آدرس بیت کوین چیست؟

آدرس بیت کوین چیست؟
2
بازدید : 5533

سالانه هزاران هزار افراد جدید به حوزه رمز ارزها می‌پیوندند و مایلند با سرمایه‌گذاری در بیت کوین فعالیتشان را آغاز کنند. اما از نظر بیشتر آنها فهم این فضا و مفاهیم آن دشوار است. یکی از این مفاهیم هم آدرس بیت کوین است.

اما در واقع این امر آنقدرها هم سخت نیست. اصلاً لازم نیست برای استفاده از آن از فناوری پشت این شبکه سر در بیاورید. تنها کافی است کیف پول بیت کوین را دانلود کنید و یک آدرس بیت کوین برای خودتان بسازید. بعد از آن دیگر می‌توانید بدون هیچ دردسری و مدام از این سیستم استفاده کنید. به راحتی بیت کوین بخرید، مبالغ خود را ارسال، دریافت و ذخیره نمایید.

مقدمه

به لطف بیت کوین، این خود شما هستید که داراییتان را مدیریت میکنید. هیچ شخص ثالثی مثل بانک یا پی پال در تراکنش شما دخالت نمی‌کند. حساب‌های بیت‌کوین مسدود نمی‌شوند، پرداخت‌هایتان بلاک نمی‌شوند، تراکنش ها برگشت نمی‌خورند و از همه مهمتر اینکه جعل کردن بیت کوین غیر ممکن است. اما به این نکته توجه داشته باشید که بیت کوین غیر ناشناس است. (پروکسی های غیر ناشناس نشانی IP کاربرشان را به رایانه هدف اطلاع می‌دهند.)

تمام تراکنش ها برای عموم قابل مشاهده هستند و مدام بر روی بلاکچین بیت‌کوین ذخیره می‌شوند. همه کاربران می‌توانند تراکنش و البته مانده حساب یک آدرس بیت کوین را مشاهده کنند. اما شناسایی مالک آن فرآیندی بسیار دشوار است.

آدرس بیت کوین

مطلب مفید: فرآیند تایید تراکنش بیت کوین

آدرس بیت کوین چیست؟

آدرس بیت کوین ، آدرس عمومی یا ساده تر بگوییم آدرس، یک شناسه منحصر به فردی است که به عنوان مکانی برای ارسال بیت کوین استفاده می‌شود. آدرس بیتکوین گاهی به آدرس گیرنده هم شناخته میشود. آدرسی که منبع و مقصد پرداخت بیتکوین را نشان میدهد.شما میتوانید آدرس BTC خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از آنها بخواهید به این آدرس برایتان بیتکوین ارسال کنند. این آدرس درست شبیه به شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت ، ارسال و مدیریت پول از آن استفاده می کنید.

هر آدرس بیت کوین منحصر به فرد است و با آدرسهای دیگر فرق می‌کند. از 26 تا 35 الفبا یا عدد تشکیل شده و معمولاً با 1 یا 3 شروع می‌شود.

فرمت‌های آدرس بیت کوین

نیازی نیست که خودتان را درگیر جنبه فنی ماجرا کنید، اما در اینجا نمونه‌ای از انواع آدرس‌های بیت‌کوین را آورده‌ایم.

 • آدرس Pay to Scrypt Hash (P2PKH) که با عدد 1 آغاز می‌شود.

125o9STtwEbefC9FZAcCn8fR1QMKGtwd2U

 • آدرس Pay to Scrypt Hash (P2SH) که با عدد 3 آغاز می‌شود.

3GUHMnx47raxdKGyAvgQGHUYH8h1xhFA1P

به غیر از این دو فرمت نوع دیگری ار آدرس بیت کوین هم وجود دارد که Bech32 type نامیده می‌شود. این فرمت یک آدرس سگویت (Segwit) است که به “bc1” هم معروف است، چراکه با bc1 آغاز می‌شود.

bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq

آدرس بیت کوین

تذکر: برخی از سرویس‌های آنلاین و کیف پول‌های نرم افزاری هنوز از این فرمت آدرس بیت کوین پشتیبانی نمی‌کنند. فعلاً دو نوع دیگر یعنی P2PKH و P2SH از رایج ترین آدرس های بیت‌کوین هستند. دقت کنید که این فرمت‌ها را با آدرسهای دیگر آلت‌کوین‌ها مثل بیتکوین کش (Bitcoin Cash) اشتباه نگیرید. همه این سه فرمت برای ارسال و دریافت بیت کوین قابل استفاده هستند.

