پولکادات شاخصی که بیتکوین به دنبال آن حرکت میکند

پولکادات شاخصی که بیتکوین به دنبال آن حرکت میکند
0
بازدید : 2707

گزیده خبر:

 • Dot ،توکن پولکادات ، تا بدین زمان در سال 2021، با افزایش چشمگیر 180 درصدی روبرو بوده است .
 •  در پی افزایش ارزش این ارز در بازار، XRP را پشت سر گذاشته و به مقام چهارم دست پیدا کرده است.
 • داده های موجود حاکی از آن است که بیت کوین ماه هاست که قیمت Dot را دنبال می کرده .

Polkadot یک پروتکل چند زنجیره ایست که مشابه با شارد های Ethereum از چندین مکانیزم “خرد کردن” یا parachains برخوردارست.به علاوه DOT روی فناوری انحصاری خود Substrate نیز کار می کند.

این پلتفرم ضمن حفظ توانایی پردازش هزاران تراکنش در ثانیه ، می تواند با بلاکچین های مختلف همکاری سالم داشته باشد. انتظار می رود در نیمه اول سال 2021 نسخه 3.0 Substrate که مشابه پلتفرم Ethereum است، راه اندازی شود.

افزایش قیمت در پی موج خبرهای مثبت

به گفته گَوین وود ، خالق پولکادات ، تولد پروژه هایی مانند Acala و Moonbeam ، که سعی کرده ایم با اتریوم مطابقت داشته باشد، به رشد قیمت DOT کمک کرده‌اند. Acala برای پولکادات نقطه ی ورود و گذرگاهی به سمت امور مالی غیرمتمرکز است. در حالی که Moonbeam برای ایجاد قراردادهای هوشمند ابزاری سازگار با Ethereum است.

آزمایشگاه های Binance در تاریخ 9 فوریه با سرمایه ای بالغ بر 2.4 میلیون دلار از زاه اندازی شبکه ی Plasm ، که مبتنی برپلتفرم قراردادهای هوشمند پولکادات است، خبر دادند. Plasm یک کاندید برجسته Parachain است که از Ethereum و راه کارهای لایه دوم مقیاس گذاری پشتیبانی می کند.

پروژه های جدید پولکادات 

یک هفته زودتر ، در تاریخ 2 فوریه ، شبکه Manta برای ایجاد یک پلتفرم تبادل غیرمتمرکز کاملاً خصوصی در پولکادات، در حدود 1.1 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد. این شبکه از همان فناوری رمزنگاری شده (zk-SNARKS با اثبات Groth16) که در زی کش استفاده میشود، استفاده کرده است.

در همان روز ، ارائه دهنده کالاهای قابل معامله در بازار بورس، 21 سهم Dot را جایگزین بیت کوین کش کرد. این کالاها در صرافی SIX سوئیس نیزقابل تجارت هستند.

علیرغم اینکه تنها 6 ماه از لیست شدن DOT در صرافی های بزرگ میگذرد، فعالیت توکن پولکادات و رشد قیمت آن بسیار چشمگیر بوده است. با توجه به اطلاعات Nomics data، حجم معاملات روزانه این ارز در حدود هفتصد میلیون دلار میباشد. که این عدد به حجم معاملات آلتکوین های بزرگ مانند چین لینک و لایت کوین (LTC) نزدیک است.

جالب تر اینکه به نظر می رسد، فعالیتهای قیمتی DOT طی دو ماه گذشته به نوعی روند قیمت بیت کوین را نیز پیش بینی کرده است.

تقلید آلتکوین ها از عملکرد روزانه بیت کوین

معمولاً شباهت بسیاری بین عملکرد روزانه بیت کوین و آلتکوین ها وجود دارد. البته وجود اختلافات گاه به گاه امری طبیعیست. اما اینکه یک الگو بیش از سه بار در ماه تکرار شود کاملاً غیرمعمول است.

