maker

قیمت میکر Maker

Maker (mkr) 73

میکر

قیمت لحظه ای میکر Maker

646.07$ -6.23%
33,518,112 تومان معادل تومانی با تتر 51,880 تومانی

آمار لحظه‌ای ارز

تغییر روزانه
-6.23%
هفته اخیر
1.6%
یک ماه اخیر
-6.13%
یک سال اخیر
-45.63%
مارکت کپ
$582,187,357
حجم روزانه
$-38,792,136 -6.25%
کمترین قیمت
$642.74
بیشترین قیمت
$689.39

درباره ی میکر

میکر با نام اختصاری mkr در حال حاضر در رتبه 73 بازار قرار گرفته است . این ارز در حال حاضر در قیمت 646.07 دلار که با نرخ تتر 51,880 تومان معادل 33,518,112 تومان است در حال معامله می باشد . قیمت این ارز در طی 24 ساعت اخیر -6.23 درصد کاهش داشته است . بیشترین قیمت این ارز معادل 6292.31 دلار بوده است که نسبت به قیمت کنونی 89.73 درصد کاهش داشته است


ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟

توکن میکر با نام اختصاری "MKR" رمزارزی حاکمیتی در شرکت "MakerDAO" و پروتکل میکر است. شرکت " MakerDAO" سازمانی غیرمتمرکز و پروتکل میکر یک بستر نرم افزاریست. هر دو مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند، که به کاربران اجازه می دهند تا استیبل کوین "DAI" را صادر و آن را مدیریت کنند. میکر در ابتدا در سال 2015 ایده پردازی و در دسامبر 2017 به طور کامل راه اندازی شد. آن پروژه ای است که وظیفه ی اجرای DAI را دارد. خودِ DAI رمزارز و غیرمتمرکز و تحت مدیریت اجتماع است و به واسطه ی دلار آمریکا به ثبات ارزش می رسد. توکن های MKR به عنوان نوعی سهم رأی گیری در سازمان عمل می کنند که DAI را مدیریت می کند. اگرچه آنها سود سهامی را به این افراد پرداخت نمی کنند، اما به دارندگان توکن حقّ رأی نسبت به توسعه پروتکل میکر اعطا می کنند. انتظار می رود که به تناسب با موفقیت DAI ، ارزش این توکن نیز افزایش یابد. اکوسیستم میکر یکی از اولین پروژه ها در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است: صنعتی که به دنبال ساخت محصولات غیرمتمرکز مالی در رأس بلاک چین هایی با امکانات قراردادهای هوشمندی همچون اتریوم است.

تاریخچه ی این پروتکل

اولین نهاد در درون اکوسیستم بزرگتر میکر، یعنی شرکت " MakerDAO"، در سال 2015 توسط ران کریستنسن (Rune Christensen)، کارآفرینی از جزیره ی زیلند (Sealand) در دانمارک ایجاد شد. کریستنسن در رشته بیوشیمی از دانشگاه کپنهاگ فارغ التحصیل شد و در دانشکده تجارت کپنهاگ در رشته تجارت بین الملل تحصیل کرد. پیش از MakerDAO ، وی شرکت استخدام بین المللی " Try China" را تأسیس و آن را مدیریت کرد.

