در مقایسه با ارزش بازار طلا، قیمت 45000 دلاری بیت کوین بسیار ناچیز است
0

در مقایسه با ارزش بازار طلا، قیمت 45000 دلاری بیت کوین بسیار ناچیز است

بازدید : 1508

فکت کوینز: بیت کوین در سال 2022 میلادی و تاکنون موفق شده با رشدی دو رقمی همراه شود، با این حال قیمت بیت کوین اخیرا در عبور از مقاومت 45000 دلاری به مشکل برخورده است. این سطح هیچ اهمیت تاریخی ندارد و در گذشته بارها شاهد شکسته شدن آن بوده‌ایم. چنین چیزی برای ارزش بازار 850 میلیون دلاری بیت کوین نیز صدق می‌کند که در مقایسه با ارزش بازار 1.4 تریلیون دلاری نقره و یا 1.7 تریلیون دلاری گوگل و آمازون بسیار پایین است.

ارزش بازار بیت کوین معمولا با طلا مقایسه می‌شود که در حال حاضر ارزش بازار آن 12.3 تریلیون دلار است و به تنهایی در صدر قرار گرفته است. در نتیجه احتمال آن وجود دارد که پاسخ مقاومت 45000 دلاری بیت کوین در دیدگاه سرمایه گذاران سازمانی پیدا شود. با نگاهی به دارایی های تحت مدیریت سرمایه گذاران سازمانی و حجم معاملات روزانه در می‌یابیم که ممکن است کاهش 93 درصدی ارزش بازار بیت کوین قابل توجیه باشد.

طلا را همیشه به عنوان نماینده ای برای بیت کوین در نظر گرفته‌اند اما این موضوع که آن را ابزار ذخیره دیجیتالی بپنداریم همواره مورد بحث بوده است.

دولت ها در سراسر جهان به دلایل متعددی سیاست های مالی سختگیرانه تری را در پیش گرفته‌اند. اتفاقی که می‌تواند باعث مستحکم تر شدن تسلط ارزهای دیجیتال و همچنین مزایای غیرمتمرکز آنها شود. برای مثال سیستم اعتبار اجتماعی چین، متخلفان را در لیست مسدود سازی قرار می‌دهد که به موجب آن این افراد دیگر توانایی گرفتن وام یا حتی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی را نیز خواهند داشت.

اخیرا، قانون کوتاه مدت و اضطراری کانادا به موسسه های مالی اجازه داد تا حساب های تظاهرات کنندگان را مسدود کنند. مثالی دیگر نیز اتفاقی که است که در این هفته برای کاربران روسی افتاد و در پی تحریم ها دستری به سرویس های پرداختی مانند گوگل پی و اپل را پی را از دست دادند. چنین اتفاقاتی می‌تواند تحلیل ارزش بازار طلا به بیت کوین را آسان تر کند.

ارزش دارایی های مختلف مانند بیت کوین

بنابر داده های بالا، ارزش بازار 837 میلیون دلاری بیت کوین معادل 7 % از ارزش کل بازار طلا است. گفتنی است که برای اندازه گیری ارزش بازار این دارایی ها باید حجم معاملات روزانه و دارایی های سازمانی آنها را با یکدگیر مقایسه کرد. رمز ارزها با اعداد معاملاتی بسیار بالا شناخته می‌شوند اما برخی پلتفرم های جمع آوری داده مانند نومیکس (Nomics) روش های خاص خود را برای محاسبه حجم دارایی ها دارند.

مطلب مفید: Coin98 چیست؟ هر آن چیزی که باید درباره توکن C98 بدانید

حجم 30 روزه بیت کوین و دیگر ارزها

تصویر بالا نشان دهنده حجم معاملاتی 404 میلیارد دلاری بیت کوین در 30 روز گذشته است که معادل 13.5 میلیارد دلار در روز است. بنابر گزارش ماه فوریه Crypto Compare محصولات قابل معامله در بورس مانند صندوق سرمایه بیت کوین شرکت گری اسکیل 0.4 میلیارد دلار نقدینگی روزانه به خود اضافه کرد. در نتیجه حجم روزانه بیت کوین اکنون چیزی حدود 13.9 میلیارد دلار است.

میانگین حجم روزانه

در همین حین و بنابر داده های GoldHub، نقدینگی روزانه طلا از جمله تراکنش های OTC آن حدود 170 میلیارد دلار است. این اعداد با محاسبه بازارهای آتی و محصولات قابل معامله بورسی طلا می‌باشد و در نتیجه آن حجم بیت کوین معادل 8 % از حجم طلا است.

ETF طلا در برابر بیت کوین

محصولات قابل معامله بورسی بیت کوین مانند صندوق گری اسکیل همواره در حال رشد هستند. در نتیجه اکنون 37.8 میلیارد دلار دارایی در این محصولات بیت کوین قفل شده‌اند. این رقم معادل 4.5 % از ارزش بازار 840 میلیون دلاری بیت کوین است.

ارزش محصولات ETF طلا بدون محاسبه کاربرد غیرمالی آن مانند جواهر آلات و مصارف صنعتی به 221 میلیارد دلار می‌رسد و ارزش بقیه بازار آن 6 تریلیون دلار است. در نتیجه ارزش ETF های طلا معادل 3.7 % از ارزش بازار این دارایی است.

در قیمت 45000 دلاری، میانگین حجم معاملاتی و دارایی های سرمایه گذاران سازمانی بیت کوین قابل مقایسه با بازارهای طلا نیست. در حالی که ارزش 850 میلیون دلاری بیت کوین می‌تواند در کوتاه مدت باعث نگرانی سرمایه گذاران شود، بیت کوین موارد کاربردی دیگری نیز دارد. برای مثال کانال های پرداختی کوچک کشور السالوادور از تکنولوژی شبکه لایتنینگ بیت کوین بهره می‌برند. با تبدیل شدن عبارت طلای دیجیتال به عنوان تنها بخشی برای اندازه گیری ارزش بیت کوین، احتمالا شاهد قیمت های بالاتری از این ارز باشیم و از 45000 دلار تنها خاطره ای در ذهن ها باقی بماند.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x