استراتژی معاملاتی مومنتوم چیست؟ آموزش سود بردن از نوسانات بازار

 استراتژی معاملاتی مومنتوم چیست؟ آموزش سود بردن از نوسانات بازار
0
بازدید : 3900

استراتژی معاملاتی مومنتوم روشی است که به کمک آن حرکات قیمت را در کوتاه مدت بررسی کرده و از آن به عنوان پایه‌ای برای تحرکات بعدی استفاده می‌کنند. می‌توان گفت که این روش برای خرید و فروش دارایی‌ها در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. استراتژی معاملاتی مومنتوم اغلب برای سرمایه گذاری‌های کوتاه‌مدت مانند معاملات روزانه یا اسکالپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال اگر روند تغییرات قیمت‌ها در مدت زمان طولانی‌تری ثابت باقی بماند، می‌تواند برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت هم مورد استفاده قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با این استراتژی و نحوه استفاده از آن، تا پایان این مقاله از فکت کوینز همراه ما باشید.

مفهوم استراتژی معاملاتی مومنتوم چیست؟

تریدرهایی که از روش مومنتوم استفاده می‌کنند از شاخص‌های تکنیکال مانند میانگین متحرک، RSI، MACD، سطوح حمایت و مقاومت و الگوهای کندل استیک برای پیش‌بینی روند بازار استفاده می‌کنند. استراتژی معاملاتی مومنتوم یک تکنیک بوده که می‌تواند هم در بازار سهام سنتی و هم برای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

معامله گران مومنتوم از نوسانات بازار به نفع خود استفاده می‌کنند و عمدتا روی حرکات کوتاه مدت قیمت تمرکز می‌کنند. آن‌ها زمانی که یک روند صعودی را تشخیص می‌دهند، اقدام به خرید دارایی‌ها می‌کنند. سپس قبل از کاهش مجدد قیمت، توکن‌ها و کوین‌های خود را در بالاترین نقطه می‌فروشند. به عبارت دیگر، معامله کنندگان مومنتوم از این ایده پیروی می‌کنند که «وقتی قیمت بالا است خرید کنید و در قیمت بالاتر بفروشید».

استراتژی معاملاتی مومنتوم نشان می‌دهد که روند صعودی یا نزولی یک دارایی در صورتی که اتفاقی رخ ندهد، ادامه پیدا می‌کند یا خیر. این ایده، همان قانون اول نیوتن است که می‌گوید؛ وقتی جسمی در حال حرکت باشد، تا زمانی که عاملی خارجی آن را متوقف نکند به مسیر خود ادامه خواهد داد.  

مومنتوم چیست

گفتنی است، دو زیر مجموعه اصلی در معاملات مومنتوم وجود دارد که عبارت‌اند از «مطلق» و «نسبی» است. در «معاملات مومنتوم مطلق»، تریدر فقط یک دارایی مانند بیت کوین را در نظر می‌‌گیرد و حرکات گذشته‌ قیمت آن را برای پیش بینی روند‌های آینده آنالیز می‌کند.

در «معاملات مومنتوم نسبی»، تریدر توکن‌ها یا کوین‌های مختلف را مقایسه می‌کند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر ممکن است عملکرد قیمت بیت کوین و اتریوم را تجزیه و تحلیل کند. در این حالت، روند قیمتی که امیدوارکننده‌تر باشد، انتخاب می‌شود.

معامله مومنتوم چه تفاوتی با هودل کردن بلند مدت دارد؟

یکی از تفاوت‌های اصلی بین معاملات مومنتوم و سرمایه‌گذاری بلندمدت، مدت زمانی ایست که معامله‌گران برای کسب سود، ارز دیجیتال را نگه می‌دارند. تریدرهای مومنتوم اغلب دارایی‌ها را خرید و فروش می‌کنند. آن‌ها دائما به دنبال روندهای صعودی جدید و فرصت‌های خرید سودآور هستند. بنابراین، مومنتوم یک سبک معاملاتی بسیار فعال بوده که افراد برای آن از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران بلندمدت معمولا کوین‌هایی را انتخاب می‌کنند که پتانسیل افزایش ارزش در طول زمان را دارند و اغلب آن را برای مدت زمان طولانی نگه می‌دارند. این رویکرد منفعلانه‌تر بوده و بسیاری از خریداران ممکن است بدون فکر کردن به دارایی‌های خود و به امید افزایش ارزش در طول زمان سرمایه گذاری کنند.