ویژگی و کارکرد میکر

تا اکتبر 2020 ، DAI یکی از محبوب ترین استیبل کوین هاست. استیبل کوین رمزارزی است که ارزشش به پشتوانه ی دلار آمریکا یا ارز رایج دیگری ثابت می ماند. این ارز جایگاه 25 م را در میان ارزهای بزرگ رمزنگاری شده با بیش از 800 میلیون دلار سرمایه در بازار به خود اختصاص داده است. و پیشنهادات فعال بیشتری نسبت به USDT دارد- که بزرگترین استیبل کوین موجود در بازار است. جایگاه منحصر به فرد MKR به واسطه­ ی این اصل است که به دارندگانش اجازه می دهد تا به طور مستقیم در روند حاکمیت DAI شرکت کنند. هر دارنده ی این توکن حق دارد تا در مورد تغییرات در پروتکل "Maker" رأی دهد. قدرت رأی دهی آنها به حجم سهام MKR آنان بستگی دارد. برخی از جنبه های این پروتکل که دارندگان توکن می توانند درباره ی آنها رأی دهند عبارتند از:
  • افزودن انواع جدیدی از دارایی های وثیقه ای به پروتکل، که به کاربران امکان ارائه ی ارزهای رمزپایه ی جدیدی را برای استخراج بیشتر DAI می دهد.
  • اصلاح پارامترهای پر ریسک در دارایی های وثیقه شده ی موجود.
  • تغییر نرخ پس انداز DAI: دارندگان توکن DAI می توانند با ذخیره ی این توکن ها در قراردادی خاص، به سود پس انداز برسند. و نرخ پس انداز بر سودآوری آن قرارداد تأثیر می گذارد.
  • انتخاب اوراکل ها. اوراکل ها نهادهایی هستند که هدفشان ارائه داده های قابل اعتماد از خارج از بلاکچین به اکوسیستم مِیکر است.
  • به روز رسانی پلتفرم.
این توانایی مشارکت در مدیریت یکی از بزرگترین استیبل های کوین های بازار همان چیزی است که تقاضا برای توکن های MKR را بیشتر میسازد. و طبعاً به همین ترتیب بر ارزش آنها می افزاید.

وضعیت کوین میکر (MKR) در بازار

صدور و حذف توکن MKR از سیستم توسط سیستمی پیچیده از مکانیزم هایی از درون وابسته تبعیت می کند. مکانیزم هایی که برای اطمینان از آن است که توکن DAI همیشه، به نسبت سایر دارایی های رمزنگاری شده، متمرکز باقی مانده، و برابر با یک دلار آمریکا باشد. در کل، محدودیت سفت و سختی در مورد سقف عرضه ی توکن MKR وجود ندارد. ارزش توکن DAI به وسیله ی قراردادهای هوشمند وثیقه ای در بستر بلاکچین اتریوم ثابت می ماند. منظور از وثیقه در اینجا، دیگر ارزهای رمزنگاری شده ای است که هنگام عرضه ی توکن های جدید DAI توسط کاربران سپرده گذاری شده و به اصطلاح در خزانه ذخیره میشوند. در هنگام کاهش قیمت ها، ممکن است مقدار توکن ذخیره شده در خزانه برای تأمین کامل وثیقه ی مرتبط با توکن DAI ناکافی باشد. در این صورت، پروتکل میکر به طور خودکار شروع به نقدینه کردنِ پس اندازهای درون خزانه می کند. درآمد حاصل از آن برای جبران تعهدات خزانه استفاده می گردد. اگر مقدار توکن DAI تولید شده در جریان نقدینه سازی کافی نباشد، پروتکل میکر دست به استخراج توکن های MKR جدیدی برای فروش و جبران مبلغ باقیمانده می زند. در نتیجه، عرضه ی کلی را افزایش می دهد. با این حال، در برخی موارد، مقدار توکن DAI که در حراجی ها ایجاد میشود از حدّ لازم برای تضمین کامل وثیقه فراتر می رود. در این حالت، این مقدار توسط پروتکل سازنده برای خرید دوباره و سوزاندن توکن های MKR استفاده میشود. بدین ترتیب، میزان کل عرضه توکن DAI کاهش می یابد. بنابراین، عرضه توکن MKR یک مقدار شناور است که بسته به شرایط بازار و سلامت کلی اکوسیستم DAI تغییر می کند. تا اکتبر سال 2020 ، میزان عرضه ی توکن های میکر در حدود 1 میلیون دلار بود. ارزش آن بیش از 500 میلیون دلار است.

امنیت این شبکه

توکن MKR یک رمزارز با استاندارد ERC-20 است. به این معنی که این توکن در بلاکچین اتریوم اجرا، و امنیت آن از طریق همین بلاکچین تأمین میشود. اتریوم نیز به نوبه خود از طریق گواه اثبات کار اتاش (Ethash) امنیت می یابد.

خرید توکن MKR

توکن MKR، رمزارز ارز دیجیتال میکر به شمار می رود. این توکن را میتوان از بسیاری صرافی های معتبر همچون بایننس و کوین بیس و یونی سواپ خریداری کرد. همچنین در ایران نیز میتوانید با پرداخت ریالی در صرافی های دیجیتال معتبر به این توکن دست پیدا کنید.    
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند

از آخرین اخبار و تحلیل های فکت کوین زودتر از همه باخبر شوید

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

محل تبلیغ
ramzarzy