Coinjoin : پروتکلی برای بهبود حریم خصوصی و ناشناس بودن در بیت کوین
0

Coinjoin : پروتکلی برای بهبود حریم خصوصی و ناشناس بودن در بیت کوین

بازدید : 208

پروتکل CoinJoin ، پروتکلی است که برای بهبود حریم خصوصی و ناشناس بودن کاربران بیت کوین اجرا می شود. در این روش می توان همه تراکنش های انجام شده توسط کاربران مختلف سیستم را در یک مجموعه واحد انجام داد. از آنجا که ورودی و خروجی تراکنش های گفته شده قابل مشاهده نمی باشد. بنابراین ، هنگامی که همه این تراکنش ها یکپارچه شدند ، هیچ کاربری نمی تواند تعیین کند که مبدا پول کجاست. بنابراین ، حتی گیرنده تراکنش نمی تواند بگوید وجوه منتقل شده را از کجا دریافت کرده است.

Coinjoin
پروتکل Coinjoin

اجرای این روش به ویژه برای جلوگیری از پیگیری وجوه دریافتی یا پرداخت های انجام شده در سیستم بیت کوین بسیار مفید است. به خصوص اگر ما از حریم خصوصی خود مراقبت کنیم و به یاد داشته باشیم که اگرچه بیت کوین خصوصی است اما ناشناس نیست. پس ردیابی تراکنش های بیت کوین تا رسیدن به هویت شما امکان پذیر است. مطمئناً کار ساده ای نیست ، اما تجزیه و تحلیل تراکنش ها و پروفایل های دیجیتال این نوع ساخت را امکان پذیر می کند ، هرچند دشوار به نظر برسد. انجام این کار آسان تر می شود و تراکنش های بیت کوین هرگز از بین نمی روند .

[irp posts=”2856″ name=”حریم خصوصی در بلاک چین”]

به همین دلیل و برای افزایش حریم خصوصی ، CoinJoin طراحی شد. حال بیایید بدانیم CoinJoin چگونه کار می کند ، چه گزینه هایی را به ما ارائه می دهد و قابلیت ها و محدودیت های آن چیست؟

تاریخچه CoinJoin

این مفهوم توسط گرگوری مکسول ، در آگوست 2013 در BitcoinTalk منتشر شد . او در پستی به طور مفصل درباره توسعه و عملکرد ایده خود توضیح داد . همچنین تأکید کرد که این ایده به معنای تغییر در پروتکل بیت کوین نیست.

نیاز به این نوع راه حل ها برای حریم خصوصی بیشتر در بیت کوین احساس می شود. بیاد داشته باشیم که بیت کوین یک ارز رمزپایه واقعاً ناشناس نیست ، بلکه یک ارز شبه ناشناس است. یعنی هر یک از تراکنش های انجام شده در بلاکچین کاملاً شفاف به نظر می رسد.

همچنین امکان ایجاد مشخصات کاملی از آدرس هایی که استفاده می کنیم نیز وجود دارد. از جمله اینکه از کدام آدرس ها پول دریافت می کنیم یا به کدام آدرس ها چه مبالغی می فرستیم. البته ، در هر یک از این تراکنش ها هرگز داده هایی مانند نام یا شناسه کاربری به طور مستقیم کاربر را معرفی نمی کند.

چالش حفظ حریم خصوصی

اما اگر این موضوع برای هکرها و تحلیل گران جذاب باشد ، پس با چالش جدید رو به رو هستیم. چالش حفظ حریم خصوصی بیت کوین باعث شد تا این گروه ها ابزارهای تخصصی برای مطالعه این داده ها و ارتباط آنها با هر فعالیت آنلاین دیگری که دارند ، ایجاد کنند. در نتیجه ، آنها داده های ما را در بلاکچین و اینترنت جمع آوری می کنند ، یک نمایه ایجاد می کنند و اگر ما به اندازه کافی مراقب نباشیم ، با خیال راحت می توانند هویت واقعی ما را پیدا کنند.

به این ترتیب چندین شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین موفق به یافتن هویت بسیاری از کاربران ارز رمزپایه می شوند و به این ترتیب است که حریم خصوصی و شبه ناشناس بودن بیت کوین کاهش می یابد.

