بررسی ۵ آلت کوینی که در چند وقت اخیر رشد خوبی را تجربه کردند
0

بررسی ۵ آلت کوینی که در چند وقت اخیر رشد خوبی را تجربه کردند

بازدید : 427

رالی صعودی بازار ارزهای دیجیتال در اوایل ماه ژانویه و با حرکت ناگهانی و رشد برخی از آلت کوین‌ها و سپس توکن‌های مربوط به لیکوئید استیکینگ اتریوم و درنهایت بیت کوین آغاز شد. در ادامه و با گسترش روند صعودی خریداران دیگر ارزها برای جا نماندن وارد بازار شده و شاهد رالی صعودی در کل بازار بودیم.

به نقل از کوین تلگراف، بهبود وضعیت اقتصاد کلان مانند کاهش تورم و پایدار شدن نرخ بیکاری در آمریکا انگیزه بیشتری برای رالی صعودی بیت کوین و آلت کوین‌ها ایجاد کرد. قیمت بیت کوین بهترین عملکرد خود در ماه ژانویه از سال 2013 را به نمایش گذاشت و رشد 40 درصدی را ثبت کرد.

یکی دیگر از عوامل این حرکت، فروش استقراضی در سراسر بازار بود. پس از فروپاشی FTX و نبود سیگنال صعودی در بازار بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که روند رشد بازار در 2023 بسیار آهسته باشد. همچنان مسائل حل نشده زیادی مانند سقوط احتمالی شرکت دیجیتال کارنسی گروپ، تنش میان روسیه و اوکراین و همچنین رکود اقتصادی در پی سیاست سخت‌گیری کمی فدرال رزرو وجود دارد. درنتیجه اکثر تریدرها انتظار نداشتند که بازار با چنین رالی همراه شود.

به نظر می‌رسد، احساسات منفی و موقعیت‌های معاملاتی زیاد در بازار آتی منجر به ایجاد انگیزه بیشتر برای حرکت صعودی شد. اکنون احتمال پول بک پس از رالی قدرتمند وجود دارد و باید دید که آیا در صورت رخ دادن این اتفاق به سطوحی بازخواهیم گشت که در میان‌مدت و بلندمدت برای خریداران جذاب باشد یا خیر. در ادامه بررسی عملکرد بهترین آلت کوین‌های بازار می‌پردازیم که با رشد بیت کوین عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشتند.

برترین آلت کوین‌های ژانویه

آپتوس (APT)

آپتوس پروژه‌ای است که در ماه اکتبر راه‌اندازی شد و از بلاک چین‌های جوان این حوزه به شمار می‌رود. همچنین باید اشاره داشت که تکنولوژی آن متعلق به پروژه کنسل شده شرکت متا یعنی لیبرا است. ارزش ظاهری پروژه با توجه به تیم مدیریتی و توسعه آن زیاد است چراکه ترکیبی از مهندسان شرکت متا است که زبان برنامه‌نویسی Move را ایجاد کردند تا شبکه را مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز کنند.

علیرغم شهرتی که یدک می‌کشد، بنیاد شبکه نمی‌تواند رشد قیمتی آلت کوین این پروژه یعنی APT را توجیه کند. ناباوری در میان سرمایه‌گذاران بخشی از دلیل افزایش قیمت APT است. ارزش بازار 3 میلیارد دلاری برای یک پروژه 4 ماهه بسیاری از ناظران را شوکه کرده است. علاوه بر آن احتمال دست‌کاری در بازار و در جفت ارز APT/KRW در صرافی آپ بیت نیز وجود دارد. کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند دلیل مشخصی را برای رشد قیمت این آلت کوین در کشور کره جنوبی پیدا کنند.

این ارز در ماه ژانویه رکورد قبلی خود در محدوده 10 دلار که پس از راه‌اندازی به آن رسیده بود را شکست. در حال حاضر و ازنظر فنی توکن در فاز یافتن قیمت واقعی خود قرار دارد. درنتیجه باید اشاره داشت که مقاومت‌های زیادی برای قیمت به‌جز اوج قبلی در 20 دلار و مقاومت روانی 25 دلاری وجود ندارد. اگر کاتالیزورهای مثبت مانند فاندینگ ریت منفی برای معاملات پرپچوال و … کمی آرام نگیرند، می‌توان انتظار رشد بیشتر قیمت را برای این ارز داشت.

در همین حین اما باید اشاره داشت که RSI این آلت کوین وارد ناحیه اشباع خرید شده و از احتمال پول بک خبر می‌دهد. اندیکاتور MACD نیز یک حالت و انحراف صعودی با شیب تندتر نسبت به قیمت را نشان می‌دهد. باید گفت که حجم خرید این ارز همچنان بالا و برای سرمایه‌گذاران امیدوار کننده است. حمایت‌های قیمتی APT نیز در محدوده 14.75 دلاری و 10.40 دلاری قرار گرفته‌اند.

