بررسی جامع بهترین استاندارد توکن؛ ERC-20، TRC-20 و BEP-20

بررسی جامع بهترین استاندارد توکن؛ ERC-20، TRC-20 و BEP-20
0
بازدید : 4023

توکن، یک ارز دیجیتال است که برای یک پروژه خاص و با استفاده از بلاکچین موجود ساخته می شود. معمولاً، استارت آپ ها یا سازمان هایی که به دنبال افزایش سرمایه برای پروژه های جدیدشان هستند، توکن ها را در فضای بلاکچین تحت اختیارشان، می سازند. (البته همیشه هم این طور نیست) اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و ترون (TRON) سه مورد از بلاکچین های معروفی هستند که برای توسعه توکن های کریپتویی استفاده می شوند. این توکن ها به ترتیب از استاندارد توکن ERC-20، BEP-20 و TRC-20 استفاده می کنند. در ادامه با فکت کوینز و اطلاعاتی درمورد انواع استانداردهای توکن همراه باشید.

استاندارد توکن چیست؟

یک استاندارد توکن، مجموعه ای از قوانین است که همه توکن های اجرا شده بر مبنای این استاندارد، از این قانون پیروی می کنند. به عبارت دیگر استاندارد توکن، مکانیزم ایجاد، صدور و استقرار توکن های جدید در یک بلاکچین خاص را تعیین می کنند.

به عنوان مثال؛ توسعه توکن ERC-20 یک استاندارد توسعه توکن اتریوم است که راه آسانی را برای توسعه دهندگان و ساخت توکن های جدید بر اساس بلاکچین اتریوم فراهم می کند. همه توکن های ERC-20 دارای ویژگی های مشترکی هستند و با قوانین مشترکی مدیریت می شوند. به علاوه، استانداردهای ERC-20، BEP-2، BEP-20 و TRC-20 تنها برخی از استانداردهای رایج رمز ارزها هستند.

مطلب مفید: آشنایی با ویژگی و کاربرد استانداردهای اتریوم

آیا می دانید چند استاندارد توکن وجود دارد؟

هر بلاکچین، استاندارد توکن منحصر به خودش را دارد و گاهی بیش از یک استاندارد برای بلاکچین وجود دارد. به طور مثال؛ اتریوم چندین استاندارد از قبیل؛ ERC-10، ERC-20 و ERC-721 دارد. اگر بخواهیم محبوبترین استانداردهای توکن برای توسعه توکن های پیشرفته را نام ببریم باید به؛

 • ERC-20 (Ethereum)
 • TRC-20 (TRON blockchain)
 •  BEP-20 (Binance Smart Chain)اشاره کرد. در ادامه به توضیح هر کدام از این استانداردها، تفاوت ها و نحوه انتخاب آنها اشاره می کنیم.

مطلب مفید: استاندارد BEP2 و BEP20 چیست؟ بررسی تفاوت BEP2 و BEP20 با ERC20

استانداردهای توکن
معرفی بهترین استانداردهای توکن

استاندارد توکن ERC-20 چیست و چگونه کار می کند؟

ERC-20 محبوبترین استاندارد در تمام دوره های ارز دیجیتال بوده است. اکثر کوین هایی که در سایت کوین مارکت کپ (Coin marketCap) ارائه می شوند توکن هایی با استاندارد ERC20 هستند که روی شبکه اتریوم ساخته شده اند. ERC-20 یکی از قدیمی ترین استانداردها است که توانسته سطح اعتماد بالایی را در میان کاربران به دست بیاورد.

ERC کوتاه شده عبارت “Ethereum Request for comment” است. تمام توکن هایی که بر بستر بلاکچین اتریوم طراحی و اجرا می شوند باید از قوانین استاندارد ERC-20 تبعیت کنند. از قراردادهای هوشمند اتریوم برای ایجاد توکن هایی با استاندارد ERC-20 استفاده می شود که قابلیت خرید، فروش و ترید در صرافی ها را دارند. استانداردهای ERC-20 حاوی اطلاعات مختلفی هستند که عبارتند از؛

 • جزئیات عرضه کل توکن
 • چگونگی انتقال توکن ها
 • چگونگی برداشت توکن ها
 • موجودی توکن در حساب ها
 • چگونگی دریافت توکن ها

