ممنوعیت بیت کوین امکان پذیر است؟ آیا کشورها می‌توانند بیت کوین را ممنوع کنند؟
0

ممنوعیت بیت کوین امکان پذیر است؟ آیا کشورها می‌توانند بیت کوین را ممنوع کنند؟

بازدید : 1175

بیش از یک دهه است که نگرانی ها در مورد ممنوعیت بیت کوین توسط کشورها، جنجال برانگیز شده است. اما با گذشت زمان، این احتمال کمتر و کمتر می شود. برخی کشورها مدتهاست که قوانین ممنوعیت گسترده ای برای بیت کوین وضع کرده اند. با این حال، در واقع اجرای ممنوعیت بیت کوین یک چالش بزرگ است. فناوری های دور زدن سانسور حتی شهروندان رژیم های سرکوبگر را قادر می سازد به بیت کوین دسترسی داشته باشند. از همان روزهای آغازین ایجاد بیت کوین، نگرانی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه ممنوع شدن این ارز دیجیتال توسط دولت های سراسر جهان با گذشت زمان عملی خواهد شد یا خیر. تا پایان این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز با ما همراه باشید.

ممنوعیت های پیشین بیت کوین

از بیت کوین اغلب به عنوان تهدیدی برای سیستم های پولی سنتییاد می شود، زیرا می تواند کنترل بانک های مرکزی بر عرضه پول را تضعیف کند. همچنین نگرانی هایی وجود دارد که بیت کوین به دلیل ماهیت شبه ناشناس‌اش، قاچاق مواد مخدر، پولشویی و باج افزار را تسهیل کند. اما درصد احتمال اینکه آیا دولتها می توانند بیت کوین را ممنوع کنند یا نه، در هر منطقه جغرافیایی متفاوت است.

از آنجایی که برخی کشورها موضع خودشان در رابطه با بیت کوین مشخص کرده اند و و  رسماً آن را ممنوع اعلام کردند، پس پاسخ این سوال که آیا امکان دارد بیت کوین ممنوع شود هم واضح است. البته در حال حاضر، تعداد انگشت شماری از کشورها بیت کوین را به طور کامل ممنوع کرده اند؛ و یا به عبارتی تعامل، مالکیت یا استفاده از این ارز دیجیتال به هر شکلی را ممنوع اعلام کرده اند. این کشورها شامل الجزایر، اکوادور، مصر، نپال و پاکستان است. چندین کشور دیگر، از جمله عربستان سعودی و تایوان نیز قوانین ممنوعیت نسبی این ارز دیجیتال را وضع کرده اند و معمولاً نهادهای مالی را از انجام هرگونه تراکنش رمز ارز یا منحصرا تراکنش بیت کوین منع کرده اند. نکته جالب اینکه تا کنون، اکثریت قریب به اتفاق کشورهایی که یا استفاده از بیت کوین را محدود یا آن را به طور کامل ممنوع کرده اند، از نظر شاخص دموکراسی اکونومیست نسبتاً پایین هستند و بسیاری از آنها دموکراسی های ناقص یا نامطلوبی دارند.

مطلب مفید: چه کسی شبکه ارز دیجیتال بیت کوین را کنترل می کند؟

سرکوب بیت کوین توسط چین

ممنوعیت بیت کوین توسط چین
ممنوعیت بیت کوین توسط چین

در میان تمام کشورهایی که در مورد بیت کوین موضع منفی گرفته اند، چین در سال 2021 تهاجمی ترین اقدامات را علیه ارز دیجیتال انجام داده است. چین همزمان با راه اندازی قریب الوقوع رقیب بیت کوین خود، یوان دیجیتال، با استخراج رمز ارز و شرکت های مرتبط با کریپتوکارنسی برخورد کرده است. برای آشنایی بیشتر با یوان دیجیتالی توصیه می کنم مقاله ارز دیجیتال چینی (Yuan Chain Coin) چیست؟ یوان دیجیتال را از وب سایت فکت کوینز مطالعه کنید.