در این زمینه ، ایجاد CoinJoin به عنوان یک پاسخ رضایت بخش نشان داده شد. در صورت استفاده صحیح از این ابزار ، ردیابی کاربران بیت کوین عملاً غیرممکن است. علاوه بر این ، ایجاد CoinJoin از نظر فنی برتر از mixer coin بود ، گزینه دیگری که قبلاً در آن زمان استفاده می شد. دلیل این امر این است که CoinJoin به عنوان یک پروتکل P2P عمل می کرد در حالی که mixer coin متمرکز بود و منجر به کلاهبرداری در داده می شد.

CoinJoin چگونه کار می کند؟

در مرحله اول ، برای انجام تراکنش CoinJoin لازم است که چندین کاربر شبکه تصمیم به استفاده از این روش بگیرند. یعنی همه در انجام ادغام تراکنش ها برای انجام یک تراکنش گروهی و مشترک توافق دارند. یعنی بدون اینکه دیگران بخواهند با شما در یک گروه ترکیب شوند ، نمی توانید از CoinJoin استفاده کنید.

با این حال ، این بدان معنا نیست که شما با ترکیب همه تراکنش ها در یک گروه ، امکان کنترل تراکنش های دیگران را دارید. در تراکنش های CoinJoin امضاهای هر تراکنش مستقل از یکدیگر هستند.

انجام تراکنش با کوین جوین

سپس ، هر کاربر کنترل خاصی بر ورودی و خروجی خود خواهد داشت و تنها در صورت موافقت با تراکنش و صحیح بودن آن ، عملیاتی را امضا می کند. و تا زمانی که همه کاربران شرکت کننده در یک تراکنش CoinJoin نباشند ، تراکنش انجام نخواهد شد.

هنگامی که کاربران تراکنش خود را امضا کردند ، در همان تراکنش CoinJoin گروه بندی می شوند که توسط ماینرها پردازش و تأیید می شود تا آن را در زنجیره بلوک قرار دهند. به گونه ای که به صورت یک تراکنش واحد و مشترک منعکس می شود . بدین صورت به صورت صریح مشخص نمی شود که وجوه از کجا آمده یا از کجا ارسال شده است.

درک نحوه کار CoinJoin

اکنون برای درک دقیق نحوه کار CoinJoin به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید ماریا می خواهد 1 BTC را از آدرس A به آدرس B منتقل کند. در حالی که جان می خواهد 1 BTC را از آدرس C به آدرس D منتقل کند. برای خصوصی سازی این تراکنش ، هر دو تصمیم می گیرند از CoinJoin برای ترکیب انتقال خود در یک واحد استفاده کنند. تراکنشی که دارای دو ورودی (A و C) و دو خروجی (B و D) است.

کاری که CoinJoin انجام می دهد این است که ورودی های ماریا و جان را بگیرد . آنها را در یک تراکنش مشابه ترکیب کند . این ارزها را با هم ترکیب کند تا تراکنش ها را به مقصد برساند. اگر این عملیات مستلزم بازپرداخت از صرافی باشد ، CoinJoin نیز این تراکنش را ایجاد کرده و آن را به آدرس صرافی تحت کنترل شخصی که این ارزها به آن تعلق دارند ارسال می کند. عملیات پرداخت CoinJoin تنها زمانی انجام می شود که ماریا و جان تراکنش های مربوطه خود را به صورت رمزنگاری امضا کنند.

با این حال ، ترفند CoinJoin تمام قدرت خود را بر روی بلاکچین نشان می دهد. به طور معمول ، تراکنش های ماریا و جان الگوی مشخصی از ارسال سکه را نشان می دهد. یعنی سکه ها از آدرس خود به آدرس مقصد می روند. اما در CoinJoin می توان یک تراکنش واحد را مشاهده کرد که در آن چندین ورودی به هم متصل شده و چندین خروجی وجود دارد.

این امر تعیین اینکه کدام گیرنده کدام خروجی را دریافت کرده است برای شخص ثالث دشوارتر می شود. حتی گیرنده تراکنش نمی تواند تعیین کند که وجوه دریافتی از کدام آدرس می آیند ، زیرا UTXO مستقیماً به یک آدرس مربوط نیستند ، بلکه به تراکنش چندین ورودی مربوط می شوند که همه آنها مستقل هستند.

