BIP: پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین

BIP: پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین
0
بازدید : 3311

بیت کوین توسط هیچ نهاد یا شرکتی کنترل نمی شود و به همین دلیل هیچ مرجع رسمی برای بهبود پروتکل یا کد بیت کوین وجود ندارد. اما هر توسعه دهنده یا هر کسی از هرجای دنیا می تواند طرحی (BIP) به منظور بهبود بیت کوین پیشنهاد کند، سپس کاربران، ماینرها، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران رأی می دهند و تصمیم می گیرند که آیا طرح  پیشنهاد شده را اجرا کنند یا خیر. در این مقاله از فکت کوینز قصد داریم به بررسی طرح BIP بیت کوین و انواع آن بپردازیم و ضمنا مهم ترین طرح‌های BIP بیت کوین را مرور کنیم.

تاریخچه BIP

فرآیند BIP بیت کوین اولین بار توسط امیر تاکی، توسعه دهنده قدیمی بیت کوین معرفی شد. تاکی معتقد بود که روند توسعه بیت کوین می‌تواند ساختارمندتر شود.

Amir Taaki اولین BIP  (BIP 0001)  را در تاریخ 19 آگوست 2011 ارائه داد که فرآیند آن را خودش شرح داد.

تعریف  BIP بیت کوین

BIP بیت کوین مخفف Bitcoin Improvement Proposal به معنای  طرح پیشنهادی بهبود پروتکل بیت کوین است.  BIP یک سند فنی است که اطلاعاتی راجع به تغییرات پیشنهادی بیت کوین به کاربران ارائه می‌دهد.  قابلیت‌های جدید، پیشنهادات و تغییرات پروتکل باید در BIP مطرح شود. نویسنده BIP مسئول دستیابی به اجماع در جامعه و مستند کردن نظرات مخالف است.

BIP پیشنهاد بهبود برای پروتکل بیت کوین
پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین

چگونه BIP پذیرفته یا رد می شود؟

هر BIP بیت کوین به عنوان یک طرح پیش نویس توسط یک یا چند نویسنده، به توسعه دهندگان بیت کوین یا کانال های ارتباطی IRC ارسال می شود.

طرح پیش نویس BIP می‌تواند توسط نویسنده (ها) تغییر کند و براساس بازخورد توسعه دهندگان بهبود یابد. اگر این طرح مورد توافق همگی قرار بگیرد، نهایی محسوب می‌شود.

BIP پیشنهاد بهبود برای پروتکل بیت کوین
چگونه BIP پذیرفته یا رد می شود؟

اعداد BIP به چه معنا هستند؟

شماره BIP توسط ویرایشگر BIP تعیین می‌شود. هنگامی که پیش نویس BIP با حداقل معیارها مطابقت داشت، BIP‌‍ها شماره گذاری می شوند. ویرایشگر BIP می‌تواند محدوده خاصی از اعداد را برای پیشنهادات در مورد یک موضوع مشترک رزرو کند.

انواع BIP بیت کوین

سه نوع اصلی BIP وجود دارد:

 •  استاندارد (Standard Track BIP) : این نوع BIP ها مستلزم ایجاد تغییراتی در پروتکل شبکه، بلاک یا روش اعتبار سنجی تراکنش‌ها هستند. این نوع BIP مطمئناً به اجماع احتیاج دارد. نمونه آن BIP 91 است.
 •  BIP های اطلاعاتی (Informational): این نوع BIP ها بر موارد طراحی، دستورالعمل‌های عمومی و اطلاعات پشتیبانی تاکید دارند. همانطور که از نامش پیداست، BIP های اطلاعاتی فقط برای کسب اطلاعات است و می تواند جدی یا نادیده گرفته شود. نمونه آن BIP 32 است.
 •  BIP های فرآیندی (Process BIPs): این نوع BIP توصیف یا پیشنهاد تغییر در فرآیند بیت کوین است. شبیه BIP های استاندارد هستند و به اجماع احتیاج دارند. نمی توان آنها را نادیده گرفت، اما برخلاف Standard BIPs، خارج از پروتکل بیت کوین اعمال می شوند. نمونه آن BIP 2 است.

