همه چیز درباره گپ CME
10

همه چیز درباره گپ CME

بازدید : 2704

 

تا به حال چند بار در شبکه های اجتماعی مختلف مثل توییتر یا ردیت با کلمه “گپ CME “ مواجه شده اید؟ معمولاً کاربران در آخر هفته ها یا بعد از آن با این گپ مواجه میشوند.این افراد با جملاتی مثل : ” یک گپ CME در قیمت 9800 دلار شکل گرفته.” “بیت کوین در شرف ایجاد یک شکاف بزرگ در نمودار CME است”، ” گپ پر شده است” و امثال اینها روبرو میشوند.

همانطور که میدانیم بازار رمزارز به صورت شبانه روزی باز است و کاربران هر زمان که بخواهند میتوانند در صرافی های بزرگ به معامله بپردازند. اما بازار CME (بازار بورس شیکاگو) آخر هفته ها تعطیل است و هیچگونه معامله ارز دیجیتال در آنجا صورت نمیگیرد. حال با از سرگیری معاملات در این بازار، اغلب یک شکاف یا یک فضای خالی در نمودار قراردادهای آتی ایجاد میشود.

اکثر تریدرها حواسشان به این گپ ها هست. به عنوان مثال زمانی که قیمت بیتکوین به 11 هزار دلار رسیده بود، یک شکاف قیمتی در سطح 9600 دلار شکل گرفته بود.حال از آنجایی که در علم فیزیک هم به این موضوع اشاره شده، طبیعت رابطه آنچنان خوبی با خلاء ندارد. و بلافاصله درصدد پرکردن این فضاهای خالی بر می آید. حال این مفهوم در بازار رمزارزها ،یا بهتر است بگوییم کلاً در نمودارهای معاملاتی و تحلیل تکنیکال هم وجود دارد.

CME مخفف چیست؟

CME Group Inc مخفف Chicago Mercantile Exchange یا بورس کالای شیکاگو است. این صرافی بزرگترین صرافی مشتقات مالی جهان به حساب می آید. پلتفورمی است که به کاربران اجازه میدهد به معامله انواع مختلف دارایی ها مانند: محصولات کشاورزی، انرژی، شاخص های سهام، ارزهای فیات، نرخ بهره، املاک و مستغلات، فلزات بپردازند. حتی برای کاربران این پلتفورم امکان معامله آتی آب و هوا هم فراهم است. معاملات آتی آب و هوا (Weather Future) به نوعی از مشتقات مالی در بازار آتی گفته میشودکه خریدار یا فروشنده با توجه به شاخص (میانگین) درجه هوا در زمان انقضا آن را خریداری کرده یا به فروش می‌رساند.

گپ CME
حجم معاملات بیتکوین در CME

اواسط سال 2017 این صرافی معامله قراردادهای آتی بیتکوین را راه اندازی کرد.و در حال حاضر بیتکوین تنها رمزارزیست که در این بازار معامله میشود. براساس گزارش گروه CME، حجم معاملات روزانه بیتکوین در این پلتفورم بیش از 100 میلیون دلار معادل 10000 بیتکوین اعلام شده است.

بسیار خوب! حالا شکاف قیمت چیست؟ و چه شکافی در نمودار وجود دارد؟

شکاف قیمتی چیست؟

به زبان ساده، گپ به فضایی در نمودار گفته میشود که هیچ معامله ای صورت نگرفته باشد. در اصل به فضای خالی بین قیمت باز شده و بسته شده ی یک دارایی اطلاق میشود. همانطور که در تصویر زیرمشاهده میکنید بین قیمت 9،666 و 9،920 دلار بیت کوین یک شکاف قیمتی پرنشده محسوس دیده میشود.

گپ CME
نمونه گپ قیمتی بیتکوین

شکاف قیمتی (گپ) فاصله و فضای پرنشده در نمودار است .این شکاف نتیجه ی یک حرکت شدید صعودی یا نزولی قیمت یک دارایی است که در آن نقطه یا اصلاً معامله نشده یا حجم معامله بسیار کمی داشته است. البته این شکاف های قیمتی میتوانند نتیجه ی تعطیل بودن بازار در آن بازه زمانی هم باشند. که در مورد بازار بورس و کالای شیکاگو داستان دقیقاً به همین منوال است.

گپ CME چیست؟

خوب حالا برگردیم به جریان شکاف قیمتی بیتکوین در بازار بورس شیکاگو. داستان از این قرار است که همانطور که میدانیم بازار کریپتو در بسیاری از صرافی های بزرگ جهان به صورت شبانه روزی فعالیت میکند.

اما روند فعالیت CME اینگونه نیست و در طول روزهای آخر هفته به کلی تعطیل است. بنابراین هیچ معامله بیتکوینی در طی آخر هفته در این بازار صورت نمیگیرد. زمان از سرگیری معاملات پس از روزهای تعطیل ،همین مسئله منجر به تشکیل گپ قیمتی در نمودار بیتکوین CME خواهد شد.

این شکاف در نمودار بیت کوین معمولاً زمانی اتفاق می افتد که قیمت این رمزارز پس از بسته شدن بازار آتی CME به روند خود ادامه دهد. برای درک بهتر این مسئله بیایید نگاهی به رالی ای که باعث ایجاد شکاف گسترده معاملات آتی CME از 9،600 دلار به 9،900 دلار شد، بیندازیم.