"<yoastmark

خوب تا اینجا ، حالا که کمی در مورد بیت کوین و اهمیت آن اطلاعات کسب کردید ، بیایید ببینیم چگونه و از کجا می توان آدرس بیت کوین را تهیه کرد.

چگونه می‌توان آدرس بیت کوین ساخت؟

راه های بسیاری برای دریافت آدرس بیتکوین وجود دارد.ما به شما ساده ترین و در عین حال امنترین راه برای ساخت آدرس بیت کوین را معرفی میکنیم. اما قبل از آن بهتر است اطلاعاتی درباره کلیدهای بیتکوین داشته باشید.

کلیدهای عمومی و خصوصی

همانطور که در بالا توضیح دادیم هر آدرس بیتکوین منحصر به فرد است. و هر شناسه از اطلاعات رمزنگاری شده ای تشکیل شده که به عنوان کلید شناخته میشوند. آدرسی که از ابتدای مقاله تا به اینجا در مورد آن صحبت کردیم همان کلید عمومی شماست. شبیه به شماره کارت بانکی شما است و میتوانید برای دریافت بیتکوین آن را در اختیار همه قرار دهید.کلید دیگر، کلید خصوصی شماست که به کلید عمومی شما متصل است اما با آن یکی نیست. این کلید دقیقاً شبیه به رمز کارت اعتباریتان است و امکان مدیریت بیتکوین هایتان را برای شما فراهم میکند.این کلید نشانگر مالکیت شما بر بیت کوین هایتان است و باید به صورت خصوصی نگه داری شود.

کلید بیتکوین
کلیدهای عمومی و خصوصی

اگر فردی بخواهد برای شما بیتکوین ارسال کند فقط باید کلید عمومی( آدرس) بیت کوین خود را به او بدهید . اما اگر خواستید بیتکوین هایتان را خرج کنید، لازم است به شبکه مالکیت خود را ثابت کنید. که این فرآیند از طریق وارد کردن کلید خصوصی امکانپذیر خواهد بود.حال که هر آنچه باید را درباره ی کلیدهای خصوصی و عمومی بیت کوین کسب کردید، وقت آن رسیده که برای مدیریت کامل کلیدهایتان یک کیف پول بیتکوین داشته باشید.

مطلب مفید: ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین و کاربرد آن +ویدئو

والت یا کیف پول بیت کوین

به منظور دریافت ، ارسال و ذخیره بیت کوین به آدرس بیت کوین نیاز دارید. اما برای مدیریت این آدرس وجود کیف پول بیت کوین ضروری است. کیف پول، نرم افزاری است که روشی مفید برای پیگیری کلیه کلیدهای عمومی و خصوصی شما فراهم می کند. درست مثل کیف پول واقعی شما که دسته ای اسکناس ، کارتهای اعتباری خودتان را در آن میگذارید؛ کیف پول بیت کوین شما هم مجموعه ای از آدرسهای بیتکوین را در بر دارد.

هر کاربر بدون پرداخت هزینه و کاملاً رایگان میتواند آدرس بیتکوین بسازد.به علاوه از آنجایی که آدرسهای بیتکوین شبه ناشناس هستند هر فرد میتواند به هر تعدادی که میخواهد آدرس بیتکوین داشته باشد. این کیف پول تمامی آدرسهای بیتکوین شما را همراه با کلیدهای آنها در جایی مناسب ذخیره میکند.

در بازار کنونی طیف گسترده ای از کیف پول های بیتکوین در دسترس عموم قرار دارد. در تصویر زیر تعدادی از آنها برای شما فراهم شده است.

انواع کیف پول ها

 • دسکتاپ
 • موبایلی
 • سخت افزاری
 • وب

اگر به دنبال راحت ترین راه برای ساخت آدرس بیتکوین هستید، راه حل چیزی جز کیف پول کاغذی نخواهد بود.

آدرس بیتکوین
سایت پردازنده آدرس بیتکوین

به آدرس https://www.bitaddress.org/ بروید و دستورالعمل های موجود در سایت را دنبال کنید تا بتوانید یک آدرس بیتکوین بسازید. این سایت یک پردازنده کیف پول بیت کوین و متن باز و نوشته شده به زبان سمت کاربر JavaScript است. در اینجا میتوانید به هر تعداد که مایلید آدرس بیتکوین بسازید. این سرویس به سرعت آدرس و کلیدهای مربوط به ان را در اختیار شما قرار میدهد. هر دوی انها را کپی کنید و حواستان باشد که کلیدهای خصوصی خود را در معرض دسترسی دیگران قرار ندهید.

