پروتکل لیدودائو (LidoDao) و ارز دیجیتال لیدو (LDO) چیست؟
0

پروتکل لیدودائو (LidoDao) و ارز دیجیتال لیدو (LDO) چیست؟

بازدید : 189

شبکه لیدودائو آمده تا مشکلات اتریوم 2.0 را از طریق استیکینگ (سپرده گذاری) غیر حضانتی حل کند. به روزرسانی اتریوم به نسخه 2.0 بسیاری از چالش‌های فعلی آن را حل کرده است. با این حال، اتریوم 2.0 هنوز در مرحله اولیه خود قرار دارد و با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند.

به عنوان مثال، کاربران برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج کامل باید حداقل 32 اتر (ETH) را در شبکه سپرده گذاری (استیک) کنند. علاوه بر این، هر اتریوم استیک‌شده، در قراداد هوشمند شبکه قفل می‌شود. یعنی نمی‌تواند در مدت زمانی مشخص در جای دیگری مورد استفاده قرار گیرد. راه‌حل لیکویید استیکینگ LidoDao از زمان عرضه آن در دسامبر 2020، پتانسیل قابل توجهی را نشان داده است. این شبکه با توکن مشتقه خود به نام stETH اجازه می‌دهد تا اتریوم در فاز اولیه سپرده‌گذاری خود وارد پروتکل‌های دیگر هم بشود.

شبکه Lido DAO بر بیش از 80 درصد از سهم بازار اتریوم 2.0 سلطه دارد. ارز دیجیتال اصلی آن یعنی LDO هم با صعودهای قیمتی و کندل استیک‌های سبز خود عملکرد خوبی دارد. کوین LDO از قیمت اولیه خود در حدود 1.50 دلار به سقف قیمت 18.62 دلار رسیده است. بنابراین افزایشی بیش از 1200 درصدی را در عرض یک سال به ثبت رساند. فکت کوینز شما را با این شبکه و ارز دیجیتال LDO آشنا می‌کند.

شبکه لیدودائو (LidoDao) چیست؟

شبکه Lido DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) یک راه‌حل لیکویید استیکینگ در اکوسیستم اتریوم 2.0 است. همان‌طور که می‌دانید، در استیکینگ اولیه بیکن چین اتریوم 2 دارایی‌ها قفل می‌شدند. اما Lido DAO اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها نقد شوند و برای پروتکل‌های دیگر هم به کار بروند.

بیشتر بخوانید: بیکن چین (Beacon Chain) : قلب اتریوم 2

شبکه-لیدودائو-چیست؟

اصطلاح لیکویید استیکینگ (Liquid staking) به دریافت توکن‌های نقدی (لیکویید) در ازای سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال اشاره دارد. توکن‌های لیکویید را می‌توان برای سپرده‌گذاری در پروتکل‌های دیگر بلاکچین‌ها نیز استفاده کرد.
یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب Lido DAO برخلاف سایر پلتفرم‌های سپرده‌گذاری لیکویید به غیرمتمرکز بودن آن برمی‌گردد. لیدو همچنین درصد سود سالانه بالایی را برای سپرده‌گذاری در اتریوم (Ethereum)، ترا (Terra) و سولانا (Solana) ارائه می‌دهد. این نرخ سود سالیانه برای بلاکچین‌های فوق به ترتیب 4.8، 8.1 و 6.6 درصد تعیین شده است.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال سولانا (SOL) چیست؟ نگاهی بر مفهوم اثبات تاریخ (Proof of history)

تاریخچه لیدودائو

Lido در دسامبر 2020 و تنها چند هفته پس از راه‌اندازی اتریوم 2.0 تاسیس شد و توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شود. برخی از اعضای کلیدی Dao Lido را شرکت‌های پی2پی کپیتال (P2P Capital)، کی.آر.1 (KR1) و سمانتیک ونتورز (Ventures Semantic) تشکیل می‌دهند. همچنین توسط سرمایه‌گذاران مشهوری مانند کین وارویک (Kain Warwick)، بنتگ (Banteg) و جولین بوتلوپ (Julien Bouteloup) حمایت می‌شود.

