بیت کوین، یورو یا طلا؟ کدام پیشنهاد بهتری است؟
0

بیت کوین، یورو یا طلا؟ کدام پیشنهاد بهتری است؟

بازدید : 103

مقدمه

مطمئناً قبلاً در مورد مزایای بزرگ و شگفت انگیز بیت کوین چیزهایی شنیده اید. این به این دلیل است که رهبر ارزهای رمزنگاری شده جایگاه مهمی را در دنیای مالی رقم زده است. و در مدت زمان کوتاهی به گزینه بسیار کارآمدتری در برابر یورو، دلار و حتی طلا تبدیل شده است. بنابراین با توجه به این واقعیت، می توانیم از خود بپرسیم: واقعاً بهترین گزینه چیست؟ هر کدام چه مزایایی برای ما دارند؟ و مهمتر از همه، مفیدترین و کاربردی ترین گزینه برای استفاده چیست و چرا؟

هر یک از موارد ذکر شده ویژگی های منحصر به فردی دارند که آن‌ها را به یک سیستم پرداخت یا پاداش ارزش مطابق با ایده‌آل‌های هر شخص تبدیل می کند. بنابراین ما در این مقاله با تمرکز بر تفاوت های اصلی آن‌ها و مزایا و معایبی که هر یک از آنها ارائه می دهد، به مقایسه این سه سیستم می‌پردازیم.

کدام یک مفیدتر است؟

برای خرید محصولات، کالاها و خدمات باید پول داشته باشید. می‌دانیم که بیت کوین مانند یورو و طلا نوعی پول است. بنابراین تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه می تواند کمی مشکل باشد. قرن هاست که طلا ستوده میشود و حتی امروز نیز ارزش زیادی دارد. یورو به نوبه خود، همراه با بسیاری از ارزهای فیات و شکل فعلی مبادله ارزشمند است. در حالی که بازار ارزهای رمزپایه تاریخچه کوتاهی دارد و از سال 2009 و با ایجاد سیستم بیت کوین آغاز شد. اگرچه باید توجه داشت که در مدت زمان کوتاهی این دارایی دیجیتال در دنیای فناوری و مالی سر و صدای زیادی ایجاد کرده است.

نگاهی به تاریخ

با صحبت در مورد طلا شروع می‌کنیم. این فلز گرانبها هزاران سال تاج و تخت افتخار را به عنوان پول نگه داشته است. این به دلیل ویژگی ها ، خصوصیات و زیبایی آن است. قبلاً هیچ شکلی از پول به این شکل وجود نداشت. مردم به سادگی از کالاهای مبادله ای برای به دست آوردن کالاهای مورد نیاز خود استفاده می کردند. اما بشریت دریافت که آنها به یک سیستم پولی قابل اعتماد نیاز دارند. بنابراین ، از تمدن های باستانی مانند مصری ها ، پارس ها و یونانی ها ، استفاده از طلا به عنوان وسیله مبادله شروع شد.

تاریخچه پول و طلا
تاریخچه پول و طلا

اما امروزه ، از این فلز گرانبها به عنوان وسیله پرداخت استفاده نمی شود زیرا معیارهای خاصی را برآورده نمی کند. به عنوان مثال ، نمی توان به راحتی آن را حمل و نقل کرد یا با آن کار کرد. و اگرچه که قابل انعطاف و قابل تقسیم است ، اما این روند به راحتی و بدون عارضه قابل انجام نیست. هنوز هم ، طلا در طول تاریخ خود ثابت کرده است که یک پناهگاه عالیست.

به نوبه خود ، ارزهای فیات به عنوان مظهر قدرت هر ملت متولد شدند. اولین کسی که پول کاغذی را معرفی کرد چین در زمان سلسله تانگ بود. این پول مربوط به گواهینامه های کاغذی چاپ شده توسط بانک های خصوصی بود که تحت حمایت امپراتوری قدرتمند بودند. بنابراین ، از حمل بارهای زیاد طلا یا نقره جلوگیری شد. سپس این روش در سراسر جهان گسترش یافت و هر ملتی واحد پولی خود را ایجاد ، پشتیبانی و تصویب کرد.

