توکن لینک (LINK)

بازدید : 3051

توکن لینک (LINK) ، توکنی است که در شبکه بلاکچین اتریوم پیاده سازی شده و دارای شبکه بلاکچین اختصاصی نیست.بنابراین قبل از صحبت درمورد استاندارد توکن لینک ، در ابتدا برخی نکات پیرامون استانداردها در شبکه اتریوم رو یادآور می شویم:

در شبکه بلاکچین اتریوم استانداردهای توکن زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند.برای ساخت استاندارد برای اتریوم توسعه دهنده ابتدا یک پروپوزال یا پیشنهاد می نویسد که به آن (EIP) گفته می شود. پس از آنکه EIP توسط تیم توسعه اتریوم و کمیته پذیرفته شد به یک استاندارد یا ERC تبدیل می شود. مانند ERC20 و ERC677

[irp posts=”10469″ name=”ERC20 : استانداردی برای صدور توکن در شبکه اتریوم”]

چرا برنامه نویسان به استانداردها نیاز دارند؟

در حالت عادی می توانید برای ساختن توکن جدید یا اسمارت کانترکت از هیچ استانداردی استفاده نکنید.اما برای برقراری ارتباط با قراردادها نیاز دارید از استاندارد ها پیروی کنید.اگر از استانداردها استفاده نکنید نمی توانید از ولت هایی که خاص اتریوم هستند استفاده کنید و مجبور خواهید شد ولت جدید بنویسید.

مفهوم عدد در نام هر استاندارد

استانداردها اعداد مختلفی دارند. مثلا در استاندارد ERC20 عدد 20 یعنی این استاندارد بیست امین پروپوزالی بوده که ارسال و تایید شده است. به همین ترتیب استاندارد ERC677 در واقع 677 امین پروپوزالی بود که توسط کمیته تایید شد.

توکن لینک از استاندارد ERC677 استفاده می کند.

تفاوت استاندارد ERC677 و ERC20

در حالت عادی اگر بخواهیم توکن ERC20 را برای شخصی ارسال کنیم به راحتی انجام می شود.اما زمانی که بخواهید توکن را به قرارداد هوشمند ارسال کنید باید یک تراکنش و ارسال دومرحله ای صورت بگیرد.مقداری ارز از حساب مبدا کسر شده و بعد تراکنش اصلی انجام می شود.پس هزینه اضافی باید پرداخت شود.اما در استاندارد ERC677 این امکان وجود دارد که با یک تراکنش در قراردادهای هوشمند انتقال توکن انجام شود.و هزینه تراکنش کمتر می شود.بنابراین ERC677 بهبود یافته استاندارد ERC20 است و باعث کاهش هزینه ها می شود.

بیشترین توکن های لینک برای کدام آدرس ها ارسال شده است.

حجم در گردش (Circulating Supply) توکن های لینک حدود 410 میلیون واحد و تعداد کل توکن های(Max Supply) آن حدود یک میلیارد واحد است.بیشترین توکن لینک به نودهای اپراتور به عنوان پاداش تعلق گرفته است.

بیشترین آدرس های لینک

از طرف دیگر حدود 6 آدرس به تیم چین لینک(chainlink Team) اختصاص دارد.

نکته اینجاست که آدرس های مربوط به نود اپراتورها و تیم لینک جز آدرس های در گردش حساب نمی شود.

بعد از نود اپراتورها و تیم لینک بیشترین آدرس ها را صرافی بایننس دارد.

به صورت کلی حدود 25 درصد از توکن ها مربوط به تیم چین لینک و 35 درصد مربوط به پاداش ها و نود اپراتور ها و مابقی مربوط به حجم درگردش است.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\Screenshot_3.jpg
تخصیص توکن لینک به بخش های مختلف

در وب سایت اتراسکن هم می توانید آدرس هایی که بیشترین توکن لینک را هولد می کنند، مشاهده کنید.

نکته : زمانی که تعداد توکن های تیم توسعه دهنده زیاد باشد، اعضای بازار می توانند باعث ریزش بازار و دامپ شوند.در سال 2019 یکی از آدرس ها فروش بسیار سنگینی داشت که باعث شد لینک ریزش سنگینی را تجربه کند.در این تاریخ در توئیتر اعلام کردند برای توسعه پروژه نیاز به فروش توکن دارند.این امر در بلند مدت نشانه رشد پروژه است.

