آیا وب3 (Web 3) واقعا غیرمتمرکز است؟
0

آیا وب3 (Web 3) واقعا غیرمتمرکز است؟

بازدید : 286

غیرمتمرکزسازی یکی از ارکان خلق سرویس‌های وب3 است، آنهم به منظور ایجاد مشترک خدماتی که از فناوری‌های جدید مانند بلاک چین بهره می‌برند. غیرمتمرکزسازی کنترل کامل محتوا، امنیت و حریم خصوصی بهتری را برای ما فراهم می‌کند.

وب3، وب معنایی یا وب غیرمتمرکز، ساختاری است که در آن فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند نقش های اصلی آن را برعهده دارند. بنابراین، Web 3 یک تکامل جدید از وب کنونی است که به ما اجازه می دهد تا محتوایی را که در وب کنونی فقط قابلیت نوشتن دارد را بتوانیم هم بنویسیم، هم بخوانیم و هم آن را برای خود برداریم. سرویس هایی که درعوض از یک سیستم متمرکز به یک سیستم کاملا غیر متمرکز تبدیل می شوند. در ادامه با فکت کوینز همراه باشید تا نحوه غیرمتمرکز سازی در وب 3 را بررسی کنیم .

وب3 به هم پیوستن فناوری هایی مانند وب معنایی، هوش مصنوعی، فناوری سه بعدی و واقعیت مجازی است، و همچنین فناوری بلاک چین و شبکه های P2P که دسترسی به این برنامه های قدرتمند جدید را میسر میسازند.

بنابراین، اساس عملکرد Web 3 غیرمتمرکزسازی است و در آنجا است که فناوری بلاک چین ظاهر می شود. توانایی بلاک چین برای ارائه خدمات به عنوان یک پایگاه داده غیرمتمرکز به برنامه های کاربردی وب این اجازه را می دهد که با کاربران تعامل داشته باشند. به این ترتیب، کاربران می توانند کارهای مختلفی انجام دهند که در بلاک چین ثبت می شوند، به گونه ای که همیشه موارد زیر در دسترسمان باشد:

1. تاریخچه ای متشکل از تمامی اقدامات کاربر.

2. یک هویت شبه مرتبط با آن کاربر.

3. کاربران با استفاده از علم رمزنگاری قادر به بدست آوردن، انتقال، ایجاد و ویرایش هرچیزی در برنامه هستند.

4. درنتیجه، با هر اقدامی در یک برنامه وب 3.0، ما در واقع تراکنشی را انجام می دهیم که در بلاک چین ثبت می شود.

برای ادغام دنیای وب و بلاک چین، باید پلی ارتباطی میان این دو ساخته می شد تا بتوان آنها را به یکدیگر متصل کرد. این پل ارتباطی از دو چیز استفاده میکند:

  • اول تکنولوژی های شناخته شده ای همانند جاوااسکریپت، با هدف طراحی رابط های کاربری و منطقی که کاربران را قادر میسازد توسط مرورگر و گوشی هوشمند خود با آن برنامه بخصوص براحتی کار کنند.
  • دوم قراردادهای هوشمندی از سوی بلاک چین که قادر به ایجاد و مدیریت تمامی روابط منطقی شبکه بلاک چین میباشند.

ضرورت وجود غیرمتمرکزسازی در Web 3 چیست؟

غیرمتمرکزسازی در وب3

غیرمتمرکزسازی در وب3 به این دلیل بسیار مهم و ضروری است که بتوان خدماتی ایجاد کرد که به تمامی آنها بدون لحظه ای تاخیر دسترسی پیدا کرد. بنابراین، کارکردن با برنامه ها و خدمات وب3 (یا DApps) میتواند به سادگی اجرای یک برنامه کامپیوتری، موبایلی یا برنامه ای در بستر وب باشد. برای ایجاد دسترسی به این خدمات، برنامه موردنظر به شبکه بلاک چین و یا به شبکه خصوصی P2P خود متصل میشود.

بیشتر بخوانید: وب 3 (Web 3.0) چیست؟ با قابلیت های نسل سوم وب آشنا شوید

در طول این فرآیند، تعاملتان با آن برنامه بخصوص شما را نیز بخشی ازاین شبکه غیرمتمرکز میسازد. با این کار، شبکه نمیتواند شما را بیرون بیندازد یا دسترسی شما به شبکه را کاملا قطع کند. برای مثال میتوانید شبکه بیت تورنت را درنظر بگیرید که البته یک برنامه Web 3 نیست اما مثال ساده و روشنی از یک شبکه غیرمتمکز است.