چین مدت ها موضع خود، مبنی بر ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال را حفظ کرده است، اما در سال 2021، این کشور استخراج کنندگان یا همان ماینرهای ارزهای دیجیتال را مجبور به تعطیلی فعالیت های خود و انتقال به خارج از مرزهای این کشور کرد. بانک خلق چین (PBoC) نیز حکمی را برای توقف فعالیت ارزهای دیجیتال به سیستم عامل های پرداخت و بانک ها صادر کرد.
قبل از سرکوب ماینرها، چین تقریباً دو سوم صنعت استخراج بیت کوین را در اختیار داشت. آنچه پس از آن خروج گسترده ماینرها صورت گرفت، محدود شدن خدمات صرافی های ارز دیجیتالی نظیر صرافی هیوبی (Huobi) و صرافی اوکی اکس (OKEx) برای کاربران چینی بود. حتی حساب ارز دیجیتال اشخاص هم توسط وب سایت محبوب رسانه های اجتماعی Weibo مسدود شده است.

اما تأثیر گسترده این ممنوعیت با محدودیت روبه‌رو شده، چرا که علیرغم تلاش های چین برای مقابله با صنعت رمز ارز، افرادی که در این کشور زندگی می کنند هنوز می توانند با استفاده از نرم افزار رفع تحریم به مبادله ارز دیجیتال دسترسی پیدا کنند. البته از زمان ممنوعیت استخراج در چین، نرخ هش استخراج بیت کوین به طور پیوسته افزایش پیدا کرده است. در حالی که قیمت بیت کوین هنوز اوجِ پیش از ممنوعیت خود در آوریل و مه 2021 را بازیابی نکرده است، این نرخ هش از اواخر ژوئیه به طور پیوسته افزایش یافته است.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

ممنوعیت بیت کوین در آمریکا ممکن است؟

در حال حاضر بیت کوین در ایالات متحده قانونی است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اعلام کرد که ارز دیجیتال، در دسته اوراق بهادار نیست. کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) هم در سال 2015 اعلام کرد که این نوع از کالا، همانند طلاست و بنابراین تابع مقررات آن است. علاوه بر این، در سال 2013، شبکه اجرای جنایات مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده (FinCEN) دستورالعمل هایی صادر کرد، مبنی بر اینکه تا زمانی که فروشنده کالا یا خدمات مایل به پذیرش بیت کوین باشد،سرمایه گذاری در بیت کوین و استفاده از آن به عنوان یک روش پرداخت قانونی است.

به دلیل مجموعه ای از قوانین ایالتی و فدرال در ایالات متحده، مقررات دقیق در مورد بیت کوین در ایالت های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، در هاوایی، مشاغل مربوط به بیت کوین و ارزهای دیجیتال باید برای مجوز انتقال پول، درخواست کنند، در حالی که وایومینگ (Wyoming) به ارزهای دیجیتال وضعیت قانونی مشابهی با پول داده است. با در نظر گرفتن همه اینها، به نظر می رسد خطر ممنوعیت کلی بیت کوین در ایالات متحده بسیار کم است. در حقیقت، میلیاردها دلار توسط شرکت های آمریکایی بر روی بیت کوین سرمایه گذاری شده است. در حالی که گمانه زنی ها درباره زمان تأسیس اولین ETF بیت کوین یا صندوق قابل معامله در بورس، توسط ایالات متحده ادامه داشت، این روزها و در زمان نگارش این مقاله، خبر تاییدیه های ETF بیت کوین را می شنویم.

با این حال، هنوز برخی خطرات وجود دارد، زیرا بیت کوین به دنبال انتقاد از سوی نهادهای نظارتی و برخی از قانونگذاران است. گری گنسلر (Gensler‎Gary )، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفت: «بیت کوین یک دارایی سوداگرانه است و ارزهای دیجیتال، ارتکاب جرم را تسهیل می کنند و به عنوان پول شناخته نمی شوند.» سناتور الیزابت وارن (Warren Elizabeth) ابراز نگرانی کرده است که رمز ارز ها سیستم مالی را «به دست برخی از گروه های ناشناخته و بی چهره از برنامه نویسان و ماینرها» می اندازد.

گری گنسلر و الیزابت وارن
گری گنسلر و الیزابت وارن

در حالی که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایالات متحده در حال بررسی ممنوعیت کامل ارز دیجیتال اصلی است، اما از لحاظ نظری می توان الزامات سختگیرانه نظارتی را بر اکوسیستم بیت کوین اعمال کرد؛ مثلا به جای ممنوعیت کامل، دسترسی به بیت کوین دشوار شود. البته انجام این کار می تواند با هزینه اقتصادی گزافی همراه باشد.

