عوامل موثر در تحلیل بنیادی رمزارزها قسمت دوم
0

عوامل موثر در تحلیل بنیادی رمزارزها قسمت دوم

بازدید : 1770

در مقاله قبلی به تعریف تحلیل بنیادی و عوامل موثر بر تحلیل بنیادی رمزارزها پرداخته شد.در این مقاله سایر موارد را بررسی می کنیم.

تحلیل بنیادی رمزارزها

همانطور که گفته شد، تحلیل بنیادی (FA) روشی است که توسط سرمایه گذاران برای تعیین “ارزش ذاتی” یک دارایی یا تجارت مورد استفاده قرار می گیرد.معیارهای موثر بر تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال را به سه دسته کلی تقسیم کردیم.

  • معیارهای مربوط به زنجیره بلوکی
  • معیارهای مربوط به پروژه
  • معیارهای مالی

معیارهای مربوط به زنجیره بلاکی بررسی شد.حال به بررسی سایر معیارها می پردازیم.

عوامل موثر بر تحلیل بنیادی رمز ارزها

معیارهای مربوط به پروژه

معیارهای پروژه شامل یک رویکرد کیفی است که به دنبال عواملی مانند عملکرد تیم (در صورت وجود) ، وایت پیپر یا مقاله و نقشه راه آینده است.

وایت پیپر یا مقاله

توصیه می شود قبل از سرمایه گذاری ، وایت پیپر هر پروژه را مطالعه کنید. وایت پیپر یک سند فنی است که نمای کلی پروژه ارز رمزنگاری شده را به ما ارائه می دهد. یک مقاله خوب باید اهداف شبکه را تعریف کند و به طور ایده آل به ما بینشی در مورد:

  •     فناوری مورد استفاده (آیا منبع باز است؟)
  •     موارد استفاده و کاربردها
  •     نقشه راه برای ارتقا ویژگی های جدید
  •    نحوه تهیه و توزیع سکه یا توکن

عقلانی است که این اطلاعات را با بحث در مورد پروژه بررسی کنید. افراد دیگر در این باره چه می گویند؟ آیا اهداف واقع بینانه به نظر می رسند؟

تیم توسعه دهنده

اگر تیم خاصی در پشت شبکه ارزهای رمزنگاری وجود داشته باشد ، سوابق اعضای آن می تواند نشان دهد که آیا این تیم مهارت های لازم برای به ثمر رساندن پروژه را دارد. آیا اعضا قبلاً در این صنعت سرمایه گذاری موفق انجام داده اند؟ آیا تخصص آنها برای رسیدن به نقاط عطف پیش بینی شده کافی است؟ آیا آنها درگیر پروژه های مشکوک یا کلاهبرداری بوده اند؟

اگر تیمی وجود ندارد ، انجمن توسعه دهندگان چه شکلی است؟ اگر این پروژه GitHub عمومی دارد ، بررسی کنید که چه تعداد مشارکت کننده وجود دارد و چه میزان فعالیت دارد.

رقبا

یک whitepaper قوی باید ایده ای را در مورد هدف نشر دارایی رمزنگاری به ما ارائه دهد. در این مرحله ، شناسایی پروژه هایی که با آنها رقابت می کند و همچنین زیرساخت آن ، مهم است.

[irp posts=”2443″ name=”وایت پیپر اتریوم- قسمت اول”]

در حالت ایده آل ، تحلیل بنیادی این موارد باید به همان اندازه دقیق باشد. ممکن است یک دارایی به خودی خود جذاب به نظر برسد ، اما همین شاخص های اعمال شده در دارایی های رمزنگاری مشابه می توانند ضعیف تر از بقیه باشند.

