در صورت فروپاشی اقتصاد آمریکا چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال خواهد افتاد؟

در صورت فروپاشی اقتصاد آمریکا چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال خواهد افتاد؟
0
بازدید : 896

فروپاشی اقتصاد آمریکا و ارز بریکس چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟ آیا سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال همراه با طلا افزایش می‌یابد یا ارزش آنها نیز سقوط خواهد کرد؟ اینها سوالاتی است که این روزها بسیاری از فعالان بازار می‌پرسند. اما پاسخ درست چیست؟ با فکت کوینز همراه شوید تا به آن دست یابیم.

تقاضا برای همه طبقات دارایی، ازجمله ارزهای دیجیتال، تحت تأثیر تعامل پیچیده داده‌های اقتصادی است. شاید شنیده باشید که در دوران سخت اقتصادی، سرمایه‌گذاران اغلب با روی آوردن به پناهگاه‌های امنی چون طلا، سبد سرمایه‌گذاری خود را به دارایی‌های کم ریسک‌تر تغییر می‌دهند. ارزهای دیجیتال اخیراً سعی کرده‌اند موقعیت خود را در برابر طلا تقویت کنند تا به‌عنوان محافظ در برابر تورم عمل کنند و در حینی که بازارهای متعارف قادر به انجام این کار نیستند، بازدهی لازم را فراهم کنند.

آیا فروپاشی اقتصاد آمریکا جدی است؟

اظهارات اخیر مقامات ایالات متحده نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور دچار یک بحران بدهی شده است که می‌تواند به زودی به یک رکود تمام عیار ختم شود. به گفته جانت یلن، وزیر خزانه داری، دولت آمریکا ممکن است به دلیل افزایش هزینه‌ها، پول کافی برای پرداخت صورت‌حساب‌های خود تا ماه ژوئن  را نداشته باشد.

رویترز گزارش داد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها خواسته تا در مورد افزایش سقف بدهی کشور در هفته آینده گفتگو کنند، اما اگر طرف‌ها به توافق نرسند، کشور در معرض خطر رکود قرار خواهد گرفت. چنین امری می‌تواند برای اقتصاد 25 تریلیون دلاری امریکا و میلیون‌ها آمریکایی که برای ثروت خود به آن متکی هستند فاجعه بار باشد.

فروپاشی اقتصاد آمریکا

کاهش رشد اقتصادی همچنین انتظارات از رکود اقتصادی را افزایش داده است. طبق آخرین گزارش، تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول سال 2023 این کشور با نرخ سالانه 1.1 درصد افزایش یافته است که به طور قابل توجهی کمتر از سه ماهه چهارم سال 2022، زمانی که تولید ناخالص داخلی 4.4 درصد افزایش یافت، است.

ارنست اند یانگ (Ernst & Young)، شرکت ارائه‌دهنده خدمات مالی انتظار دارد که اقتصاد ایالات متحده در ادامه سال ۲۰۲۳ و حتی در سال 2024 به رشد اقتصادی ضعیف خود ادامه دهد. EY پیش‌بینی می‌کند که در اواسط سال یک رکود به دلیل تورم، افزایش نرخ‌های بهره و سخت‌تر شدن شرایط اعتباری رخ دهد. که بر سرمایه‌گذاری تجاری، هزینه‌های مصرف‌کننده و بازارهای معاملات تأثیر منفی می‌گذارد.

در همین حال، وال استریت که اغلب معیار رونق اقتصادی در نظر گرفته می شود، روزهای بهتری را به خود دیده است. پس از رونق پسا-کرونا، شاخص‌های برتر این کشور در سال گذشته کاهش دو رقمی را تجربه کردند. شرکت های بزرگ فناوری ازجمله مایکروسافت، آمازون و متا مجبور شده اند نیروی کار خود را کاهش دهند تا سودآور باقی بمانند. بدتر از آن، کشور دچار یک بحران بانکی شد که تاکنون چهار قربانی گرفته است که جدیدترین آنها فرست ریپابلیک بانک (First Republic Bank) است.  این در حالی است که طبق نظر کارشناسان، بانک های بیشتری تحت شرایط کلان فعلی ورشکست خواهند شد.

بیشتر بخوانید: آغاز مذاکرات رسمی جایگزینی ارز BRICS با دلار آمریکا

فروپاشی اقتصاد امریکا چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

سوال حساس این است که اگر اقتصاد ایالات متحده دچار فروپاشی شود، چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال خواهد افتاد؟

نایجل گرین، مدیرعامل شرکت مدیر سرمایه deVere معتقد است که بحران بانکی و تورم فزاینده ممکن است باعث شود سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک پناهگاه امن روی آورند. او همچنین اشاره کرد که در آینده ارزهای دیجیتال با پا به پای سرمایه‌گذاری سنتی و فیات حرکت خواهند کرد.

