ضرر هولدرهای بیت کوین و وحشت نهنگ‌ها-تحلیل آنچین هفته۴۷ (۱آذر۱۴۰۱)
0

ضرر هولدرهای بیت کوین و وحشت نهنگ‌ها-تحلیل آنچین هفته۴۷ (۱آذر۱۴۰۱)

بازدید : 238

در پی سقوط صرافی FTX، ما روندهایی از داده‌های آنچین را بررسی کرده‌ایم که نشان می‌دهد اعتماد نهنگ‌ها و هولدرهای قدیمی بازار به بیت کوین به دلیل این حادثه متزلزل شده و در موقعیت مالی سختی قرار گرفته‌اند. داده‌ها نشان‌دهنده ضرر هولدرهای بیت کوین است. به‌نظر می‌رسد بیش از نیمی از هولدرهای بیت کوین در ضرر هستند.

با فرونشستن گرد و غبار سقوط صرافی FTX، اکنون می‌توانیم ارزیابی کنیم که آیا ضعف اخیر بازار اعتماد هولدرهای بیت کوین را متزلزل کرده است یا خیر. بازار در این هفته به تثبیت خود ادامه می‌دهد. با این حال از سقف قیمت 17,036 دلاری اوایل هفته، به 16,248 دلار در پایان هفته رسید که یکی از پایین‌ترین قیمت‌های پایانی این چرخه است.

در این مقاله، به منظور ارزیابی میزان عزم و اعتماد هولدرهای بیت‌کوین در پی سقوط FTX، سه موضوع خاص را بررسی می‌کنیم:

  • جریان خروجی صرافی‌ها که همچنان رکوردهای تاریخی را می‌شکند.
  • نهنگ‌ها که در مجموع در ضرر قرار دارند.
  • هولدرهای بلندمدت، که در حال حاضر بیت کوین‌های خود را با سرعتی تاریخی به فروش می‌رسانند.
تغییر رفتار هولدرها

ترس از ضرر هولدرهای بیت کوین و خروج بیت کوین از صرافی‌ها

همانطور که در تحلیل هفته گذشته بیان کردیم، با توجه به اینکه هولدرهای بیت‌کوین به دنبال خود حضانتی (نگه داری از ارزهای دیجیتال توسط خودشان به دلیل ترس از ورشکستگی صرافی‌ها) هستند، میزان سرمایه خروجی‌ از صرافی‌ها و کیف پول‌ها‌ (تقریباً در همه اندازه‌های کیف پول) تاریخی بوده است. در نتیجه، خالص تغییر موقعیت 30 روزه موجودی صرافی‌ها به بالاترین حد خود برای جریان‌های خروجی در این هفته رسیده است.

در حال حاضر با نرخ 172.700 هزار بیت کوین در ماه از صرافی‌ها خارج می‌شود، که رکورد قبلی پس از ریزش ژوئن 2022 بازار را تغییر می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ورشکستگی صرافی‌های ارز دیجیتال چه بلایی سر دارایی‌های ما می‌آورد؟

خروج بیت کوین از صرافی‌ها

مجموع تراکنش‌های تائید شده نیز طی دو هفته گذشته افزایش یافته و به بالاترین سطح چند ماهه خود یعنی 246 هزار تراکنش تائید شده در روز رسیده است. از این مجموع، حدود 29.2 درصد مربوط به تراکنش‌های برداشت (77.100 برداشت) و 18.2 درصد مربوط به تراکنش‌های واریز صرافی (48.100 واریز) بوده است.

این رشد شدید نقل و انتقالات صرافی، سلطه تراکنش‌های واریز یا برداشت صرافی را به 47.4 درصد می‌رساند که بالاترین سطح از اول سال 2022 تا به امروز است. از نظر تاریخی، سلطه بالاتر صرافی‌ها می‌تواند با بازارهای گاوی (روندهای پایدار) و رویدادهای پر نوسان فروش عمده (جهش‌های کوتاه مدت) مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید: از فروپاشی FTX چه درسی می‌توان گرفت؟ ویتالیک بوترین پاسخ می‌دهد

تراکنش صرافی‌ها و ضرر هولدرهای بیت کوین

بر اساس میانگین متحرک 30 روزه، مجموع حجم ورودی و خروجی دلاری در همه صرافی‌ها افزایش یافت و این هفته به 1.72 میلیارد دلار در روز رسید. نمودار زیر این میانگین ماهانه 🔴 نسبت به میانگین سالانه 🔵 را به عنوان معیاری برای جنبش کلی اقتصاد بیت کوین نشان می‌دهد.

