الگو شمعی یا کندل استیک
4

الگو شمعی یا کندل استیک

بازدید : 1578

الگوهای شمعی

 کندل استیک یا الگوهای شمعی ژاپنی ( candlestick) اولین بار توسط استیو نیسون امریکایی وارد بازار مالی شد. تجار برنج این الگوها را در سال ۱۶۰۰ میلادی برای پیش بینی قیمت برنج بکار میگرفتند. استیو نیسون در سال ۱۹۹۰ همه ی این الگوها را نامگذاری کرد. کندلها بر اساس عرضه و تقاضا شکلهای مختلفی به خودشان میگیرند. در این مقاله به توضیحی دسته ای از مهمترین و البته رایجترین الگوهای شمعی میپردازیم.

طبق استاندارد بسیاری از تریدرها رنگ سبز نشانه کندل صعودی و رنگ قرمز کندل نزولی را نشان میدهد.اگر قیمت پایانی بالاتر از قیمت آغازین کندل باشد ، به آن کندل صعودی میگوییم . یعنی از زمان تشکیل آن کندل تا زمانی که بسته بشود ،خریدارها بر فروشنده ها غلبه کردند.  و البته در شرایط  برعکس، کندل نزولی تشکیل میشود و فروشندگان بر خریداران غلبه میکنند.

 • الگوی شمعی هامر یا چکش

  شمعی با یک فیتیله بسیار بلند که در پایان یک روند نزولی تشکیل می شود. در این الگو اندازه فیتیله پایینی باید حداقل دو برابر بدنه باشد. الگوی هامر نشان می دهد که اگر چه فشار فروش زیاد است، اما موج خرید توانسته قیمت را در سطح بسته شدن شمع متوقف کند و آن قیمت را برگرداند. کندل هامر می تواند قرمز و یا سبز باشد، اما کندل سبز نشان دهنده یک روند صعودی بسیار قدرتمند است.

 • الگوی شمعی چکش وارونه

  این الگو دقیقا مشابه الگوی هامر است. با این تفاوت که فیتیله بسیار بلند این کندل به جای پایین کندل در بالای آن قرار دارد. مشابه الگوی قبلی اندازه فیتیله فوقانی باید حداقل دو برابر اندازه بدنه شمع باشد.

  یک کندل هامر معکوس در انتهای روند نزولی شکل میگیرد.  و  نشان دهنده احتمال بالقوه معکوس شدن روند به سمت بالا است. فیتیله بالایی کندل نشان میدهد که اگر چه موج فروش توانسته قیمت را تا سطح بسته شدن شمع کاهش دهد، اما حرکت رو به پایین قیمت متوقف شده است. این الگو هم یک روند صعودی بسیار قدرتمند را میسازد.

 • ستاره دنباله دار

الگوی ستاره دنباله دار در حالت ایده آل از یک شمع با بدنه کوچک و یک فتیله بلند در بالا و یک فتیله کوتاه در پایین تشکیل شده است. این الگو مشابه الگوی  هامر معکوس است، اما در انتهای یک روند صعودی شکل میگیرد. در بیشتر موارد برای تکمیل الگو باید منتظر کندل تأییدیه بعدی ماند.

 • دار آویز یا مرد به دار آویخته شده

شمعی با یک سایه بسیار بلند در پایین کندل.  این الگو در انتهای روند صعودی مشاهده می شود. حداقل طول سایه باید 3 برابر بدنه اصلی باشد .و هر چه قدر طول سایه بیشتر باشد، اعتبار الگو نیز بیشتر خواهد بود. در این الگو به کندل های قبلی توجه داشته باشید و هر اندازه بدنه کندل مرد به دار آویخته شده از کندل های قبلی بالاتر باشد، احتمال پایان روند صعودی تقویت خواهد شد.

دراین کندل هیچ  سایه ای در بالای کندل وجود ندارد. و در صورتی هم  که وجود داشته باشد باید اندازه آن بسیار کوچک باشد. هرچه قدر که سایه بالایی کوتاهتر و سایه پاینی بلندتر باشد، این الگو از قطعیت بیشتری برخوردار خواهد بود. رنگ بدنه می تواند سبز و قرمز باشد، اما قرمز بودن رنگ بدنه نشان از قطعیت بالاتر الگو است. توجه داشته باشد که اگر این الگو در میانه روند صعودی مشاهده گردد، اعتباری ندارد.

نکته فابل توجه این است که :

بسته شدن کندل دوم زیر قیمت باز شدن کندل اول الزامی است.

 • ستاره صبحگاهی

  به شرایطی فکر کنید که پس از  شبی تاریک پرتوهای خورشید ظاهر میشوند. شکل بالا نشان میدهد که یک ستاره صبحگاهی چگونه به نظر می رسد. یک کندل نزولی قوی، و پس از آن یک کندل صعودی ضعیف، و در نهایت یک کندل صعودی بسیار قوی. این الگو تکمیل کننده یک روند صعودی قدرتمند است.

 • پوشانی صعودی

هنگامی که یک کندل صعودی کندل نزولی قبلی را پوشش می دهد،  الگوی پوشانی صعودی شکل میگیرد. که این الگو روند صعودی را نشان می دهد.

 • الگوی شمعی ستاره عصرگاهی یا شامگاهی

درست در مقابل ستاره صبحگاهی، یک ستاره شامگاهی با کندلی صعودی قوی شروع به کار می کند و پس از آن یک کندل نزولی ضعیف، و در نهایت یک کندل نزولی قویتر. ستاره شامگاهی نشان دهنده یک روند نزولی است.

 • پوشانی نزولی

هنگامی که یک کندل نزولی کندل صعودی قبلی را پوشش می دهد،  الگوی پوشانی صعودی شکل میگیرد. که این الگو روند نزولی را نشان می دهد.

 • الگوی شمعی نفوذی

الگوی نفوذی زمانی اتفاق می افتد که بازار یک روند نزولی داشته باشد، و یک کندل صعودی قوی تشکیل شود و تا نیمه ی بدنه کندل قرمز قبلی را فرا بگیرد. کندل صعودی باید
فاقد یا دارای سایه ی کوچک پایینی باشد. اگر این شرایط برآورده شود، یک روند صعودی احتمالی را در پیش خواهیم داشت.

 • سه سرباز سفید

  قبل از تشکیل این الگو باید شرایط خاصی فراهم شود. بازار باید مهمتر از همه اینکه شرط شکل گیری این الگوی شمعی قرار داشتن در یک روند نزولیست. کندل در روز دوم و سوم باید نزدیک بسته شدن کندل قبلی باز شود و در حالت ایده آل هر کندل باید سایه کوچکی در بالا داشته باشد.در صورتی که این سه شرط برآورده شود، به احتمال بسیار زیاد روند صعودی قدرتمندی در پیش خواهد بود.

 • ابر سیاه

یک ابر سیاه پوشانی دقیقا نقطه مقابل الگوی نفوذی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بازار دارای روند صعودی باشد، و یک کندل نزولی ایجاد شود. و تا نیمه ی بدنه کندل سبز قبلی را فرا بگیرد.

 • سه کلاغ سیاه

  در مقابل سه سرباز سفید، سه کلاغ سیاه ،یک روند نزولی بسیار قوی را نشان میدهد. برعکس الگوی قبلی ، پیش از شکل گیری این 3 کندل ،بازار باید در یک روند صعودی باشد.  کندل نزولی دوم و سوم باید در نزدیکی کندل قبلی باز شوند، و در حالت ایده آل هر کندل باید سایه کوچکی در پایین داشته باشد.

5
4
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

4
0
نظر خود را بنویسید !x