uniswap

قیمت uni Uniswap

Uniswap (uni) 19

uni

قیمت لحظه ای uni Uniswap

5.5$ 2.47%
197,450 تومان معادل تومانی با تتر 35,900 تومانی

آمار لحظه‌ای ارز

تغییر روزانه
2.47%
هفته اخیر
-6.07%
یک ماه اخیر
-18.21%
یک سال اخیر
-74.27%
مارکت کپ
$4,145,677,424
حجم روزانه
$104,288,566 2.58%
کمترین قیمت
$5.36
بیشترین قیمت
$5.61

درباره ی uni

uni با نام اختصاری uni در حال حاضر در رتبه 19 بازار قرار گرفته است . این ارز در حال حاضر در قیمت 5.5 دلار که با نرخ تتر 35,900 تومان معادل 197,450 تومان است در حال معامله می باشد . قیمت این ارز در طی 24 ساعت اخیر 2.47 درصد افزایش داشته است . بیشترین قیمت این ارز معادل 44.92 دلار بوده است که نسبت به قیمت کنونی 87.74 درصد کاهش داشته است


یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ یک پروتکل معاملاتی محبوب غیرمتمرکز است. این پروتکل به دلیل نقشش در تسهیل تجارت خودکار توکِن های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شهرت یافته است. در این صرافی می توان به سادگی به تبادلِ (Swap) رمز ارزهای مختلف پرداخت. این تجربه به ندرت به این خوبی و سادگی در صرافی های غیرمتمرکز صورت می پذیرد. یونی سواپ به عنوان نمونه ای از یک بازار ساز اتوماتیک(AMM) در نوامبر 2018 راه اندازی شد. در همان سال این بستر به لطف پدیده ی DeFi و افزایش چشمگیر معاملات توکن های مرتبط محبوبیت قابل توجهی کسب کرد. سازنده ی بازار بدین معناست که این صرافی خود به تعیین قیمت دقیق بازار نمی پردازد. "سودآوری" از طریق نقدینگی ارائه شده توسط کاربران و تقسیمِ کارمزد تراکنش ها بین خود آن ها اتفاق می افتد. صرافی‌‌‌های با این ویژگی هیچ دفتر سفارشی برای خرید و فروشی ندارند. معامله گران لازم نیست برای یافتن شخص دیگری جهت داد و ستد کوین‌ها و توکن‌های خود، سفارشی ثبت کنند. یا  منتظر بمانند تا سفارش تکمیل شود. در عوض، یک قرارداد هوشمند به عنوان  بازارساز خودکار معامله را انجام می‌دهد. این مفهوم مشابه سرویس‌های مبادله سریع از جمله  ShapeShift و  Changelly است.

صرافی یوانی سواپ چگونه کار می کند؟

هر فردی با ارائه ی نقدینگی و گذاشتنِ توکن هایش در این صرافی باعث میشود تا سایرین نیز بتوانند در این فضای غیرمتمرکز به معامله و سودآوری بپردازند. هدف یونی سواپ این است که معاملات توکن را به صورت خودکار پیش ببرد. بدین ترتیب میتواند نزد هر کسی که توکن دارد قابل دسترس باشد. و در عین حال، بتواند کارایی مبادلات را نسبت به صرافی های سنتی بهبود بخشد. یونی سواپ با حل مسائل نقدینگی به کمکِ راه حل های خودکار به کارایی بالا دست می یابد. بدین ترتیب این صرافی از مشکلاتی می پرهیزد که صرافی های اولیه ی غیرمتمرکز با آن دست و پنجه نرم می کردند. این صرافی برای هر تراکنش، کارمزدی برابر با 0.3 درصد دریافت میکند. این کارمزد به فراهم کنندگانِ نقدینگی اعطا می شود. نقدینگی مورد نیاز برای این صرافی با انتقال توکن ها میان کاربران اتفاق می افتد. بنابراین یونی سوآپ مشکل نقدینگی ندارد، زیرا ارزش توکن های درحال انتقال طبق اصولِ "عرضه و تقاضا" بالا و پایین رفته و نقدینگی صرافی به تعادل می رسد.

توکن یونی سواپ چیست؟

در سپتامبر سال 2020 ، یونی سواپ با ایجاد و اعطای توکِن حاکمیتی خودش (UNI) به کاربران اسبق پروتکلش یک گام پیش تر گذاشت. این هم پتانسیل سودآوری و هم توانایی شکل دهی آینده را برای کاربران به ارمغان آورد. اینها جنبه های جذاب نهادهای غیرمتمرکز هستند.

چه کسانی در تأسیس این بستر نقش داشتند؟

یونی سواپ طرحی برای معرفی AMM ها در بستر وسیع اتریوم به مخاطبان بیشتر بود. خالق این بستر، همان توسعه دهنده ی اتریوم هایدن آدامز (Hayden Adams) است. آدامز در حین نهایی کردن یونی سواپ در پروژه های مختلفی کار می کرد. خالق اتریوم ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) از کارش مطلع شد. بوترین حتی بر روی این پروتکل نام نهاد. در ابتدا به نامِ یونی پِگ (Unipeg) معروف بود. آدامز همچنین گفته است که الهام اصلی در ایجاد بستر یونی سواپ از یکی از پست های وبلاگ خودِ بوترین نشأت گرفته شده است. ایده ی اصلی برای تمرکز بر اتریوم پس از آن اتفاق افتاد. که یکی از دوستانش او را در سال 2017 متقاعد کرد که تحقیقات و شناسایی این پروتکل را آغاز کند.  

