dash

Dash (dash) 91

dash
43.85$ 0.3%
1,405,393 تومان معادل تومانی با تتر 32,050 تومانی

آمار لحظه‌ای ارز

تغییر روزانه
0.3%
هفته اخیر
-11.03%
یک ماه اخیر
-25.46%
یک سال اخیر
-68.89%
مارکت کپ
$472,389,267
حجم روزانه
$-232,789 -0.05%
کمترین قیمت
$41.99
بیشترین قیمت
$44.86

درباره ی dash

dash با نام اختصاری dash در حال حاضر در رتبه 91 بازار قرار گرفته است . این ارز در حال حاضر در قیمت 43.85 دلار که با نرخ تتر 32,050 تومان معادل 1,405,393 تومان است در حال معامله می باشد . قیمت این ارز در طی 24 ساعت اخیر 0.3 درصد افزایش داشته است . بیشترین قیمت این ارز معادل 1493.59 دلار بوده است که نسبت به قیمت کنونی 97.07 درصد کاهش داشته است


ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟

دش یک بلاکچین متن باز و ارز رمزنگاری شده است. این بلاکچین بر ارائه یک شبکه پرداخت جهانی سریع و ارزان تمرکز دارد که ذاتاً غیر متمرکز باشد. بنابر وایت پیپر این پروژه، دش در صدد بهبود بیتکوین با ارائه حریم خصوصی قوی‌تر و تراکنش هایی سریعتر است. دش که نام آن از ترکیب دو کلمه ی "پول دیجیتال" (Digital Cash) برگرفته شده است، در ژانویه 2014 به واسطه ی فورکی در لایت کوین به وجود آمد. از زمان بهره برداری، دش با ایجاد ویژگی های مختلف بهبودیافته است. برخی از این ویژگی ها عبارتند از شبکه دو لایه با نودهای تشویقی، اضافه کردن اَبَرنودها (masternode)، و نظارت غیرمتمرکز پروژه. همچنین میتوان به روش هایی نوین نیز در این بستر اشاره کرد. از این دسته میتوان به "InstantSend" اشاره کرد، که امکان پرداخت‌ فوری را فراهم می آورد. مکانیزم "ChainLocks" که بلاکچین دش را کاملاً تغییرناپذیر می سازد. روش "PrivateSend"  نیز امکانی اختیاری را برای حفظ مضاعف حریم خصوصی تراکنش‌ها فراهم می‌آورد.

تاریخچه ی این شبکه

این شبکه توسط توسعه دهندگان نرم افزاری با نام های ایوان دافیلد (Evan Duffield) و کایل هِیگِن (Kyle Hagan) تأسیس شد. این پروژه در ابتدا ایکس کوین (XCoin ) و بعد از آن دارک کوین (Darkcoin) نام داشت. در تلاشی مجدد برای بهبود وجهه آن در مارس 2015، به دش تغییر نام داد. پیش از بهره برداری از این بلاکچین، دافیلد توسعه‌دهنده ی نرم افزاری با تجاربی در زمینه‌های مالی در گروه مالی هاوک (Hawk) بود. وی در آن گروه به توسعه ی الگوریتم هایی برای یادگیری ماشین آلات، و بهبود موتورهای جستجو نائل آمده بود. وی در ابتدا در سال 2012، بلاکچین دش را به عنوان راهی برای افزودن بی هویتی بیشتر به بیت کوین متصور شد. از این رو ، آن را دارک کوین (کوینی تاریک) نامید. دافیلد اذعان داشته است که این کار را به عنوان تفریح آغاز کرد و تنها در آخر هفته کدنویسی آن را انجام داد. دافیلد تا دسامبر 2017 به عنوان مدیر عامل شرکت "گروه مرکزی دش" (Dash Core Group) کار کرد. شرکتی که از توسعه، ادغام و سایر فعالیت های دش پشتیبانی می کند. وی بعد از آن برای تمرکز بر ابتکارات استراتژیک از سمت خود کناره‌گیری نمود. هاگان شانه به شانه با دافیلد در تدوین وایت پیپر اولیه ی دارک‌کوین همراه بود. با این حال، پروژه را در دسامبر 2014 کنار گذاشت.

ویژگی و کارکرد بلاکچین دش

به گفته وبسایت دش، هدف آن "برخورداری از بهترین رابط کاربری و بهترین قابلیت مقیاس پذیری میان ارزهای رمزنگاری شده ی در جهان با تمرکز بر پرداخت" است. برای دستیابی به این هدف، این پروژه بر ابرنودها تکیه می کند. ابرنودها سرورهایی هستند که توسط وثیقه‌هایی که در شبکه نگه داری شده، پشتیبانی میشوند. آنان برای ارائه امن خدمات پیشرفته و نظارت بر سیستم پیشنهادی دش طراحی شده اند. در ازای دریافت بخشی از پاداش‌های بلاکی، مسترنودها لایه ی دوم خدمات را در شبکه فراهم میسازند. آنان عملکرد خدمات مختلفی را، همانند "InstantSend"، "PrivateSend"، و "ChainLocks" تسهیل می کنند. بازار دش در اختیار کاربران و مؤسسان است. این شامل مبادله کنندگان، خدمات مالی، تاجران، و هرکسی که نیاز به ارسال حواله های بین المللی داشته باشد، میشود. در اکتبر 2010، گروه مرکزی دش بیان داشت که هدف مورد پیشبرد آن، ایجاد اکوسیستم و نام تجاری خاص خود است. بدین ترتیب، کاربران آن خشنود خواهند بود، و این شبکه را به جلو سوق می دهند. سیستم نظارت این شبکه، یا خزانه‌داری، 10% از پاداش‌های بلاکی را برای توسعه پروژه به صورتی رقابتی و غیرمتمرکز توزیع می کند. این امر امکان تأمین بودجه برای ایجاد سازمان‌هایی را، از جمله گروه مرکزی دش، فراهم کرده است. علاوه بر آن، "بنیاد دش"، که پشتیبان استفاده از رمزارزهاست، کمک های مالی دریافت کرده و اعضای حقیقی و حقوقی را با پرداخت حقوق به خدمت می گیرد.