از لحاظ تاریخی، دوره‌هایی که میانگین ماهانه حجم صرافی از میانگین سالانه فراتر می‌رود، نشان‌دهنده حرکت مثبت بازار است، امری که بیانگر دست به دست شدن BTC ها است. در بازار فعلی، مجموع حجم ورودی و خروجی صرافی‌ها باید به سطوح بالاتر از 2.15 میلیارد دلار برسد و حفظ شود تا به معنای حرکت مثبت در این جبهه باشد.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاران خرد برخلاف نهنگ‌ها در حال خرید و انباشت بیت کوین هستند

حجم معاملات صرافی

نهنگ‌های بیت کوین در زیر آب!

روندی که در مراحل بعدی بازار نزولی 2018-19 قابل مشاهده است، افزایش میانگین حجم ورودی به صرافی‌ها است. به عبارت دیگر، میانگین حجم واریز در تمام صرافی‌های بزرگ بر حسب دلار افزایش می‌یابد و بازار یک چرخه را تشکیل می‌دهد. این در تمام صرافی‌های بزرگ از جمله Binance، Bitfinex، Coinbase، Gemini و Kraken اتفاق افتاده است.

روند مشابهی نیز از اواخر ماه مه پس از فروپاشی پروژه ترا (LUNA-UST) مشاهده شده است. این نشان می‌دهد که به طور کلی، واریزی‌های بزرگ در 6 ماه گذشته افزایش داشته است. این نشان می‌دهد که افرادی مانند نهنگ‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تجاری سلطه بیشتری بر واریز به صرافی‌ها داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: آیا سولانا سرنوشتی مشابه لونا خواهد داشت؟ بررسی علل سقوط سولانا!

میانگین حجم ورودی به صرافی‌ها

عامل محرک آن می‌تواند وضعیت مالی نهنگ‌ها باشد (آدرس‌هایی با بیش از هزار بیت کوین). خط زرد زیر میانگین قیمت برداشت گروه نهنگ‌ها را از 5 جولای 2017 (راه‌اندازی صرافی بایننس) نشان می‌دهد که با قیمت 17825 دلار معامله می‌شود.

با قیمت‌ فعلی 16.200 دلار، این اولین بار از مارس 2020 است که نهنگ‌ها با ضرر نقد نشده (محقق نشده) رو به رو شده‌اند. در پاسخ، نهنگ‌ها در واقع بیت کوین‌های خود را به صرافی‌ها واریز کرده‌اند به طوری که بیش از ۵ هزار تا ۷ هزار بیت کوین در روز به صرافی‌ها در هفته گذشته واریز شد.

بیشتر بخوانید: آموزش معاملات آپشن بیت کوین (Option)؛ خرید ارز دیجیتال با قیمت کمتر!

نهنگ‌ها و صرافی‌ها

بزرگی این تنش مالی در بازار گسترده‌تر نیز خود را نشان داده است، چراکه یکی از بزرگ‌ترین جهش‌ها در ضرر نقد شده در چرخه 2020-22 اتفاق افتاده است. پیک 1.45- میلیارد دلار زیان نقد شده روزانه در این هفته به ثبت رسید و به چهارمین رکورد بزرگ ضرر نقد شده در تاریخ بدل گشت.

سوده نسبتاً ناچیز 83 میلیون دلاری نقد شد نشان می‌دهد در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق بیتکوین‌های به فروش رفته توسط سرمایه‌گذاران در چرخه جاری به فروش رفته است و حجم بسیار کمی از بیت کوین‌ها از چرخه‌های قبلی در حال جابجایی (فروش) است.

بیشتر بخوانید: شرکت ماراتون دیجیتال به دومین هولدر بزرگ بیت کوین تبدیل شد

سود و ضرر هولدرهای بیت کوین

وحشت از ضرر هولدرهای بیت کوین و آغاز فروش آنها

الگوی مهمی که در آخرین تحلیل خود آوردیم، افزایش فروش هولدرهای بلند مدت بیت کوین را نشان می‌داد. در طول بازارهای نزولی، افزایش قابل توجه و پایدار فروش BTC های قدیمی اغلب نشانه‌ای از کاهش اعتقاد، ترس و تسلیم شدن این افراد با تجربه‌تر است.

شاخص SVAB یا Spent Volume Age Bands نشان می‌دهد که در این هفته کمی بیش از 4 درصد از کل BTCهای خرج شده مربوط به BTC های با عمر کمتر از 3 ماه بوده است که بالاترین سطح در سال 2022 است. این روند اغلب در طول رویدادهای کاپیتولاسیون و رویدادهای وحشت بازار در مقیاس گسترده دیده می‌شود.

