بیت کوین یا اتریوم: ترید کدامیک بهتر است؟
0

بیت کوین یا اتریوم: ترید کدامیک بهتر است؟

بازدید : 1287

بیتکوین و اتریوم از محبوبترین رمزارزها هستند. از نظر حجم بازار جزء صدرنشینان لیست صرافی ها میباشند. برای اینکه یک تریدر بتواند کمال استفاده را از این بازار ببرد ، درک تفاوت این دو بسیار ضروری است. بنابراین ما در این مقاله به مقایسه بیتکوین و اتریوم میپردازیم.

همانطور که میدانید استراتژی مورد استفاده یک سرمایه گذار بسیار متفاوت از یک تریدر است. سرمایه گذار توان مالی برای خرید یک رمزارز و نگه داری آن تا رسیدن به یک قیمت ایده آل برای فروش را دارد. در مقابل برای تریدر حجم نقدینگی و نوسان یک ارز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همیشه در مقطعی تریدرها این سؤال برایشان پیش می آید که بیتکوین یا اتریوم :کدامیک برای معامله بهتر هستند؟ کسب اطلاعات بنیادی و مقدماتی درباره این دو رمزارز و البته قراردادن آنها در کفه ترازو برای تشخیص اینکه کدامیک برای ترید بهتر هستند از ضروریات به حساب می آید.

مقایسه بیتکوین و اتریوم

سرمایه گذاران و تریدرهای تازه وارد به این حوزه اغلب اتریوم و بیتکوین را با یکدیگر مقایسه میکنند. از آنجایی که بیشتر آنها معتقدند اکثر رمزارزها تفاوت آنچنانی با یکدیگر ندارند، این سوال که” بهتر است ترید را با کدامیک آغاز کنم ؟ بیت کوین یا اتریوم” به ذهنشان خطور میکند. معمولاً اولین معیاری که آنها برای مقایسه ارزها در نظر میگیرند ” قیمت ” است.

اتریوم و بیتکوین نه تنها از لحاظ فنی با یکدیگر تفاوت دارند بلکه قابلیت هایی هم که به کاربران ارائه میدهند ، بسیار متفاوت است . به جهت مقایسه این دو رمزارز بهتر است ابتدا تکنولوژی صدور آنها را در نظر بگیریم و بعد به سراغ تعداد عرضه و نحوه استخراج آنها برویم.

فناوری ها

بیتکوین اولین ارز رمزنگاری شده و  اولین بلاکچین از نوع خودش است.این رمزارز در سال 2008 توسط شخص یا گروه ناشناسی با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو به بازار عرضه شد. بیتکوین نمونه بارزی از یک رمزارز همتا به همتا (P2P) است که میتوانیم آن را در لحظه و کاملاً امن برای هر کاربری که بخواهیم و به هر نقطه از دنیا ارسال کنیم.

در حالی که بیتکوین به عنوان راهی برای انتقال پول طراحی شده، اتریوم پلتفورم غیرمتمرکزی است که برای اجرای قراردادهای هوشمند در نظر گرفته شده است. اتریوم که در سال 2015 راه اندازی شد، هم اکنون بزرگترین پلتفورم نرم افزاری متن باز و غیر متمرکزی است که ساخت اپلیکیشن های توزیع شده و قراردادهای هوشمند را ممکن ساخته است. برای اینکه با این رمزارز بیشتر آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مقاله اتریوم چیست را مطالعه بفرمایید.

از میان دیگر مزایای بلاک چین این شبکه میتوان به قابلیت جمع آوری پول برای پروژه های جدید  اشاره کرد. زمانی که کمپین جمع آوری سرمایه برای یک پروژه فعالیتش را آغاز میکند، این پول از طرف جامعه شرکت کنندگان به توسعه دهنده پروژه میرسد.همه سرمایه انتقال داده شده تا پایان فرآیند جمع آوری بر روی پلتفورم اتریوم نگه داری میشود .

این پلتفورم اتریوم است که تضمین میکند شرکت کنندگان در این پروسه جمع آوری سرمایه پول شان را از دست نخواهند داد. اگر پروژه شکست خورد و سرمایه مورد نیاز جمع نشد، کلیه وجوه منتقل شده به صاحبان آنها بازگردانده میشود.

به علاوه Ethereum امکان پرداخت هزینه کالاها و خدمات یا خرید کوین را به هدف سرمایه گذاری فراهم می کند. بیت کوین و اتریوم هر دو با هم همبستگی دارند و شما میتوانید آنها را به ازای یکدیگر معامله کنید.

استخراج و تعداد کل واحدهای بیت کوین و اتریوم

پروسه تولید رمز ارز استخراج یا ماینینگ نامیده میشود. روند استخراج اتریوم از بیتکوین متفاوت است.استخراج اتریوم از طریق کامپیتر های معمولی هم امکانپذیر است، اما بیتکوین برای ماین به تجهیزات خاصی به نام ASIC احتیاج دارد. (application-specific integrated circuit)

کلاً استخراج فرآیندی سودآور است. هرچقدر هزینه برق مصرفی شما کمتر باشد، سود بیشتری از استخراج کسب میکنید.اما اینکه بدون در نظر گرفتن فاکتورهای اصلی بگوییم استخراج کدام کوین از همه بهتر است، اصلاً عقلانی نیست. از میان فاکتورهای مهمی که باید در نظر گرفت ارجحترین آنها هزینه برق مصرفی است. که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، دوم هزینه تجهیزات و البته قیمت کوین مورد نظر است.اتر ( ETH) در عرض 15 ثانیه تولید می شود ، در حالی که تولید بیتکوین 10 دقیقه طول می کشد.