شبکه Lido DAO به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای استیکینگ تبدیل شده است. همچنین در عرض یک سال از آغاز به کار خود به بیش از 13 میلیارد دلار سپرده دست یافت. لیدو که در ابتدا با تمرکز بر اتریوم توسعه یافت، در حال گسترش به دیگر شبکه‌های بلاکچین مانند ترا (Terra) و سولانا (Solana) است. سپرذه گذاری این شبکه برای ترا و سولانا به ترتیب در مارس و سپتامبر 2021 راه‌اندازی شد.

ارز دیجیتال LDO چیست؟

ارز دیجیتال لیدو (LDO) توکن حاکمیتی شبکه Lido DAO است. هدف این پلتفرم این است که سپرده‌گذاری را برای ایجاد یک سرویس لیکویید استیکینگ بدون نیاز به اعتماد تسهیل کند. همچنین مالکیت غیرمتمرکز و ساختار تصمیم‌گیری مستقل در Lido را با تصمیمات حاکمیتی در جامعه لیدودائو هدایت می‌کند.

دارندگان ارز دیجیتال LDO مجاز هستند تا در هر تصمیمی که آینده پلتفرم را شکل می‌دهد، رای خود را به صندوق بیاندازند. این امر به همه امکان می‌دهد تا نظر خود را بیان کنند و درنتیجه غیرمتمرکز بودن شبکه حفظ خواهد شد. توکن‌های LDO از دسامبر 2020 و به مدت یک سال به طور کامل قفل شدند. آن‌ها از دسامبر 2020 تا دسامبر 2021 برای حاکمیت شبکه استفاده می‌شدند، اما امکان انتقال به جای دیگری را نداشتند. اما از دسامبر 2021 قفل این توکن‌ها باز شد و به صورت بلوک‌های آزاد برای نقل و انتقال درآمدند.

بیشتر بخوانید: مجموعه NFT پنگوئن‌های تپل (Pudgy Penguins)؛ بامزه اما پرحاشیه!

کاربرد ارز دیجیتال LDO چیست؟

ارز دیجیتال LDO در درجه اول حق حاکمیت را برای کاربران شبکه Lido فراهم می‌کند. بنابراین هرکسی که کوین LDO را در اختیار دارد، می‌تواند در تمام فرآیندهای تصمیم‌گیری حق رای داشته باشد. البته مقدار LDO هر فرد، سهم او را در تصمیم‌گیری شبکه مشخص می‌کند. موارد دیگر استفاده از ارز دیجیتال LDO شامل کمک به مدیریت پارامترهای کارمزدها یا حذف هر گره از شبکه خواهد بود.

پلتفرم LidoDAO چگونه کار می‌کند؟

فرآیند لیکویید استیکینگ روی پلتفرم Lido DAO را می‌توان به سه بخش عمده استیکینگ، مینتینگ و دیفای تقسیم کرد.

استیکینگ

کاربران می‌توانند هر مقداری را برای سپرده‌گذاری در اتریوم انتخاب کنند. زیرا Lido هر مقدار انتخاب شده توسط کاربران را قبول می‌کند.

مینتینگ (Minting)

نمایندگان پلتفرم لیدو در ازای اتریوم دریافتی کاربر، توکن ERC20 بومی و لیکویید شده stETH را ضرب کرده و به وی برمی‌گردانند. ارزش کوین‌های برگردانده شده در نسبت 1:1 با مقدار واقعی اتریوم خواهد بود.

دیفای

توکن‌های stETH را می‌توان برای بازدهی بیشتر در سراسر اکوسیستم‌های دیفای استفاده کرد. بنابراین نیاز به سپرده‌گذاری حداقل 32 اتر را برای کسب پاداش‌های Eth2 از بین می‌برد. پلتفرم لیدودائو به کاربران امکان می‌دهد تا بدون قفل کردن بیکن چین (Beacon Chain) هر مقدار از اتریوم را سپرده‌گذاری کنند. کاربران برای انجام این فرآیند 10% کارمزد دریافت خواهند کرد.