اگرچه معاملات مومنتوم معمولا با استراتژی‌های کوتاه‌مدت مانند معاملات روزانه یا اسکالپینگ همراه است اما در صورتی که این روند در یک دوره طولانی ادامه پیدا کند، ممکن است برای هولدر‌های بلند مدت هم اجرا شود.

در حالی که نوسانات بازار برای بسیاری از سرمایه‌گذاران بلندمدت ناراحت‌کننده است، تریدرها برای کسب سود به آن تکیه می‌کنند. در نهایت، سبک ترید کردن منحصر به عوامل متعددی از جمله شخصیت فرد، میزان ریسک پذیری و ترجیحات شخصی بستگی دارد.

هودل کردن

با روش مومنتوم چطور ترید کنیم؟

معامله گران مومنتوم عمدتا بر تحلیل تکنیکال، احتمالات آماری و نشانه‌های افزایش و کاهش قیمت در آینده تکیه می‌کنند. بنابراین معاملات مومنتوم اطلاعات مربوط به موارد استفاده دارایی، سیاست یا اقتصاد جهانی را که می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد، در نظر نمی‌گیرد. در عوض عوامل زیر به طور کلی نقش اساسی در معاملات مومنتوم دارند:

 • نوسانات بازار: همانطور که قبلا هم گفتیم، معاملات مومنتوم به میزان نوسانات قیمت، به ویژه بر افزایش و کاهش کوتاه مدت قیمت‌ها متکی است. بنابراین یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در هنگام استفاده از استراتژی معاملاتی مومنتوم در نظر بگیریم. از آن جایی که معاملات مومنتوم در محیط‌های نوسانی بازار به بهترین شکل ممکن عمل می‌کند، این استراتژی برای بازارهای ارز دیجیتال بهتر از بازارهای سنتی عمل می‌کند.
 • حجم معاملات: این عامل نشان‌دهنده فعالیت 24 ساعته بازار یک توکن است، یعنی تعداد توکن‌هایی که در 24 ساعت معامله شده‌اند. حجم بالا نشان‌دهنده عرضه و تقاضای کافی برای حرکت قابل توجه قیمت است. با این حال، معامله‌گران باید به خاطر داشته باشند که حجم معاملات را می‌توان با فروش یا خرید مقادیر زیادی از دارایی‌ها توسط نهنگ‌ها به طور همزمان دستکاری کرد. این تریدرها دارای حجم عظیمی از ارزهای دیجیتال هستند که به آن‌ها این قدرت را می‌دهد که صرفا با ورود یا خروج از بازار، قیمت را بالا یا پایین کنند.
 • بازه‌های زمانی: معامله گران استراتژی مومنتوم حرکات قیمت را در دوره‌های مختلف، مانند نمودارهای روزانه، ساعتی و 15 دقیقه‌ای تحلیل می‌کنند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها روند صعودی یکسانی را در چند مورد از این نمودارها تشخیص دهند، حرکت قابل توجه در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر، زمانی که افزایش قیمت صرفا در یک بازه زمانی مشخص قابل مشاهده باشد، ممکن است بخشی از یک روند نزولی مداوم و در نتیجه کمتر قابل توجه باشد.
عوامل موثر در ترید کردن مومنتوم

معامله گران مومنتوم از چه نوع شاخص‌های تکنیکالی استفاده می‌کنند؟

بسیاری از شاخص‌های تکنیکال می‌توانند در معاملات مومنتوم مفید باشند. در میان محبوب‌ترین اندیکاتورها، میانگین متحرک قرار دارد. اساسا یک معامله‌گر می‌تواند با تجزیه و تحلیل میانگین متحرک، روند شکل‌گیری و یک حرکت قوی را تشخیص دهد. اندیکاتور مکدی (MACD) یکی از پرکاربردترین ابزارها برای تشخیص نه تنها تغییر قیمت، بلکه معکوس شدن روند فعلی است.

