ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین
0

ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین

بازدید : 224

در این مقاله به بررسی ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین می پردازیم.در سیستم بلاکچین ، ماینرها وظیفه تولید بلاک های جدید را با افزودن آنها به انتهای زنجیره دارند. و با اجرای پروتکل بیت کوین ، آنها باید این روند را تقریباً هر 10 دقیقه انجام دهند. هر بلاک استخراج شده شامل یک رکورد دقیق از تراکنش های مختلف انجام شده در هر دوره است. و اینها وقتی به انتهای بلاکچین اضافه می شوند ، رکورد خود را به روز می کنند.

فرآیند استخراج و ایجاد بلاک در بیت کوین

برای ایجاد یک بلاک جدید ، استخراج کنندگان باید فرایند حل مسئله ریاضی را طی کنند. هنگام یافتن یک راه حل معتبر برای شبکه ، می توان یک بلاک جدید را مجاز دانست که با توافق به زنجیره بلوک اضافه خواهد شد. ماینری که راه حل را پیدا کرد ، پاداش بلاک جدید را دریافت می کند. این پاداش به پاداش بلاک (block reward) معروف است.

create block mining
ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین

تقریباً هر 10 دقیقه یک بلاک جدید در بیت کوین ایجاد می شود. بنابراین هر بار که یکی پیدا می شود ، به معنای شروع استخراج برای بلاک دیگری است.

مراحل ایجاد بلاک در استخراج بیت کوین

bitcoin mining
مراحل ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین

مرحله اول : تراکنش

فرآیند استخراج یک بلاک جدید زمانی شروع می شود که کاربر بخواهد مقدار مشخصی ارز رمزنگاری شده را برای شخص دیگری ارسال کند. بنابراین تراکنش را با داده های کیف پول خود ارسال کرده ، منتظر انجام شبکه و تأیید آن می ماند. تراکنش ها در آنجا باقی می مانند تا زمانی که یک بلاک استخراج شود و بتوان آنرا اعتبار سنجی کرد.

مرحله دوم: کامپایل و پردازش

تراکنش های معلق در شبکه توسط گره های استخراج (ماینر) جمع آوری شده و در یک بلاک از تراکنش ها گروه بندی می شوند. چندین ماینر احتمالاً تراکنش های یکسانی را جمع آوری می کنند. و تا زمان استخراج بلوک ، همه آنها تأیید نخواهند شد.

مرحله سوم: ایجاد هدر

هر استخراج کننده تراکنش های مورد نظر خود را انتخاب کرده و بلاک خود را ایجاد می کند. اگر تراکنش ها قبلاً اعتبارسنجی شده و در بلاک قبلی گنجانده شده باشد ، از آن حذف می شوند. این بلاک جدید به عنوان کاندید شناخته می شود ، زیرا هنوز معتبر نیست و اثبات کار ندارد.

ارتباط بلاک ها از طریق هش بلاک قبلی
در فرایند ایجاد بلاک هر بلاک هش بلاک قبلی را به همراه دارد

در شکل گیری این بلاک جدید ، یک هدر باید شامل هش بلاک قبلی ، ریشه درخت مرکل و داده ها برای رقابت استخراج باشد.

[irp posts=”5150″ name=”درخت مرکل (Merkle) چیست؟”]

مرحله چهار: اثبات کار

هنگامی که هر استخراج کننده، بلاک تراکنش خود را تشکیل داد . باید یک امضای معتبر برای آن بلاک پیدا کند. به عبارت دیگر ، اثبات کار را انجام دهد. هر استخراج کننده باید یک فرایند محاسبه ریاضی انجام دهد که مختص هر بلاکی باشد که تشکیل می دهد. بنابراین ، اگرچه روش کار یکسان است ، اما نتیجه برای هر یک کاملا متفاوت خواهد بود. این فرایند پیچیده شامل مقدار زیادی محاسبات و در نتیجه هزینه های زیادی از انرژی الکتریکی است. که به سختی سیستم برای زمان استخراج بستگی دارد.

اثبات کار
اثبات کار برای ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین

راه حلی که ماینرها باید پیدا کنند به عنوان هش شناخته می شود. یافتن این عملکرد بسیار دشوار است ، اما تأیید آن توسط دیگران آسان است. گره ها می توانند تأیید کنند که هش خروجی با شرایط سیستم تعیین شده مطابقت دارد.

[irp posts=”3946″ name=”اثبات کار چیست؟”]

ماینرها برای یافتن یک هش خروجی معتبر ، محاسبات ریاضی را بارها و بارها با استفاده از nonce انجام می دهند. که یک عدد تصادفی است که دائماً مورد استفاده و تغییر قرار می گیرد تا زمانی که امضای خروجی یا هش پیدا شود که بسته به شرایط معتبر است. هیچ راهی برای پیش بینی اینکه nonce مشکل را حل می کند وجود ندارد ، بنابراین آنها باید هر تعداد لازم را به کار گیرند.

در مورد شبکه بیت کوین ، سیستم تعیین می کند که هش خروجی باید حاوی تعداد مشخصی صفر در ابتدای هش باشد.