از آغاز سال 2023، قیمت بیت کوین بیش از 70 درصد بهبود یافته است و از سایر دارایی‌های سنتی بهتر عمل کرده است. در همین حال، اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، از اول ژانویه تاکنون نزدیک به 60 درصد رشد داشته است. گزارش تحقیقاتی NYDIG نشان داد که بازده بیت کوین در سه ماهه اول سال 2023 72 درصد افزایش یافت، که به راحتی از بازده سهام شرکت‌های بزرگ ایالات متحده و حتی طلا که به ترتیب تنها 17.2 درصد و 12.9 درصد رشد داشتند، پیشی گرفت.

فروپاشی اقتصاد امریکا چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

بیشتر بخوانید: ۵ تکنیک برای سرمایه‌گذاری در رکود اقتصادی

علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از کاهش همبستگی بیت‌کوین با بازار سهام ایالات متحده در ماه‌های اخیر است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران در واقع به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک پناهگاه امن نگاه می‌کنند تا یک سرمایه‌گذاری پرریسک.

بر اساس تحقیقات گراند ویو، ارزش بازار ارزهای دیجیتال ایالات متحده در سال 2022 به 1.19 میلیارد دلار رسید. همین عدد یک چهارم کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در سال گذشته را به خود اختصاص داد. با توجه به اینکه بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران کریپتو از ایالات متحده آمده‌اند، رکود اقتصادی ممکن است سرمایه‌گذاران را مجبور به جستجوی دارایی‌هایی مانند طلا و کریپتو برای پشتیبانی از سبد پرتفوی خود کند.

با این حال، همه تحلیلگران نسبت به چشم انداز کوتاه مدت ارزهای دیجیتال مطمئن نیستند. ایلیا ولکوف (Ilya Volkov) ، مدیر اجرایی شرکت فین‌تک یوهولدر (YouHodler) در سوئیس، گفت که بحران بانکی می‌تواند باعث ایجاد ترس در بین سرمایه‌گذاران شود و مشخص نیست که کدام شرکت‌ها پس از سقوط Silvergate، SVB و Signature Bank با مشتریان کریپتو همکاری خواهند کرد. او همچنین گفت که نقدینگی بازار رمز ارز ممکن است در کوتاه‌مدت لطمه ببیند، اما چشم‌انداز بلندمدت این صنعت مثبت است.

بیشتر بخوانید: رابرت کیوساکی: با توسعه BRICS، آمریکا با تورم شدید و قحطی مواجه می‌شود

نتیجه گیری

در نهایت، باید به یاد داشته باشید که رمز ارزها در مقایسه با دارایی‌های سنتی مانند سهام و طلا نسبتاً جدید هستند. از این رو، هنوز جایگاه آن در بازار به بلوغ کامل نرسیده است. بر اساس یافته‌های اخیر، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تضعیف اقتصاد ایالات متحده یا فروپاشی اقتصاد آمریکا باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال می شود. اما، بخش کریپتو مشکلات خاص خود را دارد، از فشار قانونی گرفته تا مسائل امنیتی بلاک چین. در صورت تداوم این مسائل، سرمایه‌گذاران احتمالا سرمایه‌های خود را از این بازار خارج می‌کنند. در حال حاضر، پاسخ به سوال مطرح‌شده در این مقاله تا حد زیادی به این بستگی دارد که بازار ارز دیجیتال چگونه می‌تواند با شرایط منفی کنونی کنار بیاید.

سوالات متداول

اگر اقتصاد ایالات متحده دچار فروپاشی شود، چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال خواهد افتاد؟

بحران بانکی و تورم فزاینده ممکن است باعث شود سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک پناهگاه امن روی آورند. همچنین گزارش‌ها حاکی از کاهش همبستگی بیت‌کوین با بازار سهام ایالات متحده در ماه‌های اخیر است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران در واقع به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک پناهگاه امن نگاه می‌کنند تا یک سرمایه‌گذاری پرریسک.

آیا اقتصاد آمریکا در حال فروپاشی است؟

در 5 ژوئن 2022 کارآفرین و فعال اقتصادی در حوزه ارزهای دیجیتال معروف به کیم داتکام پستی را در توییتر منتشر کرد و اظهار داشت اقتصاد احتمالا به سمت یک فروپاشی بزرگ جهانی می رود، وی افزود: به طور خاص اقتصاد آمریکا بدلیل تاثیرات جهانی خود در مسیری فراتر از ورشکستگی است. براساس اظهارات وی؛ هزینه ‌ها و بدهی ‌های دولت ایالات متحده از کنترل خارج شده است.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x