پیش بینی قیمت بیت کوین؛ بررسی نیروهای محرک در جهان بیت کوین: عوامل داخلی
0

پیش بینی قیمت بیت کوین؛ بررسی نیروهای محرک در جهان بیت کوین: عوامل داخلی

بازدید : 2020

مقدمه

بیت کوین برای اولین بار در ژوئیه 2010 با حدود 0.08 دلار به ازاری هر سکه وارد صرافی‌ها شد. مدت زمان خیلی زیادی از آفرینش بیتکوین نمی گذرد، اما برای انجام تجزیه و تحلیل فنی در جستجوی چرخه های تکراری و پیدا کردن خط روند، این زمان خیلی هم کوتاه نیست. در بخشی از این مقاله تحقیقاتی، ما مدل‌های ارزیابی بیت کوین را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم. در این بخش می‌خواهیم از نزدیک به محیط بیت کوین، ویژگی های داخلی آن و همچنین عوامل خارجی نگاهی بیندازیم. همه این موارد بر عملکرد قیمت BTC و پیش بینی بیت کوین تأثیر می‌گذارند.

طبق ماهیت آن، یا بهتر است بگوییم، طبق پروتکل بلاکچین، مشخصه‌های بیت کوین استثنایی است. ری دالیو(Ray Dalio)، بنیانگذار و صاحبBridgewater Associates ، بزرگ‌ترین و موفق‌ترین مدیر صندوق‌های سرمایه گذاری در جهان، بیت کوین را «جهنم یک اختراع» می‌نامد. این عبارت به چه معناست؟ دالیو اعتراف می‌کند که ارز رمزنگاری شده تمام توانایی‌های مورد نیاز برای حفظ ارزش و توسعه در آینده را دارد. اما آیا ویژگی‌های ذاتی بیتکوین به تنهایی برای موفقیت آن کافی است؟

عوامل داخلی موثر بر شبکه بیت کوین
عوامل داخلی موثر بر شبکه بیت کوین و پیش بینی قیمت بیت کوین

اکوسیستم بیت کوین چگونه است؟

کاشت جوانه سالم در خاک هرگز کافی نیست. باید اطمینان حاصل کرد که زمین به خوبی آبیاری شده و کود کافی برای حمایت از رشد بذر دریافت می‌کند. همین معادله در مورد محیط بیت کوین نیز صادق است. عوامل خارجی متعددی وجود دارد که همگی در عملکرد بیت کوین نقش دارند. کارآیی این عوامل این قدرت را دارد که تعریف کند سکه در کدام جهت و با چه سرعتی حرکت خواهد کرد.

با این حال، حتی اگر خاک، بارور و سیراب شود، اگر ناگهان سطح تابش در آن منطقه افزایش یابد، جوانه می میرد. این اتفاق قابل قیاس با اقتصاد کلان بازار ارزهای رمزپایه است. در این مقاله بحث می کنیم که کدام یک از عوامل جهانی قدرت تأثیر در محیط داخلی و خارجی بیتکوین را دارند و موقعیت آن را به عنوان یک کلاس دارایی تعریف می‌کنند.

تیم تحقیقاتی JKL برای تعیین عوامل اصلی تاثیرگذار بر ارزش بیت کوین، ساختار زیر را ارائه می دهد:

  • عوامل داخلی: کمبود، نقدینگی، قابل اعتماد بودن، قابلیت حمل، تقسیم پذیری.
  • عوامل خارجی: پذیرش، اثر شبکه، علاقه بازارها.
  • زمینه کلان: تورم، نرخ بهره صفر، گستردگی، مقررات.

ما بر این باوریم که فقط همکاری و هماهنگی بین همه عوامل می تواند حرکت صعودی بیت کوین را تضمین کند.

