فرصتی برای فروش بیت کوین ؛ تحلیل آنچین شماره ۵۲ (۴ بهمن ۱۴۰۱)

فرصتی برای فروش بیت کوین ؛ تحلیل آنچین شماره ۵۲ (۴ بهمن ۱۴۰۱)
0
بازدید : 2072

صعود اخیر بازار ارز دیجیتال قیمت بیت کوین را به بالای 23000 دلار رسانده و بسیاری از سرمایه‌گذاران را غافلگیر کرده است. با این حال، هم‌زمان انگیزه هولدرها و ماینرها برای فروش بیت کوین به خصوص پس از روند نزولی طولانی‌مدت و دردناک سال 2022 افزایش یافته است. در این تحلیل آنچین با فکت کوینز همراه باشید تا به چشم‌اندازی از وضعیت بازار ارز دیجیتال در هفته‌های پیش رو دست پیدا کنیم.

تغییر روند یا تله‌ برای کم‌ تجربه‌ها؟

جهش اخیر بیت کوین به بالای قیمت واقعی یا تحقق یافته خود (19.700 دلار) بسیاری از سرمایه گذاران را غافلگیر کرده و آنها را به واکنش وا داشته است.

ما در این مقاله تغییرات قابل توجه در رفتار سرمایه‌گذاران جدید (هولدرهای کوتاه‌مدت)، هولدرهای بلندمدت و ماینرها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. نکته قابل توجه اینکه، صعود اخیر قیمت باعث ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران و ماینرهای جدید برای فروش بیت کوین و کسب سود شده است. از سوی مقابل، شاهد انعطاف‌پذیری بیشتری در هولدرهای بلندمدت هستیم که بیش از 6 ماه است که بیت کوین‌های خود را نگه‌داری می‌کنند.

ما در این مقاله با بررسی واکنش هولدرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت، خواهیم فهمید که صعود اخیر بیت کوین و سودآور شدن سرمایه‌گذاران چه تاثیری روی رویکرد ذینفعان بازار خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: اندیکاتور جریان پول چایکین (CMF) چیست؟ نهنگ‌ ها چه زمانی خرید می‌ کنند؟

قیمت بیت کوین

خروج از محدوده ضرر

افزایش اخیر قیمت‌ بیت کوین تا محدوده 21 الی 23 هزار دلار با عبور آن از چندین سطح قیمت مهم همراه بود که از لحاظ تاریخی بیانگر تغییر روانی در الگوهای رفتاری هولدرها بوده است.

نمودار زیر دو مدل قیمتی خاص را ارائه می‌کند که عبارت‌اند از:

 • قیمت سرمایه‌گذار (Investor Price) در 17.400 دلار که از اختلاف بین Realized Cap و Thermocap به دست می‌آید. این مدل بیانگر میانگین قیمت خرید تمام بیت کوین‌هایی است که توسط ماینرها فروخته شده است.
 • قیمت دلتا (Delta Price) در 11.400 دلار که از اختلاف بین Realized Cap و Average Cap به دست می‌آید.

نکته: ترموکپ (Thermocap) یک نوع مدل قیمت است که با ضرب کردن تراکنش کوین بیسِ (پاداش ماینر و کارمزد تراکنش) هر بلاک در قیمت بیت کوین در زمان ضرب بیت کوین جدید محاسبه می‌شود.

نکته: Realized Cap یا قیمت حقیقی، اخرین قیمتی است که هر بیت کوین در آن جابجا شده است.

نکته: Average Cap میانگین قیمتی است که هر بیت کوین در آن جابجا شده است.

جالب توجه است که بیت کوین در فاز کشف کف قیمت 2018-2019 و در فاز کشف کف قیمت (Bottom Discovery) بازار نزولی فعلی، مدت زمان مشابهی را در محدوده‌ بین «قیمت دلتا» و »قیمت سرمایه‌گذار» سپری کرده است. این بیانگر برابری مدت زمان روی ضرر بودن سرمایه‌گذاران در طول بدترین فاز هر دو بازار است.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته مهم برای هولدرهای بیت کوین در سال ۲۰۲۳

محدوده‌ قیمت دلتا و قیمت سرمایه‌گذار بیت کوین

علاوه بر مولفه «زمان»، می‌توانیم فشردگی محدوده بین قیمت سرمایه‌گذار و قیمت دلتا را به‌عنوان شاخصی از اینکه بیت کوین زیر قیمت واقعی خود قرار دارد یا خیر، اندازه‌گیری کنیم. همانطور که در بالا نشان داده شد ↕️، فشردگی این محدوده با میزان تغییر در قیمت حقیقی (Realized Cap) یا حجم سرمایه ورودی بازار مرتبط است.

