آیا سرقت کلید خصوصی کیف پول بیت کوین ممکن است؟
0

آیا سرقت کلید خصوصی کیف پول بیت کوین ممکن است؟

بازدید : 5540

Bitcoin Threat Model

 هدف از ارائه مدل تهدید بیت کوین ( Bitcoin Threat Model ) کمک رسانی به کاربران، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان است.تا آنها درک بهتری از امنیت شبکه پیدا کنند. منظور از تهدید هر گونه فعالیتی است که مانعی در برابر مأموریت بیت کوین باشد. و اجازه ندهد بیتکوین به هدف نهایی اش که همان تبدیل شدن به پول است، برسد.

قبل از خواندن این مقاله ضروری است اعلام کنیم که در حال حاضر هیچ گونه خطری این شبکه را تهدید نمیکند. اما ممکن است در آینده تهدید های جدیدی کشف شوند. و یا تهدیدهای فعلی قدرتمند تر از قبل وارد عمل شوند.در این مقاله به معرفی حملات محتمل میپردازیم. در ضمن بعد از هر حمله قابلیتهای امنیتی شبکه بیتکوین که مانع از اجرای این حملات میشود را هم معرفی میکنیم.

مقدمه

برای اینکه متوجه شویم که اصلاً  تهدید بیت کوین چیست باید از مواردی مثل ، توصیف تهدید ، برنامه های امنیتی طراحی شده برای محافظت در برابر تهدید و همچنین نمونه های قبلی از حملاتی که تهدیدی خاص را عملی کرده اند، با خبر شویم.

در شبکه رمزارزها و به خصوص شبکه Bitcoin که در اینجا به بررسی حملات آن میپردازیم ، مهاجمان میتوانند مستقیماً با ایجاد یک برنامه نرم افزاری به شبکه تعرض کنند و باعث تهدید بیت کوین شوند. بدین صورت که نشان دهند بیت کوین یک پول بیهوده و بی ثمر است. و یا به انسانهایی که وجودشان برای حمایت از این نرم افزار ضروری است، حمله کنند.

تهدید ها به دسته های زیر تقسیم میشوند:

  • ممانعت از پذیرش بیت کوین: این نوع تهدیدها با ارائه دلایل معقول، پذیرش بیت کوین به عنوان یک پول را زیر سوال میبرند. و از این امر ممانعت میکنند.
  • کند کردن روند پذیرش : این نوع تهدیدها با ارائه دلایل معقول فرآیند پذیرش بیت کوین را کند میکنند.
  • تهدیدهایی که هیچ تأثیری بر روند پذیرش ندارند: این نوع تهدیدها هیچ دلیل منطقی برای کند کردن روند پذیرش بیت کوین ندارند.

تهدیدهای نرم افزاری

این نوع تهدیدها با سو استفاده کردن از معایب و نقص های موجود در نرم افزار بیت کوین از تبدیل شدن آن به پول جلوگیری میکنند.

ایجاد تراکنش

مالکان بیت کوین میتوانند با ایجاد یک تراکنش امضا شده ی دیجیتالی و انتشار آن در شبکه بیت کوین ، مقادیری از این رمزارز را برای یکدیگر ارسال کنند.نرم افزاری که مسئولیت ساخت این تراکنش را به عهده دارد، “ولت” یا همان کیف پول نامیده میشود.

برای اینکه یک تراکنش از سمت شبکه مورد قبول واقع شود، کاربر باید با استفاده از کلید خصوصی خود به صورت دیجیتالی آن را  امضا کند. این نرم افزار یا همان ولت بیت کوین کلیدهای خصوصی کاربران را هم مخفی نگه میدارد.

 مطلب مفید:آیا کشف هویت طرفین معامله در شبکه بیت کوین ممکن است؟

سرقت کلید خصوصی

مهاجم با سرقت کلید خصوصی کاربران به راحتی میتواند به بیت کوین های آنان دسترسی پیدا کند و آنها را به سرقت ببرد. اگر مهاجمی به کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی پیدا کند. به راحتی میتواند بیت کوین مورد نظر را برای خودش ارسال کند.

 قابلیتهای امنیتی

  • هر کاربر بیت کوین فقط از کلید خصوصی خودش نگهداری میکند. پس مهاجم تنها به همان کلیدهای آن کاربر مشخص دسترسی دارد. و در لحظه می تواند تنها از همان یک نفر سرقت کند.

این مسئله اشتیاق مهاجم را کم میکند. چرا که در بیشتر سیستم های متمرکز مثل بانکها، آژانس های گزارش اعتبار و کارگزاری ها یک حمله موفقیت آمیز میتواند منجر به دسترسی به سرمایه ی هزاران کاربر شود.

خطراتی که شبکه بیتکوین را تهدید میکند
حملات محتمل
  • تا زمانی که سرقت کلید خصوصی هماهنگ و سیستماتیک نباشد، مانعی برای پذیرش بیت کوین به عنوان پول نخواهد بود. این مسئله تا زمانی که سرقت کلیدهای خصوصی دشوارتر از سرقت پول دولت باشد ، واقعاً درست است.
  • با محبوبیت هرچه بیشتر کیف پول های سخت افزاری در میان مردم ، سرقت کلید خصوصی تقریباً غیر ممکن شده است. مگر اینکه سارق به خود کیف پول یا اعداد پین دسترسی پیدا کند.

حملات گذشته

اگرچه کاربران باید در حفظ کلید خصوصی خود کوشا باشند،اما هنوز هم بیت کوین امنترین دارایی دیجیتال به حساب می آید.

مطلب مفید:پایان بدقولی چند ساله Mt GOX

حدس زدن کلید خصوصی کاربران 

مهاجم با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی میتواند کلید خصوصی همه کاربران را حدس بزند. اگر مهاجم کلیدهای خصوصی را حدس بزند، پس میتواند همه بیت کوین کاربران را به سرقت ببرد.

قابلیت های امنیتی

  • کلید خصوصی به قدری بزرگ است که برق زیادی باید صرف عملیات حدس زدن آن شود. انرژی و برق رایانه ای که قادر به حدس زدن این کلید است از برقی که خورشید در طول عمر خود تولید می کند ، بیشتر خواهد بود.

تا به حال هیچ حمله ای به این صورت انجام نشده است.

چنین حمله ای تقریباً غیر ممکن است. بسیار بعید است که محاسبات کوانتومی یا هر زمینه دیگری از تحقیقات علمی منجر به عوض شدن درک ما از قوانین پایه ای فیزیک شود .و بتوانیم بگوییم حدس زدن کلید خصوصی امری محتمل خواهد بود.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x