تواند پس گرفتن 27000 و 28000 دلار را به همراه داشته باشد. شکست آن اما م تواند اصلاح تا حمایت روانی 20000 دلاری را به همراه داشته باشد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x