بیت کوین به زیر ۳۰۰۰۰ دلار سقوط کرد؛ تحلیل تکنیکال BTC

بازدید : 184

فکت کوینز: نمودار بیت کوین یک الگوی مثلث متقارن تشکیل داده است که به وسیله آن قیمت در محدوده 28900 تا 30900 دلاری حبس شده است. این الگو به مدت دو هفته است که رفتار قیمت بیت کوین را کنترل کرده و با توجه به وضعیت بازار ممکن است دو هفته دیگر نیز شاهد حرکت بیت کوین در این الگو باشیم.

نمودار بیت کوین

برای آن دسته از افرادی که با تحلیل تکنیکال آشنا نیستند، مثلث متقارن می‌تواند صعودی و نزولی باشد. بدین ترتیب قیمت در مسیری با کف های پایین تر و سقف های بالاتر حرکت می‌کند. جهت گیری بازار نیز بستگی به شکست حمایت یا مقاومت این الگو دارد که پس از شکست یکی از این سطح ها روند تازه ای شکل می‌گیرد.

بنابر داده های مشتقه بیت کوین، سرمایه گذاران انتظار ادامه یافتن روند نزولی را دارند اما بهبودهای اخیر در وضعیت اقتصاد جهانی ممکن است فروشندگان را سورپرایز کند.

بهبود اقتصاد کلان و مشغول بودن ماینرهای بیت کوین

بنابر داده های کوین تلگراف، به لطف اقدامات آمریکا وضعیت اقتصاد کلان روز 23 مه کمی بهتر شد و همین اتفاق باعث بالا رفتن قیمت ها در بازار کریپتو شد.قبل از باز شدن بازارهای مالی، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که قصد کاهش تعرفه های معاملاتی با چین را دارد و بدین ترتیب باعث روحیه گرفتن سرمایه گذاران شد.

بر اساس آخرین محاسبات، سختی شبکه بیت کوین با توجه به آخرین تنظیم خودکار آن در این هفته کاهشی 3.3 درصدی را تجربه خواهد کرد. این تغییر بیشترین کاهش از تاریخ جولای 2021 محسوب می‌شود و مشخص است که بیت کوین سود آوری ماینرها را با چالش مواجه کرده است.

با این حال ماینرها حتی با این که انتقال سرمایه هایشان از کیف پول ها به صرافی ها به پایین ترین حد در 30 روز گذشته رسیده است، نشانه ای از تسلیم شدن نشان نمی‌دهند. در حالی که احساسات و حضور سلیس ماینرها بسیار مهم است، تریدرها باید رفتار نهنگ ها و بازار سازها را نیز دنبال کنند.

داده های مشتقه خنثی و نزولی هستند

تریدرهای خرد معمولا به دلیل زمان های ثابت و تفاوت های قیمتی با بازار اسپات از معاملات آتی فصلی پرهیز می‌کنند. با این حال بزرگ ترین مزیت این قراردادها نوسانا نداشتن فاندینگ ریت است که باعث شده تا امعاملات فصلی میان تریدرهای حرفه ای رواج یابد. این قراردادهای ثبات ماهانه معمولا با تفاوت اندکی نسبت به بازارهای اسپات معامله می‌شوند چرا که فروشندگان برای نگه داشتن معامله خود در مدتی طولانی تر پول بیشتری می‌خواهند.

این وضعیت با نام بهره دیر کرد شناخته می‌شود و تنها مختص بازار کریپتو و بیت کوین نیست. در نتیجه آن قراردادهای آتی در یک بازار سالم باید در حد فاصل 5 تا 15 % شاخص annualized premium معامله شوند.

شاخص annualized premium

بنابر داده های بالا، از 12 آوریل تاکنون بیت کوین در محدوده زیر 4 % معامله شده است. چنین چیزی معمولا نشانه ای از یک بازار نزولی است اما این حقیقت که پس از سقوط در 12 مه به قیمت 25400 دلاری نرسیده است خود جای امیدواری دارد. برای جدا کردن پیامدهای خارجی با ابزار آتی، تریدرها بازار آپشن بیت کوین را نیز بررسی می‌کنند. در این زمینه شاخص 25% delta skew بسیار کاربردی است.

