چرا با وجود کاهش جرم و جنایت در حوزه رمزارز،کلاهبرداری در فضای Defi افزایش پیدا کرده است؟

چرا با وجود کاهش جرم و جنایت در حوزه رمزارز،کلاهبرداری در فضای Defi افزایش پیدا کرده است؟
0
بازدید : 3507

براساس اطلاعات شرکت رمزنگاری CipherTrace ، امسال در مقایسه با سال گذشته جرایمی مثل دزدی ، هک و کلاهبرداری در حوزه رمزارز 60 درصد کاهش پیدا کرده است . اما جالب است با وجود چنین اتفاق بی سابقه ای جرم و جنایات در حوزه دیفای رشد چشمگیری داشته است.

در سال 2019 جنایات مربوط به حوزه رمزنگاری اعم از دزدی، هک و کلاهبرداری بالغ بر 4.5 میلیارد دلار بوده است. طبق آخرین داده های شرکت بررسی جرایم بلاکچین ،CipherTrace ، امسال با کاهش 60 درصدی جرم و جنایات ،مبلغ ذکر شده به 1.8 میلیارد دلار رسیده است. با این وجود ، فضای DeFi شاهد انفجاری بزرگ از فعالیت های جنایتکارانه بوده است.

مدیر عامل این شرکت در مصاحبه ای دوستانه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد:

صرافی های رمزارز و مسئولان دارایی های دیجیتال به طرز چشمگیری امنیت شبکه های خود را بالا برده اند. این صرافی ها پس از بارها مورد تعرض قرارگرفتن از طرف هکرها و مخربان این حوزه به فکر امنتر کردن هرچه بیشتر پلتفورم های خود افتاده اند.

“در ماه های اخیر شاهد این مسئله بودیم که صرافی ها و سایر بازیگران این حوزه اقدامات بیشتری در جهت بهبود امنیت دارایی های خود به کار گرفته اند. آنها از راهنمایی ها و روش های پیشنهادی ما به نحو احسنت استفاده کرده اند.بنابراین روز به روز از تعداد کلاهبرداری ها کاسته خواهد شد.”

20 % از هکهای رمزارز به دیفای اختصاص دارد

به گزارش CipherTrace همه جرم های مربوط به این حوزه به جز سواستفاده و کلاهبرداری تا پایان اکتبر 468 دلار بوده است.که این مبلغ 30 درصد از رقم 361 دلار کلاهبرداری کل سال 2019 میباشد. و هکهای دیفای در 30 درصد از رقم سال 2020 دخیل هستند.

“نزدیک به 20 درصد از آن هک ها که معادل 98 میلیون دلار است از دیفای نشأت میگیرد. از آنجایی که میدانیم دریافت وام از بانکها، فرآیندی بسیار پردردسر میباشد. اما دیفای پلتفورمی است که این روند وام دهی خارج از سیستم بانکداری را بسیار آسان کرده است. در واقع دیفای به دنبال خلق جایگزینی برای انواع خدمات مالی است.

 کلاهبرداری در حوزه Defi
ارزش کل USD در آستانه برخورد با 13 میلیارد دلار ، منبع: DeFi Pulse

آیا این افزایش حملات به اکوسیستم اتریوم مربوط میشود؟

CipherTrace این افزایش حملات را در حوزه دیفای به رشد چشمگیر اکوسیستم مبتنی بر اتریوم در سال 2020 نسبت داده است.کل ارزش دلاری پروتکلهای مالی غیرمتمرکز در حال حاضر در آستانه صعود به سمت 13 میلیارد دلار قرار دارد. این روند در مقایسه با سال گذشته که ارزش کل بازار دیفای فقط 680 میلیون دلار بود ، رشد بسیار چشمگیری داشته است. شواهد حاکی از این است که سال گذسته هک ها ی حوزه دیفای بسیار ناچیز بوده است اما امسال …..

شرکت ها و نهادهای خصوصی محصولات دیفای را بدون در نظر گرفتن فرآیند اعتبار سنجی عرضه کرده اند. بنابراین کاربران متوجه نقاط ضعف این حوزه خواهند شد. مدیر عامل CipherTrace حتی بحث را به جایی کشاند که از دیفای به عنوان “پناهگاهی برای پولشویان” یاد کرد. اما چرا؟

” از آنجایی که شبکه های دیفای غیر قانونی هستند و این بدان معناست که قوانین نظارتی خاصی برای آنها تعریف نشده است، پس هر کس از هر جای این جهان میتواند با ارئه اطلاعات بسیار اندک و یا حتی بدون احراز هویت در آنها شرکت نماید.”

فضای دیفای اتریوم به سرعت در حال رشد است. آیا این مسئله در آینده باعث ترغیب هرچه بیشتر هکرها به سوءاستفاده از این شبکه خواهد شد؟ و آیا این مسئله وسیله ای برای جرایم مالی فراهم خواهد کرد؟ باید منتظر ماند و دید در آینده چه خواهد شد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x