کاربرد توکن لینک

در شبکه های بلاکچینی مانند بیت کوین ، اتریوم و ترون برای پرداخت هزینه های شبکه از ارز بومی خودشان استفاده می کنند.مثلا در یک قرارداد هوشمند در اتریوم باید مقداری اتر به عنوان هزینه تراکنش پرداخت شود.چین لینک از شبکه بلاکچین اتریوم استفاده می کند.از این رو باید توکن لینک ارزش این رو داشته باشد که در شبکه مورد استفاده قرار بگیرد.توکن لینک کاربردهای زیادی دارد. از جمله :

  • به Node operators و اوراکل هایی که اطلاعاتی را در اختیار قراردادهای هوشمند قرار می دهند توکن لینک به عنوان پاداش داده می شود.تا داده های بیشتری با سرعت بالاتر در اختیار قرارداد ها ی هوشمند قرار بگیرد.اکثر صرافی ها برای دریافت اطلاعات نودهای مورد نظر خود را انتخاب می کنند.
  • اگر نودها اطلاعات غلط را ارسال کنند و یا دیر ارسال کنند جریمه می شوند. اگر بخواهید به عنوان یک Node operators در شبکه فعالیت کنید باید مقداری توکن لینک در شبکه استیک یا قفل کنید. از آنجا که چین لینک اطلاعات دریافتی از اوراکل ها و Node operators را مقایسه می کند تا بهترین را انتخاب کند ،زمانی که اطلاعات غلط را در اختیار شبکه قرار دهید یا دیر ارسال کنید از توکنی که استیک کردید به عنوان جریمه برداشت می شود.این امر باعث می شود Node operators در ارسال اطلاعات دقت بیشتری داشته باشند.

Node operators هایی که توکن بیشتری دارند برای سازندگان قراردادهای هوشمند گزینه های قابل اعتمادتری هستند.همچنین اگر اوراکلی اطلاعات غلطی ارسال کند در آینده گزینه مطلوبی برای انتخاب نیست و بر درآمد آینده آن تاثیر می گذارد.

آینده توکن لینک

توکن لینک هسته اصلی پروتکل چین لینک را تشکیل داده است.هر شرکتی که بخواهد از پروتکل و محصولات چین لینک استفاده کند نیاز به توکن لینک دارد.از طرفی اکثر پروژه های بلاکچینی و حوزه دیفای همچنین پروژه های غیربلاکچینی مانند گوگل،سوئیفت از چین لینک استفاده می کنند.پس می توان چین لینک را هسته اصلی دیفای نامید.هر چه تقاضا برای چین لینک بالا برود توکن لینک هم محبوبتر می شود.چون در تعداد این توکن محدودیت وجود دارد بنابراین محبوبیت آن باعث افزایش قیمت خواهد شد.

در گوگل ترند هم می توانید میزان سرچ و محبوبیت لینک را مشاهده کنید.

میزان سرچ و محبوبیت لینک

همانطور که مشاهده می کنید این روند دارای حباب نیست.

اما ارزهایی مثل دوج کوین دارای هیجان در یک بازه زمانی خاص است.

میزان سرچ و محبوبیت دوج کوین

پیش بینی سطوح قیمتی برای چین لینک

طرفداران این ارز معتقدند قیمت این ارز می تواند به 1000 دلار برسد.با توجه ساختار آن و رشد ابتدایی در حوزه دیفای، این قیمت عجیب نیست. این ارز بسیار ارزشمند است و اکثر پروژه های حوزه دیفای از آن استفاده می کنند.

چگونه ارز لینک بخریم؟

برای انتخاب صرافی می توانید به سایت coingecko مراجعه کنید. بهترین صرافی بایننس است.برای کار با صرافی به ویدئو های آموزشی مراجعه کنید. و پس از آن برای خرید لینک اقدام کنید.

ارز لینک را کجا نگه داری کنم؟

تمام کیف پول هایی که از استاندارد ERC20 و شبکه اتریوم پشتیبانی می کنند از توکن لینک هم پشتیبانی می کنند.مانند متاماسک، تراست ولت که آموزش های آن در سایت می باشد.

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x