اگر سرمایه گذاران آپشن نگرانی بابت سقوط قیمت بیت کوین داشته باشند، اندیکاتور دلتا به بالای 12 % حرکت می‌کند. از سویی دیگر و در پی ایجاد احساسات مثبت در بازار و رشد قیمت اندیکاتور به سمت منفی 12 حرکت می‌کند.

اندیکاتور دلتا 25 %

روز 9 مه اندیکاتور وارد ناحیه 12 درصدی و منطقه ترس شد چرا که تریدرهای آپشن در صدد حفاظت از خود در برابر سقوط قیمت برآمدند. در همین حین رسیدن به عدد 25.4 % که اخیرا شاهد آن بودیم بدترین رقمی است که این اندیکاتور تاکنون به خود دیده است.

مطلب مفید: بدراک (Bedrock)؛ ارزان‌ترین، سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین معماری رول آپ تاکنون

به صورت خلاصه باید گفت که بازارهای آپشن بیت کوین هنوز در اضطراب به سر می‌برند و تریدرهای حرفه ای نسبت به ریسک کردن اطمینان کافی ندارند. شاخص قراردادهای آتی بیت کوین کمی بهتر از بازار آپشن است اما این شاخص نیز نشان دهنده عدم علاقه خریداران به ورود در سطوح کنونی است.

خریدار بودن در وضعیت فعلی شاید کمی غیر معقول به نظر برسد اما در همین حین یک پامپ غیرمنتظره می‌تواند باعث تعجب تریدرهای حرفه ای شود. در نتیجه ریسک به ریوارد جذابی برای خریداران بیت کوین ایجاد می‌کند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از برخورد به ناحیه حمایتی 28500 دلاری با رشد همراه شد و شاهد عبور قیمت از مقاومت 30000 دلاری و میانگین متحرک 100 ساعته نیز بودیم. با این حال خرس ها در ناحیه 30600 دلاری فعال شدند و اجازه پیشروی به خریداران بیت کوین را ندادند. اوجی در 30630 دلار تشکیل شد و پس از آن بیت کوین یک حرکت نزولی قدرتمند را آغاز کرد. در مسیر خود، بیت کوین حمایت 30000 دلاری و میانگین 100 ساعته را از دست داد.

در ادامه بیت کوین به زیر سطح 50 % فیبوناچی اصلاحی و خط روند صعودی شکل گرفته در نمودار یک ساعته نیز رسید. سپس با قدرت گرفتن روند نزولی شاهد از دست رفتن سطح 76.4 % فیبوناچی اصلاحی بودیم. اکنون بیت کوین در محدوده 29500 دلاری قرار گرفته و در حال تثبیت قیمت است.

تحلیل بیت کوین

اولین مقاومت بیت کوین سطح 29500 دلاری و پس از آن 29650 دلار و میانگین 100 ساعته است. در صورت عبور از این نواحی قیمت به سمت 30000 دلار حرکت خواهد کرد که عبور از آن مسیر را برای حرکت به سمت سطوح بالاتر باز می‌کند.

سقوط بیشتر قیمت

اگر بیت کوین موفق به عبور از 29650 دلار نشود، روند نزولی ادامه دار خواهد شد. در این صورت اولین حمایت قیمتی سطح 29000 دلاری خواهد بود. پس از آن حمایت مهم بیت کوین 28850 و 28500 دلار است که شکست این سطوح منجر به افزایش فشار فروش و حرکت به سمت 27800 دلار می‌شود.

این تحلیل صرفاْ ترجمه‌ای از وبسایت newsbtc است و بیانگر نظر تیم فکت کوینز و همچنین پیشنهادی مبنی بر خرید یا فروش نیست. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک و خطر خاص خود را دارد. لذا با آگاهی از تمامی خطرات به این بازار وارد شوید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x