بیشتر بخوانید : توکن بیت تورنت ؛ نقشه راه آینده بیت تورنت چیست؟

اشتراک اطلاعات در این شبکه به راحتی اشتراک یه فایل با پسوند .torrent یا یک لینک “magnet”میباشد. براین اساس، برای دسترسی به فایل موردنظر از هر جای دنیا، صرفا آن را دانلود کرده و با کسانی که آن را میخواهند به اشتراک بگذارید. در شبکه بیت تورنت، امکان قطع دسترسی یک فرد به شبکه وجود دارد اما اینکار آنقدر توسط دیگران نکوهش میشود و آنقدر کم پیش می آید چنین اتفاقی رخ دهد که میتوان آن را نادیده گرفت. این موضوع یک موردی را واضح می‌کند:

بیت تورنت به شما این اجازه را میدهد که فایل موردنظر خود را دانلود کنید، بدون آنکه در مورد آن فایل اطلاعاتی بخواهد.

با بلاک چین، امکان ایجاد برنامه هایی مانند بیت تورنت به سرعت افزایش می یابد. قابلیت ایجاد برنامه هایی که به صورت غیر متمرکز اجرا می شوند. برنامه‌هایی که همیشه فعال هستند و می‌توانیم بدون هیچ مانعی به آن‌ها دسترسی پیدا کنیم، یک گام دیگر به سوی غیرمتمرکزسازی است. نمونه ای از این را می توان در برنامه هایی مانند Aether مشاهده کرد که به عنوان نوعی Reddit کاملاً غیرمتمرکز عمل می کند. نمونه‌های دیگری نیز وجود دارند همانند DTube (یک یوتیوب غیرمتمرکز) و Web3Torrent که به ما قابلیتی بسیار مهم میدهند:

اینکه در هر زمانی قادر به دسترسی به برنامه موردنظر باشیم.

غیرمتمرکزسازی در وب 3.0 و رابطه آن با متاورس

وب3 و متاورس

یکی از جنبه هایی که غیرمتمرکزسازی وب3 در آن نقش کلیدی دارد، خلق متاورس ها است. متاورس ها چیز جدیدی در دنیا نیستند، با این حال ساخت آن ها همیشه محدود و از همه مهم تر متمرکز بوده است. پروژه هایی مانند Habbo Hotel یا Second Life نمونه هایی از علاقه مردم به متاورس و پتانسیل بالای آنها است، اما دارای محدودیت هایی نیز میباشند که متمرکزسازی عامل آن است.

اما ورود بلاک چین و توانایی آن در غیرمتمرکزسازی دنیای وب، بطورکلی شیوه نگرش یه این نوع ساخت و ساز را تغییر داده است. اول از همه، دسترسی به متاورس های غیرمتمرکز برای هر کسی امکان پذیر است. علاوه براین، این متاورس های غیرمتمرکز عموماً با استفاده از نرم‌افزارهای رایگان ساخته میشوند و زیرنظر سازمان هایی که توسط مردم معمولی کنترل میشوند. این سازمان ها بر توسعه متاورس و گسترش عملکردی و تکنولوژیکی آن نظارت میکنند. بنابراین، اساساً متاورس های غیرمتمرکز به ما این تضمین را میدهند که تمامی اعضای آن سازمان بتوانند با آن تعامل داشته و آن را توسعه دهند.

به منظور دسترسی به تمامی این امکانات، غیرمتمرکزسازی وب3 ضروری است، چراکه نه تنها ابزارهایی را برای ساخت متاورس فراهم میکند، بلکه امکانات دیگری نیز به ما عرضه میکند به آن متاورس اضافه می شوند. به عنوان مثال، شما می توانید یک متاورس مانند Decentraland را بر بستر فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند بسازید و آن را غیرمتمرکز نگه دارید.

اما به لطف ماهیت این فناوری، هر کسی قادر است یک برنامه یا قابلیت خاص بسازد که به دیسنترالند متصل شود و سپس توسط کاربران آن متاورس به خوبی یا بدی استقبال میشود. اساسا، غیرمتمرکزسازی Web 3 به مردم این امکان را می دهد که فضاها و عملکردهای جدیدی ایجاد کنند که بتوانند به دیگر متاورس ها، در زنجیره های دیگر متصل شوند و بسیاری قابلیت های دیگر. بنابراین، نوآوری در این حوزه و ساخت چنین فضاهایی می تواند از رشد بسیاری برخوردار گردیده و بدون هیچ محدودیتی باعث پیشرفت هردوی این موارد شود.