مطلب مفید: ERC20: استانداردی برای صدور توکن در شبکه اتریوم

ایجاد توکن ERC20 آسان و مقرون به صرفه است. به علاوه، تراکنش های مربوط به استاندارد ERC-20 سریع هستند و تائید تراکنش ها به سرعت صورت می گیرد. در شبکه اتریوم، ریسک عدم موفقیت قرارداد نیز به نسبت پائین است. تراکنش های ERC-20 به لطف قدرت اتریوم، سریع، کارآمد و در سطح جهانی هستند. همچنین به دلیل پذیرش جهانی و دسترسی گسترده توکن های ERC20، کاربران می توانند انتظار نقدینگی بالاتر و افزایش درآمد را نیز داشته باشند. توسعه توکن های ERC-20 علاوه بر صرفه جویی در زمان، به لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه هستند. توکن هایی که با این روش ایجاد می شوند، کاربر پسند، ایمن و دارای کیف پول های اختصاصی هستند. این روش، ساده ترین راهِ جمع آوری سرمایه برای پروژه های استارت آپ کریپتویی است. توکن های رمزنگاری شده سفارشی ایجاد شده در شبکه اتریوم و مبتنی بر استاندارد ERC-20 را می توان در هر دو زنجیره BSC و TRON استفاده کرد.

استاندارد ERC20 مبتنی بر شبکه اتریوم
استاندارد توکن ERC20

چگونه یک توکن با استاندارد ERC-20 بسازیم؟

ایجاد یک توکن با استاندارد ERC-20 برای توسعه دهندگان، به نسبت آسان است. به هر حال، در صورتی که دانش یا تجربه ای در حوزه بلاکچین ندارید، پیشنهاد می شود از افراد متخصص کمک بگیرید. زیرا توسعه توکن ERC-20 نیازمند دانش و تخصص فنی زبان برنامه نویسی است.

استاندارد توکن BEP-20

BEP-20، دومین استاندارد محبوب و رایج در حوزه توسعه توکن های کریپتویی است. بسیاری از توکن هایی که در زنجیره هوشمند بایننس توسعه داده شده اند، به دلیل سرعت بالاتر، کارآمدی بیشتر و پشتیبانی از سازگاری میان زنجیره ای، این بلاکچین را انتخاب کرده اند.

استاندارد BEP-20 به عنوان نسخه کاملتری از استاندارد ERC-20 ارائه شد و به همین دلیل تمام ویژگی های این استاندارد را به ارث برده است. بپ بیست (BEP-20) استاندارد توکن اولیه برای زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. این یعنی، تمام توکن های موجود در BSC به طور خودکار مبتنی بر استاندارد BEP-20 هستند. قوانین BEP-20، نحوه کاربرد، انتقال، تائید و مدیریت توکن های BEP-20 را مشخص می کنند.

نکته: نباید BEP-20 را با BEP-2 اشتباه گرفت، زیرا دو استاندارد جداگانه شبکه بایننس هستند. BEP-20 یک استاندارد توکن برای زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است و استاندارد BEP-2 به زنجیره بایننس (BC) مربوط می شود. بر خلاف بایننس چین، بایننس اسمارت چین از عملکرد قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند.

مطلب مفید: استاندارد BEP-20 چیست و چه تفاوتی با دیگر استانداردها دارد؟

همه توکن های BEP-20 مبتنی بر بایننس اسمارت چین هستند که شبکه بلاکچین اختصاصی بایننس برای اجرای قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیرمتمرکز (DApps) است. بایننس اسمارت چین برای توسعه دهندگان فرصت ساخت نرم افزارهای غیرمتمرکز مبتنی بر اسمارت کانترکت ها را فراهم می آورد.

بسیاری از کاربران نمی دانند که BSC سازگار با اتریوم است و پروسه تراکنش سریع تر و ارزانتری را به همراه دارد. این بدان معناست که کاربران می توانند برای انتقال سریع تر و مقرون به صرفه توکن های ERC-20 از زنجیره هوشمند بایننس (توکن BEP) استفاده کنند.  مزیت های دیگر سیستم توکن BEP-20 عبارتند از:

 • سازگاری با توکن های BEP2 و ERC-20
 • پشتیبانی از صرافی بایننس
 • شامل شدن توابع داخلی استاندارد BEP-20
 •  مبادله آسان با توکن های BEP-2
 •  پشتیبانی در کیف پول های متعدد
 • سازگاری میان زنجیره ای با توکن سایر بلاکچین ها
معرفی استاندارد BEP20
استاندارد توکن BEP20 مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس

پروسه توسعه توکن های BEP-20

پروسه ایجاد توکن های BEP-20 به نسبت ساده تر است. کاربر می تواند بدون دانش فنی یا تخصص در حوزه بلاکچین، توکن پایه BEP20 را نیز ایجاد کند. اما به هر حال، توسعه یک توکن شخصی سازی شده و با ویژگی های BEP-20 از صفر و پایه، نیازمند تخصص های فنی یک توسعه دهنده توکن  BEP-20است.

