ارائه سرویس وام دهی جدید صرافی بیتفینکس برای رقابت با دیفای
0

ارائه سرویس وام دهی جدید صرافی بیتفینکس برای رقابت با دیفای

بازدید : 1790

هم اکنون کاربران میتوانند از صرافی بیتفینکس وام بگیرند. در این روزها که فضاهای مالی غیرمتمرکز در صنعت رمزنگاری طرفدار زیادی پیدا کرده، صرافی رمزارز بیتفینکس، واقع در جزایر ویرجین انگلیس ، از خدمات وام دهی جدید خود با نام Bitfinex Borrow رونمایی کرد.

پائولو آردوینو (Paolo Ardoino )، مدیر ارشد فناوری این صرافی در مصاحبه با سایت خبری کوین تلگراف اعلام کرد:

“Bitfinex Borrow یک پلتفورم وام گیری است.” وی گفت: “این پلتفورم این گونه نیست که شما رمزارزهای خودتان را به صورت وام از ما دریافت کنید. و ما در قبالش بهره بگیریم. “وی در ادامه افزود :

“این وام از طریق پلتفورم وام دهی همتا به همتا بیتفینکس دریافت می شود. هرچند ممکن است این پلتفورم به مقداری موجودی به عنوان اعتبار نیاز داشته باشد.” بنابراین، روند قرض گرفتن رمزارز و وام دهی مستقیماً به یک شخص ثالث دیگر، وابسته نیست.”

Bitfinex Borrow به عنوان روشی برای ارائه وام به مشتریان عمل می کند. هنگامی که مشتریان دارایی های رمزارز خود را به عنوان وثیقه در ازای دریافت وام سپرده گذاری میکنند ، صرافی بیتفینکس، این دارایی ها را به عنوان بخشی از محصولی جداگانه به نام بودجه Bitfinex در اختیار مشتری دیگری قرار میدهد. بدین ترتیب طبقه بندی همتا به همتا در این سیستم وام دهی انجام میشود. به گفته آردوینو:

“بودجه Bitfinex ، وام دهی Pro و Bitfinex Borrow همه بخشی از بازارهای وام دهی همتا به همتا هستند. اینها محصولات مختلفی هستند که از همان منابع مالی استفاده می کنند.”

طبق اطلاعیه بیتفینکس :

“مشتریان می توانند در ازای رمزارزهای خود ، که این صرافی تا زمان بازپرداخت وام نزد خود نگه میدارد ، دلار آمریکا یا تتر دریافت کنند.”

وثیقه وجهی است که وام گیرنده به وام دهنده می دهد. و وام دهنده تا زمان بازپرداخت وام آن را نزد خود نگه میدارد. دو رمزارزی که صرافی بیتفینکس در برنامه ی وام دهی خود به عنوان وثیقه قبول میکند، بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) هستند.در سال 2020 روز به روز علاقه و سرمایه گذاری در فضای مالی غیرمتمرکز یا DeFi بیشتر و بیشتر شد. پروژه های جدید بسیار سریع و سهم گونه رشد کرده اند. در نتیجه دارایی های مرتبط نیز با افزایش قیمت مواجه شده اند.

با افزایش قیمت بیت کوین ، بخش DeFi کم کم به حالت قبلی بازگشت. و از تب تاب افتاد. هرچند که در چند روز اخیر شاهد اقدامات مربوط به افزایش قیمت از سوی بخش DeFi هم بودیم.  به نظر می رسد سیستم وام دهی Bitfinex Borrow مشابه ساختار وام DeFi است. البته این شباهت بیشتر به دیفای قبل از رشد اخیر مربوط میشود.

قبل از این که دلالان برای کسب سودهای گسترده و عظیم ،به فکر * ییلد فارمینگ( yield farming )، وام گرفتن از چندین پروژه و پلتفورم بیفتند ، DeFi روشی کاملاً ساده و عادلانه برای سپرده گذاری رمزارز به عنوان وثیقه در صرافی ارئه داده بود. کاربران در ازاری این وثیقه گذاری از صرافی مذبور استیبل کوین دریافت میکردند.

* (ییلد فارمینگ: روشی برای کسب ارز دیجیتال بیشتر با استفاده از وثیقه گذاری ارز دیجیتال خود کاربر است. در این روش کاربر از طریق قراردادهای هوشمند مقداری از دارایی خود را به دیگران قرض می دهد و در عوض، کارمزدهایی به صورت رمزارز دریافت می کند.)

بیتفینکس در بیانیه ای اعلام کرد:

” نرخ سود سالانه این سرویس وام دهی از 5.5٪ آغاز و در بیشترین حالت 18.25٪ است. البته عواملی مثل مدت وام و مبلغ هم در تعیین این نرخ بی تأثیر نیستند. آردوینو اظهار کرد :با در نظر گرفتن مؤلفه زمان بهره سالانه این وام ها هم افزایش پیدا میکند.هر چه وام برای مدت طولانی تری گرفته شود بهره هم بیشتر خواهد شد. به علاوه طولانی ترین زمان بازپرداخت این وام برای کاربران 120 روز است.

در تعیین نرخ بهره این وام ها دو مورد دیگر هم دخیل است. این موارد عبارتند از: نرخ های ثابت ، نرخ های شناور حاصل از نرخ بازدهی لحظه ای صرافی بیتفینکس یا FRR. براساس توضیحات ارائه شده از آردوینو:

FRR نشان دهنده میانگین متحرک نرخ بهره پیشنهادی در بازار مالی همتا به همتا بیتفینکس است.” وی افزود: “میانگین متحرک موجود در بازار هر ساعت، دوباره محاسبه می شود”.  “پس وام رمزارز به صورت همتا به همتا از طریق موتور تطبیق مالی Bitfinex (جداگانه و جدا از موتور تطبیق معاملات) ارائه می شود.”

بر اساس اطلاعات این بیانیه :امکان برداشت این دارایی ها برای کاربرانی که در این صرافی به طور کامل احراز هویت نشده اند، امکانپذیر نخواهد بود. اما افرادی که دارای تأییدیه سطح بالا هستند ، می توانند این وجوه را برداشت کنند.

این سیستم وام دهی بیتفینکس شرایطی را برای کاربران فراهم کرده که آنها میتوانند وام های خود را یک باره یا به صورت قسطی پس دهند. اگرچه ممکن است در آینده دیفای امکانات بیشتری به صنعت رمزنگاری ارائه دهد. اما دانستن این مسئله هم خالی از لطف نیست که روز به روز به تعداد هک های DeFi افزوده شده است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x