۶۰٪ از حجم معاملات NFTها در سال ۲۰۲۲ با دستکاری بازار صورت گرفته است
0

۶۰٪ از حجم معاملات NFTها در سال ۲۰۲۲ با دستکاری بازار صورت گرفته است

بازدید : 434

گزارشی اخیر از پلتفرم تحلیلی دون نشان می‌دهد که حدود 60% از حجم معاملات NFTها در سال 2022 مربوط به تجارت شستشو یا واش تریدینگ (Wash trading) بوده است. به نقل از کریپتوپوتیتو، تجارت شستشو نوعی دستکاری در بازار است که در آن تریدر با خرید و فروش یک دارایی یا اوراق بهادار حجم معاملات و فعالیت برای آن دارایی ایجاد می‌کند.

در فضای ارزها دیجیتال، این فعالیت شامل خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال، NFTها و معاملات درون برنامه‌ای با هدف افزایش تورم برای حجم تراکنش می‌شود. هدف نهایی تجارت شستشو نیز گمراه کردن دیگر تریدرها درباره میزان تقاضای آن دارایی است. یکی از مثال‌های این فعالیت برای NFTها می‌تواند تریدر مالک یک NFT باشد که قصد دارد این توهم را برای دیگران ایجاد کند که دارایی‌اش تقاضای زیادی دارد.

وی می‌تواند با ایجاد چند حساب در بازار NFTها و استفاده از آنها برای خرید و فروش توکن استفاده کند و اینگونه نشان دهد که حجم معاملات توکن بالا است و در نتیجه قیمت آن را نیز افزایش دهد.

اکثر پلتفرم‌های NFT درگیر تجارت شستشو هستند

بنابر داده‌های دون، تجارت شستشو از سال 2019 در فضای کریپتو توجهات را به خود جلب کرد ولی در سال 2022 به عضو جدانشدنی فضای NFTها تبدیل شد. این شرکت تحلیلی اشاره داشت که فعالیت اشاره شده با جذب تریدرهای جدید از طریق پاداش توکنی و به دلیل رقابت بالای این فضا و همچنین راه‌اندازی مداوم توکن‌های جدید تقویت می‌شود.

معمول‌ترین روش واش تریدینگ نیز شامل سرمایه‌گذارانی می‌شود که NFTهای خود را میان دو یا چند کیف پول جابجا و کنترل می‌کنند. هدف آنها انباشت توکن‌های پاداش است که ارزش آنها بسیار بیشتر از کارمزد پرداختی است. در ماه فوریه، شرکت چینالسیس در گزارشی اشاره داشت که 110 آدرس تجارت شستشو موفق شده‌اند 8.9 میلیون دلار سود کسب کنند. البته باید اشاره داشت که برخی از آدرس‌ها نیز پول خود را در کارمزدها از دست می‌دهند اما در نهایت بر اساس داده‌ها میزان سود از زیان بیشتر بوده است.

مطلب مفید: آیا خرید بیت کوین در سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری مناسبی خواهد بود؟

30 میلیارد دلار از حجم معاملات NFTها در اتریوم واش تریدینگ است

گفتنی است که نسبت تجارت شتسشو در بازارهای مختلف تفاوت دارد اما در برخی پلتفرم‌ها بستگی به فعالیت دارد. بنابر گزارش، پلتفرم‌هایی مانند LooksRare و X2Y2 بسته به فعالیت با 98 و 87% از حجم مربوطه به واش تریدینگ مواجه هستند اما با این وجود، تنها 25 و 22% از کل تریدهای آن در عملیات شستشو دخیل بوده‌اند.

در کنار آن باید گفت که المنت و سودوسواپ از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های واش تریدیتگ هستند و تقربا 66 و 11% از فعالیت آنها برای تجارت شستشو بوده است.

از سویی تنها 18.5 و 14.5% از معاملاتشان در واش تردینگ دخیل بوده است. پلتفرم دون همچنین اعلام کرد که احتمالا 45% از تمام حجم معاملات NFTها در اتریوم تجارت شستشو است که نزدیک به 30 میلیارد دلار از حجم معاملات است. گفتنی است که در ماه ژوئن، ویجای پراوین، مدیرعامل بیتس کرانچ گفته بود 33% از تمام حجم معاملات NFTها تقلبی است.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x