مقدمه‌ای کامل بر توکنومیک و آمار بازار Sui

مقدمه‌ای کامل بر توکنومیک و آمار بازار Sui
0
بازدید : 350

پروژه زنجیره عمومی معروف شبکه Sui شبکه اصلی‌اش را 3 مه راه‌اندازی کرد. رمز ارز Sui نیز مشابه با Aptos، که سال گذشته موضوع بحث‌های داغی بود، مورد حمایت تیم و فناوری‌های زیربنایی Diem و Novi و دو پروژه استیبل‌کوین و کیف پول تعلیق شده فیس‌بوک (که اکنون Meta نام دارد) است. بااین‌حال، Sui برخلاف Aptos هیچ کوینی از طریق ایردراپ عرضه نکرده است و در عوض از عرضه‌های اولیه و ارائه اشتراک‌های لیست سفید به شرکت‌کنندگان اولیه استفاده کرد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با Sui به بررسی وضعیت توسعه، اقتصاد توکنی، و آمارهای بازار Sui می‌پردازیم.

وضعیت توسعه SUI

شرکت توسعه‌دهنده سویی یعنی Mysten Labs سال 2021 وارد بازار شد و به لطف پیشینه‌اش در Meta از همان ابتدا مورد استقبال سرمایه‌گذاران خطرپذیر قرار گرفت.

Sui نیز همچون Aptos از زبان Move استفاده می‌کند. این زبان قرارداد هوشمند مبتنی بر Rust جدیدی است که توسط پروژه منحل‌شده Diem به‌طور خاص برای دارایی‌های کریپتو ایجاد شده است. زبان Move در مقایسه با Solidity، که توسط زنجیره‌های عمومی اتریوم و EVM استفاده می‌شود، امنیت و انعطاف‌پذیری بیشتری به لطف داده‌های دارایی متمایز و ماژول‌های قابل‌انتقال دارد.

Sui زبان Move را به زبان Sui Move ارتقا داده است. Sui Move ضمن حفظ عملکرد امنیتی Move عملکرد شبکه بهتری نیز دارد. همچنین Sui از موتور اجماع Sui استفاده می‌کند. این موتور متشکل از Narwhal و Bullshark در آزمایش‌ها رکورد حداکثر TPS (تعداد تراکنش در ثانیه) 120000 را ثبت کرد.

ظرفیت فنی و معماری کلی Sui پس از نزدیک به دو سال آزمایش و تأیید به‌تدریج تثبیت شده است. در حال حاضر، بیش از صد پروژه در دسته‌هایی مانند بازی، NFT، زیرساخت، شبکه‌های اجتماعی، و DeFi روی Sui ساخته شده‌اند.

اقتصاد توکن Sui

توکن دارایی اصلی شبکه Sui (یعنی SUI) جز لاینفک اکوسیستم Sui است و در موارد زیر کاربرد دارد:

1. استیکینگ و اعتبار سنجی PoS.

2. پرداخت هزینه گس معاملات، ذخیره‌سازی و سایر عملیات موجود در شبکه Sui؛

3. به‌عنوان دارایی چندمنظوره و دارایی نقد در کارکردهای مختلف اکوسیستم Sui؛

4. حاکمیت و رأی‌گیری درون زنجیره‌ای.

سقف عرضه توکن SUI 10 میلیارد است. توکن SUI طبق برنامه بنیاد Sui به شرح زیر توزیع شده است:

 • 50% عرضه کل توکن SUI مختص ذخیره جامعه بنیاد Sui است و در تأمین مالی برنامه هیئت نمایندگی، برنامه‌های کمک مالی، تحقیق و توسعه، و تأمین یارانه اعتبارسنج‌ها هزینه می‌شود؛
 • ·         20% عرضه کل به مشارکت‌کنندگان اولیه تخصیص می‌یابد؛
 • ·         14% عرضه کل سهم سرمایه‌گذاران است؛
 • ·         10% عرضه کل متعلق به «خزانه Mysten Labs» است؛
 • ·         6% عرضه کل بین آزمایش‌کنندگان برنامه‌های کاربردی و برنامه دسترسی جامعه کاربران (Community Access Program) توزیع می‌شود.

اشتراک لیست سفید و عرضه اولیه عمومی انجام شده قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی Sui هر دو بخشی از برنامه دسترسی جامعه کاربران هستند که با هدف کمک به اعضای جامعه Sui در کسب توکن SUI در مراحل اولیه اجرا شده‌اند. طبق مدل توزیع فعلی توکن‌ها، نیمی از عرضه SUI مختص توسعه اکوسیستم Sui است. سرمایه‌گذاران و تیم مؤسس 24 درصد عرضه را دریافت می‌کنند و 26 درصد باقی‌مانده به حامیانی مانند مشارکت‌کنندگان اولیه و اعضای اولیه جامعه Sui تعلق می‌گیرد.

