تریدرها برای تشخیص روند نزولی از صعودی چه میکنند؟
1

تریدرها برای تشخیص روند نزولی از صعودی چه میکنند؟

بازدید : 4614

آیا شما هم جزء آن دسته ای هستید که نگران سقوط بیتکوین هستند؟ این سه معیار مهم به تریدرها کمک میکند تا روند بازار رمزارز را تشخیص بدهند.

از هفته گذشته قیمت بیتکوین در حوالی 20 هزار دلار در حال نوسان است. همین امر باعث شده برخی از تریدرها صبر و تحملشان را از دست بدهند. از نظر بسیاری از تریدرها فقدان روند صعودی مشکل ساز خواهد بود. مخصوصاً این که بیتکوین یک هفته پیش تا مرز 16،200 هم سقوط کرد.

تریدرهای حرفه ای معمولاً به وجود چندین شاخص کلیدی و مهم که تغییر روند را نشان بدهند، آگاهند. این شاخص ها عبارتند از: حجم معاملات،قراردادهای فیوچرز و پوزیشن شورت یا لانگ معامله گران برتر در صرافی های مهم.

البته نمیتوان گفت در شرایطی که تعداد کمی از این شاخص ها منفی شوند نشانه تغییر روند خواهد بود، اما به هرحال وجودشان نشان از ضعف است.هر تریدری روش خاص خودش را دارد. اما برخی از آنها در شرایطی که 2 یا 3 اندیکاتور نشان از تحقق روند نزولی باشد، وارد عمل میشوند. به هر حال کلاً هیچ قانون خاصی برای اطلاع دقیق از زمان خرید و فروش وجود ندارد.

  • بررسی قراردادهای فیوچرز Futures contracts

برخی وبسایتها از اندیکاتورهای معاملاتی ای استفاده میکنند که فقط ادعای نشان دادن نسبت حقیقی سرمایه گذاری های لانگ به شورت دارایی های مختلف را دارند. اما در واقع این اندیکاتورها حجم مزایده ها و پیشنهادهای در انتظار را مقایسه میکنند.

برخی از سایتهای دیگر به اطلاعات جدول رده بندی مراجعه میکنند ،بنابراین حسابهایی که از این نسبت انصراف نداده اند را هم به حساب می آورند. که البته این روش اصلاً روش دقیقی نیست.

روش بهتر بررسی نرخ معاملات فیوچرز perpetual  است. بهره باز خریداران و فروشندگان قراردادهای perpetual  همیشه و در هر قرارداد فیوچرز با هم مطابقت دارد. در این نوع قراردادها همیشه تعادل برقرار است ،چرا که هر معامله به یک خریدار و یک فروشنده نیاز دارد.

 

تریدرها برای تشخیص روند نزولی از صعودی چه میکنند؟
نرخ بودجه هفتگی معاملات آتی BTC. منبع: داده های دارایی های دیجیتال

نرخ بودجه

فاندینگ ریت( نرخ بودجه)  نرخی است که نشانه ی این تعادل است .زمانی که معامله گران خواهان مقدار اهرم بیشتری باشند فاندینگ ریت منفی میشود.بنابراین این تریدرها آنهایی هستند که کارمزدها را به طور کامل پرداخت میکنند.

تغییرات ناگهانی در این گستره منفی نشان از تمایل شدید تریدرها به باز نگه داشتن پوزیشن های شورت( فروش) است. در حالت ایده آل ، سرمایه گذاران باید برای جلوگیری از ناهنجاری های احتمالی ، همزمان دو صرافی را تحت نظر داشته باشند.

از آنجایی که نرخ بودجه ابزار مورد علاقه تریدرهای تازه کارتر است و نتیجتاً تحت تأثیر استفاده بیش از حد اهرم قرار میگیرد، احتمال دارد نابه سامانی هایی را به وجود بیاورد.  تمایل تریدرهای حرفه ای تر بیشتر به سمت استفاده از قراردادهای فیوچرز طولانی مدت با تاریخ سررسید است.

تریدر با در نظر گرفتن این مسئله که قراردادهای بازار فیوچرز در مقایسه با بازار معمولی بسیار پرهزینه تر هستند، میزان صعود آنها را میسنجد.

