منظور از هارد کپ و سافت کپ چیست؟ منحنی انتشار چیست؟
0

منظور از هارد کپ و سافت کپ چیست؟ منحنی انتشار چیست؟

بازدید : 2452

بررسی مفهوم هارد کپ و سافت کپ

با بررسی عرضه اولیه سکه یا ICO، کاملا مشهود است که بیشتر تریدرها اهمیت فرایند فروش کوین‌ ها در ICO‌ها را می‌دانند. این در حالی است که تعداد زیادی هنوز هم تفاوت بین هارد کپ و سافت کپ را متوجه نمی‌شوند. آن ها هیچ ایده‌ای در مورد برنامه توزیع توکن‌ها در ICO ندارند. این اطلاعات مسائلی هستند که یک تریدر باید در مورد توکن‌های جدیدی که قصد خرید آنها را دارد، بداند. پس در این مقاله از فکت کوینز به معرفی هارد کپ و سافت کپ می‌پردازیم و اهمیت این دو شاخص را ارزیابی می‌کنیم.

هارد کپ و سافت کپ
هارد کپ و سافت کپ

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

هارد کپ (Hard Cap)

در ICO، هارد کپ به ماکسیمم تعداد توکن‌ها با قابلیت فروش گفته می‌شود. هارد کپ مرتبط با حداکثر بودجه‌ای است که تیم توسعه در مرحله اولیه تأمین بودجه مایل است در ازای فروش توکن‌های خود جمع آوری کند. بنابراین اگر در طی یک کمپین جمع آوری کمک مالی، ICO یا عرضه اولیه کوین به هارد کپ برسد، به این معنی است که ارزهای دیجیتال در آن سطح کاملا به فروش رفته‌اند.

به بیانی دیگر، هدف ICO کاملا محقق شده و توسعه‌دهندگان، فروش کوین را به پایان می‌رسانند. و سرمایه گذاران جدید را نمی‌پذیرند. انتخاب چگونگی هارد کپ کاملا به عهده تیم توسعه است. و نیاز به ایجاد تعادل در میزان دریافتی با حداکثر توکن‌های موجود دارد.

البته در بعضی از مراجع این عبارت برای ماکسیمم میزان عرضه یک کوین یا توکن خاص نیز مورد استفاده است. در این دیدگاه، هارد کپ مشخص کننده بیشترین تعداد ارزهای دیجیتالی است که توسط آن پروتکل تعریف شده است. و یعنی این مقدار، حداکثر توکن‌های موجود در یک بلاک چین به خصوص را تعیین می‌کند.

برای این که تعیین کنیم کدام یک از این دو تعریف مناسبتر است، استفاده از اصطلاح Max Supply  یا به فارسی «حداکثر عرضه»، برای تمامی کوین ها بسیار بهتر است. چون هارد کپ عموما برای وصف حداکثر سرمایه هدف در زمان تأمین اعتبار برای عرضه اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

سافت کپ (Soft Cap)

سافت کپ (Soft Cap) حداقل درآمدی است که یک رمز ارز باید به واسطه عرضه اولیه کوین از سرمایه گذاران به دست آورد. مردم پول خود را در این کوین‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، با این آرزو که در آینده چندین برابر بیشتر از آنچه پرداخت کرده‌اند، ارزش داشته باشند. در صورت عدم رسیدن به سافت کپ، پول به سرمایه گذاران برگردانده می‌شود. انتخاب سطح مطلوب برای سافت کپ بر عهده تیم توسعه دهنده است.

در نطر گرفتن سافت کپ برای یک پروژه الزامی نیست؛ چون فقط یک ایده کلی از هزینه‌ای است که یک پروژه ارز دیجیتال انتظار دارد برای راه‌اندازی درست آن جمع کند. اصطلاح سافت کپ معمولا با این هدف استفاده می‌شود که تیم‌ها به هر سرمایه گذار احتمالی اعلام کنند که چرا به این مقدار نیاز دارند و برای چه چیزی آن را استفاده می‌کنند. با این وجود سافت کپ یک مولفه ضروری نیست. زیرا بسیاری از پروژه‌ها حتی بدون تعیین سافت کپ موفق به جمع آوری کمک مالی شده‌اند.

