ویژگی های بلاکچین
0

ویژگی های بلاکچین

بازدید : 878

تغییرناپذیر (Immutability) :

در علم کامپیوتر ، یک شی تغییرناپذیر شیئی است که پس از خلقت نمی توان وضعیت آن را تغییر داد.

تغییرناپذیری یکی از اصلی ترین خصوصیات بلاکچین است. تراکنش های غیرقابل تغییرباعث می شوند دستکاری ، جایگزینی یا جعل داده های ذخیره شده در شبکه برای هر نهادی (به عنوان مثال یک دولت یا شرکت) غیرممکن باشد.

تغییرناپذیری درجه بالایی از یکپارچگی داده ها را امکان پذیر می کند.

در حالی که تغییرناپذیری یکی از مزایای اصلی بیت کوین و بلاکچین است ، داده های ذخیره شده در بلاکچین ها کاملاً در برابر آسیب پذیری ها مقاوم نیستند. اگر یک بازیگر مخرب بتواند اکثریت نرخ هش شبکه را جمع کند ، می تواند کنترل کامل شبکه را به دست بگیرد و داده های غیرقابل تغییر را در حمله ای به نام حمله 51٪ تغییر دهد.

اگر یک بلاک تغییر کند ، بلاک فعلی و بلاک های بعدی نامعتبر می شوند. بلاک های نامعتبر توسط نودهای شبکه رد می شوند. برای معتبر بودن باید دوباره استخراج شوند. به محض اضافه شدن بلاک های معامله در دفترکل ، هیچ کس نمی تواند آن را تغییر دهد. بنابراین ، هر کاربری در شبکه قادر به ویرایش ، حذف یا به روزرسانی آن نخواهد بود.

از آنجا که نودها در شبکه همیشه بلاک های معتبر جدیدی را اضافه می کنند ، هکر باید از شبکه پیشی بگیرد ،تا بتواند شبکه را دراختیار بگیرد و برای اینکار قدرت پردازش  بیشتری نیاز دارد. وقتی تعداد ماینر در شبکه بیشتر باشد ، قدرت پردازش توزیع می شود و هیچ کس قدرت اکثریت را ندارد. این امر منجر به ایجاد بلاکچین امن تر می شود.

غیرمتمرکز (Decentralized)

در سیستم های متمرکز هر تراکنش نیاز به اعتبار سنجی یک سازمان مرکزی دارد که این اعتبارسنجی هزینه دارد و سرعت را تا حدی پایین می آورد.بلاکچین غیرمتمرکز است به این معنی که هیچ نهاد یا شخصی که از چارچوب مراقبت کند ، وجود ندارد. بلکه گروهی از نودها شبکه را غیرمتمرکز نگه می دارند.هر چیزی مثل ارزهای رمزپایه ، اسناد مهم ، قراردادها یا سایر دارایی های ارزشمند دیجیتال را می توانید ذخیره کنید و کنترل مستقیم آنها را با کمک بلاکچین و با استفاده از کلید خصوصی به دست بگیرید .

از مهمترین مزایای سیستم های غیرمتمرکز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحمل پذیری در برابر خرابی نودها

هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد

شفافیت در انجام معاملات

دفتر کل توزیع شده(Distributed Ledgers)

با ورود هر تراکنش ، دفتر کل توزیع شده در میان گره های متصل به بلاکچین به اشتراک گذاشته و به روز می شود. همه اینها در لحظه انجام می شود زیرا هیچ سرور مرکزی قادر به کنترل داده ها نیست.

دفتر کل توزیع شده نسبت به هرگونه فعالیت مشکوک یا دستکاری تراکنش ها و اطلاعات، واکنش نشان می دهد. از آنجا که هیچ کس نمی تواند دفترچه را تغییر دهد و همه چیز سریع به روز می شود ، ردیابی آنچه در دفتر می گذرد کاملاً آسان است.

ناشناس بودن (Anonymity)

ناشناس بودن، راهی کارآمد برای پنهان کردن هویت کاربران است و هویت آنها را خصوصی نگه می دارد. اگرچه تراکنش های موجود در بلاکچین کاملاً ناشناس نیستند ، اما اطلاعات شخصی کاربران با امضای دیجیتالی آنها حفظ می شود. ممکن است این سوال پیش آید که ،اگر نمی توان  فهمید چه کسی بلاک هایی را به بلاکچین اضافه می کند ، چگونه می توان به بلاکچین یا شبکه رایانه های پشتیبانی کننده آن اعتماد کرد؟ برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله آیا بلاکچین امن است مراجعه فرمایید.