وضعیت کوین دش (DASH) در بازار

بیشترین تعداد توکن‌های دش قابل صدور 18,921,005 است. با این وجود، این رقم در نهایت به چگونگی تصمیم‌گیری حاکمیت برای تخصیص 10% پاداش بلاکی اختصاص یافته به پیشنهادهای بودجه ای بستگی دارد. اگر هیچ توکنی به این پیشنهادها اختصاص نیابد، تنها 17,742,696 دش صادر خواهد شد. توکن‌های جدید دش از طریق الگوریتم استخراج اثبات کار (Proof-of-Work) ساخته میشوند. در آن نرخ صدور توکن در هر 210,240 بلاک یا هر 383 روز، یک چهاردهم، یا تقریبا 7% کاهش می یابد. تقریباً 45% از توکن های دش جدید به ماینرها، 45% به ابرنودها، و 10% به تأمین بودجه ی پیشنهاد‌های آتی تعلق می گیرد. در آگوست 2020، پیشنهادی تصویب شد که به موجب آن، نرخ کوین های اهدایی به ماینرها و ابرنودها، به ترتیب از 50-50 به 40-60 تغییر یابد (یعنی سهم ماینرها کاهش یابد). در 48 ساعت ابتدای آغاز کار دش، تقریباً 2 میلیون کوین استخراج شد که به نحوی چشم‌گیر از برنامه ی انتشار پیش تر بود. دش در ابتدا فورک لایتکوین بود. بلاکچین لایت کوین نیز در آغاز از مشکلاتی مشابه در الگوریتم تنظیم سختی خود رنج می برد. مستنداتی مبنی بر احتمال وجود این ایراد در دش به واسطه ی لایت کوین وجود دارد. با این حال، گمانه زنی هایی وجود دارد که  استخراج سریع اولیه از قصد بوده است تا به نفع ماینرهای ابتدایی باشد.

ایمنی این شبکه

دش از یک شبکه ی دولایه برای ایمن‌سازی تراکنش ها بهره می گیرد. لایه اول شامل نودهاییست که عملیات استخراج تحت پروتکل اثبات کار (Proof-of-Work) را بر عهده دارند. به این معنی که برای حل مشکلات پیچیده ی رمزنگاری رقابت می کنند و دست‌کم 51% نودها می باید یک تراکنش را تأیید کنند تا به بلاکچین اضافه شود. الگوریتم اثبات کار استفاده شده در دش "X11" نام دارد. الگوریتم هش سفارشی که توسط دافلد بنیانگذار دش ساخته شد و از توالی 11 الگوریتم هش استفاده می کند. بنابر اسناد دش، X11 "یکی از امن ترین و پیچیده ترین هش های رمزنگاری است که توسط رمزارزهای مدرن استفاده میشود". لایه دوم شامل ابرنودهایی است که تحت الگوریتم اثبات خدمت (Proof-of-Service) فعالیت می کنند. در آن ابرنودها بر اساس زمانِ ارائه ی خدمات مناسب به شبکه امتیازدهی میشوند. ابرنودها بر شبکه نظارت دارند و در صورت عدم تأیید بلاک های جدید اضافه شده توسط نودها، توانِ ردّ آن را دارند. ابرنودها همچنین از ویژگی "ChainLocks" استفاده می برند. ویژگی که امنیت را افزایش می دهد زیرا هر 12 ساعت، یک گروه چرخشی از ابرنودها تمامی بلاک های اضافه شده به بلاک‌چین را نظاره و تأیید می کنند. توسعه دهندگان دش اعتقاد دارند که این امر شبکه را از حملات "51 درصدی" مصون می دارد.

خرید توکن دش (DASH)

توکن دش را میتوان از بسیاری صرافی های معتبر ارز دیجیتال همچون بایننس و کوین بیس خریداری کرد. میتوان این توکن را با پول رایج کشورها خریداری کرد. همچنین قادر خواهید بود تا رمزارز دش را با توکن هایی از دیگر بسترها، همچون بیت کوین یا اتریوم، مبادله کنید. همچنین در ایران نیز میتوانید با پرداخت ریالی در صرافی های دیجیتال معتبر به این توکن دست پیدا کنید.  
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند

از آخرین اخبار و تحلیل های فکت کوین زودتر از همه باخبر شوید

    محل تبلیغ
    محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
    ارز معادل
    تومان

    محاسبه با مبلغ تتر : تومان