استاندارد توکن TRC-20

TRC20، یک استاندارد توکن برای صدور و مدیریت توکن هایی است که در بلاکچین ترون (TRON) ایجاد شده اند. استاندارد TRC20، قوانینی را که توکن های شبکه باید رعایت کنند، مشخص می کند. این مجموعه قوانین، شامل قوانینی برای صدور توکن های جدید، اجرا و تائید انتقال توکن، ارسال و دریافت توکن و مواردی از این دست می شود.

همه توکن هایی که روی شبکه TRC20 هستند، در کیف پول های دیجیتال مشخصی پشتیبانی می شوند. این توکن ها با توجه به توابع مشخص شده در قراردادهای TRC-20 از جمله؛ totalSupply، balanceOf، transfer، transferFrom و Allowance قابل مبادله، انتقال و اشتراک گذاری هستند. به علاوه ممکن است توکن های TRC20 از قابلت های دیگری مثل؛ Token Name، Token Abbrivation و Token Precision نیز استفاده کنند.

مطلب مفید: ساخت کیف پول ترون از طریق سایت TronLink +ویدئو

شبکه ترون با هدف سرعت تراکنش بیشتر و کارمزد کمتر به وجود آمد. از آنجایی که ماشین مجازی ترون (TRON Virtual Machine) ،سیستم عاملی برای قراردادهای هوشمند ترون، از زبان برنامه نویسی سالیدیتی مشابه با اتریوم استفاده می کند، تمام توکن ها و قراردادهای هوشمند ترون به طور یکپارچه با شبکه اتریوم سازگار هستند. به عبارت دیگر، یعنی می توان توکن های ترون را در شبکه اتریوم استفاده کرد و بالعکس این قضیه نیز صادق است.

استاندارد TRC20 برای صدور توکن های جدید در شبکه ترون استفاده می شود. از آنجا که TRON یک شبکه بلاکچین عمومی است، همه کاربران می توانند توکن هایشان را طبق قوانین مشخص شده در استاندارد TRC20 ایجاد و صادر کنند. همه توکن های TRC20 می توانند به طور یکپارچه با همه توکن ها و نرم افزارهای ایجاد شده روی شبکه ترون در تعامل باشند.

برخلاف اتریوم که از مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof-of-Work) استفاده می کند، شبکه ترون بر مکانیزم اجماع اثبات سهام نیابتی (Delegated Proof of Stake) مبتنی است. اثبات سهام نیابتی نه تنها از نظر سرعت و هزینه تراکنش ها کارآمد تر است بلکه از نوآوری های منحصر به فردی برای پاسخگویی به نیازها و التزامات استفاده می کند. میانگین زمان بلاک در شبکه ترون، 3 ثانیه برای هر بلاک است که نسبت به زمان 15 ثانیه ای بلاک اتریوم، خیلی بهتر و سریعتر است.

استاندارد توکن TRC20
استاندارد توکن TRC20 مبتنی بر شبکه ترون

توسعه توکن TRC-20

توکن های TRC20 را می توان در وبسایت شبکه ترون به آدرس (https://developers.tron.network/) ایجاد و صادر کرد. به این منظور، توسعه دهنده باید قرارداد هوشمند TRC20 را تهیه کند که البته نیازمند دانش فنی و درک زبان برنامه نویسی است. پس از ساخت قرارداد، می توان آن را در شبکه مستقر و توکن های جدید را روی قرارداد صادر کرد.

مقایسه توکن های ERC20، TRC20 و BEP20

تفاوت اصلی میان این سه نوع استاندارد محبوب و رایج به شبکه آنها مربوط می شود. در حالی که استاندارد ERC20 مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم است، توکن های BEP20  روی شبکه BSC و توکن های TRC20 روی بلاکچین ترون ایجاد می شوند. هر سه شبکه از زبان برنامه نویس سالیدیتی مشابهی استفاده می کنند و این بدان معناست که با هم سازگاری دارند و می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. توکن هایی که روی یک پلتفرم ایجاد می شوند، روی دو پلتفرم دیگر هم قابل دسترسی هستند. به علاوه، پروسه ایجاد و استقرار توکن ها در هر سه شبکه تقریبا مشابه است اما کارمزدها و سهولت استفاده متفاوت است. شبکه BSC از نظر کارایی، برای توسعه توکن بهتر است و هزینه کمتری دارد.

