الگو شمعی یا کندل استیک چیست؟

الگو شمعی یا کندل استیک چیست؟
6
بازدید : 12560

الگوهای شمعی

 کندل استیک یا الگوهای شمعی ( candlestick) اولین بار توسط استیو نیسون امریکایی وارد بازار مالی شد. تاجران ژاپنی برنج این الگوها را در سال ۱۶۰۰ میلادی برای پیش بینی قیمت برنج بکار می‌گرفتند. اما استیو نیسون در سال ۱۹۹۰ این الگوها را نامگذاری کرد و در بازارهای بورس بکار گرفت. کندلها بر اساس عرضه و تقاضا شکل‌های مختلفی به خودشان می‌گیرند. در این مقاله از فکت کوینز به توضیح یک سری از مهم‌ترین و البته رایجترین الگوهای شمعی می‌پردازیم.

طبق استاندارد، رنگ سبز نشانه کندل صعودی و رنگ قرمز نشانه کندل نزولی است. اگر قیمت پایانی بالاتر از قیمت گشایش (قیمت باز) کندل باشد، به آن کندل صعودی می‌گوییم. یعنی از زمان تشکیل آن کندل تا زمانی که بسته بشود، خریدارها بر فروشنده‌ها غلبه کردند.  و البته در شرایط عکس، کندل نزولی تشکیل می‌شود و فروشندگان بر خریداران غلبه می‌کنند.

الگوی هامر یا چکش

شمعی با یک سایه یا فیتیله بسیار بلند که در پایان یک روند نزولی تشکیل می‌شود. در این الگو اندازه فیتیله پایینی باید حداقل دو برابر بدنه کندل باشد. الگوی هامر نشان می‌دهد که اگر چه فشار فروش زیاد است، اما موج خرید توانسته قیمت را در قیمت پایانی شمع متوقف کند. کندل هامر می‌تواند قرمز و یا سبز باشد، اما کندل سبز نشان‌دهنده یک روند صعودی بسیار قدرتمند است.

الگوی شمعی چکش وارونه

این الگو دقیقا مشابه الگوی هامر است. با این تفاوت که فیتیله بسیار بلند این کندل به جای پایین کندل در بالای آن قرار دارد. مشابه الگوی قبلی اندازه فیتیله باید حداقل دو برابر اندازه بدنه شمع باشد.

کندل هامر معکوس در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان‌دهنده احتمال معکوس شدن روند به سمت بالا است. سایه بالای کندل نشان می‌دهد که اگر چه فروشندگان توانسته‌اند قیمت را  کاهش دهند، اما حرکت نزولی قیمت متوقف شده است. این الگو هم یک روند صعودی بسیار قدرتمند را می‌سازد.

ستاره دنباله دار

الگوی ستاره دنباله‌دار در حالت ایده آل از یک شمع با بدنه کوچک و یک سایه بلند در بالا و یک سایه کوتاه در پایین تشکیل شده است. این الگو مشابه الگوی هامر معکوس است، اما در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد. در بیشتر موارد برای تکمیل الگو باید منتظر کندل تأییدیه بعدی ماند.

دار آویز یا مرد به دار آویخته 

شمعی با یک سایه یا فیتیله بسیار بلند در پایین کندل. این الگو در انتهای روند صعودی مشاهده می‌شود. همچنین طول سایه باید حداقل سه برابر بدنه اصلی باشد .و هر چه قدر طول سایه بیشتر باشد، اعتبار الگو نیز بیشتر خواهد بود. در این الگو به کندل‌های قبلی توجه داشته باشید و هر اندازه بدنه کندل مرد به دار آویخته از کندل‌های قبلی بالاتر باشد، احتمال پایان روند صعودی تقویت خواهد شد.

در این کندل هیچ سایه‌ای در بالای کندل وجود ندارد. و در صورتی هم که وجود داشته باشد باید اندازه آن بسیار کوچک باشد. هرچقدر سایه بالایی کوتاه‌تر و سایه پاینی بلندتر باشد، این الگو از قطعیت بیشتری برخوردار خواهد بود. رنگ بدنه می‌تواند سبز و قرمز باشد، اما قرمز بودن رنگ بدنه نشان از قطعیت بالاتر الگو است. توجه داشته باشد که اگر این الگو در میانه روند صعودی مشاهده گردد، اعتباری ندارد.

نکته فابل توجه این است که بسته شدن کندل دوم زیر قیمت باز کندل اول الزامی است.

ستاره صبحگاهی

یک کندل نزولی قوی، و پس از آن یک کندل صعودی ضعیف، و در نهایت یک کندل صعودی بسیار قوی که الگوی ستاره صبحگاهی را شکل می‌دهد. این الگو تکمیل‌کننده یک روند صعودی قدرتمند است.