ویژگی های این صرافی چیست؟

یونی سواپ برای ایجاد نقدینگی- مبادلات و ارزش حاصل از آنها- برای حوزه ی DeFi فعالیت می کند. به عنوان یکی از مهمترین AMM های موجود در حال حاضر، این پروتکل با استفاده از فرمولی برای تبادل خودکار کار می کند - X x Y = K . هایدن آدامز، مؤسس آن، از خود به عنوان مخترع روش اجرای این فرمول در یونی سواپ یاد می کند. یونی سواپ تنها یک صرافی غیرمتمرکز نیست. این پروتکل در صدد است تا مشکلاتی را حل کند که بسترهایی چون اِتردلتا (EtherDelta) به واسطه ی نقدینگی با آن گرفتار شدند. با خودکارسازی فرآیند تولید بازار، این پروتکل با محدود کردن خطر و کاهش هزینه ها برای همه ی طرفین،همگان را به فعالیت در این بستر  تشویق می کند. این مکانیزم همچنین الزامات هویتی کاربران را برطرف می کند. بدین روش هرکسی می تواند یک استخر نقدینگی برای  هر جفت ارز ایجاد کند. تنها الزام برای انجام تراکنش در این صرافی، یک کیف پول از نوع "Web3" است. به گفته ی یونی سواپ، توکِن حاکمیتی آن ها (UNI) به منظور "رسمیت یافتنِ یونی سواپ به عنوان زیرساختی عمومی و پایدار ایجاد شد. در حالی كه همچنان از ویژگی های تخریب ناپذیر و خودمختارانه ی یک محیط متمرکز محافظت می کند".

تعداد کوین یونی (UNI) در گردش

تعداد کل توکن حاکمیتی این پروتکل (UNI) یک میلیارد واحد است. همه ی این تعداد در طی یک دوره ی  چهار سال در دسترس قرار خواهند گرفت. و پس از آن یونی سواپ برای حفظ مشارکت شبکه، "نرخ تورم همیشگی" برابر با 2٪ را معرفی می کند. توزیع این توکِن در حال حاضر به شرح زیر است: 60٪ به اعضای جامعه یونی سواپ، که همان کاربران هستند. 21.51٪ به اعضای تیم، 17.8٪ به سرمایه گذاران، و 0.69٪ به مشاوران. سه توزیع آخر براساس برنامه ی چهار ساله ی واگذاری انجام خواهد شد. از اکثریت تعیین شده برای کاربران، 15٪ از آن به افرادی تعلق میگیرد که قبل از 1 سپتامبر 2020 از یونی سواپ استفاده کرده اند. حتی کاربرانی که تراکنششان موفقیت آمیز نبوده هم جزئء این دسته هستند. آن ها نیز برای کسبِ 400 توکن واجد شرایط هستند.

آیا شبکه یونی سواپ امن است؟

یونی سواپ یک پروتکل غیرمتمرکز برای تجارت است، و UNI توکِن حاکمیتی داخلی آن است. UNI یک توکِن ERC-20 است، که یعنی برای اجرا به اتریوم نیاز دارد. بدین ترتیب میتوان گفت یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است. استاندارد " ERC-20 " صرفاً مجموعه ای از قوانین را برای توکن ها، و همچنین ملاحظاتی امنیتی را عمدتا مرتبط با قدرت شبکه ی اتریوم تعریف می کند. برای مثال، ازدحام در بازار میتواند قیمت مورد نیاز گاز را برای انجام معاملات افزایش دهد. این امر منجر به تأخیر و کارمزدهای بالای معاملات میشود که بر همه ی اعضای دخیل تأثیر می گذارد. از سوی دیگر، قراردادهای هوشمند می توانند باعث مشکلات امنیتی شوند. این اتفاق می تواند برای سرمایه گذاران DeFi به منزله ی از دست دادنِ سرمایه تمام شود. در واقع، هکرها پیش از این موفق شده اند که تا پاییز 2020 ، میلیون ها دلار را از بستر کوتاه مدت DeFi بدزدند.  

توکن UNI را از کجا می توان خرید؟

توکن حاکمیتی UNI با پروتکل یونی سواپ در صرافی های عمده در دسترس است. می توان این توکن را در ازای ارزهای رمزنگاری شده ی دیگر، استِیبل کوین ها، پارزهای فبات و غیره خرید یا فروخت. این  منابع شامل صرافی هایی چون Binance ، OKEx و Coinbase Pro ، و همچنین طبیعتاً، خود صرافی یونی سواپ می شود.  
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند

از آخرین اخبار و تحلیل های فکت کوین زودتر از همه باخبر شوید

  محل تبلیغ
  coinex
  محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
  ارز معادل
  تومان

  محاسبه با مبلغ تتر : تومان