سطوح حمایت و مقاومت

علاوه بر این، تریدرهای مومنتوم سطوح حمایت و مقاومت را برای شناسایی حدضررها و وارونگی‌های احتمالی روند تجزیه و تحلیل می‌کنند. سطح حمایت در نمودار قیمت در جایی قرار دارد که تریدرها انتظار توقف یا معکوس شدن روند نزولی را به دلیل زیاد شدن تقاضا دارند. برعکس مقاومت زمانی رخ می‌دهد که تمرکز عرضه باعث توقف موقت یک روند صعودی شود. هنگامی که قیمت از یکی از این موانع عبور کند، حرکت قیمت بی‌ثبات‌تر می‌شود و کشش پیدا می‌کند.

الگوهای کندل استیک

معامله گران مومنتوم همچنین می‌توانند از الگوهای کندل استیکی استفاده کنند. این کندل‌ها می‌توانند صعودی یا نزولی باشند، به این معنی که روند صعودی یا نزولی قیمت را پیش‌بینی می‌کنند. شکل‌های مختلف کندل شمعی در زیر نشان داده‌ شده است.

الگوهای صعودی
نشان دهنده روند صعودی قیمت‌ها
الگوهای کندل استیک
نشان دهنده بازار خرسی

شاخص‌ قدرت نسبی

شاخص قدرت نسبی که به طور گسترده با نام RSI شناخته می‌شود، ابزار ارزشمند دیگری برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده است. هنگامی که RSI از 70 بیشتر شود، دارایی بیش از حد خریداری شده در نظر گرفته می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد قیمت دارایی احتمالا کاهش پیدا می‌کند. برعکس، RSI زیر 30 نشان می‌دهد که دارایی بیش از حد فروخته شده است بنابراین باید انتظار افزایش قیمت را داشته باشیم.

اگرچه تحلیل تکنیکال می‌تواند برای پیش بینی روند بازار مفید باشد اما شاخص‌های آن هرگز نباید به صورت مجزا تفسیر شوند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر هرگز نباید تنها بر روی الگوهای کندل استیک تمرکز کرده زیرا ممکن است به راحتی اشتباه تفسیر کند.

مزایا و معایب معامله مومنتوم چیست؟

استفاده از استراتژی معاملاتی مومنتوم می‌تواند بسیار سودآور باشد. با توجه به نوسانات بالای بازار ارز دیجیتال، این استراتژی با دارایی‌های دیجیتال به خوبی کار می‌کند. تریدرهایی که استراتژی معاملاتی مومنتوم را انتخاب می‌کنند اغلب در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به تریدهای بلندمدت سود بیشتری به دست می‌آورند.

علاوه بر این، استفاده از تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی تحرکات قیمتی، یک راه عالی نه تنها برای کسب سود سریع در بازار صعودی بوده بلکه برای پیش‌بینی روند‌های نزولی نیز مناسب است. در چنین حالتی ممکن است ترجیح داده شود که از دارایی خود در برابر کاهش قابل توجه قیمت با خرید یک استیبل کوین محافظت کنید.

از سوی دیگر، این پتانسیل برای کسب سود سریع، به این معنی است که دارایی‌های شما به همین سرعت ارزش خود را از دست خواهند داد. بسته به دفعات خرید و فروش دارایی توسط یک معامله‌گر مومنتوم، کارمزدهای معاملاتی نیز ممکن است از معایب این استراتژی باشد. این کارمزدها می‌توانند به سرعت اضافه شوند، به خصوص زمانی که از ربات‌های معاملاتی استفاده می‌شود.

علاوه بر این، موفقیت گذشته تضمینی برای تغییرات قیمت در آینده نیست. یک روند همیشه می‌تواند بدون هیج نشانه‌ای معکوس شود. مطالعاتی که ظاهرا برتری معاملات مومنتوم را بر سرمایه گذاری‌های بلندمدت اثبات می‌کنند، ممکن است غیرقابل اعتماد باشند.

