BIP: پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین
0

BIP: پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین

بازدید : 247

همانطور که می دانید، بیت کوین توسط هیچ نهاد یا شرکتی کنترل نمی شود. و به همین دلیل هیچ ساختار رسمی برای پیشنهاد بهبود پروتکل یا کد بیت کوین وجود ندارد.هر توسعه دهنده یا هر کسی از هرجای دنیا می تواند BIP بیت کوین را پیشنهاد کند. و این کاملاً مربوط به کل جامعه بیت کوین است. که کاربران، ماینرها، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران رأی می دهند و تصمیم می گیرند که آیا این پیشنهاد را اجرا کنند یا خیر.

تاریخچه بی آی پی

فرآیند BIP اولین بار توسط امیر تاکی، توسعه دهنده اولیه بیت کوین، توسعه یافت و معرفی شد. وی همچنین اولین اجرای جایگزین پروتکل بیت کوین را ایجاد کرد: Libbitcoin. تاکی معتقد بود که روند توسعه بیت کوین ساختارمندتر خواهد شد.

Amir Taaki اولین BIP (BIP 0001) را در تاریخ 19 آگوست 2011 ارائه داد، که روند BIP را خودش شرح می داد.

تعریف  BIP بیت کوین

BIP مخفف Bitcoin Improvement Proposal به معنای پیشنهاد بهبود برای پروتکل بیت کوین است. پیشنهاد بهبود بیت کوین یا BIP ، یک سند طراحی فنی است که اطلاعاتی را به جامعه بیت کوین ارائه می دهد . یا ویژگی جدیدی را برای بیت کوین یا فرآیندها یا محیط آن توصیف می کند. که پروتکل بیت کوین را تحت تأثیر قرار می دهد. ویژگی های جدید ، پیشنهادات و تغییرات طراحی در پروتکل باید به عنوان BIP ارسال شود. نویسنده BIP مسئول ایجاد اجماع در جامعه و مستند کردن نظرات مخالف است.

BIP پیشنهاد بهبود برای پروتکل بیت کوین
پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین

BIP ها می توانند شامل تغییرات مهم اجماعی (مانند به روزرسانی های نرم فورک و هارد فورک) باشند . اما همچنین تغییرات دیگری هستند که از هماهنگی در بین پیاده سازی های مختلف نرم افزار بیت کوین، مانند تغییر در لایه همتا به همتا یا قالب های جدید، سود می برند.

چگونه BIP پذیرفته یا رد می شود؟

هر BIP به عنوان یک طرح پیش نویس توسط یک یا چند نویسنده، به لیست پستی توسعه دهندگان بیت کوین یا کانال های ارتباطی IRC ارسال می شود.

طرح پیش نویس BIP می تواند توسط نویسنده (ها) تغییر کند و براساس بازخورد توسعه دهندگان بهبود یابد. اگر این طرح مورد توافق همگی قرار بگیرد، نهایی محسوب می شود.

BIP پیشنهاد بهبود برای پروتکل بیت کوین
چگونه BIP پذیرفته یا رد می شود؟

اعداد BIP به چه معنا هستند؟

شماره های BIP توسط ویرایشگر BIP تعیین می شود. هنگامی که پیش نویس BIP با حداقل معیارها مطابقت داشت، BIP ها شماره گذاری می شوند. ویرایشگر BIP می تواند محدوده خاصی از اعداد را برای پیشنهادات در مورد یک موضوع مشترک رزرو کند.

انواع BIP بیت کوین

سه نوع اصلی BIP وجود دارد:

  •  استاندارد (Standard Track BIP) : این نوع BIP ها مستلزم ایجاد تغییراتی در پروتکل شبکه ، بلاک یا روش اعتبار سنجی تراکنش هستند. این نوع BIP مطمئناً به اجماع احتیاج دارد. نمونه آن BIP 91 است.
  •  BIP های اطلاعاتی (Informational): این نوع BIP ها بر موارد طراحی ، دستورالعمل های عمومی و اطلاعات پشتیبانی تاکید دارند. همانطور که از نامش پیداست ، BIP های اطلاعاتی فقط برای کسب اطلاعات است و می تواند جدی یا نادیده گرفته شود. نمونه آن BIP 32 است.
  •  BIP های فرآیندی (Process BIPs): این نوع BIP توصیف یا پیشنهاد تغییر در فرآیند بیت کوین است. شبیه BIP های استاندارد هستند و به اجماع احتیاج دارند. نمی توان آنها را نادیده گرفت . اما برخلاف Standard BIPs، خارج از پروتکل بیت کوین اعمال می شوند. نمونه آن BIP 2 است.

