فرآیند تایید تراکنش بیت کوین
0

فرآیند تایید تراکنش بیت کوین

بازدید : 3164

خواه در حال انجام فرآیند ارسال بیت کوین باشید یا دریافت، ممکن است وضعیت تراکنش شما تایید نشده باقی مانده باشد. وضعیت این تراکنش بعد از اینکه مورد بررسی قرار گرفت و به درستی به بلاکچین شبکه اضافه شد ، به تایید شده تغییر می یابد.با ما همراه باشید تا فرآیند تایید تراکنش بیت کوین را بررسی کنیم.

 تایید تراکنش بیت کوین

برای درک بهتر این فرآیند ،بهتر است موارد زیر را با هم بررسی کنیم. موقعیتی را در نظر بگیرید که شما مقداری بیت کوین به حساب صرافی خود ارسال میکنید. حتی اگر وضعیت تراکنش شما تایید شود ، مبلغ واریزی هنوز به حسابتان افزوده نخواهد شد. چرا؟ به این دلیل که صرافی قبل از اینکه مبلغ معامله شما را نشان دهد ، شرایط تایید بلاک خاص خودش را دارد.

اگر شما هم جزء تازه واردان به این حوزه هستید و به بیتکوین علاقه مند شده اید، بسیار ضروریست که تفاوت تراکنش های “تایید شده” و “تایید نشده” را درک کنید. هم چنین باید از علت این موضوع که “چرا بعضی از سرویس ها به شرایط تایید بیشتری نیاز دارند”، آگاه شوید.

بنابراین در این پست قصد داریم همه آنچه دراین باره به آن نیاز دارید را برایتان توضیح دهیم. چگونه میتوان فرآیند تایید تراکنش بیت کوین را چک کرد؟یک تراکنش موفقیت آمیز به چند تایید نیاز دارد؟قبل از اینکه یک تراکنش قابل ارسال شود به چند تایید نیاز دارد؟ چرا برای امن بودن یک تراکنش 6 تأییدیه در نظر گرفته شده؟ و در آخر چه مدت طول میکشد تا  تراکنشی موفق به دریافت یک تایید شود؟

فرآیند تایید تراکنش بیت کوین چیست؟

 تایید تراکنش بیت کوین

بیت کوین رمزارز غیر متمرکزی است که از فناوری بلاک چین بهره میبرد. بلاک چین هم  یک دفتر کل عمومی و توزیع شده است. همه تراکنش های بیتکوین در این دفتر کل ثبت میشوند. این لیست که دربردارنده ی  سوابق همه تراکنشهای بیتکوین از قبل تا کنون است، مدام در حال به روز رسانیست. اطلاعات تراکنش ها تنها به این بلاکچین اضافه میشوند.

و هیچ گاه هیچ اطلاعاتی از آن حذف نمیشود.به محض اینکه یک تراکنش و اطلاعات آن به این دفتر کل اضافه شد، تا ابد بر روی آن باقی خواهند ماند. در بلاکچین که به آن زنجیره ای از بلاک ها هم گفته میشود، به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بلاک تولید و به زنجیره اضافه خواهد شد. همه این بلاکها از طریق فعالیتی به نام استخراج تولید میشوند. هر بلاک حاوی اطلاعات تراکنشی است که قبلاً توسط ماینرها بررسی و تایید شده است.

زمانی که میگوییم یک تراکنش بیت کوین تایید شده است به این معناست که تراکنش منتشر شده در شبکه ، تحت بررسی قرار گرفته و سپس به بلاکچین اضافه شده است. هر تایید بیت کوین نشان دهنده تعداد کل بلاکهایی است که بعد از بلاکی که حاوی اطلاعات تراکنش شماست ایجاد شده اند. برای درک بهتر به بررسی چگونگی این فرآیند میپردازیم.