توکنومیک و توزیع اولیه

برخی از پروژه ها به عنوان یک راه حل به دنبال یافتن یک مشکل هستند. نه اینکه بگوییم این پروژه به خودی خود قابل اجرا نیست ، اما ممکن است توکن مرتبط آن در این زمینه به خصوص مفید نباشد. به همین ترتیب ، تعیین اینکه آیا توکن کاربرد واقعی دارد یا خیر ، مهم است. و بطور گسترده ، آیا این نرم افزار چیزی است که بازارهای بزرگ از آن استقبال می کنند؟

عامل مهم دیگری که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد نحوه توزیع وجوه در ابتدا است. آیا از طریق ICO یا IEO بوده است یا کاربران می توانند با استخراج از آن درآمد کسب کنند؟

[irp posts=”9430″ name=”عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟”]

اگر از طریق ICO  عرضه شده ، در متن مقاله باید مشخص شود که چه مقدار برای بنیانگذاران و تیم نگهداری می شود و چه مقدار در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. اگر از طریق IEO عرضه شده ، ما می توانیم به شواهدی از حق بیمه خالق دارایی (استخراج در شبکه قبل از اعلام آن) نگاه کنیم.

معیارهای مالی موثر بر تحلیل بنیادی رمزارزها

اطلاعات مربوط به نحوه معامله رمز ارزها ، نقدینگی و غیره همه می توانند در تحلیل بنیادی مفید واقع شوند.

ارزش بازار(Market capitalization)

ارزش بازار (یا ارزش شبکه) با ضرب عرضه در گردش با قیمت فعلی محاسبه می شود. اساساً ، این عدد ،ارزش فرضی خرید هر واحد موجود از دارایی رمزنگاری را نشان می دهد .

به خودی خود ، ارزش بازار می تواند گمراه کننده باشد. در تئوری ، صدور توکن بی ارزش با عرضه ده میلیون واحد کار آسانی خواهد بود. اگر فقط یکی از آن توکن ها با قیمت 1 دلار معامله شود ، ارزش بازار 10 میلیون دلار خواهد بود.

تعیین اینکه چند واحد برای یک رمز ارز یا توکن مشخص در گردش هستند ، غیرممکن است. سکه ها را می توان سوزاند ، کلیدها را گم کرد و به راحتی می توان وجوه را فراموش کرد. آنچه در عوض می بینیم تقریب هایی است که سعی در فیلتر کردن سکه هایی دارد که دیگر در گردش نیستند.

با این وجود ، از سرمایه بازار برای کشف ظرفیت رشد شبکه ها بسیار استفاده می شود. برخی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال ،احتمال رشد سکه های “با ارزش کم” در مقایسه با “ارزش بالا” را دارند. برخی دیگر معتقدند که ارزهایی با ارزش بازار بالا ، شبکه قوی تری دارند و بنابراین ، شانس بیشتری نسبت به دیگران دارند.

نقدینگی در رمزارزها

نقدینگی معیاری برای سهولت خرید یا فروش دارایی است. یک دارایی نقد شونده، سرمایه ای است که مشکلی در فروش آن با قیمت معاملات نداریم.

بازار نقدینگی ، یک بازار رقابتی است که مملو از درخواست ها و پیشنهادات قیمت است .بازار نقدینگی منجر به افزایش دامنه پیشنهاد خرید و فروش می شود.

مشکلی که ممکن است با بازار غیر نقدینگی مواجه شویم این است که قادر به فروش دارایی های خود با قیمت “عادلانه” نیستیم. این موضوع به ما می گوید هیچ خریداری حاضر به انجام معامله نیست و دو راه پیش روی ماست: قیمت درخواست را کاهش دهید یا منتظر افزایش نقدینگی باشید. آشنایی با نقدینگی می تواند در زمینه تحلیل بنیادی مفید باشد. در نهایت ، به عنوان شاخصی از علاقه بازار به یک سرمایه گذاری احتمالی عمل می کند.

حجم معاملات

حجم معاملات شاخصی است که می تواند به ما در تعیین نقدینگی کمک کند. می توان آن را از چند طریق اندازه گیری کرد و نشان داد که چه مقدار در یک بازه زمانی معامله شده است. به طور معمول نمودارها حجم معاملات روزانه را نشان می دهند (با واحد بومی یا دلار).