سیستم پرداخت متمرکز و غیرمتمرکز

ذخایر زیادی از طلا و دارایی های مشهود دیگری که یک ملت دارد ، پشتوانه بسیاری از آنها است. اما به طور کلی ، این یک سیستم پرداخت کاملاً متمرکز است. جایی که دولت ها و بانک های مرکزی کسانی هستند که پول را چاپ می کنند و میزان گردش آن را تعیین می کنند و در چه زمانی این کار را انجام می دهد. اتخاذ تصمیماتی که می تواند اقتصاد همه را تحت تأثیر قرار دهد. نمونه بارز آن بحران مالی سال 2008 بود که به دلیل سقوط حباب وام در ایالات متحده به راه افتاد. ایجاد یک شیوع با پیامدهای جدی بر اقتصاد جهانی که یک بحران نقدینگی عمیق را به همراه داشت ، همراه با بحران مواد غذایی و بازار سهام. علاوه بر سطح بالای بیکاری و عدم اطمینان در جمعیت جهان.

سیستم پرداخت متمرکز و غیرمتمرکز
سیستم پرداخت متمرکز و غیرمتمرکز

و این دقیقاً همین واقعیت تاریخ ما بود که باعث ایجاد ارزهای رمزپایه شد. بیت کوین به عنوان شکل جدیدی از پول مستقل ، غیرمتمرکز و دیجیتالی ظاهر می شود که توسط هیچ نهادی اداره و کنترل نمی شود. بنابراین ، این یک جایگزین برای پول فیات است ، زیرا در یک سیستم کاملاً شفاف و باز برای کاربران و جامعه به طور کلی کار می کند.

حال بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی ها و تفاوت هایی که این سه شکل پول دارند ، داشته باشیم.

ویژگی ها و مقایسه بین بیت کوین، یورو و طلا

ویژگی ها و معیارهای بسیاری وجود دارد که باید آنها را در یک سکه بررسی کنیم تا بدانیم آیا واقعا همیشه سود بخش است یا خیر. بسیاری از این ویژگی ها ممکن است برای ارز فیات و طلا نیز یکسان باشند. البته تفاوت های زیادی بین این انواع مختلف پول وجود دارد. و دقیقاً در همین اختلافات است که به ارزش مقایسه پی می بریم.

جدول مقایسه بیت کوین، طلا و یورو
جدول مقایسه بیت کوین، طلا و یورو

در این جدول مقایسه ای می توانیم با یک نگاه ببینیم که بیت کوین چگونه به صورت یکسانی بسیاری از خصوصیات پول را برآورده می کند. اگرچه این اولین ارز رمزنگاری شده موفق است و مدت کوتاهی (فقط 1 دهه) از تولدش می گذرد، اما در حال حاضر از طلا و پول فیات پیشی گرفته. بیت کوین یک ارز قابل مبادله، تبدیل شدنی، قابل اعتماد، قابل حمل و نگهداری آسان است. بیت کوین فرسوده نمی شود. قابل جعل نیست. و کاملاً غیرمتمرکز است. اما چون اخیراً ظاهر شده است، ارزش بازار آن بسیار کمتر از طلا است. سرمایه اخیر بیش از 8،2 تریلیون است ، در حالی که بیت کوین به سختی به حدود 144.000 میلیون می رسد.

مشخصات بیت کوین در برابر یورو و طلا

کاربرد

بیت کوین ظرفیت های زیادی برای ارائه به ما در حال حاضر و برای آینده دارد. اینکه چگونه می توانیم از طریق آن پرداخت کنیم، انقلابی در سیستم مالی کلاسیک ایجاد کرده است. ارز رمزپایه پیشرو به ما امکان می دهد در عرض چند دقیقه معاملات نامحدود فرا مرزی را برای هرکسی انجام دهیم. و البته بدون اینکه منتظر بمانیم شخصی این فرآیند را تأیید کند. با سیستم سنتی این امری غیرممکن است. از آنجا که سیستم کلاسیک توسط بانک ها اداره می شود، و در اصل آن ها هستند که تعیین می کنند عملیاتی را که انجام می دهیم تأیید شود یا نه.