عوامل داخلی پیش بینی بیت کوین

پاول تئودور جونز(Paul Tudor Jones) در یادداشت تحقیقاتی خود با عنوان “The Great Monetary Inflation”، به معنای «تورم بزرگ پولی»، کلاس‌های دارایی متعدد را به عنوان عوامل بالقوه در برابر افزایش تورم ارزیابی می‌کند. وی دارایی‌ها را با توجه به توانایی ذخیره ارزش با استفاده از چهار ویژگی زیر درجه بندی می‌کند: قدرت خرید، نقدینگی، قابل اعتماد بودن و قابلیت حمل. در تمرین ارزیابی بیت کوین از طریق عوامل داخلی آن، ما بر روی چهار ویژگی فوق تمرکز خواهیم کرد. این در حالی است که یک ویژگی نیز در آخر می‌توانیم اضافه کنیم و آن تقسیم پذیری است.

 کمیابی بیت کوین

قدرت خرید، توانایی دارایی برای مورد استفاده قرار گرفتن به منظور خرید کالاها یا دریافت خدمات، صرف نظر از تغییر قیمتشان است. برای اطمینان از توانایی خرید در یک شرایط تورمی، دارایی باید بازدهی بالاتر از نرخ تورم ایجاد کند. به زبان ساده، در اقتصادی با تورم سالانه 1٪ ، قیمت کالاها و خدمات هر ساله 1٪ افزایش می‌یابد. یک دارایی با قدرت خرید بالا باید حداقل 1٪ بازده سالانه ایجاد کند تا تفاوت قیمت این کالاها و خدمات را پوشش دهد. پاول تودور جونز، دلیل کمیابی بیت کوین را عامل اصلی بازدهی بالای ارز رمزپایه در سالهای آینده عنوان می کند.

از نظر ما، کمیابی بیتکوین مهم‌ترین ویژگی ارزش روبه رشد آن است. که ما در این مقاله تحقیقاتی به تفصیل به این ویژگی می پردازیم. این دارایی رمزنگاری شده تنها شکل موجود ارز دیجیتال است که دارای حداکثر عرضه ثابت است.

نصف شدن بیت کوین (Bitcoin halving) به چه معناست؟

علاوه بر این، هر چهار سال تعداد بیت کوین استخراج شده به نصف کاهش می یابد. این اتفاق به  Bitcoin halving مشهور است. بنابراین، از این مرحله به بعد، عرضه سالانه بیت کوین‌های جدیدی که وارد بازار می شوند، در حال کاهش است. در حالی که آگاهی و تقاضای عمومی برای ارز رمزنگاری شده همچنان در حال رشد است.

به دلیل توانایی ذخیره ارزش، بیت کوین اغلب با طلا مقایسه می شود. در بخش اول، ما مدل Stock-to-Flow (مدلی که معمولاً برای ارزیابی طلا استفاده می شود) را برای بیت کوین، به منظور تجزیه و تحلیل عملکرد تاریخی و پیش بینی تحولات آینده قیمت بیت کوین، اعمال می کنیم. ما توضیح می‌دهیم که چگونه قیمت بازار بیتکوین در طول تاریخ از قیمت پیش‌بینی شده توسط مدل S2F پیروی کرده است.

نصف شدن بیت کوین یا Bitcoin Halving
نصف شدن بیتکوین یا Bitcoin Halving

شبیه به طلا، بیت کوین یک دارایی محدود با انتشار پایدار است. با ایجاد عرضه بیشتر، نمی‌توان باعث تورم آن شد. کمبود طلا به دلیل ماهیت آن است. کمبود بیت کوین نیز به دلیل ماهیت آن به عنوان یک پروتکل رمز نگاری شده است. در حقیقت، به دلیل وقایع نصف شدن بیت کوین (Bitcoin halving events) که در بالا مطرح شد، نرخ صدور بیتکوین اکنون کمتر از طلا است.

امروزه ما شاهد بحث های مداوم پیرامون این موضوع هستیم که آیا بیتکوین می‌تواند جایگزین طلا شود یا خیر؟ ما می خواهیم به طور خلاصه استدلال های طرفداران بیت کوین را بیان وسپس بررسی کنیم.  و ببینیم کدام صفات داخلی بازار بیت کوین آن را ارزشمند می‌کند.