نمودار آپتوس

آلت کوین گالا

همانند آپتوس، گالا نیز موقعیت‌های معاملاتی منفی در بازارهای آتی سود برده است. رشد قیمتی این آلت کوین از محدوده 0.02 تا 0.07 دلاری را می‌توان مدیون لیکوئید شدن سنگین معاملات فروش بود.

فاندینگ ریت گالا

این توکن از تورم روزانه 17123286 توکن گالا رنج می‌برد که با قیمت کنونی به‌صورت ماهانه 28.2 میلیون دلار بود. این اتفاق باعث شده تا بسیاری معتقد باشند که رالی اخیر عمر کوتاهی خواهد داشت. روز 25 ژانویه، تیم این پروژه نقشه راه جدیدی را منتشر کردند و در آن از به‌روزرسانی اقتصاد توکنی گالا برای کاهش تورم و همچنین یک مکانیسم توکن سوزی خبر دادند. آن‌ها در حال کار روی یک زنجیره جدا هستند که در آن توکن گالا برای پرداخت کارمزدها مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر آن، احتمال تغییر صدور روزانه این آلت کوین نیز وجود دارد و ممکن است در صورت تصویب رأی‌گیری ایجاد شده برای تغییر برنامه هاوینگ از معیار زمان به معیار عرضه شاهد کاهش موجودی این ارز دیجیتال باشیم. این اعلامیه‌ها همگی به فشار خرید موجود در بازار کمک کرده و قیمت و حجم خرید این ارز را افزایش دادند.

در حال حاضر قیمت گالا بالای میانگین 200 روزه خود در 0.052 دلار قرار گرفته و اگر خریداران این سطح را تبدیل به حمایت کنند، شاهد رالی صعودی به سمت اوج ماه ژوئیه در محدوده 0.16 دلاری خواهیم بود.

مطلب مفید: افزایش تقاضا و شورت اسکوییز (Short Squeez)؛ تحلیل آنچین شماره ۵۳ (۱۱ بهمن ۱۴۰۱)

نمودار آلت کوین گالا

Threshold

پروژه Threshold و توکن بومی آن T از ادغام دو پروژه کیپ نتورک و نیوسایفر به وجود آمده‌اند. این دو تکنولوژی‌های خود را ترکیب کرده و یک شبکه پل ارتباطی غیرمتمرکز را ساخته‌اند. اجراکنندگان نودها در شبکه Threshold آلت کوین بومی پلتفرم و اتریوم را استیک کرده تا تراکنش‌ها میان بیت کوین و اتریوم را تأیید کنند. این تکنولوژی از کیپ نتورک قرض گرفته شده و نیوسایفر نیز یک لایه خصوصی به پروتکل اضافه کرده است.

در ماه ژانویه قیمت آلت کوین پروژه سه برابر شد که به نظر می‌رسد دلیل آن لیست شدن در کوین بیس و راه‌اندازی نسخه 2 پروتکل بوده باشد. نسخه به‌روز شده این پروتکل اجازه مینت tBTC در اتریوم را می‌دهد که پشتوانه آن بیت کوین است و نسبت 1 به 1 قیمت با بزرگ‌ترین ارز بازار را دارد.

 آغاز مینت این توکن در اتریوم با استفاده از شبکه Threshold احتمال فراوان ارزش کل قفل شده پلتفرم را افزاش دهد و نودهای آن را ارزشمندتر کند. در ابتدا پروژه یک نسخه نیمه غیرمتمرکز را راه‌اندازی می‌کند و به‌مرورزمان به سمت سیستم نودهای کاملاً غیرمتمرکز حرکت خواهد کرد.

پس از سقوط RenBTC فرصت خوبی برای تصاحب بازار از سمت این پروژه ایجاد شده است. رپد بیت کوین در حال حاضر 93% از سهم بازار بیت کوین پل زده شده به اتریوم را در اختیار دارد. با این حال به نظر می‌رسد افزایش قیمتی 190 درصدی این آلت کوین بیشتر رویداد خرید با شایعه و فروش با اخبار بوده، مخصوصاً که بیشتر رشد قیمت را نیز این پروژه مدیون کوین بیس است. باید اشاره داشت که حمایت T در محدود 0.027 دلاری و مقاومت قیمتی در سطح 0.145 دلاری قرار دارد.

دیسنترالند و آلت کوین مانا

پروژه متاورسی دیسنترالند و سندباکس در ماه ژانویه و با شایعات مربوط به ورود اپل به متاورس شاهد احیای دوباره دنیای واقعیت مجازی بودند. علاوه بر آن، دیسنترالند اخیراً نقشه راه خود برای سال جاری را منتشر کرده و در آن اشاره داشته که تمرکز خود را روی گسترش و رشد توسعه‌دهندگان و جامعه سازنده پروژه خواهد گذاشت.