BIPهای مهم

در طول تاریخ، یک سری طرح‌های مهم برای بیت کوین پیشنهاد و اجرایی شد که منجر به تغییرات قابل توجهی در پروتکل این ارز دیجیتال شد، در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

BIP 141 یا SegWit

SegWit مخفف Segregated Witness به معنای جدا کردن امضا از ترکنش ها است.در واقع سگویت یک طرح پیشنهادی برای جداسازی امضای تراکنش‌های شبکه بیت کوین است.

سگویت در سال 2015 توسط برخی از توسعه دهندگان Bitcoin Core پیشنهاد شد. هدف آن افزایش ظرفیت شبکه بیت کوین است و همچنین مشکلات انعطاف پذیری تراکنشها را حل می کند. SegWit یک سافت فورک است که به توافق اکثریت (95٪) ماینرها برای ارتقا نیاز دارد.SegWit یک راه حل برای مقیاس پذیری بلاک چین است.

لینک مفید: ماشین حساب استخراج

به عنوان مثال: بلاک های بیت کوین را به عنوان واگن های قطار در نظر بگیرید. که هر 10 دقیقه مسافران جدید و چمدان های آنها را حمل می کنند. اگر بخواهیم مسافران بیشتری را در همان واگن قطار حمل کنیم. باید چمدان مسافرها را به طور جداگانه ارسال می کنید.

به طور مشابه، هر بلاک 1 مگابایتی بیت کوین، هر 10 دقیقه یک تراکنش و شاهدان آنها (یعنی امضاها) را حمل می‌کند. اگر جداگانه امضاها را ارسال کنیم، تراکنش های بیشتری در آن بلاک 1 مگابایتی می‌توان قرار داد.

BIP 91

BIP 91، مانند BIP 141، یک سافت فورک است که توسط جیمز هلیارد در سال 2017 معرفی شده است. BIP 91 فقط به اجماع 80 درصد از ماینرهای بیت کوین برای پشتیبانی از SegWit نیاز دارد.

BIP 148

BIP148 با نام مستعار UASF که کوتاه شده عبارت User activated soft fork به معنای سافت فورک فعال شده توسط کاربر است. BIP148 یک روش منحصر به فرد برای مقیاس پذیر کردن بیت کوین است. برای این به روزرسانی، به موافقت 50 درصد یا بیشتر گره‌های فول یا فود نود بیت کوین مانند صرافی ها و ماینرها نیاز بود. این فرایند شبیه حمله 51 درصدی به بیت کوین است و احتمال تقسیم بلاکچین بیت کوین را به همراه دارد.

SegWit2x (NYA): یا توافق نامه نیویورک(New York Agreement)

نام آن ترکیبی از SegWit و افزایش اندازه بلاک 2MB است. به معنای اجرای SegWit است و سپس در عرض 3 ماه از اجرای SegWit ، هدف آن اجرای اندازه بلوک 2 مگابایت برای شبکه بیت کوین است.

هارد فورک فعال شده توسط کاربر (User activated hard fork)

این هاردفورک به نام های دیگری چون UAHF/Bitcoin ABC/Bitcoin Cash BCC معروف است.

Bitcoin ABC نام یک نرم افزار منبع باز است که استفاده از بیت کوین را امکان پذیر می کند. و طراحی شده است تا یک هاردفورک را ارائه دهد تا محدودیت اندازه بلوک Bitcoin را افزایش دهد. “ABC” مخفف “Adjustable Blocksize Cap” است. Bitcoin ABC هاردفورک هسته اصلی بیت کوین است

این هارد فورک هم چنین با عنوان هارد فورک فعال شده ماینر(miner activated hard fork) یا MAHF به کار می رود.

BIP بیت کوین چیست؟

BIP مخفف طرح پیشنهادی بهبود پروتکل بیت کوین است.  BIP یک سند فنی است که اطلاعاتی راجع به تغییرات پیشنهادی بیت کوین به کاربران ارائه می‌دهد.

چند نوع BIP داریم؟

به طور کلی 3 نوع BIP داریم که عبارت اند از BIP استاندارد، BIP اطلاعاتی و BIP فرآیندی.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x