مطلب مفید: معرفی بهترین کیف پول های آوالانچ و رمز ارز AVAX

اجرای ممنوعیت بیت کوین دشوار است

مارشال هاینر (Marshall Hayner)، مدیرعامل MetalPay، در مصاحبه با Decrypt اعلام کرد: «بیت کوین عمیقاً در سیستم مالی ایالات متحده، از نظر فرهنگی و تکنولوژیکی، جا افتاده است.» و ممنوعیت بیت کوین به معنای تعطیلی موسسات ناظر بر دارایی های میلیارد دلاری، از بین رفتن ده ها هزار شغل، ارسال نوآوری به خارج از کشور و تقویت بازار سیاه بیت کوین است. اگرچه واضح است که برای دولت کاملاً ممکن است حکمی مبنی بر ممنوعیت بیت کوین صادر کند، اما اجرای چنین ممنوعیتی در بسیاری از کشورها غیرممکن است. مگر اینکه دولت کنترل شدیدی بر اینترنت اعمال کند ، افراد مطمئناً می توانند نرم افزار کیف پول بیت کوین را دانلود کرده ، یک گره را اجرا و نهایتا با تلاش اندکی تراکنش انجام دهند.

این امر با این واقعیت اثبات می شود که هنوز تعداد قابل توجهی از کاربران بیت کوین در اکثر کشورها وجود دارند که قبلاً آن را ممنوع کرده اند. بر اساس گزارشی که در سال 2019 توسط آژانس We Are Social انجام شد، حدود 4 درصد از کاربران اینترنت در مصر در حال حاضر مالک ارزهای دیجیتال هستند و پلتفرم کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) مردم پاکستان را به عنوان یکی از بزرگترین طرفداران خود در سه ماهه اول سال 2020 معرفی کرده است.

به همین ترتیب، حتی در کشورهایی که نظارت دقیق و سختگیرانه‌ای بر اینترنت دارند، ابزارهای گوناگونی که برای دور زدن این محدودیت ها استفاده می شود، می تواند این تلاش را بی معنی جلوه دهد. پس با این همه، اجرای ممنوعیت بیت کوین بسیار دشوار است در حالی که عملاً هرکسی می تواند از طریق ماهواره Blockstream با استفاده از دانگل رادیویی (SDR) نسبتاً ارزان و آنتن ،به بلاک چین بیت کوین دسترسی پیدا کند. هاینر می گوید: «ایالات متحده می تواند محدودیت های بیشتری را برای خرید و فروش BTC وضع کند، اما اجرای ممنوعیت کامل غیرممکن است.»

مطلب مفید: صرافی کوینکس (CoinEx): بهترین صرافی برای ایرانیان در برابر تحریم

کلام پایانی

در پایان این سوال نیز مطرح می شود که آیا ممنوعیت بیت کوین، مردم را برای به دست آوردن آن ترغیب می کند یا خیر؛ این بحثی است که توسط سیف الدین آموس (Saifedean Ammous)، اقتصاددان و نویسنده کتاب استاندارد بیت کوین (The Bitcoin Standard) ارائه شده است. دلیل استدلال او این است که اعمال محدودیت دولت بر بیت کوین نشان می دهد که دولت مورد نظر به دنبال محدود کردن آزادی های مالی مردم است و این کار ممکن است نتیجه برعکس داشته باشد و مفید بودن ارز دیجیتال را برجسته کند.

او گفت: «اگر بانک شما به شما می گوید: نمی توانید با حساب بانکی بیت کوین خریداری کنید، این در واقع فقط یک تبلیغ برای بیت کوین است.» در عوض، او استدلال کرد که دولت ها می توانند با ایجاد انگیزه اقتصادی برای استفاده از بیت کوین و همزمان، با ایجاد یک جایگزین بهتر، تقاضای بیت کوین را تضعیف کنند. با توجه به این که بیت کوین در السالوادور در حال خرید و فروش قانونی است و سیاستی که اوکراین نیز قدم به قدم در پیش گرفته، به نظر می رسد که بیت کوین در بین دولت ها مورد استقبال روزافزون قرار گیرد و با هر کشور جدیدی که آن را تصویب شود، احتمال اعمال ممنوعیت آن در دیگر کشورها کاهش می یابد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x