پوشانی صعودی

هنگامی که یک کندل صعودی کندل نزولی قبلی را پوشش می‌دهد،  الگوی پوشانی (Engulfing) صعودی شکل می‌گیرد که حاکی از روند صعودی قیمت است.

الگوی شمعی ستاره عصرگاهی یا شامگاهی

درست در مقابل الگوی ستاره صبحگاهی، یک ستاره شامگاهی  قرار دارد که پس از آن یک کندل نزولی ضعیف، و در نهایت یک کندل نزولی قوی‌تر شکل می‌گیرد. ستاره شامگاهی نشان دهنده یک روند نزولی است.

پوشانی نزولی

هنگامی که یک کندل نزولی کندل صعودی قبلی را پوشش می‌دهد،  الگوی پوشانی صعودی شکل می‌گیرد که این الگو  بیانگر روند نزولی است.

الگوی شمعی نفوذی

الگوی نفوذی زمانی اتفاق می‌افتد که بازار یک روند نزولی داشته باشد و یک کندل صعودی قوی تشکیل شود و تا نیمه‌ی بدنه کندل قرمز قبلی را فرا بگیرد. کندل صعودی نباید سایه پایینی داشته باشد یا دارای سایه‌ بسیار کوچکی باشد. اگر این شرایط برآورده شود، یک روند صعودی احتمالی را در پیش خواهیم داشت.

سه سرباز سفید

شرط شکل گیری این الگوی شمعی  نزولی بودن روند بازار است. کندل در روز دوم و سوم باید نزدیک قیمت پایانی کندل قبلی باز شود و در حالت ایده آل هر کندل باید سایه کوچکی در بالا داشته باشد. در صورتی که این سه شرط برآورده شود، به احتمال بسیار زیاد روند صعودی قدرتمندی در پیش خواهد بود.

ابر سیاه

ابر سیاه پوشانی دقیقا نقطه مقابل الگوی نفوذی است. این الگو زمانی کل می‌گیرد که بازار دارای روند صعودی باشد، و یک کندل نزولی ایجاد شود و تا نیمه‌ی بدنه کندل سبز قبلی را فرا بگیرد.

سه کلاغ سیاه

برعکس الگوی سه سرباز سفید، سه کلاغ سیاه یک روند نزولی بسیار قوی را نشان می‌دهد. نکته قابل توجه اینکه، پیش از شکل گیری این سه کندل شمعی ، بازار باید در یک روند صعودی قرار داشته باشد. همچنین کندل نزولی دوم و سوم باید در نزدیکی کندل قبلی باز شوند، و در حالت ایده آل هر کندل باید سایه کوچکی در پایین داشته باشد.

رنگ کندل قیمت چگونه تعیین می‌شود؟

زمانی که قیمت پایانی (Close) بالاتر از قیمت گشایش (Open) بسته شود، کندل سبزرنگ و در صورتی که قیمت پایانی پایین‌تر از قیمت آغازین بسته شود، کندل قرمزرنگ خواهد شد.

کندل اینگالفینگ یا پوشانی چیست؟

کندل اینگالفینگ یا پوشانی (Engulfing) یکی از الگوهای مهم و بازگشتی محسوب می‌شوند. تشکیل این الگو در پایان یک روند می‌تواند بیانگر چرخش قیمت‌ و برگشت روند بازار باشد.

کندل دوجی چیست؟

زمانی که بازار در بلاتکلیفی باشد، کندل دوجی شکل می‌گیرد. بدنه کندل دوجی یک خط نازک است و سایه بلندتر تر از بدنه است. همچنین طول سایه‌های بالا و پایین می‌تواند متفاوت باشد. دوجی نشان‌دهنده آن است که نیروهای عرضه و تقاضا به طور یکسانی بر هم منطبق‌اند و ممکن است تغییر روند نزدیک باشد.

18
6
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  6 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  سیی
  2 سال ago

  مطالب خوبی بود
  اما بسیاری از مسایل باید در هنگام تربد با کندل استیک ترکیب بشه تا سیگنال ورود و خروج صادر بشه

  دپارتمان تولید محتوا
  ادمین
  پاسخ به  سیی
  2 سال ago

  بله دوست عزیز قطعاً در نظر گرفتن تمام نکات و ادغام استراتژی های مختلف نتیجه بهتری خواهد داشت

  رضاکیوانی
  2 سال ago

  عالی بود دنبال این تصویر می‌گشتم شما زحمت کشیدید همشو گذاشتید فوق العادست

  نیلوفر نکوفر
  پاسخ به  رضاکیوانی
  2 سال ago

  سلام دوست عزیز، ممنون از همراهیتون

  عماد
  10 ماه ago

  مرسی از زحمات شما

  پشتیبانی
  پاسخ به  عماد
  10 ماه ago

  سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون.

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  6
  0
  نظر خود را بنویسید !x