قیمت اسپات/(قیمت دلتا -قیمت سرمایه گذار)=فشردگی Compression = (Investor Price – Delta Price)/Spot Price

با بررسی روند تاریخی فشردگی محدوده Delta -Investor، می‌توان یک محدوده کلیدی (0.15-0.2 🥥) را مشاهده کرد که برای تایید شروع ↗️ و پایان ↘️ فاز کف سازی قابل استفاده است.

با توجه به قیمت فعلی بیت کوین و میزان فشردگی دامنه مذکور، زمانی که بیت کوین قیمت 28.300 دلار را پس بگیرد، سیگنال پایان فاز کشف قیمت صادر می‌شود.

شردگی محدوده قیمت Delta -Investor

ظهور نور بعد از یک تاریکی طولانی

در کنار ارزیابی مدل‌های قیمتی، می‌توانیم شاخص‌های آنچین را نیز برای تخمین پایداری و قدرت حرکت فعلی بازار بررسی کنیم.

«درصد عرضهِ روی سود» یک معیار خوب برای شناسایی زمان بهبود بازار است که با گذار از فاز کف سازی (ضرر غالب) 🥑 به فاز تعادل بین سود و زیان شناخته می‌شود. این دوره انتقالی را می توان زمانی آغاز شده در نظر گرفت که میانگین هفتگی درصد عرضهِ روی سود بین 55 تا 80 درصد باشد.

افزایش اخیر بیت کوین از 16.900 دلار به 23.100 دلار نشان داد که درصد عرضه روی سود به طور ناگهانی از 55 درصد به بیش از 67 درصد افزایش یافته است. این افزایش 12 درصدی طی 14 روز یکی از شدیدترین جهش‌ها در مقایسه با بازارهای نزولی قبلی بوده است. این عدد نشان می‌دهد که چه مقدار بیت کوین زیر قیمت 23.30 دلار تراکنش شده است.

بیشتر بخوانید: تله خرسی (Bear Trap) در معاملات چیست؟ چطور گرفتار آن نشویم؟

درصد عرضه روی سود

از لحاظ تاریخی، هرگونه تغییر ناگهانی در میزان عرضه روی سود (سود نقد نشده) سرمایه‌گذاران را به واکنش (خرید یا فروش بیت کوین ) وا می‌دارد، که می‌توان با استفاده از معیارهایی که سود و زیان نقد شده را توصیف می‌کنند، آن را سنجید.

معیار سود و زیان نقد شده اختلاف بین ارزش BTCها را در زمان خرید و زمان فروش آنها اندازه گیری می‌کند. نمودار زیر حجم هفتگی سود و زیان نقد شده بازار را به همراه خالص سود و زیان نقد شده نشان می‌دهد.

🩸 مجموع ۷ روزه سود نقد شده [دلار آمریکا].

🥺 مجموع ۷ روزه ضرر نقد شده [دلار آمریکا].

🔵 مجموع 7 روزه سود نقد شده منهای مجموع 7 روزه ضررهای نقد شده.

بازار نزولی فعلی که از نوامبر 2021 شروع شد، دو ریزش  بزرگ ( فروش بیت کوین در مقیاس وسیع) را پشت سر گذاشت و به ترتیب متوجه ضرر خالص %2.9- و %3.7- از ارزش بازار در هفته شد. اکنون این وضعیت به سود غالب تغییر کرده است که نشانه‌ای امیدوارکننده از بهبود بازار پس از ریزش‌های سنگین نیمه دوم سال 2022 تلقی می‌شود.

معیار سود و زیان نقد شده بیت کوین

فرصت برای سرمایه گذاران جدید

هنگامی که بیت کوین در فاز طولانی کف سازی قرار می‌گیرد، رفتار سرمایه گذاران جدید به یک عامل تأثیرگذار در شکل گیری نقاط محوری قیمت تبدیل می‌شود. ما می‌توانیم این رفتار را از طریق درصد عرضهِ روی سودِ هولدرهای کوتاه‌مدت ارزیابی کنیم.

جالب توجه است، طی بازارهای نزولی، زمانی که بیش از 97.5 درصد از عرضهِ سرمایه گذاران جدید روی ضرر 🟥 است، احتمال فرسودگی فروشندگان به طور تصاعدی افزایش می یابد. برعکس، وقتی بیش از 97.5 درصد از عرضه هولدرهای کوتاه مدت روی سود است، معمولا این بازیگران از فرصت استفاده می‌کنند و در نقطه سربه سر خود یا با سود کم از بازار خارج می‌شوند.

افزایش اخیر بیت کوین به 23000 دلار، این معیار را برای اولین بار از زمان رکورد آن در نوامبر 2021 به بیش از 97.5 درصد سود رسانده است. با توجه به این جهش قابل توجه در سودآوری، احتمال فروش بیت کوین توسط هولدرهای کوتاه مدت نیز افزایش می‌یابد.