در حالی که این پروژه یکی از اولین پروتکل‌های متاورسی محسوب می‌شود که توانایی تسخیر وب 3 در آینده را دارد اما رالی صعودی فعلی به نظر کمی بیش از حد بزرگ‌نمایی باشد. RSI مانا در بالای سطح مقاومتی قرار گرفته و MACD نیز نشان‌دهنده واگرایی است که می‌تواند رشد قیمتی 16 درصدی در روز 28 ژانویه را تأیید کند.

نمودار مانا

در هر حال باید اشاره داشت که شکست میانگین 200 روزه و مقاومت محدوده 0.7 دلاری که در پی فروپاشی FTX ایجاد شده بود، انگیزه بیشتری برای خریداران ایجاد می‌کند. باید دید که آیا رشد قیمتی تنها شکار حد ضررهای فروشندگان بوده یا تقاضای واقعی برای این آلت کوین وجود داشته است. حمایت این ارز در محدوده 0.54 دلاری در میانگین 50 روزه و کف قیمتی سال 2022 در سطح 0.27 دلاری خواهد بود.

سولانا

پلتفرم سولانا از احساسات منفی و گسترده پیرامون آینده شبکه سود زیادی برد. رالی صعودی آن الگو کلاسیک فروش استقراضی در بازار آتی بود و در حالی که داده‌های بنیادی نشان از مرگ قیمت آلت کوین SOL داشتند، بازار چیز دیگری در ذهن داشت. با استفاده از شرایط نقدینگی پایین، خریداران توانستند قیمت را بالاتر ببرند تا زمانی که تعداد کمی از فروشندگان باقی بمانند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل مشکلات نقدینگی برای پروژه‌های دیفای سولانا، شرکت آلامدا بود. علاوه بر آن، شرکت آلامدا از بزرگ‌ترین حامیان و پشتوانه‌های اکوسیستم سولانا نیز به‌حساب می‌آمد. اکنون با کاهش نقدینگی، جامعه دیفای این شبکه با چالش‌های زیادی مواجه خواهند بود.

توسعه‌دهندگان و بنیاد سولانا تلاش زیادی کرده‌اند تا این شبکه را پایدار و غیرمتمرکز کنند. در حالی که شبکه زمان سقوط FTX ثبات خود را حفظ کرد اما به نظر با خاموشی‌های گسترده اعتماد بازار به خود را از دست داده است. همچنین باید اشاره داشت که FTX و آلامدا حدود 10.7% از کل عرضه آلت کوین سولانا را در اختیار دارند که در سال‌های آتی می‌تواند به فشار فروش این توکن اضافه کند.

فضای NFT این پروژه نیز ازنظر حجم معاملات رتبه دوم را داشته اما شاهد جدای برخی از بهترین پروژه‌های خود مانند DeGods و … بوده است. باید دید که آیا اعضای جامعه می‌توانند با وجود از دست رفتن حمایت مهم‌ترین پشتیبان‌های خود دوباره این فضا را بسازند یا خیر.

در بازه بلندمدت، 30 دلار مقاومت و حمایت مهمی برای آلت کوین SOL است. اگر خریداران این سطح را فتح کنند، رالی صعودی می‌تواند در سه ماه ابتدایی سال جاری ادامه یابد. با این حال، چون احتمال فراوان دلیل رالی صعودی لیکوئید شدن معاملات فروش فیوچرز بوده است، اصلاح گسترده در بازار دور از ذهن نیست.

در کنار آلت کوین‌های برتر این ماه که به آنها اشاره شد، باید به توکن‌های لیکوئید استیکینگ اتریوم نیز بها داد. با توجه به اینکه زمان زیادی تا به‌روزرسانی شانگهای اتریوم باقی نمانده، توکن‌های پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ اتریوم نیز در هفته‌های اخیر رشد قیمتی خوبی را تجربه کردند.

در میان این پروژه‌ها، آلت کوین Frax DAO بیشترین رشد را ثبت کرد. این پلتفرم با ایجاد سود بیشتر برای استیک اتریوم موفق شده نقدینگی زیادی را برای پروژه خود فراهم کند. این پلتفرم همچنین بزرگ‌ترین صاحب توکن‌های CVX است که به آنها کنترل بیشتری بر انتشارات پلتفرم کرو می‌دهد. در حال حاضر استیک از طریق این پلتفرم سود 9 تا 10 درصدی را به همراه دارد که تقریباً دو برابر دیگر پلتفرم‌ها است.

با توجه به باقی ماندن یک ماه تا به‌روزرسانی شانگهای، می‌توان انتظار داشت که رالی صعودی آلت کوین‌های مربوط به این پلتفرم‌ها در ماه فوریه نیز ادامه داشته باشد.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x