آیا بیت کوین بهترین منبع سرمایه گذاری است؟

آیا بیت کوین بهترین منبع سرمایه گذاری است؟
0
بازدید : 3280

در این مقاله به مقایسه ارزش ارزهای دیجیتال و دیگر منابع مالی می‌پردازیم. البته سعی داریم با در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی قضاوت را به خودتان بسپاریم. تا شما تصمیم بگیرید که کدام یک از این منابع برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت مناسب‌ترند؟ و آیا بیت کوین بهترین منبع سرمایه‌ گذاری به حساب می‌آید؟

در ابتدای امر بهتر است بدانید احتمال اینکه در طول 100 سال حدود 90 درصد از پس‌انداز ارز فیات خودتان را تنها به خاطر تورم از دست بدهید هست. حتی ممکن است آن سرمایه به خاطر بسیاری مسائل ارزش خودش را روزبه‌روز از دست بدهد. اما هرگز چنین اتفاقی برای بیت‌کوین‌های شما نخواهد افتاد.

مطلب مفید:آیا ارزهای دیجیتال مانعی در برابر تورم هستند؟ +ویدئو

بیت کوین بهترین منبع سرمایه گذاری

در زمان نگارش این مقاله، سرمایه‌گذاران سازمانی حدود 3.6 درصد از بیت‌کوین‌های موجود را به‌عنوان سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت ذخیره کرده‌اند. طبق داده‌های موجود، 13 نهاد نزدیک به 600،000 بیت کوین دارند. که ارزش آنها معادل 6.9 میلیارد دلار است.

سردمدار این سازمان‌ها، شرکت میکرواستراتژی (Microstrategy) است. که مالک تقریباً 38.250 بیت‌کوین می‌باشد (معادل 450 میلیون دلار). هولدینگ گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) نیز با دارایی بالغ بر 16651 بیت کوین (198 میلیون دلار)، در جایگاه دوم قرار دارد. سومین شرکت هم اسکوئر است که مؤسس آن جک دورسی می‌باشد. وی هم‌اکنون مالک 4.709 بیت کوین است.

به علاوه، برخی از کمپانی‌ها به مشتریان خود برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین کمک می‌کنند. از این میان می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های گری اسکیل (Grayscale) از طریق صندوق سرمایه‌گذاری GBTC اشاره کرد. که این صندوق حاوی حدود 450،000 بیت کوین می‌باشد. درواقع مقدار واقعی پول نقدی که در خزانه‌ها نگه‌داری می‌شود تریلیون ها دلار آمریکا است. اما با در نظر گرفتن اینکه سرمایه 9 کمپانی در بورس S&P 500 نزدیک به 600 میلیارد است. و اگر تنها 5 درصد از این سرمایه به بیت‌کوین تبدیل شود، مقدار بیت کوین تحت اختیار شرکت‌ها و سازمان‌ها 5 برابر می‌شود مسئله جالب‌تر خواهد شد. در اینجا سؤالی که پیش می‌آید این است که:

بیت کوین در کجای سبد سرمایه‌گذاری شرکت‌ها قرار می‌گیرد؟

محتمل‌ترین جواب «سرمایه‌گذاری جایگزین» است. حال از آنجایی که برقراری تعادل بین سرمایه‌های قدیمی و جایگزین اصلاً کار ساده‌ای نیست، احتمالاً تمایل برای خرید این رمزارزها کاهش می‌یابد.

البته باوجود تمام این مشکل‌ها هنوز تقاضا برای خرید رمزارزها زیاد است. طبق گزارش فیدلیتی (Fidelity) تا پایان سال 2018، بازار سرمایه‌گذاری جایگزین، رشد چشمگیری داشته. و به 13.4 تریلیون دلار رسیده است. که البته درصد کمی از این مبلغ را بیت‌کوین تشکیل داده است. برای دیدن قیمت بیت کوین در اوج احتمالاً تبدیل 5٪ از آن مبلغ ضروری است. برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری تصمیم گرفته‌اند برای بیت کوین و سایر رمزارزها هلدینگ های کاملاً متفاوتی ایجاد کنند.

برای مثال، شرکت Stone Ridge،  هلدینگ New York Digital Investment Group را تأسیس کرد که تاکنون مالک بیش از 1 میلیارد دلار رمزارز است.

مطلب مفید: ادامه سرمایه‌گذاری سازمان ها

چه عاملی باعث می‌شود بیت کوین بهترین منبع سرمایه‌گذاری باشد؟ 

برای درک بهتر این پدیده، اخیراً کوین‌تلگراف با مایکل سیلور، بنیان‌گذار مایکروساتراتژی (Microstrategy)، مصاحبه‌ای داشته است.

