Brics‌ چیست؟ بررسی اهمیت کشورهای بریکس و ارز بریکس

Brics‌ چیست؟ بررسی اهمیت کشورهای بریکس و ارز بریکس
2
بازدید : 2747

طرح بلندپروازانه کشورهای بریکس؛ یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی برای ایجاد یک ارز جدید جهانی نه تنها یک تلاش اقتصادی، بلکه یک پیشرفت مهم در حوزه فناوری نیز هست. اخیرا شنیده شده که این کشورها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا ارز بریکس را ایجاد کنند که به طور بالقوه می‌تواند چشم‌انداز مالی جهانی را تغییر دهد، علاوه بر هدف آن، جنبه‌های تکنولوژیکی این پروژه نیز برای موفقیت آن بسیار مهم است.

در این مطلب از فکت کوینز ابتدا با کشورهای بریکس و نحوه فعالیت آنها آشنا می‌شویم و سپس ارز دیجیتال آنها که می‌تواند تحولی مهم در جهان و دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کند را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بریکس (Brics) چیست؟

برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، در اصل یک گروه غیررسمی از اقتصادهای نوظهور پیشرو در اوایل دهه 2000 بودند. این کشورها از آن زمان مسیرهای رشد بسیار متفاوتی را تجربه کردند. اهمیت آنها در اقتصاد جهانی همچنان یک سوال باز است.

در طول دو دهه گذشته، تجدید ساختار شگفت‌انگیزی در قدرت اقتصادی جهانی صورت گرفته است. این امر عمدتاً ناشی از ظهور چین و تا حدی کمتر، درخشش کشورهای بریکس بوده است که علاوه بر غول آسیای شرقی، برزیل، روسیه، هند و آفریقای جنوبی را نیز در بر می‌گیرد.

بریکس

از آنجایی که این گروه به طور فزاینده‌ای رسمی و نهادینه شده است و میزبانی اجلاس سران و ایجاد هیئت‌های جمعی در آن صورت می‌گیرد، بسیاری از ناظران نگران این هستند که نفوذ فزاینده آن ممکن است با عادی‌سازی اشکال اقتدارگرایانه «سرمایه داری دولتی» و حتی فروپاشی نظم لیبرال همراه باشد.

دیگران دیدگاه منطقی‌تری دارند و استدلال می‌کنند که اشکال شرقی توسعه دولتی از بسیاری جهات برتر از ساختارهای اقتصادی و سیاسی انگلیسی-آمریکایی به نظر می‌رسد و این با یک اقتصاد جهانی باز سازگار است و در واقع به آن بستگی دارد.

ویدئو یوتیوب بریکس

در هر صورت، نگرانی‌های بسیاری از لیبرال‌های غربی پس از حمله روسیه به اوکراین دوباره ظاهر شده است. اخبار اخیر مبنی بر اینکه سایر کشورها مانند مصر، ایران، عربستان سعودی، ترکیه (و آرژانتین) که درخواست پیوستن به برجام را داده‌اند، یا در حال بررسی این موضوع هستند، نیز باعث نگرانی دولت‌های غربی شده است.

بیشتر بخوانید: رابرت کیوساکی: با توسعه BRICS، آمریکا با تورم شدید و قحطی مواجه می‌شود

نقش کشورهای بریکس چیست و چرا اهمیت دارد؟

بریکس مخفف برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. جیم اونیل، اقتصاددان گلدمن ساکس، اصطلاح BRIC (بدون آفریقای جنوبی) را در سال 2001 ابداع کرد و ادعا کرد که تا سال 2050، چهار اقتصاد BRIC بر اقتصاد جهانی تسلط خواهند داشت. آفریقای جنوبی در سال 2010 به این فهرست اضافه شد.

اما همان طور که در بالا اشاره کردیم، همیشه افراد به این نام بدبین بودند، از جمله برخی که ادعا می‌کردند این عبارت فقط تبلیغاتی از سوی گلدمن است. اما گلدمن در سال 2015 صندوق سرمایه‌گذاری متمرکز بر BRICS خود را تعطیل کرد و آن را با یک صندوق بازارهای نوظهور گسترده‌تر ادغام کرد.

برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی به دلیل هزینه‌های پایین نیروی کار، جمعیت مطلوب و منابع طبیعی فراوان در زمان رونق جهانی کالاها، سال‌هاست که در میان سریع‌ترین اقتصادهای بازار در حال رشد جهان قرار گرفتند.

توجه به این نکته مهم است که تز گلدمن ساکس این نبود که این کشورها به یک اتحاد سیاسی (مانند اتحادیه اروپا) یا حتی یک انجمن تجاری رسمی تبدیل شوند. در عوض، گلدمن گفت که آنها پتانسیل تشکیل یک بلوک اقتصادی قدرتمند را دارند، حتی با اذعان به اینکه پیش‌بینی‌های آن خوش‌بینانه و وابسته به مفروضات سیاسی مهم است.

با این حال، مفهوم این بود که قدرت اقتصادی قدرت سیاسی را به ارمغان می آورد و در واقع رهبران کشورهای بریکس به طور مرتب در اجلاس سران شرکت می‌کردند و اغلب در هماهنگی با منافع یکدیگر عمل می‌کردند.

بیشتر بخوانید: دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا به سقوط دلار اعتراف کرد

کشورهای بریک چطور گرد هم آمدند؟

در سال 2001، اونیل گلدمن خاطرنشان کرد که در حالی که قرار بود تولید ناخالص داخلی جهانی در سال 2002 به میزان 1.7 درصد افزایش یابد، پیش‌بینی می‌شد که کشورهای BRIC سریع‌تر از گروه هفت؛ یعنی هفت کشور پیشرفته‌ اقتصاد جهانی؛ کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده رشد کنند.

در سال 2003، دومینیک ویلسون (Dominic Wilson) و روپا پروشوتمن (Roopa Purushothaman)، گزارش خود را با عنوان «رویاپردازی با BRICs: The Path to 2050» دنبال کردند. ویلسون و پوروشوتامان ادعا کردند که تا سال 2050، کشورهای BRIC می‌تواند بیشتر رشد کند و بنابراین بزرگترین اقتصادهای جهان در چهار دهه آینده به شدت متفاوت به نظر می‌رسند.

در سال 2007 گلدمن گزارش دیگری با عنوان «BRICs and Beyond» منتشر کرد که بر پتانسیل رشد BRIC، تأثیر زیست محیطی این اقتصادهای در حال رشد و پایداری رشد آنها تمرکز داشت. در این گزارش همچنین یک اصطلاح برای 11 اقتصاد نوظهور، در رابطه با کشورهای BRIC و همچنین برتری بازارهای جهانی جدید، مشخص شده است.

بسته شدن صندوق بریکس گلدمن ساکس

رشد اقتصادهای بریکس پس از بحران مالی جهانی و سقوط قیمت نفت که در سال 2014 آغاز شد، کاهش یافت. در سال 2015، بریکس دیگر یک مکان سرمایه‌گذاری جذاب به نظر نمی‌رسید و صندوق هایی که هدفشان این اقتصادها بود یا تعطیل شدند یا با سرمایه گذاری های دیگر ادغام شدند.

ارز بریکس چیست؟

فناوری بلاک چین، فناوری زیربنایی پشت ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم می‌تواند نقشی محوری در توسعه و اجرای ارز جهانی جدید بریکس ایفا کند. این فناوری غیرمتمرکز و ایمن، راهکار شفاف، کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تری را برای پردازش تراکنش‌ها، مدیریت عرضه ارز و تضمین یکپارچگی سیستم مالی ارائه می‌دهد.

ارز Brics

با استفاده از فناوری بلاک چین، کشورهای بریکس می‌توانند ارز دیجیتالی ایجاد کنند که نه تنها در دسترس‌تر است، بلکه کمتر مستعد دستکاری و کلاهبرداری است. این ارز جدید می‌تواند از مزایای عدم تمرکز، مانند کاهش هزینه‌های تراکنش، افزایش امنیت و افزایش شفافیت بهره‌مند شود.