حسابرسی (Auditability)

یکی از ویژگی های بلاکچین حسابرسی است.در حسابرسی سنتی ، مالک یک دارایی باید کلیه اطلاعات مربوطه را در اختیار حسابرس قرار دهد . حسابرسی دارایی های دیجیتال متفاوت از حسابرسی سنتی است. اساساً ، حسابرسی هر دارایی شامل بررسی وجود دارایی ، مالکیت آن و ارزش آن است. چگونه می توان محتوای بلاکچین را ارزیابی کرد؟  بلاکچین قابلیت کنترل دارایی های دیجیتال (حسابرسی بلاکچین) را دارد. تأیید شدن یک زنجیره بلاکی شامل حسابرسی دارایی های دیجیتال (مانند ارزهای رمزپایه) ذخیره شده در زنجیره است.

شفافیت (Transparency)

یکی از مزایای استفاده از فناوری بلاکچین شفافیت ارائه شده در آن است. تراکنش ها ، بلاک ها و آدرس ها به طور عمومی قابل کنترل هستند .برای بررسی تراکنش ها و بلاکها می توان از مرورگر بلاک استفاده کرد.

مقیاس پذیری(scalability)

یکی از اصلی ترین چالش های مهندسی در فضای بلاک چین مقیاس پذیری است. مقیاس پذیری به توسعه فناوری ها یا پروتکل هایی گفته می شود که بتوانند تراکنش بیشتری را در مدت زمان مشخص انجام دهند. در حالی که شبکه های پرداخت سنتی مانند Visa می توانند هزاران تراکنش در ثانیه را کنترل کنند ، اکثر بلاکچین ها فقط تعداد محدودی تراکنش را در همان بازه زمانی انجام می دهند.

امنیت ( security)

امنیت بلاکچین از طریق سازوکارهای مختلفی شامل تکنیک های پیشرفته رمزنگاری و مدل های ریاضی تضمین شده است. ویژگی های بلاکچین مثل تغییرناپذیری و مکانیزم اجماع ،امنیت را تحت تاثیر قرار می دهند. اجماع به توانایی گره های درون شبکه بلاکچین توزیع شده برای توافق در مورد وضعیت واقعی شبکه و اعتبار تراکنش ها اشاره دارد.

از طرف دیگر ، تغییرناپذیری به توانایی بلاکچین ها در جلوگیری از تغییر تراکنش هایی که قبلاً تأیید شده اند ، اشاره دارد. ترکیب  اجماع و تغییرناپذیری، چارچوبی برای امنیت داده ها در شبکه های بلاکچین فراهم می کند.

در حالی که الگوریتم های اجماع اطمینان می دهند که قوانین سیستم رعایت می شوند و همه طرف های درگیر در مورد وضعیت فعلی شبکه توافق می کنند ، تغییرناپذیری -یکپارچگی داده ها و سوابق تراکنشها را پس از تأیید صحت هر بخش داده جدید تضمین می کند.

بلاکچین برای دستیابی به امنیت داده های خود از رمزنگاری هم استفاده می کند. رمزنگاری علاوه بر محافظت از سوابق تراکنش ها در دفترکل، در تأمین امنیت کیف پولهای مورد استفاده برای ذخیره ارز رمزنگاری شده نیز نقش دارد.

حریم خصوصی ( privacy)

حریم خصوصی پنهان کردن اطلاعات نیست ، بلکه حفاظت اطلاعات است. اولین قدم برای افزایش حریم خصوصی در بلاک چین، استفاده از آدرس کیف پول جدید برای هر تراکنشی است که دریافت می کنید. جهت مطالعه بیشتر به مقاله حریم خصوصی در بلاکچین مراجعه کنید.

صرفا الحاقی(append-only)

بلاکچین در واقع لیستی از سوابق است که به طور مداوم در حال رشد است. ساختار صرفا الحاقی آن فقط اجازه می دهد داده ها به پایگاه داده اضافه شوند: تغییر یا حذف داده های قبلاً وارد شده در بلاک های قبلی غیرممکن است. بنابراین فناوری بلاکچین برای ثبت وقایع ، مدیریت سوابق ، پردازش تراکنش ها ، ردیابی دارایی ها و رأی گیری مناسب است.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x