طبق گفته مایکل:

«بهترین راه برای ارزیابی یک سرمایه‌گذاری این است که 100 میلیون دلار از آن سرمایه موردنظر را 100 سال ذخیره کنید و منتظر نتیجه بمانید. من اگر سال 1900، 100میلیون دلار از ارزی داشتم و آن را در یکی از بهترین بانک‌های شهر می‌گذاشتم، با دو ریسک مواجه می‌شدم. اولاً ریسک تورم و دوماً ریسک طرف قراردادم. در مورد ریسک طرف مقابل، بانک‌های بزرگ در هر شهرهای بزرگ در سراسر جهان در 100 سال ورشکست شده‌اند. و اینجاست که به احتمال 90 درصد همه سرمایه خود را از دست می‌دهید.»

بیت کوین بهترین منبع سرمایه
بیت کوین بهترین منبع سرمایه

سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت

البته بارزترین نقطه ضعف در هنگام بررسی عملکرد هر دارایی ذخیره در 100 سال، تورم است. و البته از بین همه دارایی‌ها، ارز فیات بیشترین تورم را در طول زمان تجربه می‌کند. برای مثال، آنچه می‌توان با 5 دلار در دهه 1920 خرید را دیگر نمی‌توانیم در سال 2020 خریداری کنیم. بر اساس داده‌های سایت اطلاع‌رسانی دولت، دلار آمریکا سالانه نزدیک به 2 درصد از قدرت خریدش را از دست می‌دهد.

 ارزش دارایی‌های دیگر چطور؟

اگرچه به نظر می‌رسد که املاک و مستغلات منبع مناسبی برای ذخیره و سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت هستند، اما به خاطر وجود مواردی مثل مالیات در معرض بی‌ارزش شدن قرار می‌گیرند. از همه مهم‌تر، با در نظر گرفتن احتمال تغییر حاکمیت‌ها و قوانین دولتی ریسک سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بیشتر خواهد شد.

در یک بازه زمانی 100 ساله، احتمال دارد دولتی که به مالکیت املاک خصوصی احترام نمی‌گذارد، جایگزین دولت قبلی شود. جالب اینجاست که طی قرن گذشته در سراسر جهان چندین بار چنین اتفاقی افتاده است.

در این میان بازارهای بورس هم به خاطر مدیریت اشتباه و تغییر قوانین نظارتی بعید نیست در معرض چنین خطراتی قرار بگیرند. حتی طلا و دیگر فلزات گران‌بها هم از این قاعده مستثنا نیستند. اگرچه آنها با گذشت زمان قیمتی می‌شوند، اما فرآیند نگهداری از آنها می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد.

شما می‌توانید از خزانه‌های بانک‌های تجاری استفاده کنید، اما تاریخ به ما نشان داده که حتی آنجا هم اشیاء قیمتی و طلا گم‌شده‌اند. به ویژه در زمان جنگ یا تحولات سیاسی مانند انقلاب‌ها. در طول جنگ جهانی دوم، مقدار زیادی از طلا توسط اشخاص دولتی و غیردولتی به سرقت رفت. و یا در طول انقلاب شوروی، دولت بسیاری از مقادیر طلای شخصی را به تصرف خود درآورد.

جمع بندی؛ بیت کوین بهترین منبع سرمایه‌ گذاری

تا به اینجای کار که بیت‌کوین را هیچ خطری ازجمله طرف قرارداد تهدید نکرده است. به عبارت دیگر، لازم نیست نگران باشیم که اقدامات شخص ثالث منجر به بی‌ارزش شدن این دارایی می‌شود. همچنین از خطرات ناشی از تنظیم یا تغییر در سیاست‌های دولت هم در امان است. مالکان این رمزارز همیشه کنترل همه‌چیز را در دست دارند.

پلتفرم بیت کوین به‌عنوان یک شبکه همتا به همتا، به مالکانش تا حدی قدرت داده که به راحتی می‌توانند مقررات دولتی را دور بزنند. ما تقریباً مطمئنیم که ارزش این دارایی در آینده به رشد خود ادامه خواهد داد. چراکه مقدار آن از قبل تعیین شده و میزان ارائه آن به بازار هر چهار سال یک‌بار نصف می‌شود. (هاوینگ)

پس بر اساس همه این اطلاعات، می‌توان گفت که بیت کوین بهترین منبع سرمایه گذاری به حساب می آید و قیمت آن  تا 100 سال دیگر بسیار بیشتر از قیمت فعلی آن خواهد بود.

مطلب مفید: افزایش قیمت بیت‌کوین تا کجا ادامه خواهد داشت؟آیا بیت‌کوین قله های جدیدی را فتح می‌کند؟

7
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x