از این مثال می توان موارد زیر را استنباط کرد:

  • CoinJoin از طرح UTXO یا سکه های خرج نشده استفاده می کند. تا با آنها طرح بزرگی از ورودی برای همان تراکنش را ایجاد کند. البته این UTXO از میزان موجودی برای هر یک از افرادی که در طرح CoinJoin شرکت می کنند حاصل می شود . بنابراین هرچه تعداد افراد بیشتری مشارکت داشته باشد سطح ناشناس ماندن بیشتر می شود.
  • با در نظر گرفتن تمام UTXO های افراد CoinJoin به عنوان ورودی ، ترکیب سکه ها از این UTXO ها ایجاد می شود.
  • پرداخت CoinJoin هنگامی انجام می شود که همه تراکنش مشترک را امضا کرده و با مانده هایی که ارائه می دهد موافقت کنند.
  • سرانجام پروتکل Coinjoin پرداخت را انجام می دهد.

مثالی دیگر برای درک Coinjoin

انجام تراکنش در پروتکل Coinjoin

در اینجا ، ما چهار شرکت کننده داریم .آنها بین خودشان (یا از طریق یک هماهنگ کننده اختصاصی) هماهنگ می کنند .تا ورودی ها و خروجی هایی را که می خواهند وارد کنند ، اعلام کنند.

هماهنگ کننده تمام اطلاعات را می گیرد . آنها را به صورت یک تراکنش در می آورد و از هر شرکت کننده قبل از پخش آن به شبکه امضا می گیرد. پس از امضای کاربران ، تراکنش بدون اعتبارسنجی قابل اصلاح نیست. این تراکنش مانند جعبه سیاه برای مخلوط کردن سکه ها عمل می کند.

بنابراین تراکنش دارای یک مجموعه ناشناس 4 نفره است. صاحب یک خروجی می تواند هر یک از چهار شرکت کننده درگیر باشد. هرچه مجموعه ناشناس بزرگتر باشد ، احتمال ارتباط تراکنش با مالک اصلی آن کمتر است. خوشبختانه ، پیاده سازی های اخیر CoinJoin باعث می شود که کاربران بتوانند ورودی های خود را با ده ها مورد دیگر با اطمینان ادغام کنند. اخیراً یک تراکنش 100 نفره با موفقیت انجام شد.

چرا CoinJoin در بیت کوین مهم است؟

بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز و خودمختار است که درجه خاصی از حریم خصوصی در تراکنشها را ارائه می دهد. بیت کوین به جای درخواست داده های شخصی مانند سیستم های سنتی ، فقط از آدرس استفاده می کند. با این حال ، بیت کوین همچنین سیستمی شفاف و قابل کنترل است . در یک مرورگر بلاکچین می توانید تراکنش انجام شده در این سیستم را از ابتدای پیدایش آن مشاهده کنید.

بنابراین ، حتی اگر اطلاعات شخصی فاش نشود ، هر شخص ثالث می تواند آدرس های خاصی را دنبال کند. تا ببیند که چگونه وجوه در آن جابجا می شود یا اداره می شود. به یاد داشته باشید ، اگرچه بیت کوین از اطلاعات شخصی کاربر استفاده نمی کند ، ممکن است آدرس خاصی را با یک شخص یا شرکت مرتبط کند.

به عنوان مثال ، اگر آن شخص یا شرکت به طور آشکار منتشر کرده باشد که صاحب آدرس خاصی است یا آدرس های IP از آنجا که تراکنش های مختلف انجام شده است ، نظارت و پیگیری می شود. به همین دلیل بیت کوین به عنوان یک سیستم شبه ناشناس شناخته می شود .به عبارت دیگر ، ناشناس بودن جزئی به کاربران خود ارائه می دهد.

به همین دلیل است که اجرای پروتکل Coinjoin یک راه حل مناسب برای مشکلات حفظ حریم خصوصی سیستم بیت کوین ارائه می دهد. این کار با جلوگیری از ردیابی تراکنش های انجام شده در شبکه توسط اشخاص ثالث یا پیوند آنها با فعالیت های خاص صورت می گیرد.

پیاده سازی CoinJoin

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ، CoinJoin برای بهبود حریم خصوصی و ناشناس ماندن شما در ابتدا در بلاکچین بیت کوین پیاده سازی شد. با این حال ، تاکنون چندین روش برای اجرای این روش وجود دارد که متداول ترین و پرکاربردترین آن کیف پول Samourai و Wasabi wallet و JoinMarket است.