روز جمعه 24 جولای  کندل روزانه بیتکوین به قیمت 9،620 بسته شد. این دقیقاً همان نقطه ای بود که بازار آتی CME تعطیل و معاملات بسته شده بود. اما معامله بیتکوین در طول آخر هفته در بقیه صرافی ها همچنان ادامه داشت.

گپ CME
شکاف CME

پس از اینکه آخر هفته تمام شد و  معاملات در CME دوباره آغاز شد، معامله بیتکوین در این صرافی با همان قیمتی که کندل قبل از تعطیلات بسته شده بود، از سر گرفته شد. خوب فکر میکنید چه اتفاقی در نمودار بیتکوین افتاد؟ صرافی های دیگر در نمودار بیتکوین CME باعث تشکیل یک گپ قیمتی شدند.

دوشنبه 27 جولای ، کندل روزانه بیت کوین با 9920 دلار باز و با 10900 دلار هم بسته شد. از آنجا به 11هزار دلار افزایش یافت و در یک روند صعودی قرار گرفت. این روند صعودی پیوسته قیمت منجر به تشکیل شکاف قیمتی در نمودار CME  شد.( از قیمت 9،650 تا 9920 دلار).

چگونه میتوان این گپ ها را در نمودار پیدا کرد؟

برای مشاهده شکاف های CME باید نمودار CME را باز کنید.

به جهت این کار ابتدابه سایت  TradingView  بروید و در نوار جستجو BTC1 را تایپ کنید. و نهایتاً به نمودار آتی بیتکوین CME خواهید رسید.

گپ CME
صفحه سایت tradingview

حال در تمام تایم فریم ها این گپ های قیمتی قابل تشخیص هستند. بعد از اینکه نموادار را باز کردید، بازه زمانی مورد نظرتان را انتخاب کنید و بعد از آن با تکان دادن نشانگر موس به دنبال این گپ ها بگردید. البته نکته قابل توجه این است که این شکاف ها هر هفته اتفاق نمی افتند. تنها زمانی که بیتکوین در طول این آخر هفته حرکتی قدرتمند ( چه صعودی و چه نزولی) از خود نشان دهد، با چنین رویدادی مواجه خواهیم شد.

 

خوب حالا اینکه برخی میگویند ” شکاف قیمتی پر شده است” به چه معناست؟ بسیار ساده است زمانی که قیمت به سطح قبلی برگشت میخورد این گپ به سادگی پر خواهد شد. و نتیجتاً کاربران این شکاف را به شکل آنچه در نمودار زیر مشاهده میکنید خواهند دید.

گپ CME
شکاف قیمتی پرشده

قطعاً سوالی که در این مرحله برای شما پیش می آید این است که: علت ضرورت پرشدن گپ CME در چیست؟ و آیا همیشه این گپ ها پر میشوند؟

چرا شکاف های CME پر می شوند؟

همانطور که در ابتدای مقاله هم به این امر اشاره کردیم، پرشدن خلاء قیمتی تنها خاص CME یا اصلاً نمودار بیتکوین نیست. این یک اتفاق بسیار معمولیست که به طور منظم در بازارهای سهام و سنتی نیز قابل مشاهده است.

در اکثر موارد ، قیمت تمایل به پر کردن شکاف ها دارد. پس به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران فنی هنگام انجام تحلیل قیمت ها ، این گپ ها را در نظر می گیرند. اما اصلاً چرا پر می شوند؟

در علم فیزیک هم اصطلاح معروفی هست که میگوید: ” طبیعت از خلاء متنفر است”. این گفته بر این امر اصرار دارد که هر فضای خالی و پر نشده ای غیر طبیعی و خلاف قانون طبیعت است. این قانون را ارسطو تعریف کرده و طبق آن طبیعت عاری از خلاء است چرا که تراکم حول زنجیره ماده بلافاصله خلاء اولیه را پر میکند. آیا دلیل پر شدن این شکاف های قیمتی در بازار های مالی هم همین قانون است؟

خوب ، چندین نظریه مختلف در این باره وجود دارد .اما واقعیت این است که هیچ کس دقیقاً از علت پرشدن شکاف ها خبر ندارد.

آیا گپ ها همیشه بسته میشوند؟ آیا بسته شدن این شکاف ها ضروریست؟

درست است که حجم بالایی از معاملات بیتکوین در بازار CME انجام میشود. اما قیمت بیتکوین هیشه هم لزوماً به سمت گپ های قیمتی این بازار متمایل نمیشود. عوامل بسیار مهم دیگری همچون حجم، روند قیمتی، فشار خرید و فروش ،الگوها، خطوط حمایت و مقاومت و بسیار ی عوامل دیگر در این امر دخیل هستند.

برای اکثر تریدرها این گپ ها در نمودار نشانه های بسیار جالبی هستند. البته آنها لزوماً بر اساس این گپ ها ترید نمیکنند چرا که همیشه هم قابل اطمینان نیستند. کلاً تریدرهای موفق برای انجام معاملات خود از همه ی عوامل مؤثر بهره میبرند و اندیکاتورهای متفاوت را به کار میگیرند.

 

164
10
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

10
0
نظر خود را بنویسید !x