برای مثال

 تایید تراکنش بیت کوین
بررسی تاییدیه بیتکوین

بیایید فکرکنیم که شما قصد دارید مقداری بیتکوین برای دوست خود ارسال کنید. قبل از اینکه این تراکنش به بلاک اضافه شود ابتدا به استخری از تراکنش های تایید نشده بیتکوین به نام ممپول Mempool وارد میشود. بنابراین ماینرها تراکنش شما را به همراه دیگر تراکنش های تایید نشده از این استخر بر میدارند و در بلاک قرار میدهند. آنها به حل یک معمای بسیار سخت ریاضی مشغول میشوند. زمانی که آنها موفق به یافتن جواب این معما ( گواه اثبات کار) میشوند، بلاکی که حاوی اطلاعات تراکنش شماست از طرف شبکه تأیید و به انتهای بلاکچین اضافه میشود.

لحظه ای که این بلاک به بلاکچین اضافه میشود، تمام تراکنش های حاوی این بلاک 1 تایید دریافت خواهند کرد. کل این فرآیند به طور متوسط 10 دقیقه طول میکشد. بعد از اینکه بلاک به بلاکچین اضافه شد، به طور مداوم در زیر هر بلاک جدیدی که در شبکه ایجاد می شود ، دفن می شود. هر بلاک 10 دقیقه با بلاک قبلی فاصله دارد و هر بلاک جدید ایجاد شده پس از بلاک شما ، تراکنش شما را دوباره تایید می کند. پس با پیشرفت این فرآیند بر تعداد تاییدهای تراکنش شما افزوده خواهد شد.

 

بررسی فرآیند تایید تراکنش بیت کوین

خواه کاربر کیف پول core wallet باشید یا  electrum ، هردوی این کیف پول ها برای شما شرایطی را فراهم کرده اند تا بتوانید جزئیات تراکنشتان را بررسی نمایید.  این صفحه اطلاعاتی همچون مبلغ کل ارسالی ، سایز تراکنش، شناسه و وضعیت تراکنش را به شما نشان خواهد داد. قسمت وضعیت تعداد کل تاییدهای بلاکی که تا کنون تراکنش شما دریافت کرده است، را نشان میدهد.

 تایید تراکنش بیت کوین
اطلاعات موجود در کیف پول

کاربران علاوه بر این قسمت که در کیف پولشان قرار دارد، میتوانند جزئیات تراکنش خود را در  Block explorer هم بررسی نمایند. کافیست آدرس کیف پول یا شناسه تراکنش خود را در بلاک اکسپلورر وارد کنند.

aa8ab4868b0f101cf304add8017bb6aeaee97dfc985571740140edf9780d8d0d

خوب چه مدت طول میکشد تا تراکنشی 1 تایید دریافت کند؟

مطلب مفید:بلاک چین چگونه کار می کند؟

زمان مورد نیاز برای دریافت تایید 

میانگین زمان تولید هر بلاک بیت کوین 10 دقیقه است. اما همه معاملات هم در 10 دقیقه تایید نمی شوند. گرفتن 1 تایید ممکن است ساعتها  یا حتی  یک روز طول بکشد. این امر به چند عامل بستگی دارد. در شبکه بیت کوین کلیه تراکنش ها فقط از طریق ماینرها پردازش می شوند.پس به همین دلیل ممکن است معاملات با تاخیر تاییدشوند. از میان این عوامل میتوان به مهمترین آنها که تراکم شبکه و کارمزدهای پایین است، اشاره کرد.

 تایید تراکنش بیت کوین
زمان تایید بلاک بیتکوین

الویت ماینرها تراکنش هایی است که کارمزد بیشتری دارند. اگر تراکنش شما بعد از یک مدت طولانی هنوز حتی یک تایید هم از سمت شبکه دریافت نکرده، پس قطعاً کارمزدی که انتخاب کرده اید مناسب این معامله نبوده است. اما برعکس اگر کارمزدی معقول و کافی برای ماینر در نظر گرفته باشید ، بیش از 60٪ احتمال دارد که در عرض 10 دقیقه تایید شود.