انواع کیف پول ها
کیف پول کاغذی

کیف پول های کاغذی، والت های آفلاینی هستند که به عنوان امن‌ترین راه ذخیره بیت کوین شناخته می‌شوند. تنها در صورتی که اطلاعات کافی در مورد این نوع کیف پولها کسب کردید، از آنها استفاده کنید.

کیف پول سخت افزاری

اگر به دنبال خرید بیتکوین و ذخیره آن برای مدت طولانی هستید این نوع کیف پول گزینه بسیار خوبی برای شماست. کیف پول سخت افزاری انواع مختلفی دارد اما ما  Ledger را که قابل اعتمادترین کیف پول سخت افزاری رمزارز است، ترجیح می دهیم.

لجر یک دستگاه فیزیکی است و ظاهر آن مشابه با فلش USB است. در مقالات بعدی به نحوه استفاده از کیف پول های سخت افزاری خواهیم پرداخت.

کیف پول های دسکتاپ

در صورتی که ترجیح می‌دهید از کامپیوتر شخصی خود بیت کوین‌هایتان را مدیریت کنید، این نوع والت ها بسیار مناسب شرایط شما خواهند بود. کیف پول دسکتاپ هم انواع مختلفی دارد، اما محبوبترین آنها Bitcoin core است که کیف پول رسمی بیتکوین به حساب می‌آید.

قبل از دانلود این برنامه بهتر است بدانید که حجم آن بسیار بالاست. نه تنها فضای زیادی از هارد شما را اشغال می‌کند بلکه مقدار زیادی از پهنای باند اینترنتان را هم مصرف می‌کند.

اما اگر روش کار Bitcoin core را نمی‌پسندید، می‌توانید از الکتروم که یک کیف پول کاربری lite-Bitcoin  است استفاده کنید. نرم‌افزار کیف پول الکتروم را تنها از سایت رسمی آن یعنی Electrum.org دانلود کنید.

در حال حاضر آخرین نسخه ارائه شده این نرم‌افزار ورژن ۳.۳.۳ است. این کیف پول برای ویندوز در ۳ نسخه Windows Installer، Standalone Executable و Portable Version ارائه شده است.

کیف پول های موبایلی

آیا به دنبال ایجاد آدرس و استفاده از بیت کوین در فعالیت‌های روزمره خود هستید. این نوع کیف پول ها انواع مختلفی دارند که برای سیستم عامل اندروید و ios در دسترس کاربران می‌باشند.

فقط کافی است اپلیکیشن آن را دانلود و بر روی تلفن همراهتان اجرا کنید. به محض اینکه آن را دانلود کردید آدرس بیتکوین شما برای ذخیره این رمزارز و آغاز تراکنش در شبکه آماده است.

لیست کامل کیف پول های موبایل را می توانید در اینجا پیدا کنید: https://bitcoin.org/en/wallets/mobile/android/

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام معامله جدی با بیت کوین ، به دقت تحقیق کنید و با نحوه کار هر نوع کیف پول آشنا شوید. اکنون که آدرس Bitcoin خود را ساختید، ممکن است به دنبال خرید Bitcoin و ارسال آن به آدرس کیف پول خود باشید. پیش از اقدام به انجام هر کاری بهتر است به اقدامات امنیتی که در قسمت بعدی برای شما فراهم کردیم توجه کنید.

روش های ایمن سازی آدرس بیت کوین

وقتی پای ایمن سازی مبالغ بیتکوین و آدرس‌های آن وسط بیاید، تنها نکته حائز اهمیت حفظ و نگهداری کلیدهای خصوصی همراه با این آدرس‌هاست. هر کس به کلیدهای خصوصی شما دست پیدا کند قطعاً به بیتکوین های شما دسترسی خواهد داشت. پس مطمئن شوید که هیچ کس به غیر از خود شما به این کلیدها دسترسی ندارد.

تمام کیف پول های کاربری بیتکوین که لیست آنها  سایت bitcoin.org فراهم شده، برای شما امکان مدیریت همه جانبه کلیدهای خصوصیتان را فراهم می‌کنند. برای کیف پول‌های خود رمز ورود تعریف کنید و هر از چند گاهی از آنها بک آپ بگیرید.