آیا WEB 3 فعلی واقعا غیرمتمرکز است؟

وب3

با درنظر گرفتن تمامی مزیت های وب3 و غیرمتمرکزسازی، در این برهه از زمان که می توانیم با بسیاری از برنامه های وب3 تعامل داشته باشیم، باید این سوال را از خود بپرسیم: آیا Web 3 که هم اکنون در دسترس است واقعا غیر متمرکز بحساب می آید؟ در جواب این سوال باید بگوییم خیر. این موضوع هرچقدرهم عجیب باشد، واقعیت وب3 کنونی میباشد، واقعیتی که باید پذیرفته، بررسی و برآن غلبه شود.

برای مثال می توان به OpenSea اشاره کرد. این بازار معروف NFT یکی از مهم ترین DApps (برنامه های غیرمتمرکز)در اکوسیستم اتریوم، Polygon  وSolarium محسوب می شود. و با اینکه از این برنامه به عنوان “DApp” یاد میشود، حقیقت این است که OpenSea در وضعیت کنونی خود به هیچ عنوان غیرمتمرکز بحساب نمی آید. اگر بخواهید از کشوری که توسط ایالات متحده تحریم شده به OpenSea دسترسی داشته باشید، قادر به ورود به این برنامه و استفاده از خدمات آن نخواهید بود.

در ضمن، برنامه OpenSea نه نظامی بحساب می آید، نه جاسوسی و نه هیچ چیز مخربی که دلیل بر تحریم آن باشد. یک بازار ساده NFT دسترسی کاربران به خدمات خود را قطع می کند چراکه به زیرساخت های واسط دیگری وابسته می باشد که به این منظور ایجاد شده اند که تعیین کنند چه کسی می تواند و چه کسی نمی تواند به وب سایت مذکور و در نتیجه Dapp موردنظر دسترسی داشته باشد و علت همه این ها خواسته یک شخص یا سازمان ثالث است.

بیشتر بخوانید: اپن سی (OpenSea) چیست؟ با اولین و بزرگترین بازار NFT آشنا شوید

در پاسخ به این موضوع، بسیاری از افراد اصرار دارند که برنامه غیرمتمرکز OpenSea بر بستر اتریوم است و قراردادهای هوشمند آن برای همه در دسترس است. مورد دوم درست است، اما آن ها این موضوع را فراموش می کنند بگویند که کارکردن با یک قرارداد هوشمند اصلا آسان نیست و برای یک تازه کار، حکم هدایت یک هواپیمای مسافربری هنگام سقوط را دارد، آنهم با موتورهای خاموش و درحالیکه برج مراقبتی درکار نیست. OpenSea تنها “قراردادهای هوشمند موجود در شبکه اتریوم” نیست، بلکه رابط کاربری آن و تمام کارهایی است که استفاده از این برنامه را برای همگی آسان می کند.

کلام اخر؛ غیرمتمرکزسازی در Web 3

از سوی دیگر، امروزه مشکلات غیرمتمرکزسازی وب3 بسیار بزرگ تر و اساسی تر هستند. به عنوان مثال، Dappradar یک کیف پول دیجیتال در Web 3 میباشد که استفاده از آن بسیار آسان است و دسترسی به بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز در شبکه های مختلف را ممکن میسازد. اما حقیقت این است که استفاده از آن بسیار متمرکز بحساب می آید. اگر از Dappradar در شبکه اتریوم استفاده کنید، هر کاری که انجام می دهید از فیلتر ConsenSys عبور میکند.

این فیلتر شامل زیرساخت سرویس Infura، سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط خدمات این برنامه می شود. اتفاق جالبی که یکبار رخ داد این بود که آنها یکبار به قول خودشان “به اشتباه” دسترسی چندین کشور در سراسر جهان را به برنامه خود قطع کردند. جالبتر آنکه تمامی این کشورها در لیست تحریم آمریکا قرار داشتند و این موضوع از آنجا که ConsenSys یک شرکت آمریکایی است، منطقی بنظر میرسد. با دانستن تمامی این موارد تا به الان کاملا مشخص شده است که وب3 کنونی کاملا غیرمتمرکز نیست و اگرچه پیشرفت زیادی در این حوزه مشاهده شده و میشود، همچنان راه زیادی تا رسیدن به غیرمتمرکزسازی واقعی در وب3 باقیست.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x