بیت کوین، یورو یا طلا؟ کدام پیشنهاد بهتری است؟

بیت کوین، یورو یا طلا؟ کدام پیشنهاد بهتری است؟
0
بازدید : 3406

مقدمه

مطمئناً قبلاً در مورد مزایای بزرگ و شگفت‌انگیز بیت کوین چیزهایی شنیده‌اید. این به این دلیل است که پادشاه ارزهای دیجیتال جایگاه مهمی را در دنیای مالی به دست آورده است و در مدت‌زمان کوتاهی به گزینه بسیار کارآمدتری در برابر طلا تبدیل شده است. بنابراین با توجه به این واقعیت، می‌توانیم از خود بپرسیم: واقعاً بهترین گزینه چیست؟ بیت کوین و طلا چه مزایایی برای ما دارند؟ و مهم‌تر از همه، مفیدترین و کاربردی‌ترین گزینه چیست و چرا؟

هر یک از دارایی‌های مذکور ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که آن‌ها را به یک سیستم پرداخت یا پاداش ارزش مطابق با ایدئال‌های هر شخص تبدیل می‌کند. بنابراین ما در این مقاله از فکت کوینز با تمرکز بر تفاوت‌های اصلی بیت کوین و طلا و مزایا و معایبی که هر یک از آنها ارائه می‌دهد، به مقایسه‌این سه سیستم می‌پردازیم.

کدام یک مفیدتر است؟

برای خرید محصولات، کالاها و خدمات باید پول داشته باشید. می‌دانیم که بیت کوین مانند یورو و طلا نوعی پول است. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد بهترین گزینه می‌تواند کمی مشکل باشد. قرن هاست که طلا ستوده میشود و حتی امروز نیز ارزش زیادی دارد. یورو به نوبه خود، همراه با بسیاری از ارزهای فیات و شکل فعلی مبادله ارزشمند است. در حالی که بازار ارزهای دیجیتال تاریخچه کوتاهی دارد و از سال 2009 و با ایجاد سیستم بیت کوین آغاز شد. اگرچه باید توجه داشت که در مدت‌زمان کوتاهی این دارایی دیجیتال در دنیای فناوری و مالی سروصدای زیادی ایجاد کرده است.

نگاهی به تاریخ

با صحبت در مورد طلا شروع می‌کنیم. این فلز گران‌بها هزاران سال تاج‌وتخت افتخار را به عنوان یک دارایی حفظ کرده است. این به دلیل ویژگی‌ها، خصوصیات و زیبایی آن است. قبلاً هیچ شکلی از پول به این شکل وجود نداشت. مردم به‌سادگی از کالاهای مبادله‌ای برای به دست آوردن کالاهای موردنیاز خود استفاده می‌کردند. اما بشریت دریافت که آنها به یک سیستم پولی قابل اعتماد نیاز دارند. بنابراین، از تمدن‌های باستانی مانند مصری‌ها، پارس‌ها و یونانی‌ها، استفاده از طلا به عنوان وسیله مبادله شروع شد.

تاریخچه پول و طلا
تاریخچه پول و طلا

اما امروزه، از این فلز گران‌بها به عنوان وسیله پرداخت استفاده نمی‌شود زیرا برخی معیارهای خاص را برآورده نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال، نمی‌توان به‌راحتی آن را حمل‌ونقل کرد یا با آن کارکرد. و اگرچه که قابل انعطاف و قابل‌تقسیم است، اما این روند به‌راحتی و بدون عارضه قابل انجام نیست. هنوز هم طلا در طول تاریخ خود ثابت کرده است که یک پناهگاه عالی است.

به نوبه خود، ارزهای فیات به عنوان مظهر قدرت هر ملت متولد شدند. اولین کسی که پول کاغذی را معرفی کرد چین در زمان سلسله تانگ بود. این پول مربوط به گواهینامه‌های کاغذی چاپ‌شده توسط بانک‌های خصوصی بود که تحت حمایت امپراتوری قدرتمند بودند. بنابراین، از حمل بارهای سنگین طلا یا نقره جلوگیری شد. سپس این روش در سراسر جهان گسترش یافت و هر ملتی واحد پولی خود را ایجاد، پشتیبانی و تصویب کرد.