پلتفرم-LidoDAO-چگونه-کار-می‌کند؟

بیشتر بخوانید: سرنوشت ماینرهای اتریوم پس از اتریوم 2.0 چه خواهد شد؟

ویژگی های کلیدی LidoDAO

ویژگی‌های کلیدی شبکه لیدو را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

پلتفرم سپرده‌گذاری

پلتفرم استیکینگ لیدو به کاربران این امکان را می‌دهد تا به کیف پول رمزنگاری خود متصل شوند و هر مقدار اتریوم را سپرده‌گذاری کنند. همان‌طور که گفته شد، نرخ تبادل ETH به stETH 1:1 است. البته با هزینه تراکنش 38.40 دلار و کارمزد پاداش 10 درصد که از مجموع پاداش‌ها کسر می‌شود.

صرافی کرو فایننس (Curve)

استخر نقدینگی کرو فایننس (Curve) درواقع یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) است. این صرافی برای ترید استیبل کوین‌ها بر روی بلاکچین اتریوم بسیار مفید است و امکان خرید و استفاده از stETH را هم فراهم می‌کند.

پلتفرم میکر دائو (MakerDAO)

پلتفرم میکر دائو (MakerDAO) به کاربران این امکان را می‌دهد تا به یک کیف پول ارز دیجیتال متصل شوند. سپس از توکن‌های stETH به عنوان وثیقه برای دریافت وام ارز دیجیتال استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: میکر دائو (MakerDAO) چیست؟

برنامه ریفرال لیدو (Lido Referral Program)

یک معرفی کننده از طریق این برنامه می‌تواند 1 درصد از کل اتریوم‌های سپرده‌گذاری شده را از طریق لینک خود کسب کند. شبکه لیدودائو یک «فهرست سفید» را برای برنامه‌های ریفرال خود راه‌اندازی کرده است. به این معنی که فقط شرکای مورد تایید Lido DAO می‌توانند پاداش‌های شبکه را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: کرو دائو (Curve DAO) چیست و چگونه کار می‌کند؟

توکنومیک ارز دیجیتال LDO

در زمان نگارش این مقاله، قیمت زنده ارز دیجیتال LDO 1.1515332 دلار آمریکا و با ارزش بازار فعلی 360.37 میلیون دلار است. همچنین حجم معاملات 24 ساعته آن 17.72 میلیون دلار بوده است. از مجموع 1 میلیارد LDO موجود نیز بیش از 24 میلیون آن در حال گردش هستند.

اگرچه ارز دیجیتال LDO در بازار کریپتو یک تازه‌وارد محسوب می‌شود، اما در سال اول به بالاترین سطح خود یعنی 18.62 دلار رسید. بالاترین رقمی هم که تاکنون به آن دست یافته است، بیش از 7 دلار در اوت 2021 بود.
در حال حاضر، تنها 0.4 درصد از کوین‌های منتشرشده LDO بین کاربران اولیه آن یعنی دارندگان و سپرده‌گذاران stETH توزیع شده است. اعضای موسس هم دارای 64 درصد از توکن‌ها هستند که به مدت یک سال قفل می‌شود و سپس به آن‌ها تعلق می‌گیرد. تعداد کل ارزهای دیجیتال LDO به بخش‌های مختلف کاربران LidoDao به شرح زیر اختصاص داده می‌شود.
– خزانه‌داری لیدو: 36.32 درصد
– توسعه‌دهندگان اولیه لیدو: 20 درصد
– سرمایه‌گذاران: 22.18 درصد
– بنیان‌گذاران و کارمندان آینده: 15 درصد
– اعتبار سنجی و دارندگان امضا: 6.5 درصد

مزایای-لیدودائو

مزایای لیدودائو

شبکه Lido DAO هم مانند هر پروتکل دیگری جوانب مثبت و منفی مختلفی دارد. از مزایای این شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ساختار غیرمتمرکز

شبکه Lido DAO برخلاف اکثر پلتفرم‌های دیگر کاملا غیرمتمرکز است. بنابراین هرکسی که مالک ارز دیجیتال LDO باشد، حق رای‌دهی برای آینده شبکه لیدو را دارد.

