اثبات سهام واگذار شده چیست؟
0

اثبات سهام واگذار شده چیست؟

بازدید : 2465

بروزرسانی :نوامبر 10, 2020 @ 12:56 ب.ظ

برای درک چگونگی عملکرد اثبات سهام واگذار شده ابتدا باید اصول الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام را که در مقالات قبل ذکر شده  مطالعه کنید.

بسیاری از افراد الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذار شده (DPoS) را نسخه کارآمدتری از PoS می‌دانند. PoS و DPoS به‌عنوان جایگزینی برای الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرا سیستم PoW، مصرف برق بسیار بالایی دارد.

الگوریتم اثبات کار برای ایجاد یک پایگاه داده توزیع شده، غیرمتمرکز و شفاف مقدار زیادی کار محاسباتی نیاز دارد. در مقابل، PoS و DPoS به منابع کمتری احتیاج دارند و بر این اساس، پایدارتر و سازگار با محیط‌زیست هستند.

تاریخچه الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذار شده

الگوریتم اجماع اثبات سهام (DPoS) توسط دنیل لاریمر (Daniel Larimer) در سال 2014 ساخته شده است. Bitshares ،Steem ، Ark و Lisk برخی از پروژه‌های ارزهای دیجیتال هستند که از الگوریتم اجماع DPoS استفاده می‌کنند.

در این روش دارندگان سپرده یا سهام (Stakers) دیگر معتبر بودن بلاک‌ها را تایید نمی‌کنند بلکه نمایندگانی را از طریق رأی‌گیری انتخاب می‌کنند تا کار اعتبارسنجی بلاک‌ها را انجام دهند.

الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذار شده چگونه کار می‌کند؟

یک بلاک چین مبتنی بر DPoS بر اساس یک سیستم رأی‌گیری کار می‌کند که در آن ذینفعان وظیفه خود را به شخص ثالث واگذار می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها قادر به رأی دادن به چند نماینده هستند که شبکه را از طرف آنها امن می‌کند. این نمایندگان، شاهد (witnesses) نیز نامیده می‌شوند که مسئول دستیابی به اجماع در هنگام تولید و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید هستند.

انتخاب نمایندگان برای تایید بلاک
انتخاب نمایندگان برای تایید بلاک

قدرت رأی دادن متناسب با تعداد ارزهای سپر‌ده‌گذاری‌شده هر کاربر است. سیستم رأی‌گیری از پروژه‌ای به پروژه دیگر متفاوت است، اما به‌طورکلی، هر نماینده هنگام درخواست رأی، یک پیشنهاد جداگانه ارائه می‌دهد.

بنابراین، الگوریتم اثبات سهام واگذار شده یک سیستم رأی‌گیری ایجاد می‌کند که مستقیماً به اعتبار نمایندگان بستگی دارد. اگر گره انتخابی عملکردی متقلبانه داشته باشد یا به نحو احسن کار نکند، به سرعت اخراج شده و گره دیگری جایگزین می‌شود.

سیستم رأی‌گیری

برخلاف اثبات سهام که در آن هرکسی که توکن در شبکه استیک (سپرده گذاری) کرده، می‌تواند به یک اعتبارسنج تبدیل شود، فقط تعداد کمی از افراد مجاز به انجام این کار در DPoS هستند. این ایده به شرح زیر است: افراد می‌توانند با استفاده از توکن‌های خود به نمایندگان رأی دهند و هرچه فرد توکن بیشتری ارائه کند، رأی آنها سنگین‌تر است.

نحوه عملکرد اثبات سهام واگذار شده
نحوه عملکرد اثبات سهام واگذار شده

از طریق این آرا، نمایندگان انتخاب می‌شوند که تعداد آنها محدود و ثابت است. این نمایندگان به تولیدکنندگان بلوک تبدیل می‌شوند، یعنی مجاز به ایجاد بلوک‌های جدید و الحاق آنها به زنجیره هستند.

DPoS در مقابل PoS

درحالی‌که PoS و DPoS از نظر مشارکت مشابه هستند، DPoS یک سیستم رأی‌گیری دموکراتیک جدید ارائه می‌دهد. که توسط آن تولیدکنندگان بلوک انتخاب می‌شوند. از آنجا که سیستم DPoS توسط رأی‌دهندگان حفظ می‌شود ، نمایندگان انگیزه دارند که صادق و کارآمد باشند. علاوه بر این ، بلاکچین‌های DPoS از نظر معاملات در ثانیه سریعتر از معاملات PoS هستند.

DPoS در مقابل PoW

  • در جایی که PoS سعی در رفع خطاهای PoW دارد، DPoS به دنبال ساده‌سازی روند تولید بلوک است. به همین دلیل، سیستم‌های DPoS قادر به پردازش سریع مقادیر بیشتری از تراکنش‌های بلاکچین هستند. DPoS به همان شیوه PoW یا PoS استفاده نمی‌شود.
  • اثبات کار امن‌ترین الگوریتم اجماع محسوب می‌شود. و به همین دلیل، بیشترین میزان انتقال پول در آن اتفاق می‌افتد.
  • PoS سریعتر از PoW است و به‌طور بالقوه موارد استفاده بیشتری دارد.
  • DPoS با اثبات کار و حتی اثبات سهام تفاوت اساسی دارد. ترکیب رأی استیکرها به‌عنوان ابزاری برای تصمیم‌گیری و ایجاد انگیزه در نمایندگان سالم و کارآمد عمل می‌کند. بااین‌حال ، تولید واقعی بلوک با سیستم‌های PoS کاملاً متفاوت است.

مزایای اثبات سهام واگذار شده

  • اثبات سهام در برابر خطراتی مثل double-spending ایمن‌تر است.
  • DPoS برای اجرای شبکه به انرژی زیادی احتیاج ندارد و همین امر باعث پایداری بیشتر آن می‌شود.
  • DPoS تمرکززدایی بیشتری را ارائه می‌دهد زیرا افراد بیشتری در این اجماع شرکت می‌کنند.
  • بلاکچین هایی که از اثبات سهام استفاده می‌کنند مقیاس پذیرتر هستند.
  • اثبات سهام واگذار شده در مقایسه با اثبات کار و اثبات سهام توانند. تعداد تراکنش‌های بیشتری در ثانیه (TPS) را پردازش کنند.
الگوریتم DPOS چیست؟

الگوریتم DPOS یک نوع الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) است که در آن دیگر استیکرها (Stakers) معتبر بودن بلاک‌ها را تایید نمی‌کنند، بلکه نمایندگانی را از طریق رأی‌گیری انتخاب می‌کنند تا کار اعتبارسنجی بلاک‌ها را انجام دهند.

کدام پروژه‌ها از الگوریتم DPOS استفاده میکنند؟

Bitshares ،Steem Ark و Lisk از پروژه‌های ارز دیجیتالی هستند که از الگوریتم اجماع DPoS استفاده می‌کنند.

سیستم رای گیری در شبکه DPOS چگونه است؟

برخلاف اثبات سهام که در آن هرکسی که ارز در شبکه سپرده گذاری کرده، می‌تواند به یک اعتبارسنج تبدیل شود، فقط تعداد کمی از افراد مجاز به انجام این کار در DPoS هستند. در DPoS افراد می‌توانند با استفاده از توکن‌های خود به نمایندگان رأی دهند و هرچه فرد توکن بیشتری ارائه کند، رأی آنها سنگین‌تر است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x