 Spent Volume Age Bands

حجم بیت کوین‌های خرج‌شده با عمر کمتر از 6 ماه نیز به پنجمین رکورد در پنج سال گذشته رسیده است. بیش از 130.600 بیت کوین با عمر 6 ماهه یا بیشتر تنها در 17 نوامبر خرج شده است و میانگین 7 روزه آن اکنون 50.100 بیت کوین در روز است.

این نشان می‌دهد که عدم قطعیت قابل توجهی وجود دارد که باعث دست به دست شدن (فروش) بیت کوین و یا به هم زدن BTCها توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌شود.

بیشتر بخوانید: افزایش تعداد کیف پول در ضرر بیت کوین در یک ماه گذشته

حجم بیت کوین‌های خرج شده

از زمانی که FTX سقوط کرد، در مجموع 254 هزار بیت کوین بت عمر کمتر از 6 ماه خرج شده است، که معادل حدود 1.3 درصد از عرضه در گردش است. بر اساس تغییرات 30 روزه، این شدیدترین کاهش در عرضه BTC های قدیمی از بازار صعودی ژانویه 2021 است، زمانی که هولدرهای بلندمدت در بازار صعودی سود می‌بردند.

ضرر هولدرهای بیت کوین

میانگین سنی هر سکه خرج شده را می‌توان از طریق معیار Dormancy یا «خواب» اندازه گیری کرد که طی هفته‌های اخیر افزایش قابل توجهی نیز داشته است. دو روند در زیر برای انواع مختلف Dormancy نشان داده شده است:

🔵 Dormancy: که به 44 روز افزایش یافته است و میانگین سنی هر BTC خرج شده را در کل بازار نشان می‌دهد.

🔴 Entity-Adjusted Dormancy: به طور مشابه افزایش یافته و به 78 روز رسیده است. این شاخص داده‌های فیلتر شده‌ای را منعکس می‌کند که جابجایی بیت کوین بین والت‌های یک شخص خاص را حذف می‌کند.

هنگامی که هر دو معیار یک جهش مشابه را تجربه می‌کنند، بدان معناست که بخش معنا‌داری از فروش بیت‌کوین به دست به دست شدن BTC ها مربوط می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد که حتی هولدرهای بلندمدت بیت‌کوین نیز از رویدادهای اخیر ترسیده‌اند و در حال فروش هستند.

بیشتر بخوانید: سفارش حد ضرر متحرک (Trailing Stop Order) چیست؟

معیار خواب در بیت کوین

در نهایت، ما رفتار هولدرهای بلندمدت را بررسی خواهیم کرد، که آدرس‌هایی هستند که در مواجهه با نوسانات، از نظر آماری کمترین احتمال فروش بیت کوین را دارند. اندوخته یا عرضه آنها پس از سقوط FTX به 84560 بیت کوین کاهش یافته است که یکی از قابل توجه ترین کاهش‌ها در سال گذشته است. همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، کاهش عرضه هولدرهای بلندمدت از 100 هزار بیت کوین در سه ماه متوالی منتهی به ماه می، ژوئن و جولای امسال فراتر رفته است. این کاهش فعلی قابل توجه است، اما بزرگ‌ترین نیست، اگرچه هنوز در حال تشدید است.

عرضه و ضرر هولدرهای بیت کوین

خلاصه و نتیجه گیری

در بسیاری از معیارها که رفتار سرمایه‌گذاران (هولدرهای) بلندمدت بیت‌کوین را توصیف می‌کنند، چندین مورد نشان می‌دهند که حجم فروش آنها بالا است. همانطور که هفته گذشته اشاره شد، کاهش سرعت و تغییرات این معیارها نشان می‌دهد که این ممکن است یک رویداد کوتاه‌مدت باشد، اما با گذشت هر روز که این روندها ادامه می‌یابد، به طور فزاینده‌ای محتمل‌تر می‌شود که کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بیت کوین در مقیاس گسترده‌تر در جریان است.

گروه نهنگ‌ها در حال حاضر در حالت توزیع خالص ( فروش) قرار دارند و بین 5 تا 7 هزار بیت کوین اضافی را به صرافی‌ها ارسال می‌کند. در همین حال، خروج بیت‌کوین از صرافی‌ها تقریباً توسط همه گروه‌ها در بالاترین حد خود قرار دارد. تأثیر سقوط FTX همچنان ادامه دارد و باید دید که از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران و ضرر هولدرهای بیت کوین تا چه حد گسترده و ادامه‌دار خواهد بود.

7
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x