انعطاف‌پذیری با استیکینگ

پلتفرم Lido DAO اجازه می‌دهد تا هر مقدار از اتریوم 2.0، ترا یا سولانا را در آن سپرده‌گذاری کرده و یا از آن خارج کنید. کاربران برخلاف بیکن چین اتریوم 2.0 مجبور نیستند تا 32 ات را سپرده‌گذاری کنند.

معایب لیدودائو

از معایب این پروتکل هم می‌توان موارد زیر را نام برد.

هزینه بالا

انتقال LDO نسبت به سایر توکن‌های ERC20 هزینه بیشتری دارد. زیرا شبکه لیدو باید تاریخ و وضعیت تراکنش‌ها را مرور کند تا نقل و انتقال ظاهری برای تاثیرگذاری بیشتر بر رای‌گیری در میان نباشد.

ریسک‌های مرتبط با اتریوم 2.0

اگرچه Lido DAO یک پلتفرم امن است، اما خطرات امنیتی بالقوه‌ای هم در ارتباط با آن وجود دارد. مثلا کد منبع باز Lido مستعد اشکالات قرارداد هوشمند است که می‌تواند مورد سو استفاده قرار گیرد. لیدو دائو بر روی اتریوم 2.0 ساخته شده است که هنوز در حال توسعه قرار دارد. بنابراین، اگر خطراتی در اتریوم 2.0 شناسایی شود، می‌تواند بر Lido DAO هم تاثیر مخرب بگذارد.

پذیرش پایین

شبکه Lido همچنین با خطرات پذیرش مواجه است. زیرا اگر تعداد مورد انتظاری از کاربران از اتریوم 2.0 استقبال نکنند، ممکن است نوسانات قابل توجهی در قیمت stETH رخ بدهد.

معایب lidodao

آیا لیدودائو سرمایه گذاری خوبی است؟

ارز دیجیتال LDO اخیر یک روند نزولی را تجربه کرده است. این کوین پس از رسیدن به 7 دلار در اوت 2021، در حال حاضر روی 1.5 دلار در نوسان است. قیمت LDO مستقیما به پذیرش اتریوم 2.0 بستگی دارد. اما کارشناسان معتقدند که LDO طی چند سال آینده و با سلطه احتمالی اتریوم بر بازار ارزهای دیجیتال روندی صعودی را تجربه خواهد کرد. زیرا اتریوم تنها رقیب دیرینه بیت کوین است.

به‌طورکلی ارز دیجیتال LDO یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت خوب است. این کوین احتمالا و تا سال 2026 می‌تواند از 6 دلار و 21 دلار هم فراتر برود و تقریبا بازده سرمایه 700 درصدی را به همراه داشته باشد. وب‌سایت DigitalCoin پیش‌بینی می‌کند که این کوین می‌تواند امسال از ۴ دلار و تا سال ۲۰۲۸ از ۱۱ دلار هم فراتر رود.

همان‌طور که افراد بیشتری پس از فعال شدن اتریوم 2.0 شروع به استفاده آزمایشی از آن می‌کنند، انتظار می‌رود قیمت توکن LDO هم به ارتفاعات جدیدی برسد. در ماه‌های آینده، احتمالا سرمایه‌گذاران بیشتری شروع به گنجاندن لیدودائو در پرتفوی خود خواهند کرد.

آیا-لیدودائو-سرمایه-گذاری-خوبی-است؟

لیدودائو چگونه سود پرداخت می‌کند؟

لیدو دارایی‌های کاربران را در اتریوم 2.0 سپرده‌گذاری می‌کند. اما تمام سپرده‌های کاربران در قالب توکن بومی لیدو یعنی stETH به آن‌ها بازگردانده می‌شود. سپرده‌های واقعی اتریوم با Lido ترکیب می‌شوند و از طریق یک مجموعه قابل‌اعتماد از اپراتورهای گره در اتریوم 2.0 سپرده‌گذاری خواهند شد. بنابراین، لیدو پاداش‌هایی را از اتریوم دریافت می‌کند و آن‌ها را بین سرمایه‌گذاران توزیع خواهد کرد.

