داده‌های مشتقه بیت کوین از افزایش بیشتر قیمت BTC خبر می‌دهند
0

داده‌های مشتقه بیت کوین از افزایش بیشتر قیمت BTC خبر می‌دهند

بازدید : 132

قیمت بیت کوین در این هفته به اوج 23100 دلاری رسید و هم‌زمان با آن، بازار سهام نیز با روند بازگشتی خوبی همراه شد و شاخص نزدک رشد 2.9 درصدی را تجربه کرد. تحلیل بیت کوین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نسبت به داده‌های اقتصادی و تصمیم فدرال رزرو برای کاهش سرعت افزایش نرخ بهره امیدوار هستند.

به نقل از کوین تلگراف، روز 20 ژانویه گوگل 12 هزار کارمند خود را که 6% از نیروی کار شرکت را تشکیل می‌دهند را اخراج کرد. این اخبار بد مانع از رشد قیمت و خرید بیشتر در دارایی‌های ریسکی مانند بیت کوین نشد اما استراتژیست ارشد شرکت جی پی مورگان انتظار دارد که به‌زودی شاهد فشار فروش و جهتی نزولی برای بازار سهام باشیم.

ترس از رکود اقتصادی روز 20 ژانویه و پس از صحبت‌های کریستوفر والر، یکی از مقامات فدرال رزرو شدت گرفت. وی اشاره داشت که برای کاهش تورم باد یک رکود اقتصادی نرم را تحمل کرد. برخی از تحلیلگران معتقدند دلیل رشد BTC استفاده شرکت دیجیتال کارنسی گروپ از ورشکستگی فصل 11 است که به شرکت‌هایی مانند جنسیس فرصت سازمان‌دهی مجدد قرض‌ها و فعالیت‌های تجاری را می‌دهد.

از طرفی اما این حرکت صعودی ریسک فروش در دارایی‌های سرمایه‌گذاری شرکت گری اسکیل ازجمله صندوق سرمایه‌گذاری 13.3 میلیارد دلاری BTC آن را کاهش می‌دهد. در ادامه به بررسی داده‌های مشتقه بیت کوین خواهیم پرداخت تا درک بهتری از وضعیت بازار داشته باشیم.

کاهش معاملات مارجین بیت کوین پس از فتح 21000 دلار

بازارهای مارجین دار نحوه فعالیت و معاملات تریدرهای حرفه‌ای را به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهند، چراکه به آنها اجازه می‌دهند با وام گرفتن ارزهای دیجیتال موقعیت‌هایی خود را ایجاد کنند. برای مثال کاربران می‌توانند با وام گرفتن استیبل کوین‌ها به خرید بیت کوین بپردازند. از طرفی دیگر نیز با وام گرفتن بیت کوین می‌توان در معاملات فروش این ارز شرکت کرد. برخلاف معاملات آتی، تعادل میان خرید و فروش در معاملات مارجین همیشه برقرار نیست.

نسبت وام مارجین تریدرهای OKX

نمودار بالا نشان می‌دهد که نسبت وام مارجین تریدرهای OKX از 12 تا 16 ژانویه افزایش داشته که بیانگر معاملات خرید بیت کوین در زمانی بوده که این ارز رشد 18 درصدی داشته است. البته باید دقت داشت که پس از آن، روند این اندیکاتور برعکس شده و در تاریخ 20 ژانویه به حالت خنثی درآمده است.

مطلب مفید: ۷ نکته مهم برای هولدرهای بیت کوین در سال ۲۰۲۳

در حال حاضر این شاخص نشان دهنده وام گرفتن استیبل کوین‌ها است که به معنای عدم اعتماد به نفس فروشندگان برای ایجاد موقعیت‌های فروش در بازار است. البته این داده‌ها همچنان مشخص نمی‌کنند که آیا تریدرهای حرفه‌ای نسبت دیدگاه صعودی خود را از دست داده‌اند یا با مارجین اضافی قصد کاهش اهرم را دارند.

علیرغم رالی صعودی تریدرهای آپشن خنثی هستند

شاخص دلتا اسکیو 25% یک اندیکاتور مناسب برای مشخص کردن وضعیت صعودی یا نزولی بودن تریدرها و سفارش گیرها در بازار است. این شاخص به مقایسه معاملات خرید و فروش آپشن در بازار می‌پردازد و هنگام افزایش ترس سرمایه‌گذاران بیت کوین از روند مثبت می‌شود. به‌طور خلاصه هنگام ترس از سقوط قیمت BTC این اندیکاتور به بالای 10% حرکت کرده و در زمان رشد قیمت به منفی 10% می‌رسد.

شاخص دلتا اسکیو

روز 12 ژانویه این شاخص به پایین‌ترین حد خود در یک سال گذشته رسید که نشان می‌دهد تریدرهای آپشن بعد از مدت‌ها نسبت به روند صعودی هستند. در حال حاضر این شاخص در منفی 2% قرار گرفته که نشان دهنده تعادل میان خریداران و فروشندگان است. با توجه به رالی صعودی اخیر، این حرکت صعودی در نظر گرفته می‌شود.

با ثبت معاملات یکسان تریدرهای آپشن و وام گرفتن استیبل کوین توسط تریدرهای مارجین، داده‌های مشتقه به نظر برای بیت کوین صعودی هستند. از سویی دیگر، فروشندگان هنوز سطح موردنظر برای ایجاد موقعیت‌های فروش خود را پیدا نکرده‌اند. بازارهای سنتی نقش مهمی در ایجاد روندها دارند اما خریداران بیت کوین تا زمانی که داده‌های مشتقه بدین شکل باشند، نباید ترسی داشته باشند.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x