مکانیسم های عرضه

از نظر برخی ، سازوکارهای عرضه یک سکه یا توکن از جالب ترین ویژگی ها برای سرمایه گذاری هستند. در واقع ، مدل هایی مانند Stock-to-Flow (S2F)در بین طرفداران بیت کوین محبوبیت دارد.

حداکثر عرضه ، عرضه در گردش و نرخ تورم می تواند در تصمیمات موثر باشد. برخی سکه ها با گذشت زمان تعداد واحدهای جدید تولیدی خود را کاهش می دهند و این امر باعث جذابیت سرمایه گذاران می شود. که معتقدند تقاضا برای واحدهای جدید از دسترس بودن آنها پیشی خواهد گرفت.

نمونه ای از بررسی عوامل موثر بر تحلیل بنیادی رمزارزها

به سناریوی زیر توجه کنید:اگر این دو سکه را با هم مقایسه کنیم ، آدرس های فعال به تنهایی نمی تواند معیار مناسبی برای انتخاب باشد. قطعاً می توان گفت که کوین A در شش ماه گذشته تعداد آدرس فعال تری نسبت به سکه B داشته است ، اما این به دور از تحلیل جامع است. این رقم چگونه به ارزش بازار یا یا تعداد تراکنش ها ارتباط دارد؟

نمونه ای از بررسی عوامل موثر بر تحلیل بنیادی رمز ارزها

یک رویکرد محتاطانه تر ، ایجاد نوعی نسبت است .به این ترتیب ، کورکورانه معیارهای جداگانه ی هر سکه را مقایسه نمی کنیم. در عوض ، می توانیم استانداردی برای ارزش گذاری سکه به طور مستقل ایجاد کنیم.

به عنوان مثال ، ممکن است تصمیم بگیریم که رابطه بین ارزش بازار و تعداد تراکنش ها بسیار گویاتر از ارزش بازار باشد. در این صورت ، ممکن است ارزش بازار را بر تعداد تراکنش ها تقسیم کنیم. برای سکه A ، در نهایت با نسبت 5 مواجه هستیم و برای سکه B نسبت 0.125 است.

با این نسبت به تنهایی ، ممکن است فکر کنیم که سکه B ذاتاً از سکه A ارزش بیشتری دارد زیرا تعداد محاسبه شده کمتر است. معنای آن این است که تراکنش های بسیار بیشتری نسبت با ارزش بازار در سکه B وجود دارد. بنابراین ، به نظر می رسد که سکه B کاربرد بیشتری دارد یا سکه A بیش از حد ارزش گذاری شده است.

هیچ یک از این مشاهدات نباید به عنوان مشاوره سرمایه گذاری تلقی شود. این صرفاً مثالی از چگونگی تحلیل داده های یک سکه است. بدون درک اهداف پروژه ها و عملکرد سکه ها ، نمی توانید تعیین کنید که تعداد تراکنشهای نسبتاً کمتر در سکه A نشان دهنده پیشرفت است یا نه.

نسبت مشابهی که در بازارهای ارزهای رمزپایه محبوبیت خاصی پیدا کرده است ، نسبت NVT (network value-to-transaction) است.

نتیجه مطلب تحلیل بنیادی رمزارزها

به طور کلی تحلیل بنیادی رمزارزها شامل همه مواردی است که می تواند برای ارزیابی پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد.برخی از این موارد مربوط به زیرساخت بلاکچین ،معماری،مباحث مالی و ..است.بهتر است برای انتخاب ارز مورد نظر این عوامل را به خوبی مورد بررسی قراردهیم.در صورتی که با برخی از این معیارهای موثر بر تحلیل بنیادی رمزارزها آشنایی ندارید آموزش های سایت را دنبال کنید.

[irp posts=”12073″ name=”عوامل موثر در تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال قسمت اول”]

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x