zilliqa

Zilliqa (zil) 80

زیلیکا
0.0394808$ 0.89%
1,265 تومان معادل تومانی با تتر 32,050 تومانی

آمار لحظه‌ای ارز

تغییر روزانه
0.89%
هفته اخیر
-12.12%
یک ماه اخیر
-21.8%
یک سال اخیر
-52.62%
مارکت کپ
$574,703,763
حجم روزانه
$7,031,290 1.24%
کمترین قیمت
$0.03756487
بیشترین قیمت
$0.04095865

درباره ی زیلیکا

زیلیکا با نام اختصاری zil در حال حاضر در رتبه 80 بازار قرار گرفته است . این ارز در حال حاضر در قیمت 0.0394808 دلار که با نرخ تتر 32,050 تومان معادل 1,265 تومان است در حال معامله می باشد . قیمت این ارز در طی 24 ساعت اخیر 0.89 درصد افزایش داشته است . بیشترین قیمت این ارز معادل 0.255376 دلار بوده است که نسبت به قیمت کنونی 84.48 درصد کاهش داشته است


زیلیکا (Zilliqa) چیست؟

زیلیکا یک بلاکچین عمومی و بدون نیاز به مجوز است که برای ارائه توان عملیاتی بالا با قابلیت انجام هزاران تراکنش در ثانیه طراحی شده است. این بلاکچین به دنبال حل مشکل مقیاس‌پذیری و سرعت است. این راه حل با خُرد کردن (شاردینگ) داده ها به عنوان راه حل مقیاس‌گذاری لایه دوم میسر می گردد. این پلتفرم میزبان بسیاری از برنامه های کاربردی غیرمتمرکز است. از اکتبر سال 2020 ، زیلیکا امکان پس انداز و استخراج نقدینگی را فراهم کرده است.

در این برگه می توانید قیمت لحظه ای زیلیکا را مشاهده نمایید.

کارهای توسعه‌ی زییلیکا، رسماً از ژوئن 2017 آغاز شد. شبکه آزمایشی آن در مارس 2018 فعال شد. حدود یک‌ سال بعد، در ژوئن 2019، شبکه اصلی راه اندازی شد. توکن اصلی زیلیکا، ZIL، برای پردازش معاملات در شبکه و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده میشود.

تاریخچه ی این بلاکچین

ایده‌ی زیلیکا، اولین بار توسط پراتیک ساکسینا (Prateek Saxena) استادیار دانشکده حسابداری دانشگاه ملی سنگاپور (National University of Singapore) پرداخته شد. ساکسینا و چندین دانشجو در دانشکده حسابداری مقاله ای را در سال 2016 منتشر کردند. در آن تبیین شده است که چگونه یک بلاکچین با تمرکز بر خُردکردن داده ها میتواند کارایی و سرعت شبکه را بهبود بخشد. تقریباً در همان زمان، ساکسینا به همراه کارافرین باسابقه، مکس کانتلیا (Max Kantelia)، و ژوزار موتیوالا (Juzar Motiwalla) رئیس سابق انجمن رایانه سنگاپور  ( Singapore Computer Society)، شرکتی را با نام آنکوان کاپیتال (Anquan Capital) را تأسیس نمود.  این شرکت یک شرکت تحقیقاتی در زمینه ی فناوری های کامپیوتری می باشد. در ژوئن 2017 با هدف توسعه شبکه، این شرکت با شرکت تحقیقاتی زیلیکا ریسرچ (Ziliqa Research) ادغام شد. دونگ شینشو (Dong Xinshu) به عنوان مدیرعامل، یائوگی ژیا (Yaoqi Jia) به عنوان سرپرست فناوری، و آمریت کومار (Amrit Kumar) به عنوان مدیر ارشد علمی آن معرفی شدند. هر سه قبلاً به عنوان همکار تحقیقاتی در دانشکده حسابداری دانشگاه سنگاپور کار می‌کردند.

ویژگی های جذاب بلاکچین زیلیکا

زیلیکا مدعی است که اولین بلاک چین عمومی است که کاملا به خُرد کردن داده ها متکی است. این امر امکان توان عملیاتی بالا و نرخ بالای تراکنش ها در ثانیه را فراهم میسازد. به نقل از این شرکت، بدین ترتیب مسئله ی مقیاس‌پذیری حل می گردد. از آنجا که هر بخش از داده ها به صورت جداگانه تراکنش ها را پردازش می کند، با رشد شبکه و تعداد داده های خرد شده، تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در ثانیه نیز افزایش می یابد. با اینحال، گزارشها پس از پردازش فوراً در بلاکچین زیلیکا اضافه میشوند. در نتیجه، زمان بیشتری برای تأیید آنها لازم نیست. زیلیکا در صدد است تا تبدیل به بلاکچینی کاربردی برای کسب و کارها در مقیاس بزرگ شود. از جمله این کسب و کارها میتوان به صنعت تبلیغات، بازی، سرگرمی، و خدمات مالی و پرداخت اشاره کرد. در گزارش موقعیت این شرکت در سال 2018، تیم زیلیکا اظهار داشت که این پلتفرم "به دنبال رقابت با روش های سنتی متمرکز پرداخت همچون کارت های اعتباری VISA و MasterCard است". هر دو شرکت تحقیقاتی آنکوان و زیلیکا ریسرچ، شرکت متولی توسعه زیلیکا، ذخایر قابل توجهی از توکن های ZIL را در اختیار دارند.

