اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی چیست؟
0

اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی چیست؟

بازدید : 1275

برای درک چگونگی عملکرد اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی، ابتدا باید اصول الگوریتم های اثبات کار و اثبات سهام را که در مقالات قبل ذکر شده  مطالعه کنید.

بسیاری از افراد الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی (DPoS) را نسخه کارآمدتر از  PoS می دانند. PoS و DPoS به عنوان جایگزینی برای الگوریتم اجماع اثبات کار مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا یک سیستم PoW، به منابع خارجی زیادی نیاز دارد.

الگوریتم اثبات کار برای ایجاد یک دفتر توزیع پذیر، غیرمتمرکز و شفاف مقدار زیادی کار محاسباتی انجام می دهد. در مقابل، PoS و DPoS به منابع کمتری احتیاج دارند و بر این اساس ، پایدارتر و سازگار با محیط زیست هستند.

تاریخچه الگوریتم اجماع اثبات سهام اعطایی

الگوریتم توافق اثبات سهام (DPoS) توسط دنیل لاریمر(Daniel Larimer)، در سال 2014 ساخته شده است. Bitshares ،Steem ، Ark و Lisk برخی از پروژه های ارزهای رمزپایه هستند که از الگوریتم اجماع DPoS استفاده می کنند.

در این روش دارندگان سهام دیگر معتبر بودن بلاکها را تایید نمی کنند بلکه نمایندگانی را از طریق رای گیری انتخاب می کنند تا کار اعتبار سنجی بلاک ها را انجام دهند.

الگوریتم اجماع اثبات سهام اعطایی چگونه کار می کند؟

یک بلاک چین مبتنی بر DPoS بر اساس یک سیستم رأی گیری کار می کند که در آن ذینفعان کار خود را به شخص ثالث واگذار می کنند. به عبارت دیگر ، آنها قادر به رای دادن به چند نماینده هستند که شبکه را از طرف آنها امن می کند. این نمایندگان ، شاهد(witnesses) نیز نامیده می شوند. که مسئول دستیابی به اتفاق نظر در هنگام تولید و اعتبارسنجی بلوک های جدید هستند.

اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی چیست؟
انتخاب نمایندگان برای تایید بلاک

قدرت رأی دادن متناسب با تعداد سکه های هر کاربر است. سیستم رأی گیری از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت است ، اما به طور کلی ، هر نماینده هنگام درخواست رأی ، یک پیشنهاد جداگانه ارائه می دهد.

بنابراین ، الگوریتم اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی یک سیستم رأی گیری ایجاد می کند که مستقیماً به اعتبار نمایندگان بستگی دارد. اگر گره انتخابی رفتار نادرستی داشته باشد یا به نحو احسن کار نکند ، به سرعت اخراج شده و گره دیگری جایگزین می شود.

سیستم رای گیری

بر خلاف اثبات سهام ، که در آن هر کسی که سکه در اختیار دارد می تواند یک اعتبار سنج بلوک شود ، فقط تعداد کمی از افراد مجاز به انجام این کار در DPoS هستند. این ایده به شرح زیر است: افراد می توانند با استفاده از سکه های خود به نمایندگان رای دهند و هرچه کسی سکه بیشتری داشته باشد ، رای آنها سنگین تر است.

اثبات سهام واگذار شده یا اعطایی
نحوه عملکرد اثبات سهام اعطایی

از طریق این آرا ، نمایندگان انتخاب می شوند که تعداد آنها محدود و ثابت است. این نمایندگان به تولیدکنندگان بلوک تبدیل می شوند ، یعنی مجاز به ایجاد بلوک های جدید و الحاق آنها به زنجیره بلوک هستند

DPoS در مقابل PoS

در حالی که PoS و DPoS از نظر مشارکت مشابه هستند، DPoS یک سیستم رای گیری دموکراتیک جدیدی ارائه می دهد. که توسط آن تولیدکنندگان بلوک انتخاب می شوند. از آنجا که سیستم DPoS توسط رای دهندگان حفظ می شود ، نمایندگان انگیزه دارند که صادق و کارآمد باشند. علاوه بر این ، بلاک چین های DPoS از نظر معاملات در ثانیه سریعتر از معاملات PoS هستند.

DPoS در مقابل PoW

در جایی که PoS سعی در رفع خطاهای PoW دارد ، DPoS به دنبال ساده سازی روند تولید بلوک است. به همین دلیل ، سیستم های DPoS قادر به پردازش سریع مقادیر بیشتری از معاملات بلاکچین هستند. DPoS به همان شیوه PoW یا PoS استفاده نمی شود.

اثبات کار امن ترین الگوریتم اجماع محسوب می شود. و به همین دلیل ، بیشترین میزان انتقال پول در آن اتفاق می افتد.

PoS سریعتر از PoW است و به طور بالقوه موارد استفاده بیشتری دارد.

DPoS با اثبات کار و حتی اثبات سهام تفاوت اساسی دارد. ترکیب رأی سهامداران به عنوان ابزاری برای تصمیم گیری و ایجاد انگیزه در نمایندگان صادق و کارآمد  عمل می کند. با این حال ، تولید واقعی بلوک با سیستم های PoS کاملاً متفاوت است.

مزایای اثبات سهام واگذار شده

  • اثبات سهام در برابر خطراتی مثل double-spending ایمن تر است.
  • DPoS برای اجرای شبکه به انرژی زیادی احتیاج ندارد و همین امر باعث پایداری بیشتر آن می شود.
  • DPoS تمرکززدایی بیشتری را ارائه می دهد زیرا افراد بیشتری در این اجماع شرکت می کنند.
  • بلاکچین هایی که از اثبات سهام استفاده می کنند مقیاس پذیرتر هستند.
  • اثبات سهام اعطایی در مقایسه با اثبات کار و اثبات سهام توانند. تعداد تراکنش های بیشتری در ثانیه (TPS) را پردازش کنند.
0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x