پس در نتیجه بررسی معیارهای عرضه اولیه کوین مثل سافت کپ، روشی برای آنالیز تجربه و درک پروژه از آنچه که می‌خواهند به انجام برسانند است. برای مثال، سرمایه گذاران باید نسبت به مقادیر غیر طبیعی بسیار کم و یا بسیار زیاد سافت کپ، که تازه کار بودن پروژه را نمایانگر است و هم غیرقانونی بودن آن ها را نشان می‌دهد، محتاط باشند. پس در نتیجه تعیین مقادیر معقول برای سافت کپ باتجربه بودن و قانونی بودن یک پروژه را آشکار سازد.

منحنی انتشار (Emissions Curve)

مولفه‌ حیاتی که در تحلیل یک رمز ارز وجود دارد، مقدار عرضه است؛ عرضه همراه با قیمت، حجم معاملات ( Market Cap‌ ) یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کند. البته آگاهی از تعداد توکن‌های قابل استخراج نیز اهمیت دارد. برنامه استخراج کوین ها با نام برنامه یا منحنی انتشار (Emissions Curve) مشهور است. باید آگاه باشیم که کوین هایی که از طریق استخراج کسب می‌شوند، در وهله اول استخراج می‌شوند تا بتوانند ماینرهای بیشتری را به انجام استخراج تشویق کنند.

هر قدر آن کوین ازشمندتر شود، پاداش ماینینگ کم می‌شود و سختی شبکه نیز افزایش می‌یابد. به عنوان نمونه، این روزها استخراج بیت کوین بدون دسترسی به لوازم تخصصی و مصرف برق بالا ناممکن است. فهم منحنی انتشار یا Emissions Curve برای تعیین کوین قابل استخراج برای ماینرها بسیار اهمیت دارد. منحنی انتشار فقط مورد استفاده ماینرها نیست.

منحنی یا برنامه انتشار به پیش بینی قیمت رمز ارز در گذر زمان نیز کمک می‌کند.

به عنوان نمونه اگر استخراج روزانه یک کوین بالا باشد، نوسان در آن هم بسیار بالا خواهد بود و از ارزش کمتری نیز برخوردار خواهد شد. کوین‌های متفاوت دارای منحنی انتشارهای مختلف هستند. به این مقایسه دقت کنید؛ دوج کوین (DogeCoin)، در طول مدت دو سال ۱۰۰ میلیارد کوین فروخته است. این در حالی است که تمام کوین های قابل استخراج بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است. درک برنامه انتشار برای مشخص کردن هارد کپ و سافت کپ اهمیت بسیاری دارد. البته این مورد برای کوین هایی است که از اثبات کار (POW) بهره می‌برند.

کلام آخر؛ تفاوت هارد کپ و سافت کپ

در حالی که هارد کپ (hard cap) حداکثر تعداد توکن قابل فروش در طول سرمایه گذاری جمعی ICO یا همان عرضه اولیه کوین را تعریف می‌کند، سافت کپ (Soft Cap) به حداقل بودجه مناسب برای یک پروژه خاص برای شروع توسعه آن اشاره دارد. سافت کپ حداقل پولی است که یک ارز دیجیتال باید از طریق ICO از سرمایه گذاران دریافت کند. به همین ترتیب، هارد کپ به طور معمول نسبت به سافت کپ دارای اولویت است، زیرا هدف بزرگتر و مهمتری را دنبال می کند.

تفاوت سافت کپ و عارد کپ چیست؟

سافت کپ در عرضه‌های اولیه معنی پیدا می‌کند، اما هارد کپ هم می‌تواند مربوط به عرضه اولیه و هم کل عرضه یک رمز ارز باشد.
هاردکپ، حداکثر تعداد توکن‌های قابل فروش در مرحله ICO را تعریف می‌کند، اصطلاح سافت کپ (Soft Cap) به حداقل بودجه لازم برای شروع و توسعه یک پروژه خاص اشاره دارد.

هارد کپ چه کاربردی دارد؟


قابلت استفاده در سایت‌های تحلیلی، جلوگیری از حداکثر عرضه ارز دیجیتال و ارزیابی ICO از کاربردهای هارد کپ است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x