مرحله پنجم: انتقال

هنگامی که یک گره استخراج موفق به یافتن یک هش خروجی معتبر برای یک بلاک می شود ، آن بلاک را به همراه امضا به گره های دیگر شبکه منتقل می کند تا بتوانند آن را تأیید کنند.

در حال حاضر ، مادامی که 21 میلیون بیت کوین صادر نشده باشد ، ماینر پاداش تعیین شده توسط استخراج را دریافت می کند و بیت کوین های جدید را در گردش می گذارد. که در گره خود ثبت شده است ، بقیه گره های شبکه در مرحله بعدی این کار را انجام می دهند.

علاوه بر این ، صرف نظر از اینکه همه بیت کوین صادر شده باشد یا خیر ، ماینر همچنین تمام کارمزدهای استخراج را که کاربران در تراکنش های سازنده این بلاک قرار داده اند ، دریافت می کند.

مرحله ششم: راستی آزمایی

گره های دیگر شبکه مسئولیت تأیید و اعتبارسنجی بلاک و هش با شرایط سیستم ، تأیید درستی آن و اینکه آیا واقعاً شامل تعداد صفرهای تعیین شده است را بر عهده دارند.

در این مرحله همچنین اثبات کار یعنی قدرت محاسباتی صرف شده برای یافتن راه حل تأیید می شود . ماینری که این بلاک را کشف کرده است می تواند به طور موثر از بیت کوین های اخیراً دریافت شده استفاده کند.

مرحله هفتم ایجاد بلاک در استخراج بیت کوین: تأیید

هنگامی که بلاک جدید به زنجیره بلوک اضافه شود ، تمام بقیه مواردی که به آن اضافه می شوند به عنوان یک تأیید حساب می شوند. در این مرحله ، ممکن است فکر کنیم که از آنجا که هر ماینر فرآیند را با بلوک مخصوص خود شروع می کند ، می توانند استخراج را ادامه دهند. اما اینطور نیست پس از تولید بلاک ، کلیه گره های استخراج باید فرآیند را با تشکیل یک بلاک تراکنش جدید آغاز کنند. آنها نمی توانند استخراج بلاک قبلی را ادامه دهند زیرا هر بلاک باید هش خروجی بلاک قبلی را اضافه کند.

به همین دلیل است که ما این فناوری را به عنوان بلاکچین یا زنجیره بلاکی می شناسیم. بنابراین هنگامی که ماینر هش معتبری بدست آورد ، ممکن است تعداد زیادی بلاک جدید استخراج شده باشد. بنابراین هش خروجی بلوک استخراج شده با هش خروجی آخرین بلوک اضافه شده در زنجیره مقایسه می شود .اگر مطابقت ندارد، رد خواهد شد. همچنین ، به احتمال بسیار زیاد تمام یا بیشتر تراکنشهای موجود در آن بلاک قبلاً به سایر موارد اضافه شده است. حتی اگر موفق به استخراج بلاک شود ، اکثر تراکنش ها قابل تأیید نیستند.

ویژگی های بلاک های استخراج شده

بلوک های استخراج شده در سیستم بیت کوین باید دارای ویژگی ها و شرایط خاصی باشند تا معتبر شناخته شوند.برخی از این ویژگی ها شامل :

  • هش هدر بلاک استخراج شده باید کمتر از هدف باشد. اگر بیشتر باشد معتبر محسوب نمی شود.
  • اندازه بلاک باید در حد قابل قبولی باشد. در بیت کوین ، یک بلاک باید حداکثر اندازه 2 مگابایت داشته باشد.
  • برچسب زمانی (timestamp) بلاک باید کمتر از دو ساعت باشد.
  • اولین تراکنش اضافه شده به بلاک تراکنش coinbase خواهد بود. که پاداش شبکه را به گره استخراج می دهد. و فقط یک تراکنش coinbase در هر بلاک وجود خواهد داشت.
  • تمام تراکنش های اضافه شده به بلاک معتبر هستند.
  • هدر هر بلاک حاوی هش بلاک قبلی و ارتفاع بلاک آن خواهد بود.

همه این ویژگی ها برای تأیید یک بلاک بررسی می شوند. و هر گره استخراج به طور مستقل بلاک های جدید را دقیقاً مطابق با همان قوانین اعتبار سنجی می کند. بنابراین ، این امر اطمینان می دهد که هیچ گره استخراج نمی تواند تقلب کند. این همان چیزی است که قدرت و امنیت شبکه را فراهم می کند. پس از اعتبارسنجی بلاک ، سایر گره های شبکه آن را به نسخه خود از بلاکچین اضافه می کنند. و وقتی این اتفاق می افتد ، نمی توان آن را اصلاح یا تغییر داد.

نتیجه مطلب ایجاد بلاک در استخراج بیت کوین

برای ایجاد بلاک در فرایند استخراج بیت کوین ، استخراج کنندگان باید چندین مرحله را طی کنند.فرآیند استخراج یک بلاک جدید زمانی شروع می شود که کاربر بخواهد مقدار مشخصی ارز رمزنگاری شده را برای شخص دیگری ارسال کند.در نهایت بلاک ایجاد شده ویژگی هایی دارد که در بالا ذکر شد.

 

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x