مزیت بیتکوین این است که تعداد عرضه آن محدود و 21 میلیون واحد است. اما در مقابل تنها محدودیت عرضه اتر این است که شما نمیتوانید سالانه بیشتر از 18 هزار اتر تولید کنید. کاربران اتر هم اکنون 112 میلیون کوین دارند که این مقدار 6 برابر بیشتر از تعداد کل بیتکوین های منتشر شده است.

مقایسه نقدینگی بیتکوین و اتریوم

نقدینگی از مهمترین فاکتورهایی است که در هنگام انتخاب یک ارز برای تجارت باید درنظر گرفته شود. در زمان انتشار این مقاله گردش مالی روزانه بیتکوین از مرز 27 میلیارد دلار گذشته است.اما گردش روزانه اتریوم کمتر از بیت کوین است و معادل 17 میلیارد میباشد. گردش روزانه نزدیکترین ارزهای رمزپایه از نظر گردش روزانه بیش از شش برابر کمتر از اتریوم است.

بدیهیست که اتریوم و بیتکوین در این بازار بیشترین نقدینگی را دارند. اگر بخواهیم از منظر حجم نقدینگی یکی از این دو کوین را برای ترید انتخاب کنیم ، آنچنان تفاوتی ندارند. چرا که هر دو این ارزها کاملاً با این معیار مطابقت دارند.

مقایسه نقدینگی بیتکوین و اتریوم
لیست برترین رمزارزها

مقایسه نوسان بیتکوین و اتریوم

برای مقایسه نوسان اتر و بیتکوین ، روند قیمتی آنها  از اوایل فوریه سال 2020 تا سپتامبر را مورد بررسی قرار میدهیم. با مطالعه درصد تغییرات قیمت ، مشخص خواهیم کرد که کدام دارایی از نوسانات بیشتری برخوردار است.

نوسان بیتکوین

برای بررسی نوسان بیتکوین چندین روند بزرگ و محدوده قیمتی را در نظر میگیریم. از 24 فوریه تا 13 مارس ، بیت کوین ریزش بسیار سریعی را تجربه کرد، که منجر به 58 درصد افت قیمت این کوین شد. بین 13 مارس و 8 مه این دارایی، افت قیمتی قبل را جبران کرد و رشد قابل توجهی داشت. در آن زمان بیتکوین موفق شد به 10 هزار دلار برسد و 140 در صد افزایش پیدا کند.از ماه مه تا ژوئن قیمت بیتکوین بین 8،800 تا 10 هزار دلار رنج شد و قیمت بین کانال تنها 13 درصد رشد را تجربه کرد.

مقایسه نوسان بیتکوین
نوسان بیتکوین در چهار دوره زمانی

از اواسط جولای، بیتکوین به رشد خود ادامه داد و تا 2 اوت از 9 هزار به 12 هزار دلار رسید. که این خود 33 درصد پیشرفت بود.آخرین دوره مقایسه ای ما از ماه اوت تا سپتامبر است. بیت کوین ماه اوت به قیمت 11 تا 12 هزار دلار معامله شد و 8 در صد نوسان داشت.

نوسان اتریوم

حال نوسان اتریوم را دقیقاً در همین دوره بررسی میکنیم. از 24 فوریه تا 13 مارس اتریوم از 273 دلار به 100 دلار سقوط کرد. این یک افت 63 درصدی بود.دقیقاً همگام با بیتکوین از 13 مارس تا 8 مه از 100 دلار به 220 رسید. اما بر خلاف بیتکوین موفق نشد همه ضرر قبلی را جبران کند. که اگر این اتفاق می افتاد 120 درصد افزایش پیدا میکرد. از ماه مه تا ژوئن اتریوم بین 193 تا 220 دلار رنج شد و درست مثل بیتکوین تنها 13 درصد نوسان داشت.

مقایسه نوسان اتر
نوسان اتر در چهار دوره زمانی

اتریوم هم مثل بیتکوین از اواسط جولای تا 2 اوت رشد چشمگیری داشت و 79 درصد افزایش پیدا کرد.در این دوره از قیمت 229 دلار به 410 دلار رسید. از اوت تا سپتامبر هم بین 367 تا 410 دلار رنج شد و نتها 11 درصد نوسان داشت.

برای نتیجه گیری بهتر، اطلاعات کسب شده از مقایسه اتر و بیتکوین را در جدولی فراهم کرده ایم.

مقایسه نوسان اتر با بیتکوین
جدول مقایسه نوسان اتر با بیتکوین

با مقایسه داده های گردآوری شده در جدول بالا میتوان نتیجه گرفت که هردوی این رمزارزها برای ترید بسیار مناسب هستند و از نوسان خوبی برخوردارند. در طی دوره اول، با اختلاف 5 درصدی ،اتر ریزش بیشتری نسبت به بیتکوین داشته است. در دوره دوم ،اتر نتوانسته مثل بیتکوین همه ضرر ناشی از ریزش قبلی را جبران کند. اما از طرفی در دوره های 3 و 5 هر دو ارز نوسان تقریباً یکسانی را از خود نشان داده اند. البته در دوره چهارم، اتر رشد قابل توجهی داشته و دو برابر بیتکوین افزایش پیدا کرده است.

جمع بندی مطالب

پس از بررسی اطلاعات بنیادی اتر و بیتکوین ،همچون نقدینگی و نوسان آنها، با اطمینان میتوان گفت که هر دوی آنها بسیار برای ترید مناسب هستند. هیج ارزی نمیتواند بیشتر از این دو رمزارز نقدینگی داشته باشد. اتر در مقایسه با بیتکوین از نوسان بیشتری برخوردار است. صرف نظر از اینکه شما یک تریدر باشید یا یک سرمایه گذار ، هر دوی این رمزارزها ارزش توجه را دارند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x