سیستم پرداخت متمرکز و غیرمتمرکز

ذخایر طلا و دارایی‌های ملموس دیگری که یک ملت دارد، پشتوانه بسیاری از آنها است. اما به‌طورکلی، این یک سیستم پرداخت کاملاً متمرکز است. جایی که دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کسانی هستند که پول را چاپ می‌کنند و میزان گردش و زمان را تعیین می‌کنند. اتخاذ تصمیماتی که می‌تواند اقتصاد همه را تحت تأثیر قرار دهد. نمونه بارز آن بحران مالی سال 2008 بود که به دلیل سقوط حباب وام در ایالات‌متحده به راه افتاد. شیوع یک ویروس با پیامدهای جدی بر اقتصاد جهانی که یک بحران نقدینگی عمیق را به همراه داشت، همراه با بحران مواد غذایی و بازار سهام. علاوه بر سطح بالای بیکاری و عدم اطمینان در جمعیت جهان.

سیستم پرداخت متمرکز و غیرمتمرکز
سیستم پرداخت متمرکز و غیرمتمرکز

و این دقیقاً همین واقعیت تاریخ ما بود که باعث ایجاد ارزهای دیجیتال شد. بیت کوین به عنوان شکل جدیدی از پول مستقل، غیرمتمرکز و دیجیتالی ظاهر می‌شود که توسط هیچ نهادی اداره و کنترل نمی‌شود. بنابراین، این یک جایگزین برای پول فیات است، به این صورت که در یک سیستم کاملاً شفاف و باز برای کاربران و جامعه کار می‌کند.

حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی که این سه شکل پول دارند، داشته باشیم.

ویژگی‌ها و مقایسه بین بیت کوین، یورو و طلا

ویژگی‌ها و معیارهای بسیاری وجود دارد که باید آنها را بررسی کنیم تا بدانیم آیا یک دارایی واقعا همیشه سودبخش است یا خیر. بسیاری از این ویژگی‌ها ممکن است برای ارز فیات و طلا نیز یکسان باشند. البته تفاوت‌های زیادی بین این انواع مختلف پول وجود دارد. و دقیقاً در همین اختلافات است که به ارزش مقایسه پی می‌بریم.

جدول مقایسه بیت کوین، طلا و یورو
جدول مقایسه بیت کوین، طلا و یورو

جدول مقایسه بیت کوین، طلا و یورو

در این جدول مقایسه‌ای می‌توانیم با یک نگاه ببینیم که بیت کوین بسیاری از خصوصیات پول را برآورده می‌کند. اگرچه این اولین ارز رمزنگاری‌شده موفق است و مدت کوتاهی (فقط یک دهه) از تولدش می‌گذرد، اما در حال حاضر از طلا و پول فیات پیشی گرفته. بیت کوین یک ارز قابل‌مبادله، تبدیل‌شدنی، قابل اعتماد، قابل‌حمل و نگهداری آسان است. بیت کوین فرسوده نمی‌شود. قابل جعل نیست. و کاملاً غیرمتمرکز است. اما چون اخیراً ظاهرشده است، ارزش بازار آن بسیار کمتر از طلا است.

مشخصات بیت کوین در برابر یورو و طلا

کاربرد

بیت کوین ظرفیت‌های زیادی برای ارائه به ما در حال حاضر و در آینده دارد. اینکه چگونه می‌توانیم از طریق آن پرداخت کنیم، انقلابی در سیستم مالی کلاسیک ایجاد کرده است. ارز دیجیتال پیشرو به ما امکان می‌دهد در عرض چند دقیقه پرداخت‌های نامحدود فرامرزی را برای هرکسی انجام دهیم. و البته بدون اینکه منتظر بمانیم شخصی این فرآیند را تأیید کند. با سیستم سنتی این امری غیرممکن است. ازآنجاکه سیستم کلاسیک توسط بانک‌ها اداره می‌شود و در اصل آن‌ها هستند که تعیین می‌کنند عملیاتی را که انجام می‌دهیم تأیید شود یا نه.

ذخیره‌سازی و قابلیت حمل

نحوه ذخیره بیت کوین، یورو و طلا کاملاً متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، طلا که یک دارایی فیزیکی است، بسته به مقدار، در انبازها، بانک‌ها یا گاوصندوق‌ها نگهداری می‌شود. ما نمی‌توانیم با مقداری طلا در جیب خود راه برویم. پول نقد نیز همین است. اگرچه درست است که قابلیت حمل آن بسیار بیشتر از طلا است، اما نمی‌توانیم مبالغ زیادی را بدون احتساب برخی از خطرها حمل کنیم. برعکس، بیت کوین یک دارایی کاملاً دیجیتالی است که به ما امکان می‌دهد مبالغ زیادی را حمل کنیم و حتی فضای کمی هم از جیب ما را اشغال نمی‌کند.