پرداخت های برون مرزی و شمول مالی

یکی از چالش‌های مهم در سیستم مالی کنونی جهانی، ناکارآمدی پرداخت‌های برون مرزی است. روش‌های سنتی انتقال پول بین کشورها اغلب کند، گران و پیچیده است. ارز جهانی به رهبری BRICS که با فناوری بلاک چین قدرت می‌گیرد، می‌تواند راه حلی سریع‌تر، ارزان‌تر و ساده‌تر برای تراکنش‌های فرامرزی ارائه دهد.

ارز بریکس می‌تواند تجارت و یکپارچگی اقتصادی را در میان کشورهای بریکس و فراتر از آن با تسهیل پرداخت‌های بین‌مرزی یکپارچه تقویت کند. علاوه بر این، ماهیت دیجیتالی این ارز می‌تواند با ایجاد فرصتی برای مشارکت در اقتصاد جهانی برای افراد و کسب‌وکارها با دسترسی محدود به خدمات بانکداری سنتی، مشارکت مالی را تقویت کند.

قراردادهای هوشمند ارز بریکس

یکی دیگر از نوآوری‌های فناوری که می‌تواند در توسعه ارز جهانی جدید BRICS مؤثر باشد، استفاده از قراردادهای هوشمند است. این قراردادهای خوداجرا با شرایطی که مستقیماً در کد نوشته شده‌اند، می‌توانند جنبه‌های مختلف تراکنش‌های مالی مانند پرداخت‌ها، تسویه‌ها و انتقال دارایی‌ها را خودکار کنند.

ادغام قراردادهای هوشمند در سیستم ارزی BRICS می تواند پول قابل برنامه ریزی را فعال کند، جایی که باید شرایط خاصی قبل از اجرای تراکنش رعایت شود. این ویژگی می‌تواند منجر به عملیات مالی کارآمدتر و کاهش خطرات مرتبط با تقلب شود.

بیشتر بخوانید:قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت چیست؟

چالش‌ها و ملاحظات ارز بریکس

در حالی که مزایای بالقوه استفاده از فناوری پیشرفته برای ارز جدید جهانی BRICS قابل توجه است، اما چالش‌ها و نگرانی‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرند. اطمینان از امنیت و ثبات ارز دیجیتال بسیار مهم است، زیرا حملات سایبری و اشکالات فنی می‌تواند اعتبار و ارزش آن را تضعیف کند.

علاوه بر این، کشورهای بریکس باید از چشم‌انداز پیچیده نظارتی مرتبط با ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین عبور کنند. آنها باید یک چارچوب نظارتی منسجمی ایجاد کنند که ضمن حمایت از مصرف‌کنندگان و حفظ ثبات مالی، نوآوری را تقویت کند.

جنبه فناوری ارز بریکس (BRICS) برای موفقیت آن مهم است، زیرا می‌تواند با استفاده از قدرت فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند، سیستم مالی جهانی را متحول کند. مزایای بالقوه بسیار زیاد است، از تراکنش های بین مرزی کارآمدتر گرفته تا افزایش شمول مالی. اما پرداختن به چالش‌ها و نگرانی های پیرامون امنیت، ثبات و مقررات برای اطمینان از تاثیر پایدار ارز جدید بر صحنه جهانی بسیار مهم خواهد بود.

سوالات متداول

بریکس چیست؟

بریکس مخفف برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. جیم اونیل، اقتصاددان گلدمن ساکس، اصطلاح BRIC (بدون آفریقای جنوبی) را در سال 2001 ابداع کرد و ادعا کرد که تا سال 2050، چهار اقتصاد BRIC بر اقتصاد جهانی تسلط خواهند داشت. آفریقای جنوبی در سال 2010 به این فهرست اضافه شد.

ارز بریکس چیست؟

اخیرا شنیده شده که کشورهای بریکس با یکدیگر همکاری می‌کنند تا ارز بریکس را ایجاد کنند که به طور بالقوه می‌تواند چشم‌انداز مالی جهانی را تغییر دهد، علاوه بر هدف آن، جنبه‌های تکنولوژیکی این پروژه نیز برای موفقیت آن بسیار مهم است.

7
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  عای
  2 هفته ago

  از کجا بخرم از کدام صرافی

  عای
  2 هفته ago

  ارزbrics رو از کدام صرافی بخرم

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  2
  0
  نظر خود را بنویسید !x