کاهش کارمزد شبکه بیتکوین
0

کاهش کارمزد شبکه بیتکوین

بازدید : 2096

کاهش کارمزد بیتکوین در پی خالی شدن ممپول (mempool)

پیش از اینکه به ادامه خبر بپردازیم بهتر است با واژه mempool بیشتر آشنا شویم. اصلاً mempool چیست؟

زمانی که یک تراکنش بیت کوین به شبکه منتقل شد ، در ابتدا توسط تمام نودهای بیت کوین تأیید میشود. بعد از اینکه تراکنش از تمام تأییدیه ها گذشت ، درون mempool قرار میگیرد و تا زمانی که یک ماینر آن را برای بلاک بعدی بردارد همانجا باقی میماند. Mempool در واقع مخفف واژه memory pool است. در اصل mempool نود یا گره ای است که تراکنش های در صف انتظار را در خود نگه میدارد.حال با این اوصاف:

در پی کم شدن فعالیت mempool ، نه تنها کارمزد های شبکه کاهش می یابد بلکه کاربران موفق به انجام تراکنش هایی میشوند که در شرایطی جز الان قادر به انجام آنها نبودند.

ارتباط کاهش کارمزدها با هش ریت

در پی افزایش هش ریت شبکه ،از این هفته حافظه شبکه بیت کوین هم به کمترین مقدار کاهش یافت. خالی شدن ممپول به این معناست که بسیاری از تراکنش هایی که هنوز تأیید نشده بودند و در آنجا در صف انتظار بودند در بلاک های دیگر گنجانده شده اند. و هم اکنون تعداد بسیار اندکی از تراکنش ها در ممپول منتظر تأیید شدن هستند.

همانطور که در خبرهای قبلی اشاره شد، افزایش هش ریت شبکه به شروع مجدد فعالیت ماینر های چینی که پس از اتمام فصل بارندگی سیچوان به شهرهای دیگر رفته اند، نسبت داده شده است.در عرض 2 روز یعنی 9و 10 نوامبر هش ریت شبکه بیش از 42 درصد افزایش داشته است.

کاهش کارمزد بیتکوین خبر نوید بخشی برای کاربران بیت کوین است. چرا که رقابت بین ماینرها برای حل بلاک کم میشود. کاهش رقابت در ممپول به کاهش هزینه تراکنش های بیت کوین کمک می کند. زیرا استخراج کنندگان می توانند بدون در نظر گرفتن مبلغ کارمزد ، کلیه معاملات را در ممپول قرار دهند.

 طبق توییت یکی از کاربران:

” کارمزد بیت کوین برای اولین بار از 20 اکتبر کاهش یافت”

در تاریخ 30 اکتبر، زمانی که بیش از 140،000 تراکنش در حافظه داخلی(mempool) در صف انتظار بودند، میانگین کارمزدهای بیتکوین به بیشترین حد یعنی 13.16 دلار رسید.

در طول آخر هفته، تأثیر هش ریت جدید آنقدر زیاد بود که بلاک ها بسیار سریعتر از 10 دقیقه که زمان معیار شبکه بود حل میشدند . البته این مسئله هم به دلیل افت سختی استخراج شبکه بود. که به ماینرها اجازه داد تعداد معاملات تأیید نشده را در 9 نوامبر به صفر برسانند.

در زمان نگارش این مقاله ، تقریباً 6000 تراکنش در ممپول با کارمزد متوسط 3 ساتوشی به ازای هر بایت (sat / byte) یا تقریباً 0.11 دلار وجود دارند. به گزارش برخی کاربران، تعدادی تراکنش با کمترین مقدار کارمزد(sat / byte 1) انجام شده اند.

آیا کارمزد شبکه باز هم افزایش پیدا میکند؟

انتظار میرود در پی افزایش هش ریت و تنظیم بعدی سختی شبکه، سختی ماینینگ هم افزایش پیدا کند. این امر بدین معناست که عمر کاهش کارمزدها هم زیاد نخواهد بود. و طولی نمیکشد که دوباره با همان کارمزدهای بالا روبرو میشویم.

کارمزد تراکنش های بیت کوین تا نیمه دوم سال 2020 نسبتاً پایین بود. در هفته آخر ماه اکتبر ، برای اولین بار از دسامبر 2017 قیمت BTC از 13000 دلار بالاتر رفت. این رویداد منجر به افزایش تراکنش های ارسالی به حافظه داخلی و نتیجتاً تلمبار شدن تعداد زیادی معامله تأیید نشده در آنجا شد.

با کم شدن فعالیت شبکه در طول هفته ای که قیمت بیت کوین روندی بسیار صعودی را تجربه کرد، حال کاربران بیتکوین به دنبال استفاده کردن از این شرایط هستند. تا بتوانند معاملاتی مثل بازکردن کانال های Lightning Network و تثبیت داده ،که با کارمزدهای بالا بسیار گران تمام میشد را به انجام برسانند.

 

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x