مبادله

یورو پول قانونی در اتحادیه اروپا است. اما باوجوداین، به‌سختی در کشورهای دیگر به عنوان روش مبادله‌ پذیرفته می‌شود. طلا به نوبه خود شهرت جهانی دارد. اما به عنوان یک پرداخت قانونی برای کسب کالاها و خدمات محسوب نمی‌شود. در این مرحله ارزهای دیجیتال مزیت بیشتری دارند. اگرچه بیت کوین پرداخت قانونی نیست و توسط هیچ کشوری صادر نمی‌شود، اما اگر بتوانیم کالا و خدماتی را که آن را قبول می‌کنند پیدا کنیم دیگر فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشید.

واحد حساب

بیت کوین تا 8 رقم اعشار قابل‌تقسیم است. این تقسیم‌پذیری زیاد امکان پرداخته های خرد را فراهم می‌کند. بعلاوه، این تقسیم‌پذیری در صورت لزوم قابل تنظیم است. برعکس، ما نمی‌توانیم در مورد پول فیات این کار را انجام دهیم. سکه‌ها و اسکناس‌ها انواع مختلف خود را دارند و تقسیم اسکناس 1 یورویی به چیز کوچک‌تر غیرممکن است. از طرف دیگر، طلا از تقسیم‌پذیری بالایی برخوردار است، اما انجام آن فرآیند آسانی نیست.

ذخیره ارزش

صدور بیت کوین در پروتکل آن کنترل و تعریف می‌شود. دیگر جایی برای تورم و کاهش ارزش وجود ندارد. این مؤلفه بیت کوین را به عنوان یک ذخیره پول میان‌مدت و بلندمدت، تبدیل به یک گزینه‌ی عالی می‌کند. در مقابل، باوجود ارزهای فیات، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی تورم را کنترل کرده و ارزها را مطابق میل خود کاهش می‌دهند.

امنیت

بیت کوین قابل جعل نیست. این سیستم شامل شبکه‌ای از گره‌های توزیع‌شده جهانی است که وظیفه تأیید هر معامله‌ای را دارند. و اگر هرگونه اقدام به کلاه‌برداری یا کلاه‌برداری را کشف کنند، بلافاصله آن را حذف می‌کنند. علاوه بر این، بیت کوین در طول تاریخ خود دچار حملات هک و حملات مختلفی شده است که بی‌نتیجه بوده‌اند. بنابراین ثابت شده است که تاکنون 100٪ ایمن است. از طرف دیگر پول فیات و طلا قابل جعل است.

نوسان

این یکی از مهمترین تفاوت‌های بین بیت کوین، یورو و طلا است. بیت کوین می‌تواند سودآوری زیادی برای ما ایجاد کند. زیرا یک دارایی با نوسانات بالا است. اگرچه این عامل نیز می‌تواند به یک خطر تبدیل شود. از طرفی، پول فیات و طلا ثبات بیشتری دارند. بنابراین ریسک کمتری برای سرمایه گذاری دارند اما منطقه بازده کمتری دارند.

تقاضا

بیت کوین در مقایسه با یورو یا طلا زمان کمی است که وارد بازار شده. اگرچه در سال‌های اخیر، ظهور و پذیرش آن رشد چشمگیری داشته است. با این حال، هنوز هم بسیاری از افراد هستند که عملکرد این ارز دیجیتال را نمی‌دانند و نحوه کار آن را نمی‌فهمند. این منجر به کاهش سرمایه و تقاضای بازار می‌شود.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نوعی پول الکترونیک است که به وسیله آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید. بیت کوین بر پایه فناوری بلاک چین اجرا و تولید می‌شود.

تقسیم‌پذیری بیت کوین چه مزیتی برای این ارز دیجیتال دارد؟

بیت کوین تا 8 رقم اعشار قابل‌تقسیم است. این تقسیم‌پذیری زیاد امکان پرداخته های خرد را فراهم می‌کند. بعلاوه، این تقسیم‌پذیری در صورت لزوم قابل تنظیم است. برعکس، ما نمی‌توانیم در مورد پول فیات این کار را انجام دهیم. سکه‌ها و اسکناس‌ها انواع مختلف خود را دارند و تقسیم اسکناس 1 یورویی به چیز کوچک‌تر غیرممکن است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x