مراقب صرافی ها و کیف پول های آنلاین باشید.

به غیر از کیف پول بیتکوین، صرافی ها هم می‌توانند برای شما آدرس بیت کوین بسازند. این راه بسیار سریع و آسان است و مناسب‌ترین راه برای تبدیل کوین به پول نقد است. اما به خاطر داشته باشید از این آدرس موقتاً و فقط برای ترید از آن استفاده کنید. از آنجایی که تنها خود شما از کلیدهای اینگونه آدرسها خبر ندارید، نگهداری حجم زیادی از بیتکوین در این آدرس‌ها اصلاً پیشنهاد نمی‌شود.

علاوه بر این مسائل، از فعال بودن احراز هویت دو عاملی خود بر روی آدرس صرافی مطمئن شوید. این عملیات لایه امنیتی دیگری به آدرس شما اضافه میکند. همچنین اگر از کیف پول آنلاین استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که کسی به کلیدهای خصوصی شما یا عبارت پشتیبان دسترسی ندارد.

آدرس‌های بیت کوین نسبت به حرف کوچک و بزرگ حساس هستند

ساخت آدرس بیت کوین بسیار آسان است. در بیشتر والت های موجود قسمتی به نام  “Receive” وجود دارد، که از آنجا می‌توانید آدرس عمومی را دریافت کنید. این قسمت کاملاً مشخص است و آماده کپی شدن است. قبل از ارسال این ادرس برای کسی یا انجام هر گونه فعالیت مرتبطی از معتبر بودن آن مطمئن شوید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که آدرسهای بیتکوین بسیار دقیق هستند و رعایت کوچک و بزرگی حروف در آنها ضروری است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آن را نوشته باشید. حتی اگر یک حرف را اشتباه وارد کنید ، بیت کوین شما برای همیشه از بین می رود.

قبل از اینکه دکمه ارسال (Send) را بزنید دو بار حتی سه بار آدرس را چک کنید.این مرحله بسیار حیاتی است چرا که تراکنش های بیتکوین غیرقابل برگشت هستند.به محض اینکه دکمه ارسال را زدید دیگر نمی‌توانید وجه ارسال شده را برگردانید. این نکته درباره ارسال بقیه کوین ها هم صادق است.

امیدواریم که اطلاعات کافی در زمینه بیتکوین برای شما فراهم کرده باشیم. اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا آنها هم طریقه ساخت حساب بیت‌کوین، حفاظت از کلیدهای خصوصی را یاد بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر ما را در توییتر دنبال کنید .

مطلب مفید: آیا سرقت کلید خصوصی کیف پول بیت کوین ممکن است؟

جمع بندی 

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم آدرس بیت کوین که نشانه‌ای منحصر به فرد است آشنا کنیم. آدرس یا همان کلید عمومی بیت کوین به سه فرمت موجود است که در بالا به آنها اشاره کردیم. کاربر پس از ساخت آدرس بیتکوین که به همراه آن کلید خصوصی هم تولید شده است، به کیف پول امنی برای مدیریت سرمایه خود نیاز دارد.

 کیف پول بیت کوین چیست؟

هر کاربر برای دسترسی به بیت کوین‌های خود و خرید و فروش آنها نیاز به یک کلید خصوصی دارد. این کلید به او اجازه دسترسی به مقادیر مشخصی بیت کوین را می‌دهد که به آدرس عمومی همان کلید ارسال شده است. این کلید خصوصی از طریق کیف پول بیت کوین در دسترس است.

آدرس بیت‌کوین چیست؟

آدرس بیت‌کوین یک رشته دیجیتالی از اعداد و حروف است که معمولا شامل ۲۶ کاراکتر است و  برای ارسال و دریافت بیت کوین از آن استفاده می‌شود.

شبکه بیت کوین تحت کنترل چه کسی است ؟

بیت کوین به دلیل استفاده از فناوری بلاک چین غیرمتمرکز است و توسط همۀ کاربران در سراسر جهان مدیریت و کنترل می‌شود. اگر بیت کوین استخراج کنید، به عنوان ماینر سهمی از کنترل شبکه خواهید داشت.

0
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  عباس
  2 سال ago

  عالی بود ممنون

  آرزو علی اکبری
  پاسخ به  عباس
  2 سال ago

  خیلی ممنونم دوست عزیز

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  2
  0
  نظر خود را بنویسید !x