کیف پول سامورایی

کیف پول Samourai به منظور محافظت و تضمین حریم خصوصی کاربران است. بنابراین روش CoinJoin را از طریق رابط Whirlpool پیاده سازی می کند. تا ورودی ها و خروجی های تراکنش های یک کاربر را با هم تطبیق دهد . تا به نظر برسد از تراکنش CoinJoin ناشی می شوند.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\ss.jpg
پیاده سازی پروتکل Coinjoin درکیف پول سامورائی

این کیف پول هم برای رایانه ها و هم برای تلفن های هوشمندی که با سیستم Android کار می کنند در دسترس است.

[irp posts=”6434″ name=”آموزش استفاده از کیف پول سامورایی Samurai Wallet”]

کیف پول Wasabi

کیف پول Wasabi از خدمات CoinJoin و پروتکل شبکه Tor برای ترکیب کردن تراکنش ها و تضمین حداکثر حریم خصوصی کاربران خود استفاده می کند. ردیابی تراکنش ها و همچنین IP های عمومی استفاده شده غیرممکن است. هر دو کیف پول برای استفاده از این خدمات حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن نرخ کارمزد را کنترل می کنند.

به طور خلاصه ، اجرای CoinJoin یک روش بسیار موثر و کارآمد برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در شبکه بیت کوین است. اما مانند هر روش ، برای تضمین ناشناس ماندن  ، به استفاده گسترده نیاز دارد. هرچه تعداد کاربرانی که CoinJoin را پیاده سازی می کنند بیشتر باشد ، تعداد بیت کوین خصوصی نیز بیشتر می شود.

CoinJoin و ناشناس ماندن مطلق

CoinJoin ناشناس بودن 100٪ را تضمین نمی کند. این بدان دلیل است که تجزیه و تحلیل داده ها ، رفتار بلاکچین ، حتی رهگیری داده های شبکه هنوز هم می تواند برای تجزیه و تحلیل هدف مورد تحقیق که از بیت کوین استفاده می کند ، انجام شود. بنابراین این افسانه که CoinJoin 100٪ حریم خصوصی را تضمین می کند نادرست است. مطمئناً آن را در سطحی بهبود می بخشد که بدون این پروتکل در بیت کوین دیده نمی شود . اما بی هویتی کامل به هیچ وجه تضمین نمی شود.

هزینه تراکنش در CoinJoin

هزینه تراکنش های CoinJoin بسیار بیشتر از تراکنش های رایج Bitcoin است. دلیل این امر این است که CoinJoin تراکنش های اضافی بین شرکت کنندگان CoinJoin انجام می دهد. هر یک از این تراکنش ها به نوبه خود دارای هزینه استخراج است. در مجموع ، هر چه تراکنش های استخراج بیشتر باشد ، ناشناس ماندن بیشتر می شود. اما هزینه تراکنش نهایی CoinJoin بیشتر خواهد بود.

جوانب مثبت CoinJoin

  • حریم خصوصی را بسیار بهبود می بخشد.
  • CoinJoin برای کار کردن به هیچ تغییری در پروتکل نیازی ندارد. چیزی مثبت که سازگاری بیت کوین را با سایر مشتریان حفظ می کند بدون اینکه مشکلات اساسی ایجاد کند.

آینده حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در بیت کوین

در حال حاضر اینکه بیت کوین کاملاً ناشناس است ، واکنش های مختلفی را در جامعه ایجاد کرده است.اما باید توجه داشته باشیم که در دنیای دیجیتال 100٪ نمی توان حریم خصوصی ، ناشناس بودن و امنیت کامل را تضمین کرد. توسعه دهندگان بیت کوین با احتیاط بیشتری عمل کرده و تلاش خود را برای محافظت بهتر از حریم خصوصی و ایجاد مکانیزم های مختلف جهت کمک به حفاظت بهتر از حریم خصوصی و شبه ناشناس بودن بیت کوین ، متمرکز کرده اند. ایجاد مکانیزم هایی مانند CoinJoin ، JoinMarket یا شبکه های جانبی مانند Lightning Network و Liquid Network به ایجاد حریم خصوصی بهتر و ناشناس ماندن برای کسانی که به آن نیاز دارند کمک بسیاری می کند.

نمونه دیگری از توسعه حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در بیت کوین ، تراکنش های محرمانه است. این نوع گزینه ها را می توان در پروژه BlockStream Elements مشاهده کرد . آنها در مورد بیت کوین اعمال می شوند ، که از طریق یک فورک نرم فعال شوند.

 

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x