همان‌طور که گفتیم میزان سهم و زمان آزادسازی برنامه‌های مختلف تحت Community Reserve هنوز رسماً اعلام نشده است.

آمارهای بازار Sui

سرمایه‌گذاران اغلب ارزش Sui را با Aptos مقایسه می‌کنند. Aptos Labs بیش از 350 میلیون دلار در مرحله اولیه و سری A تأمین مالی کرده است و ارزش بازارش بیش از 2 میلیارد دلار است، درحالی‌که Sui 336 میلیون دلار طی تأمین سری A و سری B جذب کرده است و ارزش بازارش به بیش از 2 میلیارد دلار می‌رسد. این دو پروژه از نظر جذب سرمایه و ارزش پروژه تقریباً برابر هستند.

طبق آمارهای کوینکس، ارزش بازار در گردش، کل ارزش بازار در گردش، و حداکثر ارزش بازار در گردش توکن اصلی Aptos (یعنی APT) به ترتیب برابر 1.898، 10.117 و 18.34 میلیارد دلار است.

در آخرین عرضه اولیه تحت برنامه دسترسی جامعه کاربران 144 میلیون SUI مستقیماً فروخته شد و 450 میلیون SUI باقیمانده نیز طی 13 مرحله عرضه خواهند شد (یعنی 7.7% طی یک ماه). به‌این‌ترتیب، تقریباً 178.65 میلیون SUI 3 ژوئن آزادسازی و فروخته خواهد شد. عرضه در گردش اولیه SUI طبق داده‌های فروش شرکای Sui حدود 480 میلیون توکن است. قیمت SUI در آینده با توجه به ارزش بازار در گردش فعلی APT ممکن است به 4 دلار برسد. اگر ارزش SUI را بر اساس کل ارزش بازار در گردش APT تعیین کنیم قیمت SUI در حدود 1 دلار خواهد بود و به سقف 1.83 دلار نیز خواهد رسید.

حداکثر TPS شبکه Sui طی 30 روز گذشته طبق گفته کاوشگر شبکه آزمایشی Sui به 132125 رسیده است، درحالی‌که بالاترین TPS شبکه Aptos در زمان راه‌اندازی اولیه‌اش 2107 بود و حداکثر TPS آن طی 30 روز گذشته برابر با 151 بوده است. هرچند داده‌های شبکه آزمایشی ممکن است متفاوت از داده‌های شبکه اصلی باشند، ولی برتری فنی Sui، که موردقبول بسیاری از افراد نیز است، مشهود است.

عملکرد Aptos پس از راه‌اندازی شبکه اصلی‌اش مورد مناقشه بوده است و این زنجیره عمومی به‌رغم پیشرفت‌هایش در زمینه زیرساخت هنوز برنامه‌های محبوبی را ارائه نکرده است. Sui به‌عنوان خواهر یا برادر Aptos پروژه‌های زیادی را در مرحله آزمایشی جذب کرده است، ولی هنوز شاهد موفقیت هیچ‌کدام از پروژه‌ها نبوده‌ایم. حال که Sui شبکه اصلی‌اش را راه‌اندازی کرده است باید مدتی منتظر بمانیم تا مطمئن شویم که آیا قابلیت‌های فنی Sui پاسخگوی تقاضای برنامه‌های کاربردی مقیاس بزرگ مانند بازی‌ها و پروژه‌های شبکه‌های اجتماعی آن‌چنان‌که ادعا کرده‌اند هست یا خیر.

اگرچه Aptos هنوز برنامه‌های کاربردی موفقی ارائه نکرده است، ولی APT به لطف انتظارات سرمایه‌گذاران و مؤسسات سرمایه زنجیره‌های عمومی مبتنی بر Move توانسته است به ارزش بازاری بیش از 10 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر، عرضه در گردش اولیه SUI تنها بخش کوچکی از عرضه کل آن را شامل می‌شود که منجر به افزایش قیمتش در مراحل اولیه شده است. بااین‌حال، زنجیره Sui هنوز زمان آزادسازی و مقیاس آزادسازی توکن SUI را اعلام نکرده است. بیایید منتظر بمانیم تا ببینیم که آیا بازار SUI را نیز همچون APT ارزشمند می‌داند یا خیر.

شبکه SUI اکنون در وب‌سایت صرافی جهانی ارزهای دیجیتال کوینکس موجود است. در صورت تمایل می‌توانید با دنبال کردن کوینکس معاملات کریپتو را در آن شروع کنید.

سلب مسئولیت: این مقاله صرفاً برای ارجاع است و فاقد هرگونه توصیه مالی است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x