پولکادات شاخصی که بیتکوین به دنبال آن حرکت میکند.
مقایسه بیت کوین (آبی) و Polkadot (نارنجی) ، 8 فوریه منبع: TradingView

 

با این وجود ، گاهی اوقات یکی از این آلتکوین ها حرکت BTC را پیش بینی می کند. برای DOT ، این اثر را می توان تا حدی با توجه به حجم معاملات کمتر آن و این واقعیت که 68 درصد از کل مقدار عرضه قفل شده این ارز در کیف پول ها ، توضیح داد.

در مثال بالا ، افزایش قیمت DOT درست سه ساعت قبل از بیت کوین اتفاق افتاد. جالبتر اینکه ، روند افزایش قیمت بعدی خود این رمزارز هم از همین الگو پیروی کرد.

اگرچه کاهش قیمت معمولاً نوسانات بیشتری به همراه دارد . اما این دلیل نمی شود که هر آلتکوینی از بیت کوین پیشی بگیرد.

پولکادات شاخصی که بیتکوین به دنبال آن حرکت میکند.
مقایسه بیت کوین (آبی) و Polkadot (نارنجی) ، 25 ژانویه منبع: TradingView

با توجه به نمودار بالا ، DOT اولین ارزی بود که در 25 ژانویه به اوج جدیدی رسید. همچنین در آغاز روند نزولی نیز DOT اولین ارز بود. البته وقوع این دو اتفاق نمایش داده شده می تواند استثنا هم باشد.

با این که روند این دو ارز در 3 تا 22 ساعت قبل متفاوت بوده، اما به نظر می رسد این الگو تکرار شده.

پولکادات شاخصی که بیتکوین به دنبال آن حرکت میکند.
مقایسه بیت کوین (آبی) و Polkadot (نارنجی) ، 29 دسامبر. منبع: TradingView

روند DOT

نمودار فوق افزایش و اوج قیمت بعدی DOT ،که در اوایل 29 و 30 دسامبر اتفاق افتاد را به تصویر میکشد. بازهم ، عوامل زیادی می تواند عامل این حرکات پیش بینی کننده بیت کوین توسط رمزارز های کوچکتر باشد .حتی برخی از آنها دیگر تکرار نخواهند شد. بنابراین هشدارهای دروغین ایجاد می شود. با این وجود ، حرکات قاطعانه DOT ​​طی دو ماه گذشته غیر معمول به نظر می رسد.

پولکادات شاخصی که بیتکوین به دنبال آن حرکت میکند.
مقایسه بیت کوین (آبی) و Polkadot (نارنجی) ، 24 دسامبر. منبع: TradingView

 

در24 و25 دسامبر بار دیگر ، DOT قاطعانه توانست روند BTC را پیش بینی کند. اما این بار، در پیش بینی اوج بعدی بیت کوین ناموفق بود. با وجود اینها،DOT در چند ماه گذشته به عنوان یک شاخص خوب عمل کرده است.

آیا این الگوها تصادفی میباشند؟

تقریباً غیرممکن است که بتوان علت و نتیجه چنین روندهای کوتاه مدتی در معاملات را مشخص کرد. اما برخی از صندوق های سرمایه گذاری بزرگ که در سبدهای رمزنگاری متنوعی شرکت می کنند ، می توانند روند قیمتی فعلی را توضیح دهند.

البته به نظر می رسد انطباق فوق بیشتر تصادفی باشد تا نتیجه یک استراتژی برنامه‌ریزی شده. همین نکته را می توان برای بسیاری از حرکات مثبت کاذب و مخالف که فقط برای DOT اتفاق افتاد و بیت کوین از آنها تبعیت نکرده ، ذکر کرد.

مطمئناً ، هیچ کس نمی داند که آیا پولکادات همچنان به این روند شاخص گونه خود ادامه میدهد یا خیر . اما فعلاً که به نظر می رسد رنبال کردن دقیق حرکات آنها آنقدر ها هم بد نبوده است و نتیجه خوبی در بر داشته است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x