شبکه ترون اساسا همزاد اتریوم است اما به نسبت کارایی بیشتر و هزینه کمتری دارد. از آنجا که استخراج یا ماینینگ در شبکه اتریوم به دلیل هزینه های بالا غیر عملی است، جایگزین هایی مثل ترون (TRON) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به وجود آمدند. شبکه های جدید، علاوه بر ویژگی های شبکه اتریوم، راه حل های کارآمدتر و مقرون به صرفه تری را ارائه می دهند.

مطلب مفید: ماینینگ ارزهای دیجیتال چیست؟ +ویدئو

از آنجا که شبکه BSC با استانداردهای ERC20 و TRC20 سازگار است، می توان توکن های ERC20/TRC20 را با استفاده از شبکه BEP20 ارسال یا برداشت کرد. در حالی که شبکه اتریوم هنوز از الگوریتم قدیمی اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند، زنجیره هوشمند بایننس از مکانیزم سفارشی شده اثبات اعتبار استیک (Proof of Staked Authority) استفاده می کند. در مکانیزم جدید BSC ظاهرا پروسه انتقال به بلاک بعدی 3 ثانیه است که در مقایسه با زمان 15 ثانیه ای اتریوم سرعت، بالاتری است. بنابراین شبکه BSC، حدود 5 برابر کارآمدتر از شبکه اتریوم است. مکانیزم اثبات سهام نیابتی (DPoS) شبکه ترون نیز نسخه سفارشی اثبات سهام است و زمان ثبت شده برای هر بلاک تقریبا 3 ثانیه و مشابه با شبکه BSC است. بلاکچین TRON، با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام نیابتی (DpoS) نسبت به اتریوم، کارامدتر است و می تواند تراکنش ها بیشتری را در زمان کمتر و با کارمزد پائین تر انجام دهد.

از نظر محبوبیت، استاندارد BEP20 پس از ERC20 در جایگاه دوم قرار دارد و به لطف افزایش محبوبیت جهانی صرافی بایننس، به سرعت در حال رشد و فراگیری است. توکن های BEP20 به طور خودکار در صرافی بایننس لیست می شوند و با چندین توکن متنوع از جمله؛ بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … سازگار است.

اگر سهولت و آسانی توسعه را ترجیح می دهید و به دنبال مزیت های جهانی و محبوبیت اتریوم هستید، توسعه توکن ERC20 گزینه مناسب تری است. به هر حال، اگر خواهان توکن های نوآورانه با کارمزد و زمان پردازش کمتر هستید، بهتر است توسعه توکن از طریق BEP-20 را انتخاب کنید.

کلام آخر

از آنجا که کارمزد تراکنش های اتریوم تقریبا بالا است و با افزایش بار شبکه نیز بیشتر می شود، توسعه دهندگان برای ساخت نرم افزارهای پیچیده و دارای قابلیت های پیشرفته با چالش هایی مواجه شده اند زیرا این کار می تواند منجر به افزایش هزینه تراکنش ها در شبکه شود. TRON با معرفی روشی برای ساخت قراردادهای هوشمند و نرم افزارها و البته بدون اثرگذاری بر کارمزد شبکه، توانسته این موضوع را حل کند.

به هر حال، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) مطمئنا برنده رقابت بین این سه شبکه محبوب بلاکچین، برای توسعه توکن است. اما چرا؟ زیرا زنجیره هوشمند بایننس، کارآمد، مقرون به صرفه و فوق سریع است. بر خلاف اتریوم که کارمزد تراکنش ها با گذشت زمان افزایش می یابد، بایننس به نوعی با راهکار افزایش استفاده، راه حلی برای پائین نگه داشتن کارمزد تراکنش ها یافته است. باور کنید یا نه، متوسط کارمزد روزانه شبکه اتریوم تقریبا 200 برابر کارمزد روزانه شبکه BSC است. از این رو انتخاب زنجیره هوشمند بایننس، انتخاب مناسبی برای پروژه های توسعه توکن است.   

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x