تعداد تایید مورد نیاز

واقعیت این است که شما میتوانید خروجی تراکنشی که اصلاً تایید ندارد را هم خرج کنید. تراکنش بدون تایید چیزی جز تراکنشی که هنوز به بلاکچین اضافه نشده نیست. تراکنشی که 1 تأیید دارد به معنای پذیرش آن از طرف بلاکچین است. اگر قصد دارید مبلغی را از سمت شخصی که به او اعتماد دارید دریافت کنید، حتی اگر آن تراکنش هیچ تأییدی هم نداشته باشد، دریافت آن بلامانع است. اگر شما فروشنده ای هستید که در قبال فروش کالای خود بیتکوین دریافت میکنید، برای مبالغ کم تنها 1 تأیید هم کافیست.اما به خاطر داشته باشید :

تراکنشی که 1 تایید دارد یا اصلاً هیچ تأییدی ندارد، ممکن است به راحتی برگشت بخورد.

تراکنش های بدون تایید  بیشتر در معرض حملات  Race و Finney هستند. در حالی که تراکنش هایی که 1 تایید دارند در برابر حمله 51% آسیب پذیر تر هستند.البته در هر دوی این تراکنش ها وقوع حمله دوبار خرج کردن (double spending) هم امکانپذیر است. این حمله به تلاش یک کاربر برای خرج کردن یک مقدار پول مشخص بیش از یکبار گفته میشود. پس علت این امر که چرا بیشتر صرافی ها به 2 تا 3 تایید نیاز دارند، مشخص شد.

با همه این اوصاف یک تراکنش استاندارد به 6 تاییدکه حداکثر در عرض 1 ساعت انجام میشود، نیاز دارد. چنین تراکنشی کاملاً امن و قابل اطمینان است.خوب سؤالی که قطعاً برای شما هم پیش آمده این است که :

اصلاً چرا 6 تایید ؟

چرا یک تراکنش استاندارد به 6 تایید بلاک نیاز دارد؟

همانطور که در ابتدای این مطلب هم گفتیم ،تراکنشهای بیتکوین بر روی دفتر کل توزیع شده ای ثبت میشوند. هیچ مرجع مرکزی برای رجوع به آنجا و سؤال در مورد موفقیت یا عدم موفقیت تراکنش وجود ندارد. پس از آنجایی که این سیستم کاملاً غیرمتمرکز است،  جامعه تعداد تاییدها را مهر تایید بر صحت یک تراکنش میداند. اگر تراکنشی 6 تأییدیه داشته باشد ، هیچ مهاجمی قادر نخواهد بود که آن را برگشت بزند. یا زنجیره ای سریعتر از زنجیره ی فعلی بسازد.

در شبکه بیت کوین طولانی ترین زنجیره برنده است. بنابراین نه فقط 6 تایید بلکه هرچه تأییدیه های یک زنجیره بیشتر باشد بازنویسی آن دشوارتر خواهد بود.

کوین بیس،لایت کوین، اتریوم ، دش و مونرو به چند تایید نیاز دارند؟

تعداد و زمان تایید یک بلاک برای هر کوین متفاوت است. نه تنها این فرآیند برای هر کوین فرق میکند بلکه سرویس هایی که رمزارز قبول میکنند هم درباره تایید بلاک قانون و تعرفه خاص خودشان را دارند. در جدول زیر شرایط تایید رمزارزهای محبوب و صرافی ها آورده شده است.

رمزارزهاتعداد تأییدیه مورد نیاززمان تقریبیزمان تکمیل بلوک
بیتکوین66 دقیقه15 دقیقه
اتریوم123 دقیقه20 ثانیه
لایت کوین615 دقیقه2.5 دقیقه
ریپلتقریباً فوری3.5 ثانیه-
ایاستقریباً فوری--
استلارتقریباً فوری-3.5 تا 5 ثانیه
دش615 دقیقه2.5 دقیقه
مونرو1020 دقیقه2 دقیقه
زیکش1025 دقیقه2.5 دقیقه
صرافی ها
کوین بیس (بیت کوین)330 دقیقه-
بایننس (بیتکوین)220 دقیقه-
کوین بیس (اتر)5012.5 دقیقه-
بایننس (اتر)307.5 دقیقه-

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x