تریدرها برای تشخیص روند نزولی از صعودی چه میکنند؟
ژانویه 2021، کارمزد قراردادهای آتی BTC. منبع: داده های دارایی های دیجیتال

به این نکته هم توجه داشته باشید که قراردادهای فیوچری که تاریخ ثابتی دارند با کارمزدی 0.5 درصدی یا بیشتر ، از کارمزد معاملات معمولی انجام میشوند . زمانی که این کارمزد منفی یا اصلاً خذف شود زنگ خطری برای تریدرهاست. این وضعیت که وارونگی نامیده میشود نشانه ی نزولی بودن بازار است. البته در بازار فعلی با توجه به اینکه نرخ‌های بودجه بسیار مثبت هستند، فروشندگان افزودن به پوزیشن‌های خود را در زیر ۲۰هزار دلار قانع‌کننده تر می‌دانند.

  • بررسی حجم معاملات

تریدرهای ماهرتر علاوه بر بررسی قراردادهای فیوچرز حجم معاملات بازار اسپات را هم زیر نظر دارند. آنها میدانند که وقتی سطوح مقاومتی مهم در حجم پایین شکسته میشوند مسئله مشکوک و عجیب به نظر میرسد. معمولاً حجم کم نشان از ترس و بی اعتماد به نفسی تریدرها برای ورود به بازار است. بنابراین تغییرات مهم قیمتی باید با حجم معاملاتی قوی همراه باشد.

تریدرها برای تشخیص روند نزولی از صعودی چه میکنند؟
حجم کل معاملات بیتکوین در صرافی های اسپات. منبع: Coinalyze.net

اگرچه در طول چند روز اخیر حجم ها بیشتر از حد متوسط بوده اند ، اما معامله گران باید به نوسانات قابل توجه قیمت با کمتر از 3 میلیارد دلار حجم در روز ، خصوصاً با توجه به 30 روز گذشته ، شک کنند.

طبق داده های ماه گذشته، برای تریدرهایی که قصد دارند قیمت بیتکوین را از 20 هزار دلار رد کنند، حجم معیاری اساسی و کلیدی خواهد بود.

  • بررسی نسبت پوزیشن های لانگ به شورت تریدرهای برتر میتواند به پیش بینی قیمتها کمک کند.

یکی دیگر از معیارهای مهم که سرمایه گذاران باهوش مورد بررسی قرار میدهند نسبت پوزیشن های لانگ به شورت تریدرهای برتر در صرافی های پیشرو و مهم بازار است. اغلب بین روش صرافی ها در ارائه این اطلاعات اختلافاتی وجود دارد.  بنابراین خوانندگان باید به جای ارقام مطلق ، تغییرات را بررسی کنند.

تریدرها برای تشخیص روند نزولی از صعودی چه میکنند؟
نسبت پوزیشن های لانگ به شورت تریدرهای برتر بیتکوین در صرافی بایننس . منبع: Binance

در مثال بالا یک حرکت ناگهانی به زیر نسبت 1.00 نشان از یک سیگنال نگران کننده است. ابن مسئله به این علت است که داده های 30 روزه و رقم فعلی 1.23 نشان میدهد پوزیشن های لانگ بیشتر از شورت هستند.

همانطور که قبلاً هم گفتیم این نسبت میتواند در صرافی های مختلف بسیار متفاوت باشد. اما این اثر را می توان با جلوگیری از مقایسه مستقیم خنثی کرد.

تریدرها و بازار رمزارز
نسبت پوزیشن های لانگ به شورت تریدرهای برتر بیتکوین در صرافی OKEx. منبع: OKEx

برخلاف صرافی Binance ، معمولاً تریدرهای OKEx  سعی میکنند این سطح را زیر 1.00 حفظ کنند. البته این امر لزوماً نشان دهنده روند نزولی نیست. از آنجایی که برخی از معامله گران قبل از ورود به پوزیشنهای فروش یا بستن پوزیشنهای خرید خود نیاز دارند که چندین اندیکاتور نزولی شود، پس هیچ قاعده یا روش مشخصی برای پیش بینی کاهش خیلی زیاد وجود ندارد.

جمع بندی مطالب

با این اوصاف به تریدرها توصیه میکنیم به جای اینکه فقط به الگوهای شمعی و اسیلاتورهای کلی مثل شاخص مقاومت نسبی ، میانگین متحرک ، واگرایی و همگرایی اکتفا کنند، به بررسی فاندینگ ریت ، حجم معاملات و نسبت پوزیشن های لانگ و شورت تریدرهای حرفه ای بپردازند. چرا که معیارهایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم اطلاعات دقیقی درباره احساسات معامله گران حرفه ای بازار ارائه میدهند. و چه چیز بهتر از این که با داشتن دیدگاهی واضح در انتظار شکست 20 هزار دلار بمانید.

 

3
1
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
جواد
2 سال ago

اطلاعات ظاهری چه سودی داره وقتی روش دستیابی به این اطلاعات رو نمیدید

بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

1
0
نظر خود را بنویسید !x