BIPهای مهم

BIP 141 یا SegWit

SegWit مخفف Segregated Witness به معنای جدا کردن امضا از ترکنش ها است.در واقع سگویت یک طرح پیشنهادی برای جداسازی امضای تراکنش‌های شبکه بیت کوین است.

سگویت در سال 2015 توسط برخی از توسعه دهندگان Bitcoin Core پیشنهاد شد. هدف آن افزایش ظرفیت شبکه بیت کوین است و همچنین مشکلات انعطاف پذیری تراکنشها را حل می کند. SegWit یک سافت فورک است که به توافق اکثریت (95٪) ماینرها برای ارتقا نیاز دارد.SegWit یک راه حل برای مقیاس پذیری بلاک چین است.

لینک مفید: ماشین حساب استخراج

به عنوان مثال: بلاک های بیت کوین را به عنوان واگن های قطار در نظر بگیرید. که هر 10 دقیقه مسافران جدید و چمدان های آنها را حمل می کنند. اگر بخواهیم مسافران بیشتری را در همان واگن قطار حمل کنیم. باید چمدان مسافرها را به طور جداگانه ارسال می کنید.

به طور مشابه ، هر بلاک 1 مگابایتی بیت کوین ، هر 10 دقیقه یک تراکنش و شاهدان آنها (یعنی امضاها) را حمل می کند. اگر جداگانه امضاها را ارسال کنیم ، تراکنش های بیشتری در آن بلاک 1 مگابایتی می توان قرار داد.

BIP 91

BIP 91 ، مانند BIP 141 ، یک سافت فورک است که توسط ، جیمز هلیارد در سال 2017 معرفی شده است. BIP 91 فقط به 80٪ از استخراج کنندگان بیت کوین برای پشتیبانی از SegWit نیاز دارد.

BIP 148

BIP 148 با نام مستعار UASF که کوتاه شده عبارت User activated soft fork به معنای سافت فورک فعال شده توسط کاربر است. یکی دیگر از سافت فورک های SegWit است که توسط یک کاربر ناشناس در سال 2017 معرفی شده است. BIP 148 یک روش منحصر به فرد برای مقیاس پذیری بیت کوین است. برای ارتقا ، به 50٪ یا بیشتر کاربران گره کامل Bitcoin مانند صرافی ها و ماینرها نیاز دارد. این فرایند شبیه حمله 51 درصدی به بیت کوین است و امکان تقسیم بلاکچین بیت کوین را دارد.

SegWit2x (NYA): یا توافق نامه نیویورک(New York Agreement)

نام آن ترکیبی از SegWit و افزایش اندازه بلاک 2MB است. به معنای اجرای SegWit است و سپس در عرض 3 ماه از اجرای SegWit ، هدف آن اجرای اندازه بلوک 2 مگابایت برای شبکه بیت کوین است.

هارد فورک فعال شده توسط کاربر (User activated hard fork)

این هاردفورک به نام های دیگری چون UAHF/Bitcoin ABC/Bitcoin Cash BCC معروف است.

Bitcoin ABC نام یک نرم افزار منبع باز است که استفاده از بیت کوین را امکان پذیر می کند. و طراحی شده است تا یک هاردفورک را ارائه دهد تا محدودیت اندازه بلوک Bitcoin را افزایش دهد. “ABC” مخفف “Adjustable Blocksize Cap” است. Bitcoin ABC هاردفورک هسته اصلی بیت کوین است

این هارد فورک هم چنین با عنوان هارد فورک فعال شده ماینر(miner activated hard fork) یا MAHF به کار می رود.

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x