فرصت فروش

با نگاهی به حجم فروش هولدرهای جدید از طریق معیار (Spent Volume Age Bands) SVAB ، می‌توان دید که این افزایش سودآوری، چگونه حجم فروش این گروه را شدیدا به بالای روند نزولی بلندمدت خود سوق داده است.

بیشتر بخوانید: برنامه معاملاتی (Trading Plan) چیست؟ آموزش کامل تنظیم برنامه معاملاتی

شاخص SVAB بیت کوین

ایمان راسخ سرمایه گذاران به بیت کوین

تحلیل سودآوری سرمایه‌گذاران و رفتار هولدرهای کوتاه مدت به صورت مجزا ارزیابی کاملی از بازار ارائه نمی‌دهد. بنابراین، ما همین مطالعه را روی هولدرهای بلندمدت که بسیاری از آنها سرمایه گذاران سال 2021-22 هستند و در ضرر قرار دارند، نیز انجام خواهیم داد.

LTH-MVRV میانگین قیمت خرید بیت کوین هولدرهای بلندمدت را با قیمت‌ فعلی بیت کوین مقایسه می‌کند و اطلاعاتی در مورد سود یا زیان نقد نشده آنها ارائه می‌دهد.

این معیار نشان می‌دهد که پس از 6.5 ماه، قیمت بیت کوین در نهایت به بالای میانگین قیمت هولدرهای بلندمدت (22.600 دلار) افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که اکنون میانگین قیمت خرید هولدرهای بلندمدت بالاتر از نقطه سربه سر آنها قرار دارد.

با توجه به مدت زمان قرارگیری شاخص LTH-MVRV زیر عدد 1 🟩 بازار نزولی فعلی با بازار سال 2018-2019 تا به اینجای کار کاملا قابل مقایسه است.

بیشتر بخوانید: استراتژی معامله لاک‌پشتی (Turtle Trading) چیست؟

هولدرهای بیت کوین

قابل ذکر است، حجم BTC های با قدمت بیش از 6 ماه (عرضه قدیمی) 🔵 از اوایل دسامبر تاکنون تا 301 هزار بیت کوین افزایش یافته است که این روند حاکی از ایمان سرمایه گذاران به نگه‌داری (هولد کردن) بیت کوین است.

به عبارت دیگر، عرضه یا موجودی بیت کوین هولدرها از 314 هزار بیت کوین در زمان سقوط صرافی FTX، به بیش از 100 هزار بیت کوین در ماه تغییر کرده است.

خالص تغییر موضع عرضه قدیمی بیت کوین

فروش بیت کوین توسط ماینرها

همانند هولدرهای کوتاه‌مدت، ماینرها نیز از افزایش قیمت اخیر برای حفظ سرمایه خود استفاده کرده‌اند.

ضریب پوئل (Puell Multiple) نسبت بین درآمد روزانه کل ماینرها (دلار آمریکا) به میانگین سالانه آنها را نشان می‌دهد. این شاخص نشان می‌دهد که درآمد نسبی ماینرها در مقایسه با اوایل ژانویه 254 درصد افزایش یافته که نشان می‌دهد تنش مالی که این صنعت در طول بازار نزولی تجربه کرده، چقدر شدید بوده است.

بیشتر بخوانید: شاخص پوئل (The Puell Multiple) چیست؟

فروش بیت کوین توسط ماینرها

با بهبود قابل توجه درآمد دلاری ماینرها، آنها از انباشت 8.500 BTC در ماه به فروش بیت کوین به میزان 1.600 BTC در ماه تغییر رویکرد داده‌اند. ماینرها از 8 ژانویه تا کنون حدود 5.600 بیت کوین فروخته‌اند و یک کاهش خالص موجودی را نسبت به اول سال تجربه کرده‌اند.

ماینرهای بیت کوین

نتیجه گیری

رشد اخیر قیمت بیت کوین به بالای 23.200 دلار سودآوری سرمایه گذاران را در کل به طور قابل توجهی بهبود بخشیده است. بیت کوین با صعود اخیر خود چندین قیمت کلیدی را بازیابی کرده و درصد عرضهِ روی سود را به سطح مطلوبی سوق داده است.

با این حال، قیمت‌های بالا و وسوسه برداشت سود پس از یک بازار نزولی طولانی مدت، باعث می‌شود سرمایه گذاران دوباره به فروش بیت کوین روی بیاورند. تجزیه و تحلیل رفتار سرمایه گذاران مختلف نشان می‌دهد که هولدرهای کوتاه‌مدت و ماینرها از این فرصت برای فروش بخشی از بیت کوین‌های خود بهره می‌برند.

برعکس، عرضه هولدرهای بلندمدت همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد، که می‌توان گفت که این نشانه‌ قدرت و ایمان این گروه به بیت کوین است. با توجه به تأثیر هولدرهای بلندمدت بر روند کلان قیمت، زیر نظر گرفتن میزان فروش آنها در هفته‌های آینده کمک کننده خواهد بود.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x