ذخیره سازی و قابلیت حمل

نحوه ذخیره بیت کوین، یورو و طلا کاملاً متفاوت است. به عنوان مثال ، طلا که یک دارایی فیزیکی است، بسته به مقدار، در انبارها ، بانک ها یا گاوصندوق ها نگهداری می شود. ما نمی توانیم با مقداری طلا در جیب خود راه برویم. پول نقد نیز همین است. اگرچه درست است که قابلیت حمل آن بسیار بیشتر از طلا است، اما نمی توانیم مبالغ زیادی را بدون احتساب برخی از خطرها حمل کنیم. برعکس، بیت کوین یک دارایی کاملاً دیجیتالی است که به ما امکان می دهد مبالغ زیادی را حمل کنیم و حتی فضای کمی هم از جیب ما را اشغال نمی کند.

مبادله

یورو هزینه قانونی در اتحادیه اروپا است. اما با وجود این، به سختی در کشورهای دیگر به عنوان ارز مبادله ای پذیرفته می شود. طلا به نوبه خود شهرت جهانی دارد. اما به عنوان یک پرداخت قانونی برای کسب کالاها و خدمات محسوب نمی شود. در این مرحله ارزهای رمزپایه مزیت بیشتری دارند. اگرچه بیت کوین پرداخت قانونی نیست و توسط هیچ کشوری صادر نمی شود، اما اگر بتوانیم کالا و خدماتی را که آن را قبول می کنند پیدا کنیم دیگر فرقی نمی کند کجای دنیا باشید.

واحد حسابداری

بیت کوین تا 8 رقم اعشار قابل تقسیم است. این تقسیم پذیری زیاد امکان پرداخت های ناچیز را فراهم می کند. بعلاوه، این تقسیم پذیری در صورت لزوم قابل تنظیم است. برعکس، ما نمی توانیم در مورد پول فیات این کار را انجام دهیم. سکه ها و اسکناس ها انواع مختلف خود را دارند و تقسیم اسکناس 1 یورویی به چیز کوچکتر غیرممکن است. از طرف دیگر، طلا از تقسیم پذیری بالایی برخوردار است ، اما انجام آن فرآیند آسانی نیست.

ذخیره ارزش

صدور بیت کوین در پروتکل آن کنترل و تعریف می شود. دیگر جایی برای تورم و کاهش ارزش وجود ندارد. این مولفه بیت کوین را به عنوان یک محافظ میان مدت و بلند مدت برای ارزش، تبدیل به یک گزینه ی عالی می کند. در مقابل، با وجود ارزهای فیات، دولت ها و بانک های مرکزی تورم را کنترل کرده و ارزها را مطابق میل خود کاهش می دهند.

امنیت

بیت کوین قابل جعل نیست. این سیستم دارای شبکه ای از گره های توزیع شده جهانی است که وظیفه تأیید هر معامله ای را دارند. و اگر هرگونه اقدام به کلاهبرداری یا کلاهبرداری را کشف کنند، بلافاصله آن را حذف می کنند. علاوه بر این ، بیت کوین در طول تاریخ خود دچار حملات هک و حملات مختلفی شده است که بی نتیجه بوده اند. بنابراین ثابت شده است که تاکنون 100٪ ایمن است. از طرف دیگر پول فیات و طلا قابل جعل است.

نوسان

این یکی از مهمترین تفاوتهای بین بیت کوین ، یورو و طلا است. بیت کوین می تواند سودآوری زیادی برای ما ایجاد کند. زیرا یک دارایی با نوسانات بالا است. اگرچه این عامل نیز می تواند به یک خطر تبدیل شود. از طرفی، پول فیات و طلا ثبات بیشتری دارند. بنابراین ریسک کمتری برای سرمایه گذاری دارند اما منطقا بازده کمتری دارند.

تقاضا

بیت کوین در مقایسه با یورو یا طلا زمان کمی است که وارد بازار شده. اگرچه در سال های اخیر، ظهور و پذیرش آن رشد چشمگیری داشته است. با این حال، هنوز هم بسیاری از افراد هستند که عملکرد این ارز رمزپایه را نمی دانند و نحوه کار آن را نمی فهمند. این منجر به کاهش سرمایه و تقاضای بازار می شود.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x