برای این منظور، ما تصمیم گرفتیم استدلال های مایکل سایلور را در “Bitcoin vs Gold: The Greatbate with Michael Saylor and Frank Giustra”  را بررسی کنیم.

البته ما در مقاله «بیت کوین، یورو یا طلا؟ کدام پیشنهاد بهتری است؟» در فکت کوینز به بررسی دقیق این موضوع پرداخته ایم.

اعتقاد طرفداران کریپتوکارنسی

طرفداران کریپتوکارنسی معتقدند که ذاتاً بیت کوین یک نسخه ایده آل از پول است. که دفتر اصلی ورود به سیستم را در پایه خود نگه می‌دارد. فناوری بلاکچین در پشت آن امکان انجام معاملات فوری و کامل را فراهم می کند. که به خودی خود تمام اطلاعات را به همراه دارد. بیتکوین بسیار قابل تقسیم است. و توزیع آن در واحدهای ناچیز بین میلیاردها نفر (به صورت محرک ، توزیع مجدد سیاست های ثروت و غیره) آسان است.

در حالی که طلا تحرک محدودی دارد، قابل تورم و مصادره است. اما در مورد بیتکوین چنین نیست. ارز رمزپایه فقط یک دارایی نیست – بلکه شبکه‌ای است که با پروتکل فنی کار می‌کند. این شبکه جهانی است. باز است. و با افزایش هرچه بیشتر کاربران در حال پیشرفت است. این شبکه امکان تسهیل، تسریع و کارآیی معاملات جهانی در قرن 21 را دارد.

عوامل داخلی موثر بر شبکه بیت کوین
عوامل داخلی موثر بر شبکه بیت کوین

این شبکه، غیرمتمرکز است. بنابراین دارای یک قدرت حاکم نیست که قدرت تعیین تورم آن را داشته باشد. در هر صورت، بیت کوین هم دارای خصوصیات نسبتاً تورمی است، زیرا کاربران ممکن است اطلاعات خود را گم کنند یا در کد تراکنش مرتکب خطا شوند و باعث شود بیت کوین های آنها برای همیشه ناپدید شوند. آن بیت کوین های گمشده به کل عرضه اضافه نخواهند شد.

بیت کوین؛ یک ارز ایده آل

همانطور که به نظر می‌رسد بیت کوین یک «ارز ایده آل» است. طرفداران آن ادعا می‌کنند که ارزش آن به عنوان یک دارایی دیجیتال بیشتر از پول است. به نظر می رسد بانک های مرکزی در سراسر جهان با این موضوع موافقت می کنند، لی بو(Li Bo)، معاون رئیس بانک مردم چین، آخرین شخصی است که به این اجماع پیوست. به عنوان یک دارایی دیجیتال، نگه‌داشتن بیت کوین در یک دوره طولانی مدت سودمندتر از آن است که آن را به صورت مداوم وارد پروسه خرید و فروش کنید.

جی‌پی مورگان چیس(JP Morgan) در تحقیقات جهانی خود از 18 فوریه 2021، رقابت بیت کوین با طلا را بررسی کرده. طبق تحقیقات او، در این سطح قیمت bitcoin’s cap با کل سرمایه گذاری بخش خصوصی طلا از طریق ETF یا سکه مطابقت دارد.

سرمایه گذاران جدید اولویت خود را «طلای دیجیتال» در برابر دارایی سنتی نشان داده اند. ما انتظار داریم تغییر تدریجی به سمت بیت کوین انجام شود زیرا سرمایه گذاران نسل جدید بازارها را به دست می‌گیرند. طبق گفته جی پی مورگان، اعلام تسلا در فوریه 2021 مبنی بر اختصاص 8٪ از ذخایر نقدی خود به بیتکوین باعث افزایش تجارت سوداگرانه بیت کوین شده است.