وضعیت کوین ZIL در بازار

زیلیکا حداکثر عرضه ای برابر با 21 میلیارد توکن دارد. توکن ZIL در ابتدا با استاندارد ERC-20 تحت رویدادی برای تولید توکن به فروش رسید، رویدادی که در ژانویه 2018 متوقف شد. پس از آن، توکن ها در جریان مبادله ی توکن ها، که تا فوریه 2020 ادامه داشت، به شبکه ی اصلی زیلیکا تزریق شدند. پیش از راه اندازی، زیلیکا 60% از کل توکن ها را (12.6میلیارد ZIL) برای توزیع در رویداد تولید توکن ساخت. 40% مابقی (8.4 میلیارد ZIL) از طریق فرآیند استخراج ایجاد می شود. ده درصد از کل توکن ها (2.1 میلیارد ZIL) به آلکوان کپیتال، 12% به زیلیکا ریسرچ (2.52 میلیارد ZIL)، و 5% به اعضای فعلی و آینده ی این تیم اختصاص داده شدند. تمام این توکن ها هر سه ماه در یک بازه سه ساله توزیع میشود. زیلیکا به گونه‌ای طراحی شده است که تمام توکن‌ها در عرض 10 سال استخراج شوند. پاداش استخراج بلاک به آرامی کاهش خواهد یافت. مطابق وایت پیپر این بلاکچین، هدف پروژه این است که در چهار سال اول 80% از توکن ها (16.8 میلیارد ZIL) و 20% آنها در شش سال بعد (4.2 مییلیارد ZIL) استخراج شوند.

امنیت این شبکه

شبکه زیلیکا از طریق پروتکل عملی تحمل خطای بیزانس (Byzantine Fault Tolerance) ایمن می گردد. به این معنی که برای اضافه شدن یک گزارش به زنجیره، دست‌کم دو سوم از تمام نود‌ها (اعضای فعال بلاکچین) باید صحت آن را تأیید کنند. هر بخش کوچک در این بلاکچین برای تأیید تعدادی از تراکنش ها، به گروهی از نودها نیاز دارد. هنگامی که هر بخش از داده های خُرد به اجماع رسید، گروه دومی از نودها نتایج جمعی آن را تأیید می نمایند. آنگاه بلاک جدیدی به زنجیره بلوکی اضافه میشود. این شبکه از رمزنگاری بیضوی برای تضمین پروتکل اجماع خود و امکان علامت گذاری چندگانه استفاده می کند. علاوه بر پروتکل تحمل خطای بیزانیس که گزارش تراکنشها را ایمن می سازد، زیلیکا از الگوریتم اثبات کار (proof-of-work) نیز برای تعیین هویت نودها و تولید بخش های کوچک اطلاعات استفاده می کند. زیلیکا زبان جدیدی به نام "Scilla" را برای قرارداد‌های هوشمند خود توسعه داد. زبان امنیتی "Scilla"، در واقع اختصار عبارت "قرارداد‌های هوشمند سطح متوسط" (Smart Contract Intermediate-Level Language) است. هدف آن شناسایی خودکار و از بین بردن آسیب های امنیتی در سطح زبان است. هدف دیگر آن، تسهیل تأیید رسمی قرارداد‌های هوشمند از طریق اثبات ریاضی است.

خرید توکن ZIL

توکن ZIL، توکن ارز دیجیتال زیلیکا به شمار می رود. این توکن را میتوان از بسیاری صرافی های معتبر همچون بایننس خریداری کرد. رمزارز ZIL قابلیت مبادله با دیگر توکن ها، استیبل کوین ها، و ارزهای رایج کشورها را دارد. همچنین در ایران نیز میتوانید با پرداخت ریالی در صرافی های دیجیتال معتبر به این توکن دست پیدا کنید.  
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند

از آخرین اخبار و تحلیل های فکت کوین زودتر از همه باخبر شوید

    محل تبلیغ
    محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
    ارز معادل
    تومان

    محاسبه با مبلغ تتر : تومان