Lido همچنین در قالب یک برنامه ریفرال یا معرفی پرداخت می‌کند. یعنی هر معرفی کننده می‌تواند 1 درصد از کل اتریوم سپرده‌گذاری شده را از طریق لینک ریفرال خود در قالب stETH دریافت کند. با این حال، شایان‌ذکر است که برنامه ریفرال اکنون تنها به چند شریک مورد تایید لیست سفید محدود شده است. این اعضا توسط انجمن Lido DAO انتخاب می‌شوند.

آیا شبکه لیدودائو امن است؟

سوال اساسی سرمایه‌گذاران فعلی و بالقوه لیدو به امنیت آن مربوط می‌شود. به‌طورکلی Lido DAO با چندین خطر بالقوه مانند باگ‌های قرارداد هوشمند، خطرات پذیرش و خطرات فنی همراه است. اما به خاطر دلایل قانع‌کننده زیر یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های استیکینگ در نظر گرفته می‌شود.

  1. – تجزیه و تحلیل مستمر همه کدها
  2. – اعتبارسنج‌های درجه یک برای به حداقل رساندن خطرات
  3. – استیکینگ غیر حضانتی برای کاهش مشکلات و تضاد منافع
  4. – حاکمیت غیرمتمرکز DAO برای حذف عوامل ریسک
  5. – حسابرسی توسط چندین رهبر در حوزه امنیت بلاکچین ازجمله Quantstamp، MixBytes و Sigma Prime

نحوه خرید توکن لیدودائو (LDO)

شما به راحتی می‌توانید کوین‌های LDO را از صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال خریداری کنید. قبل از انجام این کار، هر صرافی را بررسی کنید تا به بهترین و مناسب‌ترین گزینه دست پیدا کنید. در اینجا به نحوه خرید ارز دیجیتال LDO با استفاده از صرافی Bybit اشاره می‌شود.

مرحله 1: برای شروع باید یک حساب تجاری تایید شده در Bybit ایجاد کنید.
مرحله 2: وارد شوید و به فیات گیت وی بروید.
مرحله 3: در درگاه فیات، ارز مورد نظر خود را برای خرید انتخاب کنید.
مرحله 4: تعداد LDO مورد نظر برای خرید را وارد کنید.
مرحله 5: جزئیات را پر کرده و حالت پرداخت دلخواه خود را انتخاب کنید.
مرحله 6: خرید خود را تایید کنید تا LDO به حساب شما واریز شود.

جمع‌بندی

شبکه LidoDAO در سال اول عرضه خود رشد فوق‌العاده‌ای بر روی اتریوم 2.0 داشته است. اما از آن زمان به بعد، فعالیت خود را به اکوسیستم‌های ترا و سولانا هم گسترش داده است. همان‌طور که کاربران بیشتری از اتریوم استفاده می‌کنند، سلطه لیدودائو بر استیکینگ (سپرده‌گذاری) افزایش می‌یابد. این امر به بروز مشارکت‌ها و پروژه‌های جدیدی منجر می‌شود. با چشم‌انداز مثبتی که نسبت به این پروژه وجود دارد، مشتاق هستیم تا عملکرد این پلتفرم را در ماه‌ها و سال‌های آینده نظاره کنیم.

لیدودائو چیست؟

شبکه Lido DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) یک شبکه برای سپرده گذاری (استیکینگ) در اکوسیستم اتریوم 2.0 است. همان‌طور که می‌دانید، در استیکینگ اولیه بیکن چین اتریوم 2 دارایی‌ها قفل می‌شدند. اما Lido DAO اجازه می‌دهد تا توکن‌ها آزاد شوند و برای پروتکل‌های دیگر هم به کار بروند.

مزایای لیدو دائو چیست؟

از مزایای Lidodao می‌توان به ساختار غیرمتمرکز و انعطاف پذیری در سپرده گذاری به دلیل عدم محدودیت در حجم توکن‌های سپرده گذاری شده اشاره کرد.

Lido چگونه تاسیس شد؟

Lido در دسامبر 2020 و تنها چند هفته پس از راه‌اندازی اتریوم 2.0 تاسیس شد و توسط یک سازمان خودکار غیرمتمرکز یا دائو اداره می‌شود. برخی از اعضای کلیدی Dao Lido را شرکت‌های P2P Capital، (KR1) و Ventures Semantic تشکیل می‌دهند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x