نقدینگی بیت کوین

گستردگی شبکه بیت کوین، به این معنی است که هر کسی می‌تواند بخشی از بیتکوین را با تلفن / لپ تاپ متصل به اینترنت یا از طریق ATM خریداری کند. همانطور که گفته شد، به نظر می‌رسد سرمایه گذاران کلاسیک هنوز با محیط بیت کوین کاملاً آشنا نیستند. و بسته به جغرافیای آنها اغلب هنگام ورود به بازار با مشکلات فنی روبرو می‌شوند.

با این حال، از آنجا که بازار بیتکوین هنوز نسبتاً کوچک است. فقط حدود 12 درصد از گستردگی بازار طلا را دارد، پس نقدینگی می تواند محدود شود.

مقبولیت رو به رشد بیت کوین

با اینکه هر سال تراکنش‌های بیشتری در بیت کوین انجام می‌شود. هنوز استفاده محدودی به عنوان وسیله ای برای تبادل مستقیم کالا و خدمات به واسطه‌ی آن وجود دارد. تا حدی دلیل این امر این است که کانال‌های پرداخت ارز رمزنگاری شده هنوز به اندازه فیات پیشرفته نیستند. تا حدی، به این دلیل که اتخاذ انبوه بیت کوین به عنوان روش پرداخت در سال‌های آینده بسیار مشکوک است. در این مرحله، بیت کوین به طور متوسط ​​سالانه 230٪ بازده دارد. بنابراین بسیار بعید است که دارندگان، مشتاق به صرف دارایی با چنین بازدهی برای خریدهای خرد باشند.

عامل دیگری که در مورد پیش بینی قیمت بیت کوین باید مورد توجه قرار گیرد، تصویب مداوم آن توسط شرکت‌ها، موسسات مالی و حتی مقامات دولتی است. چنین مقبولیتی باعث ایجاد اعتماد برای دارایی‌های رمزنگاری شده و همچنین دسترسی بیشتر سرمایه گذاران به بازار را فراهم می‌کند. ما در هنگام تجزیه و تحلیل عوامل خارجی در محیط بیتکوین، این موارد را به طور کامل شرح خواهیم داد.

قابل حمل بودن بیت کوین

در مقایسه با طلا، بیت کوین دیجیتال است و به راحتی قابل انتقال است. حمل بیتکوین در هر جای دنیا مشکلی ندارد. زیرا می‌توان آن را در کیف پول شخصی در تلفن همراه خود ذخیره کرد. هنگام حمل مقادیر قابل توجهی بیت کوین، نیازی به اجاره کامیون، بیمه و استخدام یک تیم امنیتی برای اطمینان از ایمنی نیست. همراه داشتن کیف پول الکترونیکی با رمز موزد نظر در تلفن همراه برای محافظت و انتقال دارایی از طریق دیگر کافی است.

با زیرساخت‌های ارز رمزنگاری شده که به طور مداوم در حال پیشرفت است، ما راه‌های پیچیده تری برای ورود به بازار رمزنگاری و همچنین بیرون آوردن پول در صورت لزوم می‌بینیم. با رقابت بیشتر در بین ارائه دهندگان خدمات رمزنگاری، هزینه‌های تراکنش نیز کاهش می یابد.

تقسیم پذیری بیت کوین

برخلاف طلا، بیت کوین بسیار قابل تقسیم است و می‌توان آن را به راحتی در مقادیر کم بین میلیاردها نفر توزیع کرد. از نظر فنی، هر بیت کوین تا 8 رقم اعشار قابل تقسیم است. به کمترین واحد بیتکوین، 0.00000001 بیت کوین یا “Satoshi” که به افتخار خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، نامیده شده، گفته می‌شود. با قیمت فعلی بیت کوین در حدود 53،800 دلار (در تاریخ 27 آوریل 2021) ، یک Satoshi برابر با 0.000538 دلار خواهد بود. این ویژگی باعث می‌شود بیتکوین حتی در مقایسه با ارزهای فیات نیز برجسته باشد. زیرا ارزهای ثانویه فقط تا 1/100 تقسیم می‌شوند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x