آن‌ها در همه سناریوهای معاملاتی اعمال نمی‌شوند زیرا موفقیت استراتژی به محیط بازار بستگی دارد. به عنوان مثال، در حالی که معاملات مومنتوم در بازار گاوی عالی عمل می کند، می‌تواند گمراه کننده بوده و باعث ضرر شدید در تله‌های خرس و گاو شود. در این سناریو‌ها، همه اندیکاتور‌های تکنیکال به مسیر خاصی اشاره می‌کنند در حالی که قیمت در جهت مخالف حرکت می‌کند.

معامله از روش مومنتوم

بیشتر بخوانید: بازار خرسی و گاوی به چه معناست؟

آیا انتخاب استراتژی معاملاتی مومنتوم بهتر است؟

معاملات مومنتوم برای همه مناسب نیست. برای موفقیت در این سبک معاملاتی، باید دانش تحلیل تکنیکال و تمرین کافی برای تجزیه و تحلیل بازار داشته باشید. داشتن تیپ شخصیتی مناسب نیز ضروری است. اگر به راحتی تحت فشار تحرکات بی‌ثبات بازار هستید و تمایل دارید تصمیمات عجولانه بگیرید و دچار احساس FOMO می‌شوید، سرمایه‌گذاری بلندمدت ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد.

علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که هر نوع معامله کوتاه‌مدت نیازمند تحقیق و تعامل مداوم با بازار است. شما باید بتوانید در زمان مناسب وارد و خارج شده تا سود خود را به حداکثر برسانید و از ضررهای غیرضروری جلوگیری کنید. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید بخش زیادی از روز خود را برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال صرف کنید، باز هم سرمایه‌گذاری بلندمدت گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

نتیجه گیری

معاملات مومنتوم می‌تواند به تریدرها کمک کند تا در مدت زمان نسبتا کوتاهی سود زیادی کسب کنند. با این حال، داشتن دانش کاری در مورد تحلیل تکنیکال و شاخص‌های مهمی که باعث ایجاد یک روند صعودی یا نزولی می‌شوند، ضروری است. سرعتی که می‌توانید با استفاده از استراتژی معاملاتی مومنتوم به سود برسید، همان سرعتی است که با آن ارزش دارایی‌های شما کاهش می‌یابد. بسته به نوع شخصیت و ترجیحان شما، سرمایه گذاری بلند مدت ممکن است برای شما مناسب‌تر از معاملات مومنتوم باشد.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

استراتژی معاملاتی مومنتوم چیست؟

تریدرهایی که از روش مومنتوم استفاده می‌کنند از شاخص‌های تکنیکال مانند میانگین‌های متحرک، RSI، مکدی، سطوح حمایت و مقاومت و الگوهای شمعی برای پیش‌بینی روند بازار استفاده می‌کنند. استراتژی مومنتوم یک تکنیک بوده که می‌تواند هم در بازار سهام و هم بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

عیب استراتژی مومنتوم چیست؟

موفقیت این استراتژی به محیط بازار بستگی دارد. به عنوان مثال، در حالی که معاملات مومنتوم در بازار صعودی عالی عمل می کند، می‌تواند گمراه کننده باشد و باعث ضرر شدید در تله‌های گاوی شود. در این سناریو‌ها، همه اندیکاتور‌های تکنیکال به مسیر خاصی اشاره می‌کنند در حالی که قیمت در جهت مخالف حرکت می‌کند.

استراتژی مومنتوم برای چه کسانی مناسب نیست؟

برای موفقیت در این سبک معاملاتی، باید دانش تحلیل تکنیکال و تمرین کافی برای تجزیه و تحلیل بازار داشته باشید. داشتن تیپ شخصیتی مناسب نیز ضروری است. اگر به راحتی تحت فشار تحرکات بی‌ثبات بازار هستید و تمایل دارید تصمیمات عجولانه بگیرید و دچار